Zrušení IŽP

Povinné ručení, životní pojištění, cestovní pojištění, pojištění domácností, penzijní fondy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 22. 1. 2017 13:40

Proto je tu tahle diskuse, aby se objevilo více názorů a tazatel si tak mohl na základě nich učinit nějaký vlastní. Jsem si totiž jist, že když půjde za finančním poradcem, tak ten mu doporučí aktuální smlouvu zrušit nebo alespoň změnit a když s tou změněnou/novou půjde za jiným, doporučí mu totéž. Ono mezi čtyřma očima se s klientem manipuluje mnohem lépe, než takto na fóru.

Téměř jakoukoliv změnu ve smlouvě lze rozumně vysvětlit a i když půjde o protichůdné názory, oba mohou dávat smysl. Třeba ta klesající pojistná částka.
Konkrétně pro mne by pojištění s klesající pojistnou částkou dávalo smysl. Před deseti lety pro mne měly peníze úplně jinou hodnotu, než dnes. Odhadem tak 5 krát vyšší. Takže plnění na milion před 10 lety by bylo tak přibližně adekvátní, zatímco dnes by to v podstatě postrádalo smysl. Tedy i lineární pojistná částka by stejně nic neřešila a jen by prodražovala pojistné, takže bych si nemohl smlouvu uzavřít na dostatečnou pojistnou částku, aby něco kryla alespoň na začátku. Pravda, já, díky tomu, že jsem pracoval v pojišťovně a viděl jsem jak to s případnými nároky vypadá, jsem se rozhodl, že si žádnou pojistku uzavírat nebudu a raději budu spoléhat na vlastní rezervy a rodinu. Ale chápu, že to není cesta pro každého.

Další věcí je, že pojistná částka je "až" a to "až" se vyplácí zpravidla v případě takových škod, kdy už začíná celkem solidně fungovat stát (on takový invalidní důchod spolu s nějakými příplatky za bezmoc nemusí být až tak špatný), zatímco v případě drobnějších následků, které jsou ale stále dost vážné na to, aby člověka vyřadily z pracovního procesu, nicméně moc málo vážné na to, aby mu byl přiznán plný invalidní důchod., stát téměř nefunguje. Na druhou stranu často v takových případech pořádně nefunguje ani pojišťovna. A když už je toho "až" dosaženo, je dost dobře možné, že klient nějaké to plnění navíc stejně není schopen jakkoliv rozumně využít.

Ono celé pojištění je takový "obchod se sny". Pořád se mluví o tom, že "jsem kryt, když se něco stane", ale málokdo si uvědomí, že to "kryt" znamená často jen pár stovek tisíc, které v daném konkrétním případě neřeší vůbec nic.

Můj názor je tedy ten, že pokud v životě klienta nedojde k nějaké podstatné změně (například to, že si bude brát hypotéku), tak bych se v aktuálních smlouvách nešťoural. Ono tím lze napáchat mnohem víc škod, než užitku. A jak jsem psal výše, je to takový majáček, že v minulosti jsem zbrkle uzavřel nějakou smlouvu, tak teď už to nebudu opakovat.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fantucci 22. 1. 2017 14:01

goob píše:...Na druhou stranu vidím občas pitomosti typu klesajících PČ, aby to bylo levné a měl tam toho co nejvíce. Tak je nastavená celá smlouva. Výsledek je, že když se člověku něco stane, dostane mizivou částku, protože nemocný budu spíše po 50 než ve 30. Lidé se pak často díví, že to tak mají, že jim to nikdo pořádně nevysvětlil.

Evidentně jste nechytil princip klesajících pojistných částek... Tak radši nemluvte o "pitomostech"

-- 22. 1. 2017 15:07 --

Petttttik píše:Ahoj, v roce 2013 jsem uzavřela IŽP - Tarif ZG61 pod vidinou naspořených peněz na stáří. Nyný mám celk. aktuální hodnotu jednotek 8810 Kč, platím 300 Kč měsíčně. Přijde mi, že je to celé nesmysl a ráda bych to zrušila. Jde to zrušit teď nebo musím počkat? Na internetu jsem se dočetla, že to lze zrušit 6 týdnů před výročím uzavření smlouvy (což by bylo až 1.11. -počátek pojištění 1.1.2013). Dále bychom chtěli zrušit i přítelo ŽP. Ten má ŽP Perspektiva podle sazby 7BN od Kooperativy. Počátek pojištění 1.12.2013. Platí 400 Kč měsíčně a nyní hodnota je 3210 Kč. Sjednané to má na 40 let, já také.

Přiznám se, že se v tom moc nevyznám, ale přijde mi to krajně nevýhodné a při představě, že za 40 let budeme mít "našetřeno" na úkor měsíčních splátek téměř nic; tak bychom to už radši zrušili teď. Mohu se zeptat na váš názor a zda to lze zrušit teď nebo musím počkat až na konec roku?

Děkuji za odpověď.

pokud pojištění hodnotíte podle toho, kolik tam budete mít naspořeno, tak to opravdu zrušte

-- 22. 1. 2017 15:27 --

PatrikChrz píše:...
Další věcí je, že pojistná částka je "až" a to "až" se vyplácí zpravidla v případě takových škod, kdy už začíná celkem solidně fungovat stát (on takový invalidní důchod spolu s nějakými příplatky za bezmoc nemusí být až tak špatný), zatímco v případě drobnějších následků, které jsou ale stále dost vážné na to, aby člověka vyřadily z pracovního procesu, nicméně moc málo vážné na to, aby mu byl přiznán plný invalidní důchod., stát téměř nefunguje. Na druhou stranu často v takových případech pořádně nefunguje ani pojišťovna. A když už je toho "až" dosaženo, je dost dobře možné, že klient nějaké to plnění navíc stejně není schopen jakkoliv rozumně využít.

Ono celé pojištění je takový "obchod se sny". Pořád se mluví o tom, že "jsem kryt, když se něco stane", ale málokdo si uvědomí, že to "kryt" znamená často jen pár stovek tisíc, které v daném konkrétním případě neřeší vůbec nic.
...

Jaký je smysl tohoto tvrzení když existuje možnost si výši pojistného plnění/limitu zvolit??
Pracuji ve fin. poradenství? No a?
Fantucci
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 22. 1. 2017 14:36

Výši limitu je sice možné si zvolit, ale jednak je člověk limitován nabídkou pojišťovny a pak hlavně vlastní peněženkou (kolik je schopen měsíčně platit). Spíš jsem ale chtěl upozornit na to, že to, že se někdo pojistí na milion, tak neznamená, že "kdyby se něco stalo", že dostane milion a to i když to bude událost, která ho navždy vyřadí z pracovního procesu. Zkrátka i v případě relativně vážných událostí je typické plnění pojišťovny pod polovinou pojistné částky a často hluboce pod tou polovinou.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fantucci 22. 1. 2017 15:33

Cože??
Pokud si pojistím invaliditu 2.stupně třeba na 1 mil, proč bych měl při pojistné události dostat 500 tis???
Pracuji ve fin. poradenství? No a?
Fantucci
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 22. 1. 2017 15:48

Protože mi ČSSZ tu invaliditu 2. stupně nedá? Mám na mysli takové případy, které mě sice vyřadí z pracovního procesu (nějaké částečné omezení hybnosti, bolesti neumožňující mi 8 hodin sedět za stolem, ale podle ošetřujícího lékaře mi vlastně nic nebude), ale nebudou dostatečné na to, aby pojišťovna plnila.

Pokud už na tom budu tak špatně, že mi ČSSZ schválí invaliditu 2. stupně, tak už začínám dostávat poměrně slušné dávky od státu, u 3. stupně je to už úplně v pohodě.

Ještě jasné je to u "totálních" úrazů typu amputace, ÚPLNÉ oslepnutí, ÚPLNÉ ohluchnutí, tam plní slušně jak pojišťovny, tak stát. Pokud ale dojde "jen" ke snížení hybnosti, snížení zrakové či sluchové schopnosti, které mi sice neumožní běžné pracovní postupy (pracovat s počítačem, telefonovat,...), ale dle posudkového lékaře mi vlastně nic nebude, tak dostanu kulové s přehazovačkou od státu i od pojišťovny. Možná se horko těžko dopracuji na 1. stupeň invalidity, což většina pojistek nekryje.

-- 22. 1. 2017 16:53 --

Jinak řečeno - pojistím se na trvalé následky na milion. 100 % bych dostal při úplném oslepnutí na obě oči. Dojde k částečnému oslepnutí na obě oči, které mi neumožní běžné pracovní činnosti, typu čtení, práce s počítačem. Budu rád, když od pojišťovny dostanu 20 % a i to bude úspěch.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fantucci 22. 1. 2017 16:09

Jak můžeš chtít od pojišťovny v případě připojištění invalidity 2. stupně plnění, když tu invaliditu nemáš?? -Pokud je definice plnění invalidity vázána na rozhodnutí ČSSZ, tak je vše jasné jak facka. Pak ale není problém v pojišťovně.

Jinak jsem si teď v rychlosti našel průměrné invalidní důchody za r.2015: trojka 10,5 tis; dvojka 6,8 tis. Kde v tom vidíš slušnou dávku a že je to úplně v pohodě?

Nemotej dohromady pojištění trvalých následků úrazu a pojištění invalidity.
Pracuji ve fin. poradenství? No a?
Fantucci
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 22. 1. 2017 16:16

Já jsem tím chtěl říct jen to, že lidé pojistky vnímají zkresleně. Vidí pojistnou částku a "těší se" na maximální plnění "kdyby se něco stalo". Jenže "když se něco stane", tak v naprosté většině případů dostanou jen zlomek té pojistné částky, protože to něco bude příslušnými orgány hodnoceno výrazně níže, než bude jejich subjektivní posouzení.
Zkrátka přijdou o schopnost vykonávat svoji dosavadní profesi, ale plnění od pojišťovny i od státu bude velmi malé, pokud vůbec nějaké.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Mikka1 22. 1. 2017 16:35

Pochybuji, ze pojistovna neco da, i kdyz stat invalitidu uzna, nejspis najde ci vymysli nejaky problem pred jejim vznikem. Aneb vsichni jsme se lecili temer se vsim, kdo hleda, najde, plneni se IMHO da vymoci jen pri urazu (nebo pojistit hned mimino)
A ze te stat zabezpeci duchodem? Dovol mi se zasmat.
Mikka1
Nadšenec

Odeslat příspěvekod paty07 22. 1. 2017 16:39

To je snad jasné, že pojišťova bude krýt pouze vzniklou škodu ohodnocenou podle nějakých měřítek (to by klienty mělo zajímat). Stejné to je u cestovního pojištění, kde taky pojišťovna při říznutí na dva stehy nevyplatí 2 míče, ale pouze náklady na ošetření a léčbu. Pokud je v ŽP invalidita 2. stupně ohodnocena na 2 míče, dostanu je, v případě nižší invalidity dostanu poměrnou část podle daného ohodnocení.
paty07
Diskutér

Odeslat příspěvekod Mikka1 22. 1. 2017 16:47

To je na me?
Ja mam obavu, ze ani kdyz stat invaliditu uzna, ze pojistovna se bude zdrahat plnit, protoze s tou casti tela dotycny uz problemy mel... jak zminoval Patrik, oslepnuti, ohluchnuti, kdo nikdy nemel zanet ucha, oka, bryle atd. a slepota a hluchota uz byla zapocata tam?
Mikka1
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Fantucci 22. 1. 2017 17:06

Mikka1 píše:Pochybuji, ze pojistovna neco da, i kdyz stat invalitidu uzna, nejspis najde ci vymysli nejaky problem pred jejim vznikem. ..

tak to chce si najít produkt, který umí krýt i zdr. komplikace, které se vyskytly před počátkem pojištění.

-- 22. 1. 2017 18:07 --

paty07 píše:..Pokud je v ŽP invalidita 2. stupně ohodnocena na 2 míče, dostanu je, v případě nižší invalidity dostanu poměrnou část podle daného ohodnocení.

Záleží na konkrétním produktu

-- 22. 1. 2017 18:10 --

PatrikChrz píše:Já jsem tím chtěl říct jen to, že lidé pojistky vnímají zkresleně. ...

To je pravda, ty jsi zářným příkladem.

-- 22. 1. 2017 18:13 --

PatrikChrz píše:... protože to něco bude příslušnými orgány hodnoceno výrazně níže, než bude jejich subjektivní posouzení...

To, že před pojišťovnou lidi umírají i při vyvrknutém kotníku, je holý fakt. Už z podstaty subjektivní posouzení ze strany pojištěného není možné.
Pracuji ve fin. poradenství? No a?
Fantucci
Diskutér

Odeslat příspěvekod Mikka1 22. 1. 2017 17:18

Fantucci píše:tak to chce si najít produkt, který umí krýt i zdr. komplikace, které se vyskytly před počátkem


Ale to fakt musis pojistit cerstve narozene zdrave dite.
Ja se povazuji za zcela zdraveho cloveka, nicmene nepochybuji, ze by pojistovna dohledala, ze tehdy a onehdy jsem byla nemocna s tim ci onim a nasledne problemy jsou jen dusledek
... proste tomuto byznysu neverim.
Mikka1
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Fantucci 22. 1. 2017 18:17

ne, nemusíš.
ano člověk mnohdy nevěří, protože tomu nerozumí
Pracuji ve fin. poradenství? No a?
Fantucci
Diskutér

Odeslat příspěvekod libol 22. 1. 2017 19:51

Fantucci: nevím jestli nechápeš, nebo nechceš chápat, že Patrik tady mluví o situaci - co mi bylo prezentováno, reklamou, poradcem ... a co je realita.
Ty mluviš o situaci - člověk si v klidu sedne, vezme pojistné podmínky, pročítá, modeluje, hodnotí - odhlédněme od času, máš představu kolik lidí toho objektivně není schopno? A prostě končí u toho - něco se mi stane a nebudu moct pracovat - dostanu ty 2 míče.
Z vlastní zkušenosti musím říct, že spoustě lidí nevysvětlíš ani to, že ty 2 míče není prostě "paušál" - problém = dvojka. A o tom, že by pochopili, že ta dvojka != jejich subjektivnímu hodnocení situace je už vyšší dívčí - to odkývají, ale vnitřně tomu nevěří, protože oni MAJÍ ten problém, na který jsou pojištěni.
libol
Diskutér

Odeslat příspěvekod Mikka1 23. 1. 2017 04:08

Fantucci píše:ne, nemusíš.
ano člověk mnohdy nevěří, protože tomu nerozumí


Tak ja mam treba tu zkusenost, ze kdyz me vytopi sousedi, pojistovne staci fotka a rozmery a na vybileni zaplati odpovidaji sumu (nizkou, ale rekneme jakz takz odpovidajici).
Kdyz mi ale znicili el. rozvody, skoncilo to fakturami (OK), ale i posudkem... ano, castka nebyla nezanedbatelna pro me, pro pojistovnu ale nijak horentni... tak si myslim, ze u vysokeho plneni by si vyluku nasli. Pokud clovek neni z branze, nema sanci to uhlidat, ani kdyby si pojistne podminky precetl mililonkrat.
Mikka1
Nadšenec

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků