Penzijní připojištění

Povinné ručení, životní pojištění, cestovní pojištění, pojištění domácností, penzijní fondy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod pestt 6. 1. 2018 15:05

A máš to nějak vypočítané, že to je výhodnější, než nechat si to vyplatit najednou?
pestt
Návštěvník

Odeslat příspěvekod elinor 6. 1. 2018 15:29

Výhodnější by to mělo být z důvodu, že při výplatě formou penze nejsou daněny příspěvky zaměstnavatele. A kvůli technické úrokové míře - jestli dobře chápu její princip, peníze, které zůstávají ve fondu v době vyplácení penze musí být zhodnoceny 4,5 %.
Na druhou stranu můžu umřít dříve a peníze neužiju, ale to už mě po smrti jen těžko naštve. Stejně bych vzala nějakou kombinaci s prodlouženou dobou výplaty nebo pozůstalostní penzí ať z toho něco mají moje děti - jsou ustanoveny jako osoby určené (obmyšlené), kdybych tedy zemřela příliš brzo.
A kdo ví, co bude za pár let - třeba na tom budu bídně a vezmu to jednorázově.
elinor
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Firestone 10. 2. 2018 11:56

Zdravím, uvažuji o převodu stávajícího starého programu penzijního připojištění (PP) u KB na doplňkové penzijní spoření (DPS-konzervativní) a poté celé portfolio převést na CONSEQ s dynamickou strategií (dlouhodobé spoření pravidelnými úložkami).
Rád bych se poptal zkušenějších, zdali toto představuje nějaké zásadní úskalí a jestli je potřeba si dát na něco výrazně pozor? Ať už o zřejmě nutný převod ze stávajícího starého PP na DPS předtím, než se následně převede na CONSEQ? Anebo případně na cokoli jiného. Trochu mě napadalo, proč se musí nejprve u stávající KB zažádat o převod z PP na DPS (neboli cesta PP-KB -> DPS-KB -> DPS-CONSEQ) a nejde to rovnou od KB ke CONSEQ bez onoho mezikroku. Díky :)
Firestone
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Lodgy 10. 2. 2018 12:53

Asi aby ti mohli nauctovat vyssi poplatky. Nic neprevadej a nech si puvodni produkt. Novy produkt si muzes prece zalozit vedle toho stareho.
Lodgy
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod ivo_2 10. 2. 2018 14:14

Pokud sem četl v jiné poradně .
Většinou se účtují poplatky do 5 let trvání smlouvy .
Po 5 letech je převod zdarma .
1 člověk může mít pouze 1 platnou/platící smlouvu .
Staré smlouvy musí být převedeny do DPS nebo zrušeny.
ivo_2
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Firestone 10. 2. 2018 14:38

Předpokládám, že nelze mít více penzijních produktů se státní podporou. To mně moc nedává smysl.
Navíc ono PP, anebo DPS je u KB s hodně malým zhodnocením, tak proto bych rád změnu. Teď to ani se státní podporou horko těžko nevyrovná inflaci ;( Takže ono je to rozhodnutí na mé straně a ne, že by mě do toho tlačila KB (i když se v minulosti snažila, ale to jsem to tehdy ještě neřešil).
Každopádně doteď mám PP a ne DPS a nevím teda o tom, že by mně to nějak automaticky převedli.
Firestone
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod sniper76 10. 2. 2018 14:43

Jak dlouho to penzijko máš? Co možná výsluhovka? Přechodem o ni příjdeš. Jsi si jistý, že při současných cenách akcií je nejvhodnější doba pro přechod do dynamického fondu?
sniper76
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Firestone 10. 2. 2018 14:55

Výsluhovou penzi neplánuji využít, protože bych toto spoření opravdu rád využil až na důchod, tj. nepočítám s možností vybírat dřív.
Jinak PP běží od 2006 a do důchodu zbývá ještě pár desítek let. Takže předpokládám, že v tomto období o nic nepřijdu, že bude přechod bezbolestný.
Jinak předpokládám, že ceny akcií začnou časem padat ze současných maxim, aby za nějaký čas zase začaly růst, což je zdravé a potřebné. Navíc celkový převod PP je záležitost na několik měsíců.
Firestone
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod sniper76 10. 2. 2018 16:23

Za tři roky tedy budeš moci vybrat výsluhovku. Nikdo neříká, že to máš utratit. Kup třeba nějaká ETF či dividendové akcie. Tipů zde najdeš mnoho. Možná, že časem zjistíš, že podstatnou část portfolia penzijních fondů tvoří mimo jiné indexové ETF a přemrštěnými poplatky tě docela dost okrádají... .
https://www.pfcp.cz/data/Informacni%20l ... 180202.pdf
sniper76
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Firestone 10. 2. 2018 17:19

Tak poplatky z úložek jsou asi všude nějaké? V tomto naprosto netuším, jaké srovnání snese např. onen mnou zmiňovaný dynamický CONSEQ a Tebou uvedené dynamické PFČP.
To PFČP vypadá pěkně, od založení zhodnocení 21%? To bude asi, předpokládám, kumulativní?
Firestone
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod sniper76 10. 2. 2018 20:12

No možná by nebylo od věci, než si pořídíš nějaký produkt si prostudovat ceník. Vybrat si za ty tři roky svou výsluhovku, nakoupit třeba nějaké ETF (viz. dole v pdf nejvýznamnější investice v portfoliu)není úplně nejhorší varianta. Za těch několik desetiletí bude rozdíl v poplatcích obrovský. Dále zhodnocení. Pokud se podívám na graf ceny penzijní jednotky, tak ten si vyloženě koleduje o nějakou korekci. A na závěr ještě jednou ty poplatky. Nikdy jsem je detailně nestudoval napříč fondy, ale z doslechu vím, že jsou u všech fondů stejné, nastavené na max. CONSEQ by opravdu překvapil kdyby byl jiný.
sniper76
Nadšenec

Odeslat příspěvekod ivo_2 10. 2. 2018 20:34

Jestli máte na mysli poplatky u DPS.
Pokud si dobře pamatuji ,tak poplatky u nových DPS jsou stanoveny zákonem pro všechny stejně .
Podle tabulky srovnání "výkonů" nových PF/DPS za těch pár let .
Conseq má "nejlepší" stabilní výsledky .
I když to podle předběžných zpráv vypadá ,že za minulý rok možná bude 2 .
ivo_2
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod sniper76 10. 2. 2018 21:07

ivo_2 píše:Pokud si dobře pamatuji ,tak poplatky u nových DPS jsou stanoveny zákonem pro všechny stejně .

Ano. Poplatky jsou zastropovány. Nyní 1% z portfolia a 15% z ročních výnosů. Minimum však není v zákoně uvedeno.
Třeba u PFČP je osm největších investic v ETF. Je to víc než 26% aktiv. Ano ty poplatky jsou plně zasloužené :lol:
Jistě ten CONSEQ to má jiné, ale ani on se nevyhýbá ETF.
sniper76
Nadšenec

Odeslat příspěvekod avathar 11. 2. 2018 01:26

Má někdo představu, co se stane když založím druhé penzijko? Všude jsem četl, že MF to kvůli příspěvkům zarizne. Ale ja na to první příspěvek neberu, mám ho kvůli prispevku zaměstnavatele.
avathar
Diskutér

Odeslat příspěvekod miškaH 16. 5. 2018 13:54

Dobrý den, pokud máte někdo zájem o pojištění, mohu doporučit jednoho skvělého poradce. Je ze společnosti, která zastupuje téměř všechny pojišťovny co jsou na trhu, tudíž vám sjedná to nejvýhodnější pojištění. V případě dotazů či zájmu mě neváhejte kontaktovat. Havlová
miškaH
Kolemjdoucí

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků