doba mezibankovních převodů

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Johnyz 25. 5. 2010 10:12

zdar,
nevím jestli je už někde nakousnuté téma,
ale chci se zeptat na vaše zkušenosti s dobou převodu peněz z banky do banky (pouze naše tuzemské banky). Nedávno jsem převáděl z KB do mBank - datum příkazu 15.5.(sobota) - datum připsání peněz na účet 18.5. večer. To je trošku nechutná doba. Nevím jestli by se měla brát v úvahu ta sobota, myslel jsem, že v dnešní době už je jedno jestli příkaz zadám ráno odpoledne večer nebo v sobotu nebo přes týden nebo 24.12 ...
Druhý převod byl z ČS do mBank, ten byl podán v pondělí ráno a ten samý den jsem měl již peníze připsané na účet.
Johnyz
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod DoubleSix 25. 5. 2010 10:31

Už se to tu několikrát řešilo.

Banka odesílatele musí zajistit připsání peněz na účet banky příjemce nejpozději D+1. A banka příjemce musí připsat peníze na účet příjemce neprodleně.

Specialitou KB je, že peníze odesílá až na konci dne. Takže si zadal příkaz v sobotu ale se splatností v pondělí a KB v pondělí večer poslala peníze do ČNB a mBank to ihned zaúčtovala, jakmile ji přišly peníze z ČNB (to bylo bohužel až v úterý ráno).
Jak vidíš, tak ČS ty peníze odeslala týž den během dopoledne a proto je mBank mohla připsat ještě ten samý den.

ING se třeba chová úplně stejně jak KB a peníze posílá až na konci pracovního dne, takže přijímací banka peníze připisuje až druhý den po odeslání z ING.
DoubleSix
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Havers 25. 5. 2010 10:34

Johnyz píše:
Nedávno jsem převáděl z KB do mBank - datum příkazu 15.5.(sobota) - datum připsání peněz na účet 18.5. večer.


Příkaz ve skutečnosti odešel z KB v pondělí 17.5. večer. mBank připsala platbu cca v 16:30 hod.
O víkendech a svátcích nefunguje clearing ČNB pro mezibankovní platby.
Havers
Diskutér

Odeslat příspěvekod Alfréd z hor 21. 1. 2017 17:14

Má někdo praktickou zkušenost s převodem Equa - mBank s pátečním datem splatnosti ... tzn. budou peníze připsány v pondělí, nebo raději peníze odeslat již se čtvrtečním datem splatnosti? (zde třeba mám ověřeno, že v pátek by byly v mBank připsány ... ale co jsem zaslechl, někdy bývá v bankách problém s pátečními převody před weekendem, které mohou být připsány až v úterý ...) :?:
Alfréd z hor
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tx999 21. 1. 2017 17:51

Bude v pondeli, pokud se to zada v patek pred rozhodnym casem dane banky (vetsinou nekdy pozde odpoledne nebo vecer)
tx999
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Alfréd z hor 2. 2. 2017 20:58

Tak je to tak, v pondělí připsáno ... po zkušenostech s dobou převodů mezi vlastními účty v Equa jsem byl trochu skeptický :-) ... I když je fakt, že kdybych ještě používal vzduchobanku, tam se člověk mohl spolehnout, že by bylo připsáno v cílové bance ještě v pátek ;-)
Alfréd z hor
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mpistora 2. 2. 2017 21:08

Tady je namístě zmínit, že se chystá zásadní změna. Psalo se o tom v prosinci, např.:
Banky chystají okamžité platby. Peníze přijdou na účet za několik sekund, v noci i o víkendu
Snad v příštím roce, nějaký drobný pokrok možná už letos.
mpistora
Návštěvník

Odeslat příspěvekod fremantle 2. 2. 2017 21:24

...a četls vůbec sám ten článek?

Nepůjde o nahrazení převodů přes clearing, ale o alternativu k převodům mezi bankami (nejspíš vzniknuvší jako derivát z povinné implementace standardů PSD2 a pravděpodobně zpoplatněnou), nelze teda mluvit o "změně"
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod lemming 3. 2. 2017 09:41

Co vím, tak to s PSD2 nesouvisí.

Změna to je - v oblasti expresních převodů s příplatkem. Je pravda, že vzhledem k jejich nepříliš velké využívanosti pro většinu uživatelů zásadní nebude.
lemming
Diskutér


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků