Koupě domu Buřinka nebo ČMSS

Stavební spoření, hypoteční, překlenovací a jiné úvěry, normy a předpisy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod binke 28. 11. 2017 17:34

Zdravim,

budu kupovat dům, cena 800 000,-, chtěl bych úvěr 720 000,-, zbytek dám rovnou.
Aktuálně mám 2 nabídky, mezi kterýma se rozhoduju.

Buřinka: Hypoúvěr od Buřinky, měs. splátka 3013,- Kč, úroková sazba 2,90 % p.a.

ČMSS: Překlenovací úvěr ze stavebního spoření, na stavebku je cca 50 000,-, splátka by měla být 2 412,- Kč s úrokem 2.1%

Plánováno na 30 let s tím, že bych rád, pokud možno, splatil dřív. Což by byl asi v případě ČMSS problém, zase splátka a úrok vypadjá zajímavě. Úrok by ale byl stále z celé částky úvěru, co jsem se dočetl.

Rád bych nějaké rady, tipy, doporučení, na co si dát pozor apod.

Děkuji.
binke
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod avathar 28. 11. 2017 18:12

Hypoúvěr od stavební spořitelny není přejmenovaný překlenovák?
Proč ne normální hypo?
avathar
Diskutér

Odeslat příspěvekod binke 29. 11. 2017 08:52

Je, ale jsou tam nějaké rozdíly.

Hypoúvěr od Buřinky doporučil poradce na základě možností. Např. u hypotéky u Monety by byla možnost nižšího úroku, ale za splnění podmínek, kam se nevejdu. U Equabank zas možnost od LTV 80 %, já chci LTV 90 % apod.
binke
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod swisst 29. 11. 2017 09:21

Z toho co píšete předpokládám, že jde v obou případech o překlenovací úvěr. Finanční výhodnost by se musela spočítat buď z jednotlivých nabídek, nebo aspoň přibližně -viz http://www.stavebky.cz/pu/
Sazba 2,1 % u ČMSS budí podezření, že podmínkou bude nějaké další pojištění nebo něco podobného, což by znamenalo kromě splátek úvěru také další platbu na pojištění. Na to se raději podrobně informujte.

Není tak docela pravda, že předčasné splacení by měl být u ČMSS problém. Už rok platí nový zákon o spotřebitelském úvěru, který dává klientům několik možností, jak splatit úvěr bez poplatků. Výhoda Buřinky je v tom, že pokud se rozhodnete provést mimořádnou splátku skutečně kdykoli i za cenu poplatku, má Buřinka předem danou výši tohoto poplatku. ČMSS výši poplatku předem nesděluje, je známa pouze maximální výše poplatku dle zákona.

Situace se ale mění v okamžiku, kdy se překlenovací úvěr "překlopí" na úvěr ze stavebního spoření. Úvěr ze stavebního spoření je možno u ČMSS splatit kdykoli bez poplatků, zatímco u Buřinky je mimořádná splátka bez poplatků možná pouze tehdy, když tak ukládá zákon.

Skrytou nevýhodou Hypoúvěru od Buřinky je skutečnost, že úroková sazba se může měnit - podobně jako u klasické hypotéky, jen nemůže vzrůst nad 5 %. U ČMSS se sazba může změnit pouze v období překlenovacího úvěru, jakmile přejde do úvěru ze stavebního spoření, je úroková sazba předem daná a neměnná.
Naposledy upravil swisst dne 29. 11. 2017 10:34, celkově upraveno 1
swisst
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod avathar 29. 11. 2017 10:14

Aha. Je to přes poradce. Tak asi stavební spořitelna plati větší provizi.
Jake banky jste oslovili?
avathar
Diskutér

Odeslat příspěvekod vrtadlo1 29. 11. 2017 10:58

@ Binke: jak píše avatar, spořitelny dávají větší provizi, proto Vám to doporučil takto. Nejlepší řešení je vzít hypo do 80% LTV a zbytek, co chybí nastavit stavebkem. Když se vejtede do 90%LTV, není třeba dělat žádné obstrukce, je to normální proces.

Předčasné splácení je u PU a hypo naprosto stejné. Jedině až je ve stavebku řádný úvěr, může dotyčný splácet libovolně. Ale tato vychytávka je velmi draze zaplacená.
vrtadlo1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod avathar 29. 11. 2017 11:18

Predcasne placeni překlenovacího úvěru bojkotovaly SS v poslední době ne udělením souhlasu. Nevím jak je to nyní, ale bylo kolem toho celkem dusno. Souhlas mají ve VOP a když jim zacli lidi houfne prchat k hypo, souhlas přestali dávat a bylo.
avathar
Diskutér

Odeslat příspěvekod binke 29. 11. 2017 14:33

Osobně jsem byl v Monetě a Equabank.

I hypo s LTV 80 % bych asi zvládnul vzít.

Z bank co jsem koukal nejlíp vychází hypotéka u Equabank a Hypoúvěru od Buřinky se stejnými parametry vychází shodně (splátka a úrok), tak by to bylo o tom, jaký typ produktu by byl lepší.

Doporučujete tedy spíše hypotéku?
binke
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod avathar 29. 11. 2017 14:40

Co airbank? Tam to nevychází dobře?
avathar
Diskutér

Odeslat příspěvekod vrtadlo1 29. 11. 2017 14:44

Jasně, už mnoho let je hypotéka lepší než stavebko, pokud se bavíme o kategorii úvěrů se zástavou.
Jen pozor na nabídky s podmínkou životního pojištění. Je to lákavé, ale RPSN je znatelně vyšší.
vrtadlo1
Návštěvník

Odeslat příspěvekod binke 29. 11. 2017 14:51

Equa mi vychází lépe než Airbank, alespoň podle jejich stránek.

Navíc u Airbank je možno jen na zkolaudovaný dům, což tento není.
binke
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod avathar 29. 11. 2017 21:39

binke píše:Navíc u Airbank je možno jen na zkolaudovaný dům, což tento není.

No jo no, dáš minimum informací a čekáš zázraky....
avathar
Diskutér

Odeslat příspěvekod binke 30. 11. 2017 00:03

Nečekám, jinde jsem takový omezení neviděl, až teď u Airbank, takže mi to nepřislo důležitý
binke
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod binke 7. 12. 2017 18:03

Jinak díky všem za rady.

Měl bych ještě dotaz k pojištění, doporučujete nebo ne?

Případně zda jako součást hypotéky, nebo asi lépe řešit samostatně?
binke
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod avathar 7. 12. 2017 19:37

Pojištění čeho?
avathar
Diskutér

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků