ČEZ Měsíc: vydržet nebo nenávratně změnit?

Vytápění, klimatizace, obnovitelné zdroje, nové materiály

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod audis 16. 7. 2017 12:09

zdravím,
několik let mám tarif Měsíc. Od 2016 se již nenabízí. Do roku 2016, kdy byl koeficinet "30" a tržní cena elektřiny 20 - 30 EUR/MWh, rozdíl jsem šetřil a bylo to prima zejména pocit.

OD 2017 je koeficient "25" (to určuje někdo svévolně jak se mu hodí? Připadá mi že ano), tržní cena eletřiny se zvýšila na 28 až 34 EUR/MWh, rozdíl prodělávám.

ČEz mě oslovil před několika měsíci něžným dopisem, jak na mě myslí, že s "Měsícem" prodělávám a že mi doporučuje si tarif změnit na některý z jejich tarifů Ele, tele Jů a Hele. V tom lokálním čase měli a do dneška mají pravdu.

Co ted? Rozum velí nechat si a držet si Měsíc, protože ČEZ jistě nejsou tak hloupí, aby mi radili, jak jim dávat méně peněz. Zkušenosti za poslední půl rok velí změnit na konzervativní tarif.

Klesne v dohledné době (měsíce, roky) cena elektřiny pod 25 EUR? Zvýší někdo zase svévolně koeficient nad "25"? Vydržet? Změnit?
Mohli bychom prosím vystoupit ihned z Evropské Unie?
audis
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod S474N 16. 7. 2017 12:17

A obecne se zeptam, jestli ma vubec smysl zustavat u CEZ.

Navic o jake rocni spotrebe se vubec bavime?
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod audis 16. 7. 2017 12:32

Zůstávat u ČEZ kvůli tomu Měsíc.

Spotřeba malá 2 MW VT.
audis
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod S474N 16. 7. 2017 12:49

Takze v reci penez si setril kolik a ted utracis o kolik vice?
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod audis 16. 7. 2017 13:08

Odhaduji to na tisícovku ročně nahoru a tisícovku dolů, což je plus mínus 10 procent.

Vím, prve jsem psal "pocitově"...
audis
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mlsal 16. 7. 2017 14:17

Cena tarifu Měsíc se odvíjí od tarifu Comfort, tak že se vynásobí "Indexem tržní ceny". Ten se každý měsíc zveřejňuje na stránkách ČEZ.

Při spotřebě 2 MWh bude cena silové elektřiny za 2017:
tarif Comfort - 3807 Kč
tarif e-Tarif - 3081 Kč
tarif Měsíc - 4981 Kč (index = 1,4)

Aby se tarif Měsíc vyplatil oproti e-Tarif, musel by být Index max. 0,75, tzn. aktuální tržní cena musí být nejvýš 0,75 průměrné ceny pro ostatní zákazníky (referenční cena). Nevím, jestli se dá Index dohledat. Myslím, že tak nízko, aby se to vyplatilo, nebyl nikdy, takže jste na tom vždycky prodělával.
mlsal
Nadšenec

Odeslat příspěvekod nikko 16. 7. 2017 17:26

Cenové indexy silové elektřiny produktové řady Měsíc byly v období leden - říjen 2016 pod hodnotou 1.0, takže tarif Měsíc byl výhodnější než cena ročního tarifu. Od listopadu 2016 do května 2017 jsou indexy nad 1.0, takže tarif Měsíc již v tomto období nebyl výhodný.

Konkrétní cenové indexy silové elektřiny produktové řady Měsíc jsou tady:
https://www.cez.cz/firmy/cs/elektrina/mesic.html

Vývoj ceny elektřiny na burze v období 2016-2017 je tady: http://www.kurzy.cz/komodity/index.asp? ... 7&curr=EUR

Správně odhadnout, jak se bude cena elektřiny na burze vyvíjet, nikdo neumí. Kdo by to uměl, byl by milionář :-)
nikko
Nadšenec

Odeslat příspěvekod mlsal 16. 7. 2017 18:43

Index tržní ceny je v podstatě podíl aktuální ceny a loňské ceny (ze které se dělaly ceníky). Aby se při dané spotřebě (2 MWh/rok) tarif Měsíc vyplatil (oproti tarifu Comfort), musela by aktuální cena elektřiny klesnout o 40%. Aby se tarif Měsíc vyplatil oproti tarifu e-Tarif, musela by cena elektřiny klesnout o dalších 25%. Tzn. celkový pokles tržní ceny o 65%. A další roky to samé. To se mi zdá v prostředí rostoucí ekonomiky dost nepravděpodobné. Z mého pohledu je tarif Měsíc nesmysl. Také jsem ho před lety měl a pak jsem přešel na e-Tarif.
mlsal
Nadšenec


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

cron