Moravský peněžní ústav, spořitelní družstvo

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod fc70 17. 10. 2015 00:05

A budou tě za akcionáře chtít? Mít podíl v záložně neznamená automaticky podíl v bance s podobným jménem vedené stejnými lidmi.

Fio vytvořilo novou akciovku, která od kampeličky koupila „celý podnik“, čímž z kampeličky zbyla právnická osoba s penězi na účtu a bez jakéhokoli jiného majetku; družstevníci si rozebrali peníze a kampelička se zlikvidovala.
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod astrapa 17. 10. 2015 00:19

Já vycházím ze zprávy, že MPÚ chce vstoupit na burzu, tak proč by prioritně nenabídlo akcie stávajícím družstevníkům.
astrapa
Přeborník

Odeslat příspěvekod LHÁŘ 17. 10. 2015 07:18

MPÚ už několikrát dával možnost svým členům dobrovolně navýšit základní vklad, každopádně to není nic pro mě, já do toho nešel, ale zájemců z řad klientů bylo vždy dost.
https://www.mpu.cz/cs/aktualne/detail?NewsItemID=214&List=1&i=5
Já v MPÚ už ukončil členství, ale bylo to jen proto, že snížili úroky na v té době aktuálních vkladových produktech, jiné banky měly v té době lepší nebo srovnatelné úroky a zakládání nových akčních vkladových produktů nešlo u MPÚ dělat přes IB, muselo se jet podepsat smlouvu na pobočku, což je u mě 80 km cesta. Hlavně kvůli tomu, že to nešlo dělat na dálku, jsem s nimi skončil.

A pozor na to, když budeš chtít ukončit členství, tak ti základní členský vklad pošlou až 3 měsíce od schválení účetní uzávěrky za rok, kdy jsi podal žádost o ukončení členství, takže já jsem např. podal žádost v lednu 2014 a základní členský vklad mi vyplatili až v září 2015, protože účetní uzávěrku za rok 2014 schválili někdy v červnu 2015 na výroční schůzi. A ten základní členský vklad 1000 Kč tedy zrovna moc zhodnocen nebyl. Vrátili mi jen 1064 Kč, dokázali ho tedy za několik let zhodnotit jen o nějakých 6,4 % (nikoliv p.a.), to jejich úrokové sazby na vkladových produktech byly v té době vyšší, protože byly p.a.
LHÁŘ
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod LaNov 19. 7. 2016 20:58

Chtěl bych reagovat na diskusi o vkladech a zeptat se na názor: MPÚ píše na webu, že za loňský rok vyplácí 2,1% zhodnocení na členské vklady - viz
http://www.mpu.cz/cs/aktualne/detail?NewsItemID=267
Nepřijte vám to málo na to, že člen z titulu dalšího členského vkladu nese riziko ztráty, protože takový vklad není vůbec nijak pojištěný? Vždyť kdejaký dluhopis i dnes vyplácí nějakých 4 nebo 5% a tady jde o vklady do kapitálu, tzn. teoreticky ještě rizikovější ... Nebo uvažuju špatně?
LaNov
Nadšenec

Odeslat příspěvekod fc70 19. 7. 2016 21:25

No kdejaký dluhopis ne, velké spolehlivé firmy je dnes mají myslím o dost levnější.

Ale ano, 31,4/25*2,1% je hodně nepříjemně malý return on equity.

A přes 57% úvěrů nestandardních mi taky připadá extrémní, i když co já vím, možná jsou dobře zajištěné (nevím přesně, jak úvěrové instituce o úvěrech a zajištění účtují)
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod LaNov 19. 7. 2016 22:21

Právě to jsem myslel, pokud si koupím akcii České Spořitelny za 1400 a dostanu dividendu 70 nebo 80 korun, tak mám výnos dvojnásobný! Vím, že pro nové klienty je potřeba vklad do kapitálu 10:1, ale nechápu, pokud tam někdo dává nepojištěné vklady dobrovolně, pouze s vidinou 2% výnosu, když to dobře půjde.
LaNov
Nadšenec

Odeslat příspěvekod fc70 20. 7. 2016 02:47

Zase to není tak nepředstavitelné, třeba Erste měla v posledních letech několik roků, kdy kvůli odpisům a tvorbě rezerv na neočekávaně problematické úvěry měla zisk prakticky nula. To, že české banky stabilně a permanentně vydělávají 8% nebo kolik bez problémových roků, je v rámci Evropy i světa (dobrá!) výjimka; kdyby byl výnos akcionářů zaručený a nekolísavý, nebyl by důvod jim dávat těch 8% nebo kolik.

Jak vypadá výnos kapitálu v čase? Jak vypadá v čase struktura úvěrů podle znehodnocení, tvorba rezerv? Jak pravděpodobné je, že jsou úvěry víc nebo míň rizikové, než jak jsou uvedeny v účetnictví? (Nevím, v MPÚ nejsem a ani nemyslím, že na zodpovězení těch otázek mám znalosti.)

No jo, být zodpovědný družstevník (a ne jen naslepo upsat 10% a mentálně je odepsat) je hodně práce…
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod LaNov 25. 8. 2016 06:46

Dík za reakci, právěže do hospodaření nevidím, nejsem člen, jen se mě jeden známý psal na názor, protože jiný jeho známý na MPÚ pěje samou chválu ... Mně investice do dalších členských vkladů přijde hodně riziková, resp. to riziko nezaplacené, takže jsem dost překvapený, kolik lidí do toho zřejmě jde (viz link, který tu dával LHÁŘ). Je tu někdo, kdo dal do záložny nepojištěný vklad do kapitálu?
LaNov
Nadšenec

Odeslat příspěvekod qsubt 28. 9. 2016 01:13

nevi nekdo kolik tam byl ten clensky druztevni prispevek (nebo jak se tomu rika), jsem tam u nich cca 5 roku, nemam k tomu uz asi zadne papiry a uz jsem to zapomnel, byla to aspon tisicovka? :-)
huh?
qsubt
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod osobne2 28. 9. 2016 05:34

1000 Kč
osobne2
Přeborník

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 28. 9. 2016 11:43

Tak mi přišel mail, že na setkání klientů dne 6.10. v Praze nebude hrát původně plánované duo Eva a Vašek, ale Monika Absolonová. To kdyby někdo chtěl jít.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod treborit 28. 9. 2016 12:18

Coz je vyrazne zlepseni :) Ustavu se asi dari :)
treborit
Diskutér

Odeslat příspěvekod MarekVach 28. 9. 2016 13:16

"...nebude hrát původně plánované duo Eva a Vašek, ale Monika Absolonová." Tak to je škoda, kdyby hrála Eva a Vašek, tak to bych přišel, na Absolonku nejdu.
MarekVach
Nadšenec

Odeslat příspěvekod osobne2 28. 9. 2016 18:30

Jsem rad, ze uz nejsem clenem. :D
osobne2
Přeborník

Odeslat příspěvekod LaNov 28. 9. 2016 21:14

Aha, tak nějací členové tu jsou ... Je mi jasné, že podstatně důležitější je, kdo bude na koncertě než jak záložna hospodaří ;-), ale ještě jednou zkusím dotaz na ekonomiku: Četl jsem http://www.mpu.cz/cs/aktualne/detail?NewsItemID=273 a zaujala mě informace o "provozním zisku 6-8 mil. Kč" .. Jak tomu rozumíte, za jaké to má být období? Díval jsem se na povinně zveřejňované informace na webu (poslední jsou k 30.6.2016) a v prvním pololetí 2016 je ve výsledovce brutální pokles všech hodnot, málem jsou ve ztrátě. Něco se děje? Druhá otázka: v tom hodnocení dalšího roku jsem se nedočetl, jak je to s žádostí o bankovní licenci - někdy před rokem to hodně na webu řešili, ale teď je ticho po pěšině .. Něco jsem přehlédl?
LaNov
Nadšenec

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků