Bohemia Energy a podomní prodej - šmejdi

Vytápění, klimatizace, obnovitelné zdroje, nové materiály

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod yowie 20. 3. 2017 19:09

Jeden známý řeší docela zajímavou situaci svých rodičů, a protože tu není žádné forum věnované Bohemia Energy a praktikám jejich podomních prodejců, rozhodl jsem se jedno založit, protože myslím, že nejsou sami a je třeba, aby o těchto šmejdských praktikách vědělo co nejvíce lidí.

Kamarádův otec, důchodce, před několika lety podepsal smlouvu s podomním prodejcem, který zastupoval Bohemia Energy. V roce 2013 přešel jinam a po mých radách rodiče přihlásil do aukce, což jim obzvlášť letos v zimě muselo ušetřit docela balík.

Minulý týden tomuto důchodci volali z Innogy (správce sítě), že u jeho přípojky, kromě výherce aukce, evidují ještě dalšího dodavatele plynu - firmu Bohemia Energy. Kamarádův táta byl velice překvapený, protože s BE už několik let nic společného nemá a pracovníkovi Innogy řekl, že platná je původní smlouva.

Jak je možné, že ke správci sítě přijde smlouva, o které ten, který ji měl podepsat, nebo alespoň odsouhlasit, nic neví?

Myslím si, že pravděpodobně prodejce - ičař, který před 6-7 lety u kamarádova táty sepsal smlouvu, zkrátka znovu použil údaje ze staré smlouvy a zfalšoval podpis.

Známému jsem doporučil poslat stížnost na ERÚ a taky na ÚOOÚ, každopádně je to naprosto neuvěřitelné, co si ti šmejdi vůči starým lidem dovolí. Tedy už nestačí nic nepodepsat, ale hlavně vůbec nikomu ve dveřích nic neukazovat, protože ti parchanti pak nemají problém si to podepsat sami!!! :-!

Btw. co myslíte? Je to i na trestní oznámení? Podle mě je to podvod. Kdo má podobné zkušenosti, pište sem a hlavně, hlídejte svoje rodiče a náležitě je poučte, že ten pán v nepadnoucím saku je velice pravděpodobně jeden z největších parchantů, kterého kdy v životě potkali.
yowie
Nadšenec

Odeslat příspěvekod 856428 20. 3. 2017 19:30

To si ale jen domyslis. Videl nekdo druhou smlouvu? Ne.
856428
Návštěvník

Odeslat příspěvekod 856428 20. 3. 2017 19:30

To si ale jen domyslis. Videl nekdo druhou smlouvu? Ne.
856428
Návštěvník

Odeslat příspěvekod yowie 20. 3. 2017 19:48

856428: jj, domýšlíme všichni, i ti jeho rodiče, smlouvu neviděl a nemá nikdo z nich, i když už zažádali BE o to, aby ji zaslali. Nepředpokládám ale, že by si na tohle troufl přímo někdo v BE, když na špinavou práci mají zástupy ičařů, na které to jde vždy snadno svést. Určitě budu průběžně informovat, jak se to vyvíjí, kamaráda to rozpálilo do běla a nedivím se, kdyby mi někdo chtěl okrást rodiče, tak bych se taky snažil, aby si ten parchant zapamatoval až do smrti, že udělal velkou chybu.
yowie
Nadšenec

Odeslat příspěvekod 856428 20. 3. 2017 20:12

Jak okrast? Nikdo po nem nebude chtit platit dvakrat za dodavku elektriny pres jeden elektromer.
856428
Návštěvník

Odeslat příspěvekod yowie 21. 3. 2017 18:02

856428: Jak okrást? Dobrá otázka, v případě, že někdo pošle falešnou smlouvu a s největší pravděpodobností důchodce ji omylem potvrdí, může nastat dokonce i to, že ušetří, pokud měl předtím smlouvu na dobu neurčitou a energie za draho.

V tomto případě ale poškození vysoutěžili plyn v aukci a zbývá jim ještě více než rok z dvouletého závazku. Pokud by tedy novou podvodnou smlouvu od Bohemia Energy potvrdili, následovalo by penále od předchozího dodavatele za nedodržení závazku + by měli plyn celkem jistě podstatně dražší. Nevím přesně, detaily neznám, ale škoda by podle mě v tomto případě hravě přesáhla 5000,-, což je hranice trestného činu.

Kamarád byl u toho, když jeho tátovi volali z Innogy a prý 2 smlouvy na jednu přípojku řeší dost často. Dokážu si představit, že když takhle nějaký podomní prodejce má slušnou databázi klientů i s jejich údaji, tak prostě zfalšuje hromadu smluv, pošle to, a bohužel někteří z těch důchodců se chytnou, protože dost možná před pár měsíci řešili s někým přechod někam, a budou si myslet, že to je ono, protože většinu jmen desítek dodavatelů elektřiny a plynu ani nedokáží vyslovit viz. Innogy například. A ti ostatní mávnou rukou, nechají si svého dodavatele a dál to neřeší. Ostatně není to poprvé, co o něčem takovém slyším. Bohužel takových případů je víc.

Základní rada je, nikomu kdo zvoní u dveří neukazovat smlouvy, nic nepodepisovat a poslat je pryč, případně zavolat měšťáky. Nakonec měšťáky už jsem jednou volal i já sám, když u nás byli prodejci, prý z MND (zrovna v TV běžela MND reklama), když je měšťáci chytili, tak zjistili, že nabízejí smlouvy úplně jiné firmy a s MND nemají nic společného. V podstatě cokoliv mi mezi dveřmi řekli, byla lež.
yowie
Nadšenec

Odeslat příspěvekod 856428 21. 3. 2017 18:27

Definice kradeze je, ze nekdo ziska cizi vec tim, ze se ji zmocni. Nejake penale nad 5000 Kc neni rozhodne kradez, nenaplnuje to skutkovou podstatu kradeze.
856428
Návštěvník

Odeslat příspěvekod yowie 21. 3. 2017 19:05

856428: Já taky mluvím o podvodu a zneužití informací v obchodním styku, ale nakonec kvalifikace není na mě, to už si vyřeší příslušné úřady, kde je to nahlášeno...
yowie
Nadšenec

Odeslat příspěvekod MikiVista 21. 3. 2017 19:19

Bohemia Energy stejně jako další (Centropol,...) to je kapitola sama pro sebe. Já ohledně BE znám i případy kdy lidé platily přes inkaso zálohy, ovšem v ročním vyúčtování nebyly a BE tvrdilo že žádné zálohy neobdrželo.
Ještě bych rád napsal že toto není problém pouze důchodců. Češi obecně mají "úchylku" na "slevy", které sice tak vypadají ale žádná sleva to ve skutečnosti není spíše naopak.
To hlavní co chci napsat ohledně BE a dalších - to jsou prachobyčejní překupníci Já jsem z JM kraje kde má EON distribuční síť. Co má BE??? A cena elektriky na faktuře se skládá z ceny elektriky a distribuce (cena za 1 kWh je cca 1,50 Kč a zbytek je distribuce). Když v reklamách slyšíme ty kecy "sleva elektriky 10%" tak je to sleva z ceny cca 1,50 Kč což je směšných 0,15Kč/kWh. Ale ve faktuře po sečtení elektriky+distibuce najdete cenu dejme tomu 4 Kč/kWh.
MikiVista
Návštěvník

Odeslat příspěvekod 856428 21. 3. 2017 19:24

yowie píše:856428: Já taky mluvím o podvodu a zneužití informací v obchodním styku, ale nakonec kvalifikace není na mě, to už si vyřeší příslušné úřady, kde je to nahlášeno...

Jo jasne, zadnou smlouvu nikdo nikdy nevidel, dostanes vyrozumeni, ze doslo k omylu.
856428
Návštěvník

Odeslat příspěvekod yowie 21. 3. 2017 19:39

856428: Tak Innogy pravděpodobně tu smlouvu má... Nevěřím, že by správce sítě převáděl zákazníky na základě ničeho.

Btw. BE prý zatím mlčí, asi bude třeba je popohnat, kamarád už si našel dost mailů na pořady typu černé ovce atp., ještě bude sranda...:-)
yowie
Nadšenec

Odeslat příspěvekod 856428 21. 3. 2017 19:43

Proc ji neposkytl, kdyz ji ma?
856428
Návštěvník

Odeslat příspěvekod yowie 21. 3. 2017 19:56

856428: Protože to není jejich povinnost. Zaslat smlouvu klientovi je povinnost BE, ale zatím je ticho.

Ale věřím, že ERÚ a ÚOOÚ vše, co v Innogy mají, rádi poskytnou, když se k tomu BE zatím nemá.

Co si myslíte Vy nebo já, je úplně jedno, nakonec, kdyby BE vylezla s tím, že smlouva neexistuje, asi by to redakce černých ovcí a podobných zaujalo ještě víc. Podle mě tohle nemají zapotřebí a úřadům předhodí toho ičaře, nakonec od toho ičaři jsou ne? Abyste si nad jejich "pochybením" mohl umýt ruce a jet si dál "business as usual"...

Jako mě je to vlastně jedno, jen pomáhám poškozeným, pár rad + kamarád rozeslal pár mailů a samozřejmě to co nejvíce zveřejnit, aby si lidé dali na podvodníky pozor. Toť vše. A díky, že s tím zveřejňováním pomáháte. Je to potřeba.
yowie
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Millanoss 21. 3. 2017 21:48

Celé mi to přijde nějaké divné, aby na jedněch drátech byli dvá poskytovatelé, přeci musí existovat nějaké pravidlo, které někoho upřednostňuje a určuje, kdo je hlavním poskytovatelem. Celé se mi to spíš jeví jako selhání jednotlivce. Já se pod BE dostal tím, že jsem se přihlásil do aukce, kterou nakonec vyhrálo 3E, vše je OK tak uvidíte.
Millanoss
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod jichaj 22. 3. 2017 08:09

Millanoss: dodavatel je vždy jeden, tady jde asi spíš o to, že BE zažádal u OTE o změnu a pak tam jakoby "visí" dva dodavatelé (to je to co říká distributor), ale původní dodavatel změnu "přebije" a vše poběží jako dosud....

I když, za určitých podmínek lze mít více dodavatelů, z nichž jeden musí nést odpovědnost za odchylku...ale to je případ u VO :)
jichaj
Diskutér

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků