Danova rezidence

Co, kdy, proč a jak správně zdanit. Rady, tipy a návody pro všechny podnikající subjekty v ČR

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod slavo963 25. 1. 2018 13:26

Jak se bude urcovat danova rezidence, kdyz danove obdobi je jine nez v CR?

V UK je danovy rok cca duben-brezen proti CR, kde je klasicky 1-12.

Zjednodusene, danova rezidencence je v krajine, kde se pobyva vice nez 182dni v roce.

Modelova situace:
V roce 2017 jsem pobyval v CR dele nez 182 dni(dejme tomu od cervna), teda mel bych byt danovy rezident v CR. Ale dane jsem zaplatil v UK za danove obdobi 04/2016-03/2017. Spravne? Zbytek 04/2017-12/2017 budu danit v CR? Nebo v UK mel zaplatit jenom za 04/2016-12/2016 a dan za cast zarobku v UK za obdobi 01-03/2017 platit jiz v CR?

Protoze z pohledu UK danovaka, jsem cele danove obdobi(duben 2016-brezen 2017) danovy rezident UK(vice nez 182 dni ...)... :hm
slavo963
Přeborník

Odeslat příspěvekod Prochy75 28. 1. 2018 13:55

Nění to tak jednoduché. Daňová rezidence není tam kde se pobývá déle než 182 dní. To by platilo jen v případě, když byste pracoval ve státe se kterým ČR nemá uzavřenou smlouvu o zamezení dvojího zdanění.

S Velkou Británií samozřejmě česká republika smlouvu o zamezení dvojího zdanění uzavřenou má. Tudíž platí to co je napsáno v ní.

a) kde je stálý byt, tam jste daňový rezident

Tam kde jste daňový rezident daníte všechny své příjmy, včetně těch které jste získal v jiných státech. A za pomoci zamezení dvojího zdanění je v daňovém přiznání buď vyloučíte nebo započtete.

Pokud Vám to není jasné nechte si raději zpracovat daňové přiznání daňovým poradcem.
Prochy75
Návštěvník

Odeslat příspěvekod slavo963 29. 1. 2018 18:39

Diky za odpoved, samozrejme je to relativne komplikovane.

Mozna se nekomu do budoucna bude hodit.
https://home.kpmg.com/content/dam/kpmg/ ... wchart.pdf

Dle toho vychazi, ze test se udela vzdy za predchozi tax year(tzn po 4.4.)
Mne vychazi, ze mi bude stacit 91dni pobytu v UK a danit budu v UK...
slavo963
Přeborník

Odeslat příspěvekod Prochy75 31. 1. 2018 11:11

Tak jinak, daňová rezidence se určuje dle smlouvy o zamezení dvojího zdanění:
1)a) Máte v UK stálý byt? Máte stálý byt v ČR? Pokud máte jen v jednom státě, tak je to stát vaší daňové rezidence, pokud v obou nastává další otázka
1)b) Je středisko vašich životních zájmu v ČR nebo v UK (ve většině případů se tím myslí rodina) Pokud i v tomto případě jste odpověděl že oba státy máme tu další otázku

atd... vše to je ve smlouvě o zamezení dvojího zdanění

pak pokračujeme - Kde všude jste měl příjmy?

Pokud jen jeden stát může to být jednoduší. Pokud oba, podáte daňová přiznání v obou státech a nedá se tomu vyhnout.

Z vašich odpovědí to vypadá, že o zdanění příjmů z ciziny toho moc nevíte, nejste daňový poradce ani účetní a proto Vám opravdu doporučuji najít si na tuto práci odborníka
Prochy75
Návštěvník

Odeslat příspěvekod slavo963 4. 2. 2018 09:35

Udelal jsem si danovy test, vychazi mi , ze budu danit v UK. Staci odpovidat na otazkyt z tabulky, na to danoveho poradce nepotrebuji.

Patrim do skupiny Outbound, s 2 UK ties. A proto staci min 91 dni v UK...
slavo963
Přeborník

Odeslat příspěvekod Prochy75 10. 2. 2018 19:45

Asi narazime na komunikacni sum. Ta vase tabulka bude nejspis prejata ze zakona o danich z prijmu UK. Tomu jsou ale nadrazeny smlouvy o zamezeni dvojiho zdaneni. I pokud na konec dospejete k narozu, ze jste rezident UK zdaneni v CR se nevyhnete pokud jste tu mel prijem
Prochy75
Návštěvník

Odeslat příspěvekod slavo963 13. 2. 2018 10:16

no prijem jsem v CR nemel ...
slavo963
Přeborník

Odeslat příspěvekod Fojtas93 16. 7. 2019 16:46

zdravim, dotaz, jak se pozna, kde jsem jakou dobu zil???
Fojtas93
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 16. 7. 2019 19:11

To bys měl především vědět sám :lol:
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fojtas93 16. 7. 2019 19:42

no to je jasne.. ale resim to ted z jednoducheho duvodu - mam firmu v UK a dalsi v cr a premyslim, kde je pro me vyhodnejsi se zamestnat. zatim mi vychazi uk ( doccela jasne, v cr jen zaplatim zdravku, socka je v uk za rok jen 400liber pokud mam vydelek do 12500 rocne) a pokud uz budu danit tam, tak je to zase lepsi pro pripadne rezidency, ne? me jen zajima, jak se to kontroluje, nebo jestli zalezi jen na tom, co reknu
Fojtas93
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Rop 17. 7. 2019 08:44

A vlastníš tam nemovitost / máš tam nájem?
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků