Výpověď stavebního spoření Wüstenrot

Stavební spoření, hypoteční, překlenovací a jiné úvěry, normy a předpisy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Markil 6. 9. 2017 13:20

V listopadu mi končí vázací doba na stavební spoření u Wüstenrotu. Protože očekávám, že mi dle jejich sazebníku sníží po této vázací době úrok z 2,5% na 0,5%, nechci tam nechávat peníze o moc déle, ale rád bych ještě využil státní podporu na rok 2018 tj. chtěl bych ukončit spoření v lednu 2018.

Nevím, jak to udělat.

VVP stanovují výpovědní lhůtu 3 měsíce od měsíce následujícího po doručení výpovědi. Tomu by odpovídalo, abych dal výpověď v říjnu a smlouva by měla skončit v lednu. Jenže VPP zároveň stanovují, že Wüstenrot vyplatí peníze NEJPOZDĚJI do 3 měsíců od měsíce následujícího po doručení výpovědi. Dle zkušeností člověka, u kterého jsem smlouvu uzavíral, prý Wustenrot vyplácí peníze hned po vázací době tj. když dám výpověď v říjnu, prý mi to ukončí a vyplatí v listopadu... Na výpovědním formuláři nelze stanovit datum ukončení, jen se tam volí zda vypovídám před nebo po vázací době... Datum prý nelze ovlivnit a doporučuje dát výpověď až v lednu.

S tím bych neměl problém, kdyby mi pak opravdu v lednu peníze přišly, ale jestli se pak bude náhodou Wüstenrot řídit výpovědní lhůtou, tak mi to taky může vyplatit až v na konci dubna, což tedy rozhodně nechci...

Jak bych to mohl vypovědět, abych měl jistotu, že to skončí v lednu. Napadlo mě, napsat si vlastní výpověď s uvedením datumu ukončení smlouvy. Jenže nové VPP na webu stanovují, že výpověď se podává na formuláři stavební spořitelny. Na starých VPP u smlouvy toto nebylo. Nevím, zda by tedy takovou výpověď vůbec akceptovali, nejsem si jist, jaké VPP se na mě vztahují. A zda by vůbec uvedení datumu pomohlo, když podle VPP mohou peníze vyplatit i dříve než 3 měsíce po výpovědi... (Čož moc ale nesedí s výpovědní lhůtou, která je napsaná striktně 3 měsíce...)

Nevím, zda někdo může poradit, vypadá to spíš na dotaz pro právníka :-D :-D :-D Ale třeba aspoň z praxe s touto spořitelnou... Nechci riskovat, že to ukončí letos a přijdu o státní podporu na příští rok. Kdybych měl záruku, že to v lednu nebudou protahovat, tak klidně počkám. Ale na druhou stranu nechci riskovat čekání na výplatu až do dubna...
Markil
Diskutér

Odeslat příspěvekod mar.us 6. 9. 2017 15:01

Ja bych vypovedel az v lednu.
mar.us
Návštěvník

Odeslat příspěvekod radecekh 7. 9. 2017 06:52

Řeším ten samý problém. Zaslal jsem dotaz své přidělené "poradkyni", kterou mi to ukazuje při přihlášení na web. Ta se tvářila, že obecně odpovědět nemůže, že ji musím ještě poslat rodné číslo. Tak jsem jí poslal rodné číslo, ona odpověděla, že mi odpoví druhý den a dopadlo to přesně jak tušíte. Vyprdla se na mě.
Předpokládám, že se na mě vyprdla jednoduše proto, že na ty moje otázky (tohle byla jen jedna z nich), prostě nedokáže odpovědět. Co taky jiného čekat od "poradce".
Mně vázací období vyprší v prosinci, tak uvidím, co s tím udělají. A vypovím to v lednu i s tím, že v nejhorším případě dostanu peníze až v květnu (tříměsíční lhůta poběží od 1. února do 30. dubna). Sice bych je potřeboval dřív, ale státní podporu za rok 2018 chci víc.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod Markil 7. 9. 2017 08:06

Na mě se nikdo nevyprdnul, ale podle toho, co mi řekl si to Wustenrot praktikuje dosti svévolně... Mají v podmínkách, že peníze vyplatí nejpozději to těch 3 měsíců a v praxi je prý vyplácejí mnohem dřív. Nevím, proč tam tedy potom mají ustanovení o výpovědní době... Dostal jsem proto doporučení počkat s výpovědí na začátek ledna s tím, že peníze pravděpodobně přijdou do měsíce, ale samozřejmě mi to nikdo nezaručí...
S výpovědí mimo formulář dopisem nemá zkušenost, ale ještě se někde dotazuje, jestli by byla lepší možnost, než čekat do ledna.
Jinak taky chci ten státní příspěvek za příští rok víc :-D
Markil
Diskutér

Odeslat příspěvekod radecekh 7. 9. 2017 08:54

Tak změna. Paní poradkyně mi napsala. Doufám, že to nebylo až na základě toho, že jsem si zde postěžoval. :-)
A odpověď je taková, že: "v současné době probíhá ukončení smlouvy do 1 měsíce od doručení výpovědi na centrálu WSS".
Na další dotazy mi bylo řečeno, že dětské smlouvy nevypovídají, ale snižují jim úrokovou sazbu na 0,5 % a dospělácké smlouvy vypovídají sami a zároveň jim i snižují úrokové sazby na to půlprocento. Přdpokládám, že když to vypoví sami, tak by tu tříměsíční výpovědní lhůtu dodržet měli.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod swisst 7. 9. 2017 09:17

Bohužel, v případě Wüstenrotu je asi nejrozumnější počkat s výpovědí na leden následujícího roku.

Pokud jste neprováděl změnu smlouvy, platí pro vás Všeobecné obchodní podmínky, které byly používány v den uzavření smlouvy (ve vašem případě to tedy budou pravděpodobně VOP z 1.10.2004). Tam je skutečně trochu sporné ujednání, podle kterého (§ 7)

1. výpovědní lhůta je 3 měsíce a běží od začátku měsíce následujícího po doručení výpovědi, ale
2. výplata naspořené částky nastane nejpozději na konci 3. kalendářního měsíce po doručení výpovědi.

Teoreticky se těmto podmínkám dá vyhovět tak, že smlouva se ukončí a peníze odejdou přesně na konci 3. měsíce. Z praxe je nicméně známo, že Wüstenrot prostě smluvu ukončuje dříve. Proto je nejjednodušší počkat na leden, až to bude jisté.
swisst
Návštěvník

Odeslat příspěvekod xls 7. 9. 2017 09:46

Podle toho by smlouva končila uplynutím výpovědní lhůty, tj. po 3 měsících. Kdy pošlou peníze by nemělo být pro trvání smlouvy rozhodující.

Jinak k tomu nezbývá říct nic jiného, než že to jsou šmejdi jako celý byznys stavebních spořitelen.
xls
Diskutér

Odeslat příspěvekod Nikeid 12. 9. 2017 12:35

Nevím, jestli to chápu správně, ale výpovědní doba je prostě doba, po kterou sice smlouva pořád běží, ale až uběhne, bude ukončená. Takže pokud VVP stanoví 3měsíční výpovědní dobu a ty doručíš (!) výpověď v říjnu 2017, tak smlouva o stav. spoření skončí ke konci ledna 2018. Nemůže skončit dřív. Nejde, aby si spořitelna řekla, že to ukončí už v listopadu. Prostě výpovědní dobu máte sjednanou jako 3měsíční, tak taková bude a bude trvat celá, ne míň.

Druhá otázka je otázka vyplacení peněz a to, říkáš, je (taky) do 3 měsíců od doručení výpovědi. Takže se nejzazší termín vyplacení kryje s datem ukončení smlouvy (tj. 31. 1. 2018). Ale oni ti to můžou vyplatit i v listopadu. Ale to nic nemění na tom, že smlouva jako taková bude stále trvat až do konce ledna. Teoreticky - poslal-li bys jim tam něco PO vyplacení, tak pořád ti to musí pochopitelně vyplatit.

Ostatně jak říká i "xls".
Nikeid
Kolemjdoucí


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků