Faktura od neplátce DPH

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod martinsip 2. 7. 2013 17:01

lu-lu píše:Dobrý den, chci se jen ujistit. Když neplátce DPH vystavuje fakturu tak DIČ tam neuvádí?

Rop píše:ne ... stejně jako se tam neuvádí "datum uskutečnění zdanitelného plnění" či nápis "daňový doklad"
A když se tam neuvádí datum uskutečnění zdanitelného plnění, tak do peněžního deníku se zapíše jaké datum? Datum vystavení nebo datum uhrazení na účet?
A když se neuvádí Daňový doklad, tak co? Faktura?
Peugeot 308SW 1,6HDi 2010, Fiat Marea Weekend 1,9JTD 2003
Honor magic5 Pro
martinsip
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rop 2. 7. 2013 19:37

tak do peněžního deníku se píše datum, kdy přišli peníze ....

do knihy pohledávek se píše datum vzniku pohledávky ...

Jako název dokladu cokoliv jiného než daňový doklad
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod martinsip 2. 7. 2013 19:43

Rop píše:tak do peněžního deníku se píše datum, kdy přišli peníze ....
Zapisoval jsem datum kdy byla vystavena faktura. Ale byl jsem plátce D.P.H., tak jsem tak zvyklej. :oops:

-- 2. 7. 2013 20:43 --

Rop píše:Jako název dokladu cokoliv jiného než daňový doklad
Faktura?
Peugeot 308SW 1,6HDi 2010, Fiat Marea Weekend 1,9JTD 2003
Honor magic5 Pro
martinsip
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rop 2. 7. 2013 21:37

Peněžní deník je od slova peníze ... takže do něj se zapisují úhrady faktur.

Teoreticky ano ... směrnice EU pro DPH sice ten pojem zná ale není tak direktivní jako český zákon.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod martinsip 2. 7. 2013 21:45

Ale jako plátce D.P.H. jsem povinnen odvést DPH i z nezaplacených faktur. Stále ještě to tak je. A i když byly tlaky to změnit, tak zmna určitě nepřijde kvůli možným podvodům.
Imho. Teď jsem stejně už neplátce, protože se to ve službách už nevyplatí jako za dob 22/5
Peugeot 308SW 1,6HDi 2010, Fiat Marea Weekend 1,9JTD 2003
Honor magic5 Pro
martinsip
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rop 2. 7. 2013 21:56

Evidence pro DPH (tzn. záznamní povinnost) je něco jiného než peněžní deník.

Peněžní deník je evidence pro daň z příjmů a nemá s odvodem DPH nic společného. Pro evidenci DPH je úplně jiná evidence než pro daň z příjmů. Zatím co DPH se odvádí ke dni uskutečnění zdanitelného plnění, daní z příjmů se zdaňuje až ve chvíli přijetí peněz.

Např. faktura s DUZP 31.12.2012 s úhradou 5.1.2013 - DPH se odvede za prosinec / 4Q 2012 - daň z příjmů až za rok 2013.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod sonix 28. 8. 2014 07:24

Lze to i obráceně?
Může plátce DPH vystavovat faktury jako nepodnikatel - pod svým rodným číslem bez IČ, DIČ a DPH?
sonix
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 28. 8. 2014 10:09

Obecně nikoliv.

O co by se konkrétně mělo jednat?
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod midlan6 3. 10. 2014 00:46

Ahoj, mám dotaz k fakturám. Je pravda, že pokud nakupuju potřeby k provozování živnosti tak do 10000 Kč nemusí být na přijaté faktuře moje IČO (zkrátka odběratel bude normální člověk, ne živnostník)? Účetní mi to tak řekla, ale ukázala se být v některých věcech nespolehlivá tak si to chci ověřit.

Můžu pak takovou věc dále jako živnostník přeprodat? A jak se pak řeší vyfakturování, pokud je taková věc náhradní součástkou v nějakém přístroji, a já jsem pomocí ní zákazníkovi přístroj opravi. Vyfakturuji jen celkovou částku za opravu nebo to rezepíšu dva řádky "práce" a "náhradní součástka"?
midlan6
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 3. 10. 2014 20:19

IČO nakupujícího na dokladu nemusí být nikdy. Asi si trochu plete plátce a neplátce DPH a IČO a DIČo.

Fakturuje se jen oprava a k tomu se většinou předává seznam použitých náhradních dílů. Rozhodne neprodáváte náhradní díl a opravu ... prodáváte pouze opravu (při které byl použit náhradní díl).
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod midlan6 5. 10. 2014 12:56

Rop:

Díky za vysvětlení fakturace, pochopil jsem.

Teď si nejsem jistý jestli jsem to pochopil s tím nákupem. Platí tedy globálně pro neplátce DPH, že libovolnou věc co kupuji na živnost, nemusím mít vyfakturovanou na svoje IČO a stačí jen moje jméno? Jaký má pak smysl někde při nákupu svoje IČO uvádět?
midlan6
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 5. 10. 2014 13:34

Je spíš otázka proč mají fyzické osoby vůbec IČO ...

A pak tu máme prudiče z FÚ, kteří do dneška tvrdí, že když si něco kupuji do podnikání, že tam musí být IČO ... jedna paní mi to vysvětlovala skoro 20 minut ... a pak jsem se jí zeptal, jaký právní předpis to ukládá ... no a pak jsem mluvil a vysvětloval už jenom já :lol:

Navíc od nového roku platí stejná pravidla pro občanský i obchodní vztah ...
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod martinsip 5. 10. 2014 23:05

Mě na FÚ nutila, abych na každém paragonu měl otisknutý svoje razítko. Prý aby ty paragony nemohl do svýho účetnictví použít někdo další. :oboze Naštěstí tuhle prudičku už nemám.
Peugeot 308SW 1,6HDi 2010, Fiat Marea Weekend 1,9JTD 2003
Honor magic5 Pro
martinsip
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod midlan6 6. 10. 2014 17:13

Rop píše:Je spíš otázka proč mají fyzické osoby vůbec IČO ...


Aha, tak to je pro mě velká novinka. A když někomu fakturuji tak jako dodavatel IČO píšu? :D
midlan6
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod astrapa 6. 10. 2014 19:17

midlan6: Do roku 2013 tohle nařizoval §13a obchodního zákoníku, jestli tuto povinnost převedli i do nového občanského zákoníku nevím, ale bohužel jsme v Česku, takže bych očekával, že ano, a ještě k tomu nějakou další buzerační povinnost určitě přidali...
astrapa
Přeborník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků