daň z příjmu - prodej dříve družstevního bytu

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod seliv 6. 10. 2017 21:49

Dobrý den,
dotaz k dani z příjmu při prodeji bytu: Byt, převedený z družstevního vlastnictví do OV v r. 2015. Vlastník byt poslední rok pronajímá (věk ho donutil odstěhovat se do domova důchodců.) Byl by byt při prodeji teď / za rok osvobozen od daně z příjmu? Kdysi jsem našla tohle http://www.money.cz/ucetni-a-danovy-ser ... niho-bytu/, ale tak se mi vidí, že se ustanovení o dani při prodeji družstevního bytu změnily, tak nevím, zda to ještě platí.
Předem díky.
seliv
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod audiobullys 8. 10. 2017 20:51

Však to tam je napsaný od nss, počítá se 5 let včetně družstevního podílu.
audiobullys
Diskutér

Odeslat příspěvekod seliv 14. 10. 2017 17:54

No ano, ale důvod toho rozhodnutí NSS byl, že od daně obdobně osvobozen i "prodej družstevího bytu", a to už teď v zákonu není? Nebo to aslepoň nemůžu najít a vím, že když jsem na koukala někdy před dvěma lety, tak to tam bylo. Tudíž si nejsem jistá, zda to rozhodnutí NSS je ještě dnes použitelné.
seliv
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 14. 10. 2017 20:36

Ufff ... družstevní byt neexistuje - existuje pouze podíl na obchodní korporaci (v tomto případě na bytovém družstvu). A to tam zůstalo, jenom je to pod písmenem s).
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod seliv 15. 10. 2017 17:56

Proto jsem to taky dala do uvozovek. Ale že je to bráno jako obchodní korporace, to jsem nevěděla, stále jsem hledala družstevní podíl s nájemnou smlouvou nebo něco podobného, proto jsem to nenašla. Tak děkuju moc, teď už vím, pod které ustanovení to patří. A poslední dotaz - nemusí se ten příjem ani hlásit / podávat DP? Ani v případě, že by se to týkalo dědice (potomka)?
seliv
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 15. 10. 2017 20:51

Estli je to do pěti milionů tak se to hlásit nemusí.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod seliv 14. 11. 2017 08:20

S dovolením navazuji na svůj původní dotaz s dalším dotazem - majitel bytu bohužel zemřel, teď se snažím zjistit, jak / kdy / za koho zdanit příjem z nájmu, který je placen nájemníky každý měsíc. Zatím jsem se dověděla, že do tří měsíců je potřeba podat DP za zemřelého, co dál? Odkdy se ten příjem bere jako příjem dědice - od úmrtí nebo od skončení dedičského řízení? Když zemřel v listopadu, podává sa jen to jedno DP "do tří měsíců" nebo pak ještě jedno - za celý rok v běžném termínu? Snad je to jasné, ještě jednou Vám moc děkuji.
seliv
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 14. 11. 2017 18:03

Toto se obecně označuje za daňový očistec, neboť na zemřelého se v daních hledí jako by byl živ až do skončení dědického řízení.
Podává se přiznání za období od 1. 1. 2017 do dne předcházejícího úmrtí do 3 měsíců od úmrtí - v tom se naposledy uplatní sleva na poplatníka.
Dále se podává přiznání od úmrtí do 31. 12. 2017 - do 1. 4. 2018 (s daňovým poradcem do 1. 7. 2018)
Dále se podává přiznání od 1. 1. 2018 do dne předcházejícímu rozhodnutí o dědictví do 30 dnů od rozhodnutí o dědictví.
Ovšem pokud se dědictví neprojedná v roce 2018, tak se podává klasické přiznání od 1. 1. 2018 do 31. 12. 2018.
Všechna tato přiznání podává osoba spravující pozůstalost a to vlastním jménem ovšem na účet pozůstalosti.
Je to fakt záživné téma - ale bohužel i mě okolnosti donutily toto absolvovat.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod seliv 25. 11. 2017 18:44

Dobrý den,
moc děkuji za odpověď a omlouvám se, ale přiznám, že mi to vyvolalo trochu otázek, tak je s dovolením ještě položím:
a) třeba 10. - má se tam ten měsíc počítat celý? Nebo nějak poměrně? Stejně tak sleva na poplatníka - celoroční, nebo 11 měsíců, nebo? Z toho teda odvodím, jaký příjem sa podá v 2.DP, zda mesíční nebo měsíc a něco.
b) 3.DP v roce 2018 - už bez slevy na poplatníka? Tj. mrtvý platí větší daně než živý (ten příjem je malý, živý by neplatil nic, jen by se to podalo)?
c) - podává osoba spravující pozůstalost vlastním jménem -kde z toho DP bude vyplývat, že je to za toho zesnulého? Nějakou kolonku na další osobu tam nevidím. tato osoba si zároveň podává za rok vlastní DP - ovlivní se to nějak?
d) Na účet pozůstalosti - předpokládám, že to znamená, že teoreticky by tu zaplacenou daň měl prokázat notáři při dědictví. Je tady ale ještě věc, že ten příjem nechodil na účet zesnulého, ale právě jeho syna (ve výsledku je to jedno, protože dědic je stejně jenom jeden). Jen jestli je tohle potřeba nějak řešit, nebo prostě podáme, zaplatíme a vyřízeno.
Já Vám skutečně velmi děkuji.

-- 25. 11. 2017 18:49 --

A ještš mi došla jedna otázka - který FÚ je příslušný? Ten podle pobytu zesnulého nebo dědice?
seliv
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 26. 11. 2017 18:44

a) měsíc úmrtí se rozděluje. U příjmů z nájmu je to jednoduché - tam bude příjem jenom jednou za měsíc. V dalších přiznáních se daní další příjmy z pronájmu (byť již zemřelého pronajímatele). Sleva na poplatníka celá v prvním přiznání.
b) sleva na poplatníka začíná otázkou "žil poplatník k 1. 1.?" - pokud ano, tak se uplatňuje v prvním přiznání za ten rok. Přesně tak, mrtvý se nemůže odečíst sebe.
c) neovlivní - jsou to dvě rozdílná přiznání. Za zemřelého se do poplatníka píše zemřelý jenom podpis je správce dědictví
d) ano daň se prokazuje do dědictví, příjmy po smrti zdědí ten co zdědí nemovitost - zdaní je ale zesnulý
e) místně příslušný dle bydliště zesnulého
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod seliv 27. 11. 2017 20:52

Děkuju mnohokrát, už je mi to jasné.
seliv
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod seliv 19. 1. 2018 23:25

Tak přece jenom jsme ještě našla dva dotazy, jak jsem to začala vyplňovat
- kód DP - vím, že to první bude I a to třetí N, co to druhé (od umrtí do konce roku)? Takový kód nějak nevidím.
Třetí DP - za rok 2018 - formuláře na rok 2018 zatím nejsou, nevím tedy, kdy obvykle bývají, ale pokud nebudou, předpokládá, že to máme podat na těch loňských?
Děkuji moc ještě jednou.
seliv
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 20. 1. 2018 11:08

1. přiznání je I
2. přiznání je bez kódu (ovšem za část zdaňovacího období od data úmrtí do 21. 12. 2017)
3. přiznání je N

Formuláře - je to tak, udělat to do těch loňských.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod seliv 2. 2. 2018 20:17

Děkuju moc. Mám snad už poslední dotaz (omlouvám se, že takto na pokračování) - teď mi došlo, že se platí i daň z nemovitosti. 1.1. to bylo napsané ještě na zesnulého (dědičské řízení ukončeno 31.1.), takže platíme daň z nemovitosti za něj? A dp k dani z nemovitosti se podá až příští rok, pouze v případě, že to dědic bude stále vlastnit 1.1.2019, pokud už ne, tak nepodává? Poslední dotaz - složenka nám asi nedorazí, dá se ta výše daně ověřit na MÚ nebo FÚ?
Díky moc.
seliv
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 3. 2. 2018 22:28

Daň z nemovitých věcí platí ten, který byl jako vlastník zapsán v KN k 1. 1.
Pokud nežije, tak hradí dědic (či správce dědictví).
Otázka je zda za zesnulého bude třeba do 31. 1. 2019 oznámit finančnímu úřadu, že mu zanikla povinnost na dani z nemovitých věcí - viz § 13a odst. 9 zákona o DzNV - podle mě ne, ale jsem zvědav na ADIS, zda daň vygeneruje, či nikoliv.

Nahlédnout lze do hromadného předpisného seznamu - ten bývá koncem dubna na obcích k nahlédnutí. Ale nevidím důvod proč by složenka nedošla. Z hlediska daní byl k 1. 1. živý.
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků