Daň z pronájmu bytu vs. hypotéka a paušál

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod vpe 20. 7. 2017 14:17

To musel mít chybu ve smlouvě, protože s dobrou smlouvou a bezchybným postupem je nejpozději do 5 měsíců neplacení pryč.

A pokud nemá na kauci 3 měsíční, tak jediné smlouvu podnájemni a je pryč do 2 měsíců a mate plné pod kontrolou, zda mu majitel povolí nebo nebo

Důležité je neudělat chybu v procesu vypovídají a neprustrelnou smlouvu.
vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod astrapa 24. 7. 2017 09:38

Trik s podnájemní smlouvou (nájem uzavřu s tetou a ta uzavře podnájem s konečným uživatelem) po přijetí NOZ už asi nevyjde. Soud by takový vztah překvalifikoval na nájemní.

A nájemníka se nezbavíš, pokud on se zasekne a nebude se chtít vystěhovat. Vystěhování svépomocí riskuješ trestní stíhání. Podobných příběhů existuje bohužel mnoho http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1 ... 8-najemnik
Legální cestou je výpověď - vystěhování exekutorem, ale to je na dlouho a za mnoho peněz.
astrapa
Přeborník

Odeslat příspěvekod astrapa 24. 7. 2017 17:52

Tak zrovna dneska o jiném případu píše iDnes http://usti.idnes.cz/louny-podminka-maj ... -zpravy_mi

Skvělý návod pro neplatiče....
Doufám, že o tom ještě napíše Blesk a Aha, aby návod dostali na zlatém podnose.
astrapa
Přeborník

Odeslat příspěvekod xtonda 24. 7. 2017 19:29

Dobrý judikát, aspoň majitelé vidí, že nemůžou všechno a nájemníci nejsou jejich vazalové a že ústava zaručující právo domovní svobody není cár papíru.
xtonda
Diskutér

Odeslat příspěvekod voko bere 25. 7. 2017 01:52

Tak tak, ale judikat to neni.
voko bere
Návštěvník

Odeslat příspěvekod vpe 27. 7. 2017 13:00

Kamo, víš co je to podnájem nebo si to pleteš jak dylyny? :-) tam stačí pouze oznámit ze konci smlouva k x.y. a nazdar...

Jo a proč ti majitele nenahlásili distributorovi černý odběr? Přijeli by z Čez Commanda a ...

A jak se zbavit těchhle .... neplatičů? Pozor na velmi složitý procesní postup:

https://www.jakpronajimatbyty.cz/clanky ... ?clanek=94
vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jayD 14. 2. 2018 12:06

po prostudování celého vlákna přidám také něco do mlýna

nějak nevím jestli danit paušálem nebo pomocí reálných nákladů

příjem z nájmu 12t
rok 2017, příjem 48t, paušál 30% 14400, základ daně 33600, daň 5040
rok 2018, příjem 144t, paušál 30% 43200, základ daně 100800, daň 15120

když to vezmu přes reálné náklady, pro zjednodušení budu počítat pouze odpisy a náklady na auto(48t/rok)
hodnota bytu 3.4 mil, rovnoměrné odpisy, 30 let

rok 2017, příjem 48t, odpis za první rok 47600, auto 16 000
rok 2018, příjem 144t, odpis 115600, auto 48000
z toho vyplývá pokaždé ztráta, což asi není dobrý

Tak jestli za rok 2017 uplatnit náklady na auto a neuplatňovat odpis (ale pak přesně nevím, jak přepočítat odpisy pro další roky. Jen se nesníží hodnota bytu o odpis?)?. Vím, že ty procenta při odpisu jsou maximální, že to jde i snížit, ale pak se prodlouží doba odepisování a nevím jestli to nepřináší další komplikace.
Nebo jestli případně tedy začít odepisovat byt až od roku 2018?

V roce 2018 uplatnit odpis, a u nákladů za auto "neuplatnit některé měsíce", tak aby nevyšla ztráta a zaplatila se nějaká daň?
jayD
Návštěvník

Odeslat příspěvekod vpe 22. 2. 2018 11:45

zalezi hlavne, jak jsi dospel k hodnote bytu, kdy probehla koupe (pokud beres porizovaci cenu) anebo k jakému datu mas znalecky posudek pro ucely odpisu (ten je vyrazne nižší, nez hodnota - trzni cena, odhad ceny NEMUZES pouzit).

Pokud budes ve ztrate, tak mohou kontrolovat namísto 3 let ještě 10 let pote... Ale asi nic nebrani tomu ztratu vynulovat tim, ze naklady snizis a výsledek bude něco malo nad nulou... Podobne jako ze asi muzes jeden rok prerusit odpis a jet na pausal a pristi rok zase muzes odpis uplatnit.

Akorát s ohledem na datum porizeni, pocatek pronajmu muze byt problém po tusim 5 letech s tim, ze na odpis musíš udelat znalecky posudek a nemuzes uz pouzit vstupni cenu (pokud první odpis neudelas v te lhute).

ps: Porizovat byt v drahem meste na pronajem je jak vidíš téměř vždy ztratove... Na rozdil od levných mest. Aby to mělo smysl, tak se musí cena bytu najmem zaplatit do 20 let, rikaji ekonomove.
vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jayD 14. 3. 2018 15:08

Hodnotu bytu jsem získal z posudku dělanému k datu začátku pronájmu. Ještě jsem pak oddělil pozemky od bytu. Byt jsem začal pronajímat, protože jsme se přestěhovali jinam a nechtělo se nám ho vzhledem k lokalitě prodávat. A buď ho pak prodají děti, nebo se do něj na starý kolena vrátíme, až budeme potřebovat dostupnější lékařskou péči
jayD
Návštěvník

Odeslat příspěvekod revy13 16. 3. 2018 12:30

taky pronajímáme byt koupený na úvěr, ale spíše mi chybí náklady, museli jsme udělat i pojistku na splácení úvěru, můžu si to dát do nákladů? díky
revy13
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod audiobullys 16. 3. 2018 20:44

Odpisy nejdou použít ?
audiobullys
Diskutér

Odeslat příspěvekod revy13 20. 3. 2018 06:54

ano, mám je, ale potřebovala bych ještě náklady :)
revy13
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod audiobullys 20. 3. 2018 21:47

Náklady jsou výdaje s dosazenim, udrzenim příjmů a já tam dávám školení a kurzy ohledně pronájmu. Jediné se poptat nějakýho danaře co dalšího finančák uznává. Technické zhodnocení nad 40 tisíc souhrně za rok.
No a pak autíčka -48 000 na soukromé účely....
audiobullys
Diskutér

Odeslat příspěvekod vpe 26. 3. 2018 12:39

jayD píše:Hodnotu bytu jsem získal z posudku dělanému k datu začátku pronájmu. Ještě jsem pak oddělil pozemky od bytu. Byt jsem začal pronajímat, protože jsme se přestěhovali jinam a nechtělo se nám ho vzhledem k lokalitě prodávat. A buď ho pak prodají děti, nebo se do něj na starý kolena vrátíme, až budeme potřebovat dostupnější lékařskou péči


V tom pripade je odpoved myslim si jednoducha, totiz nemusis uplatnit 100% nejakeho konkretniho nakladu, k tomu prece neni zadna povinnost, muzes pouzit libovolnou nizsi cast nakladu, prikladne mas nejaky naklad 35400,- (treba oprava vstupnich dveri) a do nakladu si das castku libovolne nizsi, tedy treba 24432,- tak, aby ti nevysla ztrata ale jen cista nula jako zaklad dane. Zbytek toho nakladu ti sice nevratne propadne (na rozdil treba od odlozeneho odpisu), coz ti vsak zatim nijak nevadi... Pripadne si odlozis odpis, podle toho, co se ti bude vice hodit. Lze si s tim v excelu pohrat :-)

-- 26. 3. 2018 13:47 --

revy13 píše:taky pronajímáme byt koupený na úvěr, ale spíše mi chybí náklady, museli jsme udělat i pojistku na splácení úvěru, můžu si to dát do nákladů? díky


Při pronájmu nemovitosti lze úroky uplatnit do nákladů v plné výši bez jakéhokoli limitu. Jedná se o náklad související s pronájmem, který snižuje zisk. Pozor, jedná se ale pouze o úroky, nikoli o splátku jistiny. Tu do nákladů zahrnout nelze.

Podmínkou pro uplatnění nákladů na úvěr při pronájmu nemovitosti je evidence výdajů. Pokud se pronajímatel rozhodne pro uplatnění výdajů procentem z příjmů, náklady na úvěr do nákladů zařadit nelze.

Pokud nějak doložíš, že pojistka splácení byla nezbytnou podmínkou úvěru, pak do nákladů dle mého názoru ano, v opačném případě nikoliv. To si s tím úvěrem můžeš nabrat tucet jiných pojistek...
vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků