Způsob vytápění ve starém domě - rekonstrukce

Vytápění, klimatizace, obnovitelné zdroje, nové materiály

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod no_10 22. 7. 2015 08:07

Zdravím Vás,

potřebuji poradit s rekonstrukcí domu. Jedná se o starý dům (přízemí, první patro) o ploše cca 130m2. Vzhledem ke stavu, v jakém se nachází se budou dělat následující úpravy: částečná výměna oken (jsou již plastová, ale některé rozměry nesplňují naše požadavky), bourání/posouvání zdí a s tím souvísející zasazení traverz, nový rozvod elektřiny v celé domě, v patře nové podlahy (momentálně tam jsou dřevěné trámy, škvára...takže tragedie), a výměna topení.

S výměnou topení se nabízí několik variant. V patřebe se budou dělat podlahy, takže se nabízí podlahové topení. Tím, že se bude už zasahovat do podlah (ač bude podlahovka nebo ne), tak nám bylo řečeno a doporučeno podlahové topení, protože finančně do vyjde totožně jako zavést nové trupky a radiatory. V přízemí ale zásah do podlahy v plánu není. Tedy kombinované vytápění.
Otázkou je, jak topit. Momentálně tam je kotel na tuhá paliva. Zvažujeme topit uhlím a pořídit kotel s podavačem a občas max přitopit plynem. Podle toho co nám bylo řečeno je možná kombinovaná forma topení, tzn. dole radioatory, nahoře podlahovka. Ovšem jestli dobře chápu, tak pokud budu topit tuhými palivy, tak neuspořím podlahovkou nic, jelikož budu muset ať chci nebo ne mít v kotli cca 70stupňů, zatímco v případě podlahovek v celém baráku by stačilo 30.

V případě podlahovek v celém domě by se ale muselo zasahovat i do podlah v přízemí (betonové podlahy), a do toho se mi upřímně moc nechce. A finančně to bude taky jinde, než natáhnout trubky a zavěsit radioatory.

O krbu v přízemí a s tím spojenými komplikacemi raději nemluvě :D

Díky za každou radu a poznatek
no_10
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 22. 7. 2015 08:24

Ohledně toho kotle - pozor, až budeš kupovat nový, tak myslet na to, že

"od září 2022 (dle § 41, odst. 16) bude možné provozovat pouze taková zařízení (nejen kotle, ale i kamna a vložky s teplovodním výměníkem o celkovém příkonu od 10 do 300 kW), která splňují požadavek dle přílohy č. 11 (hodnoty jsou shodné s tab. č. 4), zjednodušeně řečeno, která splňují emisní třídu 3. Staré, dnes používané kotle by neměly být po tomto termínu používány. Lze uložit pokutu 50 000 Kč dle § 23, odst. 2 b).

Zdroj: http://vytapeni.tzb-info.cz/kotle-kamna ... r-a-evrope

No a když už budeš kupovat nový kotel, tak je dobré využít toto:
http://www.mesec.cz/aktuality/na-novy-k ... 20-000-kc/
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jichaj 24. 7. 2015 08:29

No mozna reknu trochu extremni názor, co si nechat zkusit nacenit nejake tepelne cerpadlo vzduch/voda? Kotlikova dotace je na to taky (a vyssi procento nez u kotle na uhli). Skoda ze tam není podpora na cerpadla vzduch/vzduch (nejaky multispit by byl na takovy dům idealni).
jichaj
Diskutér

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 24. 7. 2015 08:45

Kotel na pevná paliva a podlahové topení je naprostá blbost... Ledaže bys tím kotlem natápěl nějakou nádrrž a z té by to pak šlo do podlahovky.
SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod aaischa 24. 7. 2015 10:51

hlavně kvalitně zateplit.. pak bude spotřeba tepla znatelně nižší ..
jak bylo řečeno výš uvažovat o TČ, V Případě větších mrazů atd, dotápět např dřevem v kotli, nebo i tim uhelákem, ale do nějakejch -5 by mělo vzduch voda topit slušně..

jet jenom na plyn se taky moc nevyplatí..

pakliže nepujdete do TČ ani výhledově tak podlahovka ztrácí smysl
aaischa
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod DrumSession 25. 7. 2015 08:37

U starého RD má podlahovka (vodní okruh z kotle) smysl především v přízemí do kuchyně, koupelna, obývák, případně chodba, wc. V patře, kde bývá ložnice, postačí radiátory, protože podlaha/strop (zde dřevěné trámy) bude prohřívána ze spodu na rozdíl od chladného podkladu v přízemí - to bych pořádně tepelně odizoloval, alespoň se na to do budoucna připravil. Podlahovka je vhodná pro nízkoteplotní zdroje tepla s dobrou regulací tj. elektrika, plyn, TČ, solár + aku.nádoba apod.

Nízkoteplotní systém 25-30 °C je energeticky samozřejmě úspornější, ale ne každému vyhovuje na teplenou pohodu. Tisknout se k podlaze o 30 °C je něco jiného než k radiátoru o 60 °C a nejlepší je samozřejmě otevřený oheň (krbovky na dřevo - voní, příp. kotel na uhlí -nevoní), kde je v okolí 300 °C. Pro zimomřivky (obvykle ženy a starší lidi) je lepší vysokoteplotní systém.

Elektrická podlahovka je užitečná a akceptovatelná na malé plochy (např. kuchyně, koupelna, wc).

Taky je důležité si ujasnit, zda jste doma zvyklí chodit v tričku a kraťasech nebo v dlouhých kalhotech a svetru. Podle toho bych vybíral otopný systém.

PS - pokud píšeš, že nechceš zasahovat do podlah v přízemí, osadil bych celý systém radiátory+trubky a kotel na TP, topení na 60 °C. Protože TP jsou nejlevnější, nemá zase smysl až tolik šetřit (zavést nízkoteplotní systém na TP) a proto si více užít tepelnou pohodu.
PENÍZE nebo nepočitatelná LÁSKA ? ŠTĚSTÍ spočívá vědět to, co si vybrat
Nesmíte se bááát a na hlavu si nechat s... Takže? Musíte se ptááát !!
DrumSession
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mmme 2. 10. 2016 17:54

Kvalitní názor! Naprostý souhlas.
mmme
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Janicka301 13. 9. 2019 15:30

Dobrý den, určitě bych zvolila podlahové topení a pokud v podkroví bude velký sklon, tak také.Právě i ve starém domě je velmi nepříjemná zima do nohou. My rekonstruujeme starou chalupu a dole máme podlahovku, v obýváku krbová kamna, která vytápí i nahoru do radiatorů. Zvažujeme ještě na přitopení plynový kotel a do budoucna solární panely na střechu.
Janicka301
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků