rekonstrukce - vytápění starého bytu elektřinou

Vytápění, klimatizace, obnovitelné zdroje, nové materiály

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod CZ4R 21. 12. 2014 14:33

Chystám se na kompletní rekonstrukci strého bytu (65 m2) v činžáku (cca 100 let starý) a uvažuji o zrušení plynu s tím, že bych vše v bytě udělal na elektřinu (jedeny zálohy, výhodný paušál, bezúdržbové). Máte někdo zkušenosti s vytápěním na elektřinu? Jaký systém je podle vás nejvhodnější?

Co jsem se díval, líbila se mi pokládka na sucho topných kabelů/rohoží pod podlahu. Někdo mi ale také doporučoval infrapanely na strop/stěnu... co myslíte vy?
CZ4R
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ondrasz 22. 12. 2014 00:10

Co tě vede k tomu zrušit plyn a topit elektřinou?
Dělal sis nějakou kalkulaci na kolik vyjde topení plynem a na kolik elektrikou? Vzhledem k tomu, že je to starý barák, tak o zateplení a nízkých ztrátách pochybuju, takže myslím, že říct bez propočtů, že EL vyjde levněji je IMHO blbost.
Ondrasz
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 22. 12. 2014 09:31

Vytápění elektřinou obvykle vychází jako jedno z nejdražších vůbec. Navíc - máš na to dostatečně dimenzovaný přívod (co všecho bude na elektřinu? - vaření, vytápění, ohřev vody)? Ve starých domech jsou dost často nedostatečně dimenzované elektrické rozvody, takže i když v rámci bytu uděláš nové, pořád se může stát, že úzkým hrdlem bude přívod do bytu.
Od Nového roku se navíc bude platit ekologické výpalné dle velikosti jističe, což bude vytápění elektřinou nejspíše dále prodražovat.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod S474N 22. 12. 2014 11:43

No a hlavne jeste dalsi vec - abys nahodou tema topnejma rohozema nevytapel spis souseda. Takze bys jeste musel oblozit podlahu polystyrenem.

A zeptam se uplne stejne jako predrecnici - ty sis delal nejake kalkulace nebo na zaklade ceho tu zmenu chces delat? Mimochodem, pokud uz budes delat tu kompletni rekonstrukci, tak si to klidne na tu elektrinu muzes pripravit, ty investicni naklady asi nebudou tak zasadni. Navic bych taky zvazil moznost vytapenim tepelnym cerpadlem vzduch-vzduch.
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod D.roak 22. 12. 2014 18:28

PatrikChrz píše:Vytápění elektřinou obvykle vychází jako jedno z nejdražších vůbec. Navíc - máš na to dostatečně dimenzovaný přívod (co všecho bude na elektřinu? - vaření, vytápění, ohřev vody)? Ve starých domech jsou dost často nedostatečně dimenzované elektrické rozvody, takže i když v rámci bytu uděláš nové, pořád se může stát, že úzkým hrdlem bude přívod do bytu.
Od Nového roku se navíc bude platit ekologické výpalné dle velikosti jističe, což bude vytápění elektřinou nejspíše dále prodražovat.

Nebyl by odkaz na to jaké má být od ledna to ekovýpalné díky
D.roak
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Havers 22. 12. 2014 19:17

Od ledna 2015 nic nového platit nezačne!

Novela energetického zákona – platba na podporu výroby elektřiny z OZE
http://oze.tzb-info.cz/11913-novela-ene ... riny-z-oze

Platby za zelenou elektřinu a velikost jističe
http://www.tzb-info.cz/115692-platby-za ... -elektrinu

Lidé dnes platí účty za elektřinu podle toho, kolik energie podle elektroměru spotřebují. Podle změny ministerstva průmyslu bude ale nově o částce na složenkách rozhodovat to, kolik proudu dokáže odebírat jistič patřící konkrétní domácnosti.

"Domácnosti, které se snaží šetřit elektřinou a dokáží díky tomu snížit svou připojovací kapacitu, na tom vydělají," uvádí Pavel Šolc, náměstek ministra průmyslu a obchodu.

Názor Ing. Jana Schindlera je však odlišný:
"Ušetří na tom domácnosti s velkou spotřebou a prodělají na tom zejména důchodci a osamělí lidé," říká Jan Schindler, analytik kalkulátoru TZB-info. Protože pokud v jednom domě mají všechny byty stejné jističe, budou také platit stejnou částku a je jedno, zda jde o čtyřčlennou rodinu nebo o důchodce, který bydlí sám.


-- 22. 12. 2014 19:26 --

D.roak píše:Nebyl by odkaz na to jaké má být od ledna to ekovýpalné díky


Podpora OZE a KVET je nyní a bude i od 1.1.2015 - 495 Kč/MWh bez DPH resp. 598,95 Kč/MWh s DPH.
Havers
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 23. 12. 2014 08:11

Aha, měl jsem dojem, že to bude platit už od ledna a ono je to teprve připravoané.

Co se týče toho ušetření a prodělávání - ušetří ti, kteří maximálně využívají kapacitu jističe (tedy mají spotřebu pokud možno v rámci dne stabilní bez špiček - jen svícení, televize, lednička, pračka) a tudíž mají nižší hodnotu jističe (např. 3 x 10 A nebo 1 x 25) a prodělají ti, kteří nárazově potřebují vysoký výkon - tedy právě ti, kteří mají instalované spotřebiče s velkým výkonem, které se spínají všechny najednou dle HDO (bojlery, přímotopy, akumulačky, podlahové topení), protože ti musí mít dostatečnou rezervu jističe, aby všechny tyhle přístroje mohly běžet naráz a ještě k tomu byl dostatek kapacity na běžný chod domácnosti (vaření - a takový sporák s elektrickými plotýnkami a elektrickou troubou má hodně velkou spotřebu, pračka, myčka,..), navíc nejspíše budou chtít v době levného proudu pustit právě ty výkonově náročné spotřebiče, tedy pračku a myčku, zatímco spotřebitel s jednotarifem může optimalizovat tak, že nejdříve uvaří, pak umyje nádobí a teprve pak začne prát.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod SocPredator 23. 12. 2014 09:56

Sice jsme OT, ale nechápu, proč se podobné nesmysly vůbec vymýšlejí.
Tomu, že by to pak mělo ekologický efekt, se jen můžeme zasmát - kdo má doma kotel na uhlí a láduje ho odpadem, zůstal v klidu. Je to klasická úředničina, aby se vyvíjela činnost.
Pak se zase zjistí, že na tom tratí důchodce s velkým jističem? Tak se mu dají úlevy a byrokracie jen chrochtá. Jakoby snad nestačilo, že za velký jistič se platí velký paušál a nemohlo by se to platit z toho.
Podobné je tu o POV, kde rozhoduje obsah motoru, nikdo však nedokáže změřit, kolik dané auto najezdí. Takže se platí spotřební daň z PHM, která to kompenzuje.
V tomto případě by snadno měřená spotřeba měla být jasným měřítkem a vymýšlet, kolik pobere jistič je hovadina na kvadrát. Ti, kdo to vymýšlejí, by měli jít točit kolem do elektrárny, budou užitečnější! Podobné nápady jen vedou k tomu, že lidi budou za každou cenu šetřit na údržbě, revizích apod. Jak to vypadá u plynu a uhláků víme. Každoročně desítky otrávených a vyhořelých šetřilů, co nedaj kominíkovi pár stovek, protože jim je vezme stát ve jménu "ekologie"...
Komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí
SocPredator
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 23. 12. 2014 11:40

No, náhodou ta platba "za jistič" má určitý smysl. Tzv. obnovitelné zdroje mají mnoho nedostatků a jeden z nich je, že vyrábějí, kdy si zrovna chtějí a ne když to chtějí odběratelé. Takže se musí udržovat v pohotovosti klasické zdroje (nejčastěji plynové elektrárny, protože mají nejrychlejší start), které se spustí, když poptávka převýší výrobu. Vlastníkům těchto "záložních" zdrojí se pak platí peníze za to, že je mají, ale nevyrábějí, říká se tomu "platba za kapacitu". No a čím máte větší jistič, tím je pravděpodobnější, že budete mít vyšší spotřebu v momentě, kdy má vyšší spotřebu většina (např. když přijdete z práce a pustíte pračku, myčku,... nebo když vám sepne přímotop a bojler), tedy byste se měli větší měrou na platbě za rezervovanou kapacitu podílet.

Samozřejmě celá záležitost s dotacemi obnovitelným zdrojům je hloupost. Pouze se místo toho, aby se uhlí vytěžilo zde a vyrobila se z něj elektřina, tak se vytěží v Číně či Indii (i kdybychom v Evropě "zavřeli" všechny uhelné elektrárny, bude to méně, než činí přírůstek nových uhelných elektráren v Indii za poslední dva roky) a vyrobí se z něj elektřina tam, s pomocí které se vyrobí solární panely (a další zboží energeticky náročných výrob), které se pak dovezou do Evropy, aby zde opět vyráběly elektřinu ze slunce a "bezemisně", stejně jako se sem dováží zboží, které se v Evropě už nevyplatí vyrábět (mimo jiné i v důsledku vysokých cen energií)
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod CZ4R 25. 12. 2014 13:34

Momentálně je vytápění řešeno tak, že v jedné místnosti jsou wavky, v druhé elektrický přímotop (velmi staré typy) a třetí místnost je bez topení, takže bych chtěl topení sjednotit. Nešikovné je, že v bytě není žádná technická místnost např. na kotel.

K poznámce, že bych vytápěl byt souseda: díval jsem se na elektrické rohože do podlahy, které jsou odinzolované hliníkovou folií, takže toto snad nehrozí...

Spíš mne zajímaly nějaké praktické zkušenosti s tímto typem vytápění, pokud je někdo má. Kalkulaci jsem zatím přímo nedělal, ale slyšel jsem názory, že vytápění plyn/elektřina vyjde nastejno, když se připočítají každoroční revize kotle a komína kvůli zplodinám z plynu. Pokud by byly náklady stejné, tak u mne zvítězí bezpečnost a pohodlnost, tedy elektřina.
CZ4R
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod malejarda 25. 12. 2014 13:43

Ty kazdorocni revize plynoveho zarizeni a kominu ale prece nikdo nedodrzuje, to bych do toho nepocital, nedodrzuji to ani ja na svem aute na LPG. :mrgreen:
malejarda
Nadšenec

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 25. 12. 2014 15:39

tak u WAWek můžeš odvětrávat zdí přímo ven, ne? Takže žádný komín.

Jak jsem psal nahoře - zjistil sis nejdříve, jestli jsou k tomu, abys měl všechno na elektřinu dostatečně dimenzované rozvody jak v domě, tak v bytě?
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod CZ4R 26. 12. 2014 21:25

Partiku, jedná se o staré vytápění, které chci předělat na nové, wavky budu určitě rušit tak jako tak. Jinak dle správce přívody do bytu jsou ok na elektrické vytápění, takže by to bylo realizovatelné.
CZ4R
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 26. 12. 2014 21:46

O nesmyslnosti přímotopného elektrického vytápění ve starých barácích jsem přesvědčoval řadu známých již před léty, kdy jedna z hurá vlád, proti kterým byl Jakeš přímo Einstein, zavedla dotace na změnu vytápění na přímotopy. Byl jsem za blba - "nemusím skládat uhlí, není z toho popel, otočím čudlíkem a je teplo"... Dnes z těch známých nemá přímotopy nikdo, všichni se pokorně (nebo potupně) vrátili zpět k pevným palivům nebo přešli na plyn.

Ale každý svého štěstí strůjcem...
SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod CZ4R 26. 12. 2014 22:25

o přímotopech na elektřinu nepřemýšlím, spíš o podlahovém vytápění/infrapanelech
CZ4R
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků