OSVC, stanoveni ceny prodavaneho auta

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Qwertre 13. 9. 2017 17:43

Ahoj,
jako OSVC jsem si v roce 2015 zakoupil automobil. Z kupni ceny jsem si nechal vratit DPH. A po celou dobu uplatnuji DPH z phm, pneu atd. ( kvuli DPH vedu knihu jizd, ale protoze danim 60% pausalem, tak nic dalsiho neresim)

Nyni, po cca dvou letech jsem se rozhodl auto prodat. Auto je po zaruce a je zacalo byt hodne problemove, chci ho prodat. (timto zdravim odborniky do Citroenu)

Mel bych kupce, znameho, ale vzhledem k problemovosti auta se asi domluvime na docela nizke cene.

Predpokladam, ze bezne vystavim fakturu, z ni odvedu DPH, zvysim si tim socialni, zdravotni a dan z prijmu. S tim jsem smiren.


Ale k otazce,
je zde nejaka metodika, jak musi vypadat minimalni kupni cena? Rekneme nejaka definovana amortizace? Musim nejak dokladat, proc auto prodavam treba o 25% levneji nez je bezna bazarova cena tohoto modelu?
Chapu, ze z pohledu fin. uradu by to mohlo byt podezrele.

Dekuji :-)
Qwertre
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 13. 9. 2017 17:48

Není. Není. Nemusíš.

Jenom mě pobavilo to, že kvůli DPH vedeš knihu jízd ... předpokládám, že s autem jezdíš jen "služebně" ... nebo to tak jen maluješ do knihy jízd? 8-)
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Qwertre 13. 9. 2017 17:57

diky za odpoved.

no, vedu. Nevim jak jinak bych dokazoval narok na odpocet DPH u pripadne kontroly. A ani nemusim moc malovat, v rodine mam druhe auto a s timto se urcite vejdu do povolene 10% tolerance.

Nebo mam? :-) protoze je to samozrejme opruz a nechce se mi to delat.
Qwertre
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 13. 9. 2017 18:11

Napadlo mě zajet si do nějakého autobazaru, že chceš auto prodat - a čekat, kolik ti nabídnou a to si případně nahrát (pokud ti nebudou nabídku chtít dát písemně).
Myslím, že nabízená cena bude o hodně nižší, než ta, za kterou se to běžně prodává a jsi z obliga :)
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Qwertre 13. 9. 2017 18:16

no to je asi reseni. Ale pokud to nemusim resit, tak proc bych to delal?

Nebo je to zas tak, ze pokud se to urednikum nebude zdat, tak dukazni bremeno hodej po me?

-- 13. 9. 2017 19:50 --

Rop: hledam duvod k pobaveni nad knihou jizd, ale vsude ctu ze je opravdu nutna. Co mi nedoslo? :nenapadne
Qwertre
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 13. 9. 2017 18:51

Qwertre píše:do povolene 10% tolerance.

Prosím tě, o jaké toleranci píšeš?
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Qwertre 13. 9. 2017 18:56

zakon o DPH § 75, odst 4.

"Odchyluje-li se poměrný koeficient vypočtený podle skutečného použití od poměrného koeficientu stanoveného odhadem o více než 10 procentních bodů, výše uplatněného odpočtu daně se opraví."

Pokud jsem kvalifikovane odhadl 100% vyuziti, ale real je napr 92%, tak bych nemel resit opravu.
Qwertre
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 14. 9. 2017 04:58

Qwertre píše:no to je asi reseni. Ale pokud to nemusim resit, tak proc bych to delal?


Tak je to důkaz "zadarmo". Když by FÚ argumentoval, že daný vůz se prodává za 200 tisíc, tak můžeš argumentovat nahrávkou z AAA, že ti nabídli jen 50 a tak že jsi jej za stejnou cenu prodal někomu jinému.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mar.us 14. 9. 2017 05:38

Jenze vis jak dlouho takovy vykup auta u AAA probiha? To je ztrata nekolika hodin zivota, nez se dozvis tu nizkou cenu.
mar.us
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rop 14. 9. 2017 07:44

Aha. To se týká nároku na odpočet u vozidla.

Ovšem nikoliv nároků na odpočet u pohoných hmot. To není dlouhodobý majetek, tam si můžeš uplatnit jen těch 92 %.

Patrik: když jdeš do obchodu, tak ti prodavač dává cenu za znalecký posudek? Prosím tě, neplácej tu blbosti!!! Pokud se jedná o nespojené osoby, tak cena je vždy předmětem nabídky a poptávky.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod audiobullys 15. 9. 2017 20:47

mar.us píše:Jenze vis jak dlouho takovy vykup auta u AAA probiha? To je ztrata nekolika hodin zivota, nez se dozvis tu nizkou cenu.

cena od voka hned na miste a pak hodina prohlidka s poklesem ceny, pozor ale pri odjezdu cena stoupa.
pri nakupu vozidla jsou to 2-3 hodiny a tam pri odjezdu cena klesa.
Daň ze samostatného myšlení nebyla dosud zavedena jen proto, že by to byl příjem pro stát zcela zanedbatelný.
audiobullys
Diskutér


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků