Faktura od neplátce DPH

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Rop 6. 10. 2014 21:24

Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod astrapa 7. 10. 2014 12:35

IČO je "identifikující údaj"?

Co tam vlastně píšou autoři bez zápisu do nějaké evidence a bez IČa? Tipuji, že jenom jméno a adresu?
astrapa
Přeborník

Odeslat příspěvekod Rop 7. 10. 2014 20:44

Ano.

Každý podnikatel má IČO. Jedině snad ten kdo podniká dle autorského zákona o něj musí požádat sám ČSÚ.

Do evidence není zapsán pouze podnikatel podnikající na základě autorského zákona. Ostatní jsou zapsaní do nějaké evidence. Daňový poradce, lékař, veterinář, advokát, notář, auditor ... všichni jsou někde zapsaní ... a mají to na fakturách mít ...
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod astrapa 7. 10. 2014 21:42

A co pronajímatel?

-- 7. 10. 2014 21:43 --

(Abych to upřesnil, daňař mi říkal, že za jistých okolností se z pronájmů odvádí SP a ZP a dotyčný pronajímatel je de facto OSVČ.)

-- 7. 10. 2014 21:48 --

Rop píše:
Každý podnikatel má IČO. Jedině snad ten kdo podniká dle autorského zákona o něj musí požádat sám ČSÚ.



A to zase nařizuje jaký zákon?
astrapa
Přeborník

Odeslat příspěvekod Rop 7. 10. 2014 21:51

Pokud pronajatá věc je v obchodním majetku, tak příjmy z pronájmu jsou dle § 7 zákona o daních z příjmů a tudíž se z těchto příjmů odvádí SP a ZP.

V ostatních případech pronájem není podnikáním, pronajímatel nemá IČO a jsou to příjmy dle § 9 zákona o daních z příjmů a z těch se neodvání ani SP, ani ZP.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod astrapa 9. 10. 2014 20:38

Vyhnul ses otázce, kde je stanoveno, že herci, umělci, spisovatelé, novináři na volné noze, sportovci, programátoři a jim podobní, musí mít přidělené IČ. Já myslím, že sice můžou (skrz ten Český statistický úřad), ale povinností to není. Už jsme o tom tady kdysi diskutovali, Michal Viewegh nemá IČO. Ověřoval jsem i nějaké sochaře a fotografy, nejsou v ARESu.

-- 9. 10. 2014 20:42 --

Upřesňuji: předpokládám teda, že chápeme stejně "podnikatele", tj. ve smyslu § 420 o.z. a asi se budou do budoucna vést spory, co autoři zákona mysleli "obdobným způsobem" a "obdobnou činností" k činnosti živnostenské/obchodní.
astrapa
Přeborník

Odeslat příspěvekod Rop 10. 10. 2014 07:43

Ano, podnikatelé podnikající dle autorského zákona nemají přidělené IČO a nemusí mít. Ostatní podnikatelé dostanou IČO při registraci přes svého registrátora (živnostenský úřad, komora daňových poradců, česká lékařská komora, advokátní komora atd.) viz § 26 odst. 5 zákona o základních registrech.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod astrapa 10. 10. 2014 09:12

Identifikační číslo osoby se přidělí na základě elektronického požadavku příslušného agendového místa v rozsahu referenčních údajů uvedených v odstavci 2 písm. a) až c). Není-li osobě uvedené v § 25 písm. d) a e) přiřazen agendový identifikátor fyzické osoby, požadavek bude obsahovat i údaj uvedený v odstavci 2 písm. n).

"Agendovým místem" bude teda stavovská komora?

U těch komor by se ale jednalo jen o veřejnoprávní komory, ne? A třeba soudní tlumočníci žádnou zákonem zřízenou komoru nemají. Jim by musel IČO přidělit přímo soud nebo ministerstvo spravedlnosti.

Za odkaz na zákon děkuji, toto jsem nevěděl. Zajímavé je, že zrovna před 2 týdny jsem se na to ptal "svého" daňového poradce a on mi říkal, že kdyby neměl živnosťák na překlady, tak by IČO taky neměl, a na razítku uváděl jen ev.č. poradce. Pravda je, že poradce má ev.č. pod 100 a je značně důchodového věku, možná vývoj legislativy už přestal sledovat :(

A kde v zákoně o zákl. registrech čteš, že autoři nemusí mít IČO, copak autoři nejsou "podnikající fyzické osoby"? Já bych řekl, že ve smyslu § 420 o.z. jsou i autoři podnikatelem ("obdobný způsob"). Nebo proč myslíš, že ne.
astrapa
Přeborník

Odeslat příspěvekod Rop 10. 10. 2014 18:47

Od konce ...

Autoři nemají registrační místo.

Daňový poradce dostane IČO, když jsou zapsáni do seznamu daňových poradců - najdi si v ARESu jméno "Simona Hornochová" (musíš v zaniklých, neboť v současné době nevykonává daňové poradenství, ale je náměstkyní ministra financí - živnost nikdy neměla).

Agendovým místem není jenom stavovská komora, ale jakýkoliv registrátor, který zapisuje do nějakého seznamu podnikatelů ... čili i soud, který vede seznam soudních znalců a tlumočníků. Podívej se do § 2 živnostenského zákona a kromě autorů, umělců, správců licencí (těch co podnikají dle autorského zákona) a pronajímatelů mají všichni nějaké registrační místo ... nebo si to o všech alespoň myslím
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod JanuleLu 23. 6. 2015 14:47

Hele vzor je tady:https://www.fakturaonline.cz/faktura-neplatce-dph-vzor.pdf
JanuleLu
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 23. 6. 2015 17:29

A něco mu chybí :lol:
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod t.tachy 11. 11. 2016 18:01

Dobry vecer,
dostavam urcitou castku za praci a urcitou za km, ktere ujedu. Chtel bych vedet, jestli je potom povinnost rozepsat na fakture zvlast praci a zvlast cestu nebo muzu mit jen jednu polozku "prace" a vyslednou castku, ktera je souctem prace i castky za cestu.?
t.tachy
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tainhacmp3 18. 4. 2020 10:16

Ok, diky za odpoved, vyhodim to ze sablony, ovsem na tech dosud vydanych fakturach to uz mam, a nic s tim pravdepodobne udelat nejde. On to ten znamy mel od sve ucetni... Vystavoval jsem i pro jednu vetsi firmu a ta tu fakturu vzala bez problemu, pry kdyz tam vidi ucetni jejich nejaky problem vraci to:)
tainhacmp3
Kolemjdoucí

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků