daňové výhody u DPS a životního pojištění

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod davson 21. 4. 2017 20:14

31.3. 2016 mně skončilo životní pojištění. Za 3 měsíce jsem tam poslal 3000 Kč.
Od 1.4.2016 jsem si založil DPS. Za 9 měsíců jsem tam poslal 18000 Kč.
Jaká daňová výhoda by měla být při ročním zúčtování daně za rok 2016.
Podle mě by to mělo být 2250 Kč. Je výpočet správně ?
15 % z částky 3000 Kč za životní pojištění tj. 450 Kč
15 % z částky 12000 Kč za DPS tj. 1800 Kč

Zaměstnavatel mně vypočítal 1440 Kč, myslel jsem, že to bude více.
davson
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rop 21. 4. 2017 20:30

Životní pojištění skončilo? To ti je tedy 60 let?
Co se týká penzijního připojištění, tak tam se částka plateb snižuje o 12 000 Kč - čili pouze 6 000 Kč snižuje základ daně - tedy 900 Kč na dani.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod davson 21. 4. 2017 21:44

Ano máš pravdu, je to smutné, ale je mi 60 let.
Vůbec nerozumím tomu snížení o 12000 Kč :
"Co se týká penzijního připojištění, tak tam se částka plateb snižuje o 12 000 Kč - čili pouze 6 000 Kč snižuje základ daně - tedy 900 Kč na dani."
Tady posílám odkaz, ikdyž je to platné až na rok 2017 :
http://www.srovnavac.cz/penzijni-pripoj ... ipojisteni

2000 měsíčně sleva na dani 1800 Kč (to bylo maximum v r. 2016) - za 9 měsíců tedy 1350 Kč
3000 měsíčně sleva na dani 3600 Kč (to je maximum v r. 2017)
davson
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rop 22. 4. 2017 19:58

Je potřeba přečíst znění zákona platného pro rok 2016:
(5) Od základu daně ve zdaňovacím období lze odečíst příspěvek v celkovém úhrnu nejvýše 12000 Kč zaplacený poplatníkem na jeho
c) doplňkové penzijní spoření podle smlouvy o doplňkovém penzijním spoření uzavřené mezi poplatníkem a penzijní společností; částka, kterou lze takto odečíst, se rovná úhrnu příspěvků zaplacených poplatníkem na jeho doplňkové penzijní spoření na zdaňovací období sníženému o 12000 Kč; v případě převodu prostředků účastníka z transformovaného fondu do účastnických fondů lze odečíst částku, která se rovná součtu příspěvků zaplacených poplatníkem na jeho penzijní připojištění se státním příspěvkem na část zdaňovacího období a příspěvků zaplacených poplatníkem na jeho doplňkové penzijní spoření na navazující část zdaňovacího období sníženou o 12000 Kč.

Pro rok 2017 tu máme toto znění:
(5) Od základu daně ve zdaňovacím období lze odečíst příspěvek v celkovém úhrnu nejvýše 24000 Kč zaplacený poplatníkem na jeho
c) doplňkové penzijní spoření podle smlouvy o doplňkovém penzijním spoření uzavřené mezi poplatníkem a penzijní společností; částka, kterou lze takto odečíst, se rovná úhrnu částí měsíčních příspěvků, které v jednotlivých kalendářních měsících zdaňovacího období přesáhly výši, od které náleží maximální státní příspěvek; v případě převodu prostředků účastníka z transformovaného fondu do účastnických fondů lze odečíst částku, která se rovná součtu částí měsíčních příspěvků zaplacených poplatníkem na jeho penzijní připojištění se státním příspěvkem na část zdaňovacího období a částí měsíčních příspěvků zaplacených poplatníkem na jeho doplňkové penzijní spoření na navazující část zdaňovacího období, které v jednotlivých kalendářních měsících zdaňovacího období přesáhly výši, od které náleží maximální státní příspěvek.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod davson 23. 4. 2017 14:08

Díky za vysvětlení, opravdu jsem to nečetl pozorně. Škoda, že jsem si to DPS nezaložil od 1.1.2016, ale těch pár stovek by mě zase tak moc nevytrhlo :-D
davson
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cz01 9. 2. 2018 20:36

Dovolím si oživit toto vlákno. Měl bych otázku ohledně životního pojištění a vystavení daňového potvrzení pojišťovnou. Minulý rok jsem změnil pojišťovnu a od začátku roku čekám na potvrzení pro daňové přiznání, jelikož pořád nic nepřicházelo obrátil jsem se na pojišťovnu a napsal jim dotaz. Pojišťovna odpověděla "Daňové potvrzení Vám bohužel vystavit nemůžeme, neboť není splněna podmínka pro daňové výhody. Nepřispíváte si do investičního pojištění."

Skutečně nemohou vystavit daňové potvrzení kvůli tomuto důvodu?

Většinou jsem nalezl, že se musí splnit 3 podmínky:
"Aby bylo možné uplatnit daňový odpočet, tak musí být ve smlouvě výplata pojistného plnění sjednána až po 60 kalendářních měsících od uzavření smlouvy a současně nejdříve v kalendářním roce, v jehož průběhu dosáhne poplatník věku 60 let a podle podmínek pojistné smlouvy není umožněna výplata jiného příjmu, který není pojistným plněním a nezakládá zánik pojistné smlouvy." - https://www.e15.cz/finexpert/vydelavame ... ch-1342541
cz01
Nadšenec

Odeslat příspěvekod audiobullys 11. 2. 2018 22:09

A co to je za pojišťovnu že má tak blbý kecy? Napadá mě rozdíl investování přes pojistné a přes mimořádně pojistné
Předpokládám že smlouva bude na 5 let a déle a do 60 let a více a že s ní nebylo letos vybíráno.
Třeba matka má u ČSOB jen na úraz+ asi zřejmě poj. na smrt a nějaké stokoruny z 300 Kč počítají jako uznatelný odpočet a posílají ji na to potvrzení.
Dřív se mimořádné pojistné uznávalo a se změnou zákona mám pocit že to některý pojišťovny přestali uznávat.
audiobullys
Diskutér

Odeslat příspěvekod cz01 11. 2. 2018 22:31

Jedná se o Allianz pojišťovnu. Hradím cca 430 Kč měsíčně a z toho asi 30 Kč smrt na základní limit 10 000 Kč a zbytek na invaliditu, na investiční část nic. Smlouva je založena, jako daňově uznatelná.

Já jsem se vůbec rozmýšlel, zda si pojistku sjednávat, protože rezervy mám, dluhy žádné a velmi slušné příjmy.

Jinak ano, smlouva je na vice než 5 let a doba je min do 60 let. Nic jsem ze smlouvy nevybíral, ale zde přesně nerozumím. Žádná pojistná událost, ani výběr z investic, protože není z čeho.
cz01
Nadšenec

Odeslat příspěvekod VVNP 11. 2. 2018 22:40

U životky si můžeš odepsat právě jenom tu investiční část.
VVNP
Mírně pokročilý


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků