Povinné měření tepla od 1. 1. 2015

Vytápění, klimatizace, obnovitelné zdroje, nové materiály

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Hlava 28. 12. 2014 20:07

Na internetu je spousta článků o povinném měření tepla, viz třeba článek na TZB-info.
Nicméně nikde jsem už nezaznamenal nic o tom co nastane, když na to majitel domu hodí bobek?
Bydlíme v nájmu v činžáku, všechno se rozpočítává "tak nějak na kousek papíru", což mi úplně nesedí. Měřit se má povinně od 1. 1., no nezaznamenal jsem u nás žádnou aktivitu ohledně instalace měřidel (dole v baráku je plynová kotelna pro ohřev teplé vody a topení, skrz barák jdou soupačky do jednotlivých bytů). Tak nějak začínám přemýšlet jak se zachovat, až mi na jaře zas předloží kousek papírku "takhle to nějak vyšlo"?
Hlava
Nadšenec

Odeslat příspěvekod filip893 28. 12. 2014 20:20

Pokud budeš mít nedoplatek, odmítl bych ho zaplatit s poukazem na nesprávné rozúčtování spotřeby tepla.
What kind of operating system does it use?
It's... Vista!
We're going to die!
filip893
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 29. 12. 2014 08:10

Ten zákon je vůbec takový divný. On totiž ukládá povinnost instalovat měřiče tepla, ale konečné rozúčtování nechává zcela na libovůli vlastníků (alespoň co se SVJ týče). Takže změřené hodnoty je možné upravit libovolnou bulharskou konstantou, případně s nimi vůbec nepočítat a rozpočítávat to třeba podle metrů čtverečních.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xtonda 29. 12. 2014 10:20

Hlavně pokud mají být měřiče od 1. 1. 2015, tak první rozúčtování podle nich by mělo být v roce 2016.
xtonda
Diskutér

Odeslat příspěvekod Hlava 29. 12. 2014 19:09

Proč až od roku 2016?
Do 31.12. dosavadním způsobem a od 1.1. poměrově podle měřidel, ne?
Hlava
Nadšenec

Odeslat příspěvekod luboal1 30. 12. 2014 08:02

Krucifix,ta bulharska konstanta se taky do vseho plete..... :roll:
luboal1
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 30. 12. 2014 10:33

Proto je lepší nahradit ji Pišvejcovým koeficientem ;-).
SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 30. 12. 2014 10:42

Hlava píše:Proč až od roku 2016?
Do 31.12. dosavadním způsobem a od 1.1. poměrově podle měřidel, ne?

To jo, ale vyúčtování bude až někdy začátkem 2016. Ale jak jsem psal - je povinnost měřiče instalovat, ale není povinnost dle nich účtovat. Je možné spotřebu z měřičů upravit o různé koeficienty (např. zohledňující polohu bytu), ale také data z měřičů úplně ignorovat a zvolit jiný způsob vyúčtování.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xtonda 30. 12. 2014 10:57

Hlava píše:Proč až od roku 2016?
Do 31.12. dosavadním způsobem a od 1.1. poměrově podle měřidel, ne?

Vyúčtování co dostaneš na jaře 2015 bude zhruba za rok 2014, když by ti měřák namontovali teď v Lednu, odečet bude cca za rok, takže podle měřáků se bude na jaře 2016 rozúčtovávat rok 2015.
xtonda
Diskutér

Odeslat příspěvekod luboal1 30. 12. 2014 17:58

PatrikChrz píše:
Hlava píše:Proč až od roku 2016?
Do 31.12. dosavadním způsobem a od 1.1. poměrově podle měřidel, ne?

To jo, ale vyúčtování bude až někdy začátkem 2016. Ale jak jsem psal - je povinnost měřiče instalovat, ale není povinnost dle nich účtovat. Je možné spotřebu z měřičů upravit o různé koeficienty (např. zohledňující polohu bytu), ale také data z měřičů úplně ignorovat a zvolit jiný způsob vyúčtování.

To jsou jiz prilis konspirativni uvahy!
Jaka poloha bytu,jak, ignorovat merice,nebo zvolit jiny zpusob vyuctovani?Co je to za blbosti!?
Jednou tu merice jsou,tak proc by meli lide platit podle neceho jineho?
Mohou pouze ignorovat jiny zpusob vyuctovani nez podle merice!!!
Hotovo!
luboal1
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod myšpulín 30. 12. 2014 18:14

Měřiče máme přes 10 let a vyúčtování je podle nich tuším ze 40 %, zbytek jsou další koeficienty.
myšpulín
Diskutér

Odeslat příspěvekod petr s 30. 12. 2014 18:52

A ještě jsou koeficienty určeny v prováděcí vyhlášce pro výpočet. Dá se s tím "pracovat", ale jak jsou instalovaná poměrová měřidla tak 40-60% spotřeby jsou dle nich dané. To že se v tom nevyznáte ještě neznamená, že si to můžete rozpočítat jak se komu hodí. Jinak kde není žalobce není ani soudce.
petr s
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 30. 12. 2014 22:25

Když dojička krav myslí, hodí svoje myšlenky do Rudého práva...
http://www.novinky.cz/domaci/357474-maj ... liony.html

A Rudé právo to vyblije na interfernet, aby ukázalo kapitalistickou zhůvěřilost.
SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 31. 12. 2014 07:10

luboal1 píše:
PatrikChrz píše:
Hlava píše:Proč až od roku 2016?
Do 31.12. dosavadním způsobem a od 1.1. poměrově podle měřidel, ne?

To jo, ale vyúčtování bude až někdy začátkem 2016. Ale jak jsem psal - je povinnost měřiče instalovat, ale není povinnost dle nich účtovat. Je možné spotřebu z měřičů upravit o různé koeficienty (např. zohledňující polohu bytu), ale také data z měřičů úplně ignorovat a zvolit jiný způsob vyúčtování.

To jsou jiz prilis konspirativni uvahy!
Jaka poloha bytu,jak, ignorovat merice,nebo zvolit jiny zpusob vyuctovani?Co je to za blbosti!?
Jednou tu merice jsou,tak proc by meli lide platit podle neceho jineho?
Mohou pouze ignorovat jiny zpusob vyuctovani nez podle merice!!!
Hotovo!

Byt na kraji domu (pod střechou, v přízemí, u štítu) má vyšší tepelné ztráty, než byt u středu domu. Z toho důvodu se používá přepočítací koeficient, který tuto ztrátu kompenzuje. Stejně tak jsou lidé (hlavně ve středu domu), kterým k vytopení stačí pouze samotné stoupačky a okolní byty a ui by pak byli černými pasažéry. Stává se celkem běžně, že mají úplně vypnuté topení a kdyby se účtovalo jen dle měřičů, neplatili by nic (i když záleží na druhu měřiče, třeba na odpařovací má vliv i teplota v bytě, takže by něco naměřily).
Vyhláška dává návrhy na přepočítací koeficienty, ale nejsou závazné, pouze doporučené. Nevím, jak je to u ostatních forem vlastnictví, ale u SVJ si mohou jednotliví vlastníci odhlasovat vlastní koefcienty, nebo s měřiči vůbec nepočítat (ale namontované je mít musí)
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Hlava 31. 12. 2014 08:42

Bytový dům kde bydlíme má jednoho majitele.
Ze dvou stran je obklopen řadovou zástavbou.
Na patře jsou dva byty do ulice, dva byty do dvora.
Tepelné ztráty všech bytů musí být plus mínus stejné (samo mimo půdy; dole jsou dvě patra obchodů a kanceláří).

Problém je, že správce domu topí jak hovado pánubohu do oken odhadem na 60-70 stupňů, takže když zapnete (litinové) radiátory, tak v bytě vydržíte tak pět minut. Žádná regulace nefunguje, buď je topení vypnuté nebo zapnuté naplno. 2/3 času je topení vypnuté a i tak je v bytě trvale 20 stupňů (teď jsme nebyli 5 dní doma v těch mrazech, netopili jsme, a po příjezdu bylo 19,7 stupňů).
Hlava
Nadšenec

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků