Jaké volit vytápění u novostavby?

Vytápění, klimatizace, obnovitelné zdroje, nové materiály

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod jichaj 27. 6. 2017 13:13

Pokud je to novy barak, tak vytapeni cerpadlem vzduch/vzduch bude za babku(odhadem cca 6k/rok), instalace do 50k, komfort s uhlim nesrovnatelny.
jichaj
Diskutér

Odeslat příspěvekod godzilak 27. 6. 2017 13:23

Ale u čerpadla vzduch - vzduch bych musel mít rozvod teplého vzduchu do každé místnosti zvlášt, to pochybuju že by se vlezlo do tak nízké částky... Navíc bude asi dost velké výření prachu po domě.... Moc si to nedovedu představit jak to v reálu funguje když odněkud fouká teplý vzduch, aby nebyla v každé části místnosti jiná teplota ...
U toho TČ mě hodně lidí zrazuje že bude problém ten dům pořádně vytopit na nějakou normální teplotu (osobně preferuji 24 a víc) a taky že je proti jiným způsobům vytápění podstatně vyšší poruchovost ...
godzilak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jichaj 27. 6. 2017 14:12

Multisplitova jednotka...jedna venku/treba 5 uvnitr (nastenna,parapetni,kazetova...moznosti je spoustu)..
Predpokladal jsem ze se bavime o mensim domku, napr. 3 mistnosti...tam by to do tech 50k mohlo byt...

Jinak sam mam vzduch/voda...cca 110m2 a rocne platim 16k za veskerou elektrinu (plyn jsem zrusil)
jichaj
Diskutér

Odeslat příspěvekod S474N 27. 6. 2017 14:37

godzilak: a zrazuji te lide, kteri to maji nebo kteri to videli nekde "ve vitrine"? Ja to teda nepouzivam pro primarni vytapeni, protoze to mam pouze v jedne mistnosti (i kdyz je to centralni mistnost), nicmene fungovat se s tim da. Rocni utrata za plyn je nejakych 12 tisic a to tim denne nahrivam jeste 160l vody.

jichaj: jen pro zajimavost, kolik to vyslo v investicnich nakladech?
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod radecekh 27. 6. 2017 18:53

Topit tuhými palivy je opravdu hloupý nápad. Do kalkulací zahrňte komín, kotelnu, kotel, pravidelné revize a svoji práci a zjistíte, že je to nejdražší možné topení. I topení elektřinou vyjde levněji.Tepelné čerpadlo je ve vašem případě rozumná volba. Volil bych vzduch/voda.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod godzilak 27. 6. 2017 19:16

S474N píše:godzilak: a zrazuji te lide, kteri to maji nebo kteri to videli nekde "ve vitrine"? Ja to teda nepouzivam pro primarni vytapeni, protoze to mam pouze v jedne mistnosti (i kdyz je to centralni mistnost), nicmene fungovat se s tim da. Rocni utrata za plyn je nejakych 12 tisic a to tim denne nahrivam jeste 160l vody.

jichaj: jen pro zajimavost, kolik to vyslo v investicnich nakladech?


No samozřejmě že do mě vandrujou lidi co mají kotel na dřevo/uhlí.... :-D

Jsme ve fázi že ladíme pomalu konečnou strukturu a podobu domu, ale topení jsme zatím nevyřešili, ale už je opravdu nejvyšší čas ....

-- 27. 6. 2017 20:26 --

radecekh píše:Topit tuhými palivy je opravdu hloupý nápad. Do kalkulací zahrňte komín, kotelnu, kotel, pravidelné revize a svoji práci a zjistíte, že je to nejdražší možné topení. I topení elektřinou vyjde levněji.Tepelné čerpadlo je ve vašem případě rozumná volba. Volil bych vzduch/voda.


No jistě, to už jsem počítal.... vstupní náklady na tepelné čerpadlo a na kotel na tuhá paliva bude u novostavby cca stejný, díky nutnosti mít kotelnu a uhlárnu, navíc kvalitní kotel taky není zadarmo .... Ale myslím že na roční provozní náklady musí ten kotel vyjít nejlevněji. Když lidi se starším domem protopí s uhlím 16-20.000kč, tak s novostavbou to musí být zhruba polovina ne ? A tak levně určitě jiný zdroj tepla topit nebude ....
Ale samozřejmě v tom není započtena práce. TČ by bylo komfortnější, ale zase otázka, jestli to bez problémů vytopí celý dům, za kolik a hlavně aby nebyl problém se spolehlivostí. Přeci jen na tom automatickém kotli jen tak něco neodejde.... :hm
godzilak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod radecekh 27. 6. 2017 19:57

Tepelné čerpadlo není nic jiného, než takový lepší elektrokotel. Tedy s vytopením není sebemenší problém. V průběhu roku se jen mění účinnost. V tom nejhorším případě je "účinnost" 100%, tedy topí jen elektrika a tepelné čerpadlo nezískává žádnou energii ze svého okolí. Většinou ale energii získává a tu "účinnost" má cca 250 % (v topné sezóně). V létě by mělo účinnost vyšší, ale to zase nepotřebujete topit.
Takže stačí zjistit, kolik kWh energie budete potřebovat, vydělíte to 2,5 a vynásobíte cenou za kWh a víte, kolik vás to topení tepelným čerpadlem bude stát.
Pro představu, v 81 let starém baráku, zatepleném 10cm polystyrenem mám roční spotřebu na topení asi 18500 kWh. Takže s tím tepelným čerpadlem bych byl na ceně těch vašich 16-20 tisíc, které si myslíte, že platí lidé topící uhlím. Vy byste měl být výrazně níž. Samozřejmě se ale bavíme jen o ceně za topení. Ve skutečnosti já mimo topení ještě projedu 6000 kWh v elektrice, která by se mi zlevnila.
Takže si nemyslím, že topení TČ vyjde na nějaký násobek topení pevnými palivy. Bude to tak nastejno. Mimo té práce, kterou si ušetříte, ještě budete v zimě moci bez obav odjet na dovolenou a barák nezamrzne. Navíc je předpoklad, že pevná paliva budou cenově růst (minimálně díky ekologickému zdanění), zatímco elektřina spíše klesat.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod godzilak 27. 6. 2017 20:17

To s tou elektřinou je dobrý postřeh, taky jsem o tom přemýšlel. Ale docela by mě zajímalo jestli by mi mohl někdo vysvětlit tuto tabulku s cenou el. energie. https://www.cez.cz/edee/content/file/pr ... ribuce.pdf

Nějak mi nejde do hlavy že u našeho současného tarifu je uvedena cena za Mwh 1885kč, ale nám podle vyučtování vychází kWh asi na 4,40kč :D a u tarifu D56d je cena za Mwh u nízkého tarifu 64kč, což je šest háléřů za kWh ... :D Takže ty ceny jsou nějaký nesmysl .... Jak tedy zjistit jaká bude reálná cena za kWh s jednotlivými tarify ?

Co nám zatím dělal projektant odhad na tepelné ztráty tak to zatím vychází cca 9,6 kW a Roční odhad tepla pro vytápění a ohřev tuv ( odhad ) 42,9( 136)MWh/r (GJ/r)
Ale to ještě není konečný stav, nejspíš se ještě bude spousta věcí měnit, ale pro nějakou orientaci to stačí ....
godzilak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod radecekh 27. 6. 2017 20:38

Musíte sečíst všechny ceny v řádku. Nejprve ceny paušální a pak ceny za kWh.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod godzilak 27. 6. 2017 20:55

Aha takže cca 1,40 NT a 1,6 VT u tepelného čerpadla + 12x 376kč.... taky by to tam mohli normálně napsat aby se v tom normálně člověk orientoval :D

Akorát mi tedy nesedí cena u tarifu D02d, kde by to podle této tabulky mělo být 2,86 za kWh + 12x 123kč :D
godzilak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod radecekh 27. 6. 2017 21:08

U D02d je to 1,88507+0,11367+1,46773, tedy asi 3,50 za kWh a ta pevná sazba je taky vyšší (asi koukáte na cenu bez daně a bez poplatků na obnovitelné zdroje.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod godzilak 27. 6. 2017 21:26

Máte pravdu, špatně koukám ... :) Ale i tak je to pořád levnější než platíme.... Asi máme nějakou starou nevýhodnou smlouvu koukám :D

Každopádně jste psal že spotřeba na tepelném čerpadle byla 18500kWh + 6000kWh (24500x1,4+4512)spotřeba domu což by vycházelo při nejlepším na 38.000kč za elektřinu ročně ...
Podle toho odhadu od projektantu by jsme na tom se spotřebou měli být podobně.

Proto právě přemýšlím zda se to vůbec vyplatí. Kdybych pořídil nějaké to tepelné čerpadlo vzduch-vzduch, co nejlevnější jen pro získání výhodného tarifu na elektřinu, tak by mohl být účet za elektřinu cca 10-12.000 spíš méně + za vytápění kotlem i kdyby 15.000 včetně revize a všech poplatků, tak je to pořád o 10.000kč méně za rok. Při víceméně stejných vstupných nákladech.

Nebo počítám špatně ?
godzilak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod radecekh 28. 6. 2017 05:32

Já za elektřinu platím cca 17 tisíc ročně a to s ní netopím. Ohřívám s ní vodu a i takové ty venkovní aktivity něco sežerou (zalévání, filtrace v bazénu).
Topím plynem, za který dám cca 25 tisíc ročně. Dohromady je to asi 42 tisíc ročně.
Kdybyste vy měl to tepelné čerpadlo a stejnou spotřebu energie jako já, platil byste výrazně méně, protože ve vašem výpočtu naprosto ignorujete ten otopný faktor tepelného čerpadla, tedy tu spotřebu 18500 kWh musíte nejprve vydělit těmi cca 2,5, aby vám vyšla skutečná spotřeba elektřiny na topení.
Ale i kdybyste ušetřil 10 tisíc tím, že budete chodit do lesa na šišky, fakt nechápu, že vám o té úspoře 8 stovek měsíčně vůbec stojí za to uvažovat. My topili dříve pevnými palivy a nevrátil bych se k tomu, ani kdyby to topení bylo zadarmo, dokonce bych se k tomu nevrátil, ani kdyby mi za to začali pár tisícovek měsíčně platit.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod godzilak 28. 6. 2017 09:08

S tepelným čerpadlem by na vytápění stačilo cca 7500 kWh ? To se mi zdá poněkud málo, samozřejmě to nemám s čím porovnat, ale co čtu diskuze, tak lidé co to mají spíš píší spotřebu okolo 20-25.000 kWh nebo i více... Tak s automatickým kotlem je to prakticky bezúdržbové, když budu topit uhlím, jednou za tři dny dosypu uhlí a vynesu popel u dřevěných pelet stačí dosypat jednou za cca 5-7 dní, víceméně otázka na čtvrt hodinky. Samozřejmě pokud bych měl topit jako na chatě kusovým drevem a co dvě hodiny chodit přikládat tak to by mi za to opravdu nestálo, ale takto v tom problém nevidím. Ono kdybych pak nemusel platit 15.000 hypotéku + náklady na energie a 3.000 za dojíždění do práce, taky bych asi kdejakou korunu přehlédl, takto bohužel musím hledat řešení které vyjdou hlavně co nejekonomičtěji....
godzilak
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jichaj 28. 6. 2017 10:37

Jak uz jsem psal vyse, celkove naklady na el mam 16k, cca 7MWh...topeni, vareni, tepla voda,...
A to neni novostavba, tam je potencial na nizsi spotrebu jeste vyssi...
jichaj
Diskutér

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků