Denní studium na VŠ a HPP

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod kejty95 27. 6. 2017 10:53

Dobrý den,

oběhala jsem už několik úřadů a hledala na internetu, ale vždy slyším něco jiného a tak se tedy obracím na vás s prosbou objasnění jisté věci. V září nastupuji na magisterské denní studium a přitom bych chtěla pracovat na HPP. Abych měla při výpočtu daně slevu na studenta a také, aby ji mohl uplatnit rodič, jsem nějak limitována počtem odpracovaných hodin/dní?

Mamce na mzdovce v práci řekli, že aby toto bylo možné, vždy jeden den v měsíci nesmím být v té práci, abych byla jakože nezaopatřené díte a na finančáku, přímo na oddělení daně z příjmu mi řekli, že to nijak omezené není, tak nevím.

Děkuji za každou radu, už fakt nevím koho se zeptat.
kejty95
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 27. 6. 2017 18:42

Já to vezmu nejdřív omáčkou ze zákona (pro případnou argumentaci) a pak s jasnou odpovědí na konci.

Definice slevy na studenta § 35ba odst. 1 písm. f) zákona o daních z příjmů:
slevu na studenta ve výši 4 020 Kč u poplatníka po dobu, po kterou se soustavně připravuje na budoucí povolání studiem nebo předepsaným výcvikem, a to až do dovršení věku 26 let nebo po dobu prezenční formy studia v doktorském studijním programu, který poskytuje vysokoškolské vzdělání až do dovršení věku 28 let. Dobou soustavné přípravy na budoucí povolání studiem nebo předepsaným výcvikem se rozumí doba uvedená podle zvláštních právních předpisů pro účely státní sociální podpory,

Definice bonusu na dítě § 35c odst. 6 zákona o daních z příjmů:
(6) Za vyživované dítě poplatníka se pro účely tohoto zákona považuje dítě vlastní, osvojenec, dítě v péči, která nahrazuje péči rodičů, dítě, které přestalo být u tohoto poplatníka z důvodu nabytí plné svéprávnosti nebo zletilosti v pěstounské péči, dítě druhého z manželů, vlastní vnuk nebo vnuk druhého z manželů, pokud jeho rodiče nemají dostatečné příjmy, z nichž by mohli daňové zvýhodnění uplatnit, pokud je
b) zletilým dítětem až do dovršení věku 26 let, jestliže nepobírá invalidní důchod pro invaliditu třetího stupně a
1. soustavně se připravuje na budoucí povolání; příprava na budoucí povolání se posuzuje podle zákona o státní sociální podpoře,

Obojí směřuje do zákona o státní sociální podpoře:
§ 11 odst. 1:
Nezaopatřené dítě
(1) Za nezaopatřené dítě se pro účely tohoto zákona považuje dítě do skončení povinné školní docházky, a poté, nejdéle však do 26. roku věku, jestliže
a) se soustavně připravuje na budoucí povolání (§ 12 až 15),

§ 12 odst. 1:
(1) Za soustavnou přípravu dítěte na budoucí povolání se považuje:
c) studium na středních nebo vysokých školách v cizině, pokud podle rozhodnutí Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy je postaveno na roveň studia na středních nebo vysokých školách v České republice,

§ 14:
Soustavná příprava dítěte na budoucí povolání na vysoké škole
(1) Soustavná příprava dítěte na budoucí povolání na vysoké škole (§ 12 odst. 3) začíná nejdříve dnem, kdy se dítě stává studentem vysoké školy, a končí dnem, kdy dítě ukončilo vysokoškolské studium.
(2) Za soustavnou přípravu dítěte na budoucí povolání se považuje také
a) doba od skončení studia na střední škole do dne, kdy se dítě stalo studentem vysoké školy, jestliže dítě pokračuje bez přerušení v dalším studiu,
b) kalendářní měsíc, v němž dítě ukončilo řádně studium na vysoké škole, a dále kalendářní měsíc následující po kalendářním měsíci, v němž dítě ukončilo řádně studium na vysoké škole, pokud dítě nevykonává po celý tento měsíc výdělečnou činnost podle § 10 ani nemá po celý kalendářní měsíc nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo podporu při rekvalifikaci,
c) doba od ukončení studia na vysoké škole do dne, kdy se dítě stalo studentem téže nebo jiné vysoké školy, pokud studium na téže nebo jiné vysoké škole bezprostředně navazuje na ukončení studia na vysoké škole, nejdéle však doba tří kalendářních měsíců následujících po kalendářním měsíci, v němž dítě ukončilo studium na vysoké škole,
d) doba přerušení studia na vysoké škole, po kterou by jinak trvala mateřská nebo rodičovská dovolená.

Takže:
Pracovat můžeš jak chceš, kolik chceš a ty máš slevu na studenta a rodiče slevu na nezaopatřené dítě.
To končí měsícem předcházejícím 26. narozeninám
nebo
Měsícem složení státní závěrečné zkoušky.

Pokud bys nepracoval, tak studentem jsi ještě měsíc po státnicích - to je jediný rozdíl mezi pracujícím a nepracujícím studentem.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod kejty95 27. 6. 2017 20:35

Rop píše:Já to vezmu nejdřív omáčkou ze zákona (pro případnou argumentaci) a pak s jasnou odpovědí na konci.

Definice slevy na studenta § 35ba odst. 1 písm. f) zákona o daních z příjmů:
slevu na studenta ve výši 4 020 Kč u poplatníka po dobu, po kterou se soustavně připravuje na budoucí povolání studiem nebo předepsaným výcvikem, a to až do dovršení věku 26 let nebo po dobu prezenční formy studia v doktorském studijním programu, který poskytuje vysokoškolské vzdělání až do dovršení věku 28 let. Dobou soustavné přípravy na budoucí povolání studiem nebo předepsaným výcvikem se rozumí doba uvedená podle zvláštních právních předpisů pro účely státní sociální podpory,

Definice bonusu na dítě § 35c odst. 6 zákona o daních z příjmů:
(6) Za vyživované dítě poplatníka se pro účely tohoto zákona považuje dítě vlastní, osvojenec, dítě v péči, která nahrazuje péči rodičů, dítě, které přestalo být u tohoto poplatníka z důvodu nabytí plné svéprávnosti nebo zletilosti v pěstounské péči, dítě druhého z manželů, vlastní vnuk nebo vnuk druhého z manželů, pokud jeho rodiče nemají dostatečné příjmy, z nichž by mohli daňové zvýhodnění uplatnit, pokud je
b) zletilým dítětem až do dovršení věku 26 let, jestliže nepobírá invalidní důchod pro invaliditu třetího stupně a
1. soustavně se připravuje na budoucí povolání; příprava na budoucí povolání se posuzuje podle zákona o státní sociální podpoře,

Obojí směřuje do zákona o státní sociální podpoře:
§ 11 odst. 1:
Nezaopatřené dítě
(1) Za nezaopatřené dítě se pro účely tohoto zákona považuje dítě do skončení povinné školní docházky, a poté, nejdéle však do 26. roku věku, jestliže
a) se soustavně připravuje na budoucí povolání (§ 12 až 15),

§ 12 odst. 1:
(1) Za soustavnou přípravu dítěte na budoucí povolání se považuje:
c) studium na středních nebo vysokých školách v cizině, pokud podle rozhodnutí Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy je postaveno na roveň studia na středních nebo vysokých školách v České republice,

§ 14:
Soustavná příprava dítěte na budoucí povolání na vysoké škole
(1) Soustavná příprava dítěte na budoucí povolání na vysoké škole (§ 12 odst. 3) začíná nejdříve dnem, kdy se dítě stává studentem vysoké školy, a končí dnem, kdy dítě ukončilo vysokoškolské studium.
(2) Za soustavnou přípravu dítěte na budoucí povolání se považuje také
a) doba od skončení studia na střední škole do dne, kdy se dítě stalo studentem vysoké školy, jestliže dítě pokračuje bez přerušení v dalším studiu,
b) kalendářní měsíc, v němž dítě ukončilo řádně studium na vysoké škole, a dále kalendářní měsíc následující po kalendářním měsíci, v němž dítě ukončilo řádně studium na vysoké škole, pokud dítě nevykonává po celý tento měsíc výdělečnou činnost podle § 10 ani nemá po celý kalendářní měsíc nárok na podporu v nezaměstnanosti nebo podporu při rekvalifikaci,
c) doba od ukončení studia na vysoké škole do dne, kdy se dítě stalo studentem téže nebo jiné vysoké školy, pokud studium na téže nebo jiné vysoké škole bezprostředně navazuje na ukončení studia na vysoké škole, nejdéle však doba tří kalendářních měsíců následujících po kalendářním měsíci, v němž dítě ukončilo studium na vysoké škole,
d) doba přerušení studia na vysoké škole, po kterou by jinak trvala mateřská nebo rodičovská dovolená.

Takže:
Pracovat můžeš jak chceš, kolik chceš a ty máš slevu na studenta a rodiče slevu na nezaopatřené dítě.
To končí měsícem předcházejícím 26. narozeninám
nebo
Měsícem složení státní závěrečné zkoušky.

Pokud bys nepracoval, tak studentem jsi ještě měsíc po státnicích - to je jediný rozdíl mezi pracujícím a nepracujícím studentem.


Děkuji moc za odpověď.
kejty95
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod 07Petr 27. 6. 2017 23:57

:tleskani Rop je fakt borec.
07Petr
Diskutér
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků