Dlouhodobé spoření 1k měsíčně - doplňkové penzijní spoření?

Povinné ručení, životní pojištění, cestovní pojištění, pojištění domácností, penzijní fondy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod sirius1983 2. 2. 2016 08:51

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, jakým způsobem byste dlouhodobě spořili 1000Kč měsíčně.
Zvažuji III. pilíř (doplňkové penzijní spoření) kvůli státnímu přispěvku 230Kč měsíčně, což mi přijde vzhledem k vložené tisícovce velký zisk. Co si o tom myslíte?

Spořící účet, stavební spoření a investiční fondy již mám.

Děkuji za rady.
sirius1983
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod S474N 2. 2. 2016 09:15

Stavebko uz mas vyreseny?
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fremantle 2. 2. 2016 09:18

sirius1983: Velký zisk - to myslíš vážně?

Je li tvůj nick dle roku narození, tak 60 let, kdy DPS přinese nějaký první kýžený účinek ti bude za 27 let, takže ano, státní podpora sama o sebe ti přinese celkem navíc o 23 % více k tvým vloženým penězům, což je zhruba 0,85 % p.a. (hodně zjednodušeně), ale jak vidno, nepokryje to ani poplatky účtované fondem, které jsou ve výši 1 % ročně + 15 % z výnosů...

K DPS bych se přikláněl jedině v případě, že máš možnost dosáhnout na příspěvky zaměstnavatele, jinak nevidím moc velký potenciál v tomto produktu... Ale pokud tu tisícovku lépe nedokážeš zhodnotit sám, třeba i výběrem vhodnějšího, nákladově méně náročného produktu, tak budiž.
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod Fantucci 2. 2. 2016 09:34

S474N píše:Stavebko uz mas vyreseny?


Jakože založit nové SS na 1 tis/m? To fakt ne.
Jedině navýšit platbu do již založeného, pokud to dává smysl.

-- 2. 2. 2016 09:40 --

fremantle píše:sirius1983: Velký zisk - to myslíš vážně?

Je li tvůj nick dle roku narození, tak 60 let, kdy DPS přinese nějaký první kýžený účinek ti bude za 27 let, takže ano, státní podpora sama o sebe ti přinese celkem navíc o 23 % více k tvým vloženým penězům, což je zhruba 0,85 % p.a. (hodně zjednodušeně), ale jak vidno, nepokryje to ani poplatky účtované fondem, které jsou ve výši 1 % ročně + 15 % z výnosů...

K DPS bych se přikláněl jedině v případě, že máš možnost dosáhnout na příspěvky zaměstnavatele, jinak nevidím moc velký potenciál v tomto produktu... Ale pokud tu tisícovku lépe nedokážeš zhodnotit sám, třeba i výběrem vhodnějšího, nákladově méně náročného produktu, tak budiž.


Tak zrovna ohánět se argumentem, že podpora nepokryje ani poplatky, mi nepřijde rozumné. Velká většina dynamických pod. fondů(=častý ekvivalent DPS) má poplatky větší a bez jakkékoliv podpory...
A paušálně argumentovat např. levným indexovým fondem taky nebude správné.
Pracuji ve fin. poradenství? No a?
Fantucci
Diskutér

Odeslat příspěvekod sirius1983 2. 2. 2016 09:45

fremantle píše:státní podpora sama o sebe ti přinese celkem navíc o 23 % více k tvým vloženým penězům, což je zhruba 0,85 % p.a.

Možná jsem natvrdlej, ale pokud vložím celkem 12 tisíc Kč ročně a dostanu státní podporu celkem 12x230 tedy 2760 Kč tak je to přece 23% p.a., nebo ne? Prosím o vysvětlení

Jinak stavební spoření navyšovat nemá smysl, protože už tam přispívám částku zajišťující maximální státní podporu, takže další vklady by mi přinesly vetší zisk jen formou úroku, ale to už mohu mít ty peníze na spořícím účtu, kde mám 1,5% p.a.
sirius1983
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fremantle 2. 2. 2016 09:55

23 % dostaneš, ale jednorázově... p.a. = per annum = ročně.
Pokud dostanu z tisíckoruny 230 Kč, tak mám 23 % - pokud je to za měsíc, tak je to přes 250 % p.a., ale pokud dostanu stejných 23 % za deset let, tak je to 2,3 % p.a. (zjednodušeně).

Nevím hlavně, jestli je dobře konstruován tento typ dotazu - já bych začal tím, co vlastně chceš - investovat, spořit (na něco), co od toho očekáváš (jaké je tvůj rizikový profil a co jsi ochoten podstoupit) a až pak vybíral vhodný produkt...
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod sirius1983 2. 2. 2016 10:08

Jde mi o spoření na dlouhou dobu, tedy spíše v řádu desetiletí, ty ukládané peníze určitě nebudu potřebovat vybrat před důchodem (proto ukládaná částka 1000Kč, kterou při svých příjmech nebudu postrádat).
Můj rizikový profil je určitě konzervativní, jde mi o to vydělat něco více než dostanu na spořícím účtu a to DPS mě napadlo právě jen kvůli té státní podpoře.
sirius1983
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod S474N 2. 2. 2016 10:29

Zeptam se znova a naposledy - mas nejake bezici stavebni sporeni?
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vladimir.svorba 2. 2. 2016 10:37

sirius1983 píše:
Spořící účet, stavební spoření a investiční fondy již mám.



Podle mě naprosto zbytečná otázka...
Zajímá vás něco v oblasti financí, s čím vám můžu pomoci?
vladimir.svorba
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod sirius1983 2. 2. 2016 10:50

S474N píše:Zeptam se znova a naposledy - mas nejake bezici stavebni sporeni?


Ano, stavební spoření už mám.
sirius1983
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod S474N 2. 2. 2016 11:20

No vidite panove a ja si toho nevsiml :mrgreen:

Jinak co se tyce penzijka, to mi prijde jako uplny nesmysl.Vazat si penize na tak dlouhou dobu. Mozna, ze ve finale budes mit milion, ale aby sis v te dobe za nej nekoupil 10dkg vlasaku a 2 rohliky.
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod drkarel 2. 2. 2016 11:21

sirius1983 píše:...Jinak stavební spoření navyšovat nemá smysl, protože už tam přispívám částku zajišťující maximální státní podporu, takže další vklady by mi přinesly vetší zisk jen formou úroku, ale to už mohu mít ty peníze na spořícím účtu, kde mám 1,5% p.a.


Možná bych vybral tuto citaci, lépe odpovídající na S474Novu otázku.

Já bych tedy DPS nezavrhoval, ale je nutno si uvědomit, že je to běh na dlouhou trať a že jakýkoliv předčasný výběr spíše nepřipadá v úvahu, a dobře se rozmyslet, zda mezitím nebudu mít nějaké jiné potřeby - dům, děti ...
drkarel
Inventář

Odeslat příspěvekod sirius1983 2. 2. 2016 11:36

S474N píše:Jinak co se tyce penzijka, to mi prijde jako uplny nesmysl.Vazat si penize na tak dlouhou dobu. Mozna, ze ve finale budes mit milion, ale aby sis v te dobe za nej nekoupil 10dkg vlasaku a 2 rohliky.


To je samozřejmě pravda, ale pokud tu tisícovku budu každý rok dávat na spořící účet, tak vzhledem k tomu, že nebudu dostávat státní podporu, budu mít za třeba 10 let naspořeno o 27600Kč méně. A potom si za naspořené peníze koupím k tomu vlašáku třeba jen jeden rohlík :)
sirius1983
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fremantle 2. 2. 2016 12:22

No to je právě ono - budeš-li dávat ty peníze na spořicí účet, který má 1,5 % p.a. (samozřejmě nevíš, jaké budou sazby za 2 roky, natož za 10 let) a na fondu, který v nějaké konzervativní strategii bude mít výnos 2 %, ale polovinu požerou poplatky, tak o tom nebudeš nějak významně lépe, než právě na tom spořicím účtu - a na delším horizontu je pak dost možné, že bys navzdory státním příspěvkům měl ještě méně... A pokud bys zase šel do nějaké dynamické strategie, tak tam to může být totéž vůči dynamickým fondům. Státní příspěvky jsou v tomto případě opravdu jen podpora, která částečně kompenzuje nákladovost na tak dlouhém horizontu.

To je jako kdybys u toho stavebního spoření řekl, že budeš mít o 12 tisíc více po 6 letech...jenomže už cca. 3500 požerou poplatky (sjednání 1 % + roční vedení účtu SS). A akorát u DPS to na dlouhodobém horizontu vychází hůře. Na druhé straně i to je fajn produkt pro lidi, kteří by tu tisícovku sice uložili na spořák, ale pak stejně prožrali...
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod paty07 2. 2. 2016 18:32

Tak nezapomínejme, že podpora je vázána na vůli státu. V případě, že přijde nějaký další chytrák jako Babiš se Sobotkou, co si řeknou prostě to uděláme, můžou vám podporu zrušit nebo vám zruší i ten 3. pilíř.

Státní jistota zkrátka nemusí být až taková jistota.
paty07
Diskutér

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků