Koupě domu v exekuci...??

Stavební spoření, hypoteční, překlenovací a jiné úvěry, normy a předpisy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod matous80 6. 11. 2015 18:57

Dům okolo 1.3 milionu (na bydleni ne investice), velmi dobrý stav, 35 minut autem do brna, 1 hodina 15 minut BUSem do centra brna (JihoMorav. kraj).
Na domě je exekuce (podle katastru), nemám zkušenosti s nemovitostmi ani s exekucí.

Dům: 2 vlastníci, chlapy, asi okolo 50-60 let, asi bratři (podle jmena) kazdy vlastni 1/2 domu.

V kapitole Omezení vlastnického práva: online na katastru je napsano:

Exekuční příkaz k prodeji nemovitosti
Zahájení exekuce - JMENO JEDNOHO z vlastniku
Zástavní právo exekutorské podle § 69a exekučního řádu
Zástavní právo z rozhodnutí správního orgánu

psal jsem makléřce a napsala mi: "ano, prodává se celý dům, s prodejem souhlasí oba vlastníci."

Něco jsem o tom četl na internetu a zatím to chápu tak že:
Jde o exekuci, nemovitost prodává (asi?) exekuční kancelář. S prodejem souhlasí oba vlastníci, je to "mezifáze" v exekučním procesu a pokud se nepodaří dům prodat "normálně" tak exekutor přistoupí k dražbě která je nevýhodná jak pro něj, tak pro vlastníky (dům by se prodal za méně), proto asi vlastník (alespon podle realitky ) souhlasí s prodejem...

Otázky:
1) Když kupuju dům v exekuci, tak chápu to správně, že já napřed uhradím dluh dlužníka a ten mi teprve poté prodá dům za "zůstatkovou cenu"? (Př. dům stojí 1 milion, dlužník (prodávající) má někde dluh 0,5 milionu korun, já za něj tento dluh zaplatím a poté mi on prodá dům za 0,5 milionu?)? brutálně důkladné smouvyy jsou nutností...
2)A obecně: na co všechno bych se měl připravit, když nekupuju dům "normální" cestou ale dům v exekuci, co všechno mě může překvapit...? Jak třeba vím že dlužník nemá i dluhy jinde než co je zapsáno v katastru a nebudou si i tito jinéí věřitelé posléze nárokovat dům?

Jiank hodlám jít i za nějakým právníkem ale chci se zeptat i tady, možná má někdo zkušenost.
matous80
Návštěvník

Odeslat příspěvekod strzm.zahalka 6. 11. 2015 19:28

Radeji pockej, az bude dum v drazbe.
strzm.zahalka
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod matous80 7. 11. 2015 14:36

No na to jsem se zrovna neptal :-)... kromě toho nevím na co by mi to bylo platné... pokud vím, tak všechna rizika(že původní majitel má ještě někde dluhy, které na poslední chvíli vyplují na povrch a na nemovitosti se objeví další zástavní práva nebo jak se tomu říká).

Jediný výhodu, tak ja kto vidím, je to že dům bych mohl koupit levněji... nebo se taky objeví více zajemcu a cena se vyšroubuje, nehledě na to, kdy vubec taková aukce bude, muze to podle mě být klidně za rok a tak dlouho čekat nebudu.

Může mi prosím někdo odpovědět na ty dotazy z prvního příspěvku nebo připojit vlastní zkušenost jak to v reálu chodí?
matous80
Návštěvník

Odeslat příspěvekod strzm.zahalka 7. 11. 2015 15:17

No tem tebou uvedenych rizikum se prave vyhnes jedine koupi nemovitosti ve vyhlasene drazbe. Jinak se jim vyhnout nemuzes. Exekutor by ale vyhlasil drazbu pouze na idealni polovinu domu. Navic to ze oba vlastnici souhlasi s prodejem, neznamena, ze tam nebydli nebo ze tam nekdo nema najemni smlouvu, takze by te jeste treba cekalo podani zaloby na vyklizeni domu a pak vyklizeni domu exekucí.
strzm.zahalka
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod S474N 7. 11. 2015 19:22

Presne tak, osobne bych taky pockal do vyhlaseni drazby. Aby se ti nahodou nestalo, ze zaplatis dluh a najednou vse usne.
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod matous80 7. 11. 2015 19:28

No já jsem všude na netu četl, že "ukryté" dluhy nemusí vyplout na povrch ani v dražbě, v tomhle je to stejné jako ted... že v tom není žádný rozdíl, akorát v ceně... vy tedy tvrdíte že v dražbě budu mít jistotu že kupuji nemovitost na které už se žádné další dluhy objevit nemohou? (jde m itedka jen o ty dluhy/exekuce ne potencionální možnost existence nájemní smlouvy atd., jen o ty dluhy)?
matous80
Návštěvník

Odeslat příspěvekod strzm.zahalka 7. 11. 2015 19:46

Vyhlasena drazba nemovitost oddluzi. Veritel muze uplatnit svuj narok na uspokojeni z prodeje nemovitosti naposledy pred zahajenim drazby, pak uz ne.
strzm.zahalka
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod S474N 7. 11. 2015 20:01

Asi tak, hlavne nechapu, proc bych mel kupovat nemovitost za nejakou cenu, kdyz v drazbe bude vyvolavacka jinde a hlavne - vse na jistotu!
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Jack111 7. 11. 2015 20:19

Vyvolávačka bude jinde, protože bude jen na polovinu domu.
Jack111
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fantucci 8. 11. 2015 12:00

kupovat ideální polovinu v dražbě- slušná mňamka
Pracuji ve fin. poradenství? No a?
Fantucci
Diskutér

Odeslat příspěvekod matous80 8. 11. 2015 12:42

A exekutor v dražbě nemůže prodat obě části domu pokud by k tomu dal souhlas i ten druhý spoluvlastník? realitka mi říkala že ten druhý souhlasí s prodejem tedka... Protože pokud to nebudou dražit celé... kdo koupí 1/2 domu... to snad existují individue/firmy které kupují částečné podíli a pak se snaží "dokopat" druhého podnájemníka k prodeji jeho podílu...?

1/2 domu snad nikdo nekoupí...?
matous80
Návštěvník

Odeslat příspěvekod strzm.zahalka 8. 11. 2015 14:45

Hodne investoru rado koupi levne polovinu domu a pak ceka, jestli ji budou moct draze prodat nebo prikoupit levne tu druhou.
strzm.zahalka
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Fantucci 8. 11. 2015 16:02

každý rád levně nakoupí a draze prodá...
Nicméně u ideální poloviny mi to "draze prodá" nějak nesedí. Jako investor bych šel primárně, když už, tak po celém baráku.
Pracuji ve fin. poradenství? No a?
Fantucci
Diskutér

Odeslat příspěvekod strzm.zahalka 8. 11. 2015 16:13

Draze to muze prodat druhemu spoluvlastniku, staci tam nastehovat jednu cikanskou rodinu a uvidis, jak to druhy spoluvlastnik rychle a levne proda, nebo si naopak vezme rychle hypoteku, aby druhou polovinu domu draze a rychle vykoupil.
strzm.zahalka
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod matous80 8. 11. 2015 19:01

No já si budu muset zajít za nějakým právníkem v okresním městě. Kolik tak můžu čekat že mě konzultace ohledně tohoto tématu můžu tak stát? Podle mě by se to mělo vejít v pohodě do hodiny a cenou tak do 1000 kč?
matous80
Návštěvník

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků