Pravidelná investice 15 000/měs. ±20 let

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Vild 29. 5. 2018 15:59

Dobrý den,

chtěl bych poradit ohledně pravidelného investování cca 15 000 Kč/měs. po dobu zhruba 20 let. Investováním bych si rád zajistil "pasivní" příjem ve výši 10-20 000/měs. Zatím je moje představa taková, že moje portfolio po 20 letech bude vypadat nějak takto: 35 % nemovitosti / 65 % akcie. Do čeho byste investovali v prvních letech? Můžete mi případně doporučit nějakou vhodnou literaturu? Děkuji za názory.

Doplňující informace o mně:
- 28 let, svobodný a bezdětný
- založení rodiny není během následujících 5 let v plánu
- bydlení zajištěno (dědictví)
- žádné dluhy
- od příštího roku plánuji pracovat v zahraničí, několik let budu schopný investovat cca 30 000/měs.
- rizika se nějak extra nebojím, pokud je potenciál růstu odpovídající
Vild
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Ladislav 1. 30. 5. 2018 11:12

U akcií jako u ETF musíš očekávat, že i když koupíš jen ty levné akcie jako BASF, BMW, Munich Re, Shell, ATaT, jednou přijde velký krach na burzách a ony klesnou na 1/2 až na 1/3. Ale nic se neděje, nemusí se akcie jistit se stop loss orders a na počátku krachu všechny akcie prodat. Protože i během velkého krachu na burzách budeš dostávat každý měsíc z jiné akcie dividendy. A několik let po krachu dosáhnou akcie od zdravých společností vždy nová maxima.
Vyhnout se tedy nezdravému závodu ČEZ, který několikrát snižoval zisky i dividendy. A když budeš držet akcie zdravých společností několik dekád, měl bys se spolehnout na statistiky, že průměrný roční růst akcií může být 8% a dividendy ještě k tomu. Předražené akcie jak Tesla, Amazon, Microsoft, Visa, Mastercard, Facebook, Alphabet se mohou během krachu propadnout mnohem víc než ty levné akcie.
Dividenda je nesmírně důležitá u každé z akcií. Protože je to nuda, když akcie během velkého krachu 2 roky klesají a 4 roky se vrací zpátky na vrchol a není z nich žádný profit, když jsou několik let v mínus.

Jako knihy si půjč ve veliké knihovně 3 knihy: Naučte se investovat. Buffettologie. Akcie a burza. Nebo si je kup, ať se tam můžeš dívat častěji!
Nesnaž se zbohatnout rychle (na burze nebo na forexu) nebo ztratíš všechny peníze!

Jen když je pán v prvním roce, nebo když je paní v osmi měsících, může začít s fondem nebo s ETF. Kdo se zabývá akciemi déle než rok, musí už všechny fondy a ETF prodat a dělat si sám svůj vlastní fond z 10-20 akcií, se kterým bude každý šťastnější než s cizím fondem a ETF.
Není vhodné ukládat do ETF pravidelně každý měsíc 15.000 korun, nech si svobodu, abys některý měsíc nemusel povinně investovat vůbec nic, když poletíš s JZD na zájezd do Ameriky.
Prostě jakmile budeš mít na kontě 30.000 kč, dej to do nějaké levné dividendové akcie, když za tím účelem otevřeš konto asi u nejlevnějšího brokera v Čechách Degiro.
Nesnaž se každý rok překonat s růstem portfolia nějaký akciový index, spokoj se s tím, že budeš mít každý rok více peněz z dividend! A ten index překonáš často taky, protože do portfolia přidáš každý rok akcie za 150.000-300.000 korun.
O nemovitosti se nestarej a dávej 100% peněz do solidních levných dividendových akcií!
Ladislav 1.
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jednadva 30. 5. 2018 12:18

Ladislav 1.,

Co znamená "levné akcie"?
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod Vild 30. 5. 2018 18:33

Děkuji za vyčerpávající odpověď i za tipy na literaturu. Určitě neplánuji zbohatnout rychle. Všelijakým forexům, bitkojnům a ani jiným kojnům neholduji, jelikož svou křišťálovou kouli mám zrovna v servisu.

Připojím se k dotazu pana jednadva - jak poznám onu mystickou levnou akcii a jak poznám, že už je předražená?
Vild
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Monostatos 31. 5. 2018 06:48

V tom je ten vtip - levnou akcii nepoznas :)
Monostatos
Návštěvník

Odeslat příspěvekod skejwin 13. 6. 2018 07:24

Zdravím Vilde,

tvůj finanční odhad pasivního příjmu dává naprostý smysl, dokonce po těch 20 letech budeš mít rentu ještě o trochu větší, tedy za předpokladu, že portfolio udrží výkon 5% p.a. nad inflaci. O odhadu pasivního příjmu jsem nedávno napsal článek: http://skejwin.cz/je-financni-svoboda-mozna/

Pokud jde o přesnou alokaci peněz, v tom se investor od investora liší. Můj osobní pohled je, že nízkonákladové ETF je v dlouhodobém horizontu nejlepší cesta. Zaručuje dostatečnou diverzifikaci a participuješ na výkonu celého trhu nebo segmentu. Jelikož je horizon 20 let a chceš investovat pravidelně měsíčně, nemusí tě moc zajímat ani příchod recese, protože cenu akcií budeš postupným nákupem průměrovat. Narozdíl od hledání vhodných jednodlivých akcií je tento přístup bez starostí a podle statistických dat nebývá výkon takového portfolia pozadu za výběrem konkrétních titulů.

S nemovitostmi je to těžší, nesou hodně nevýhod: malá likvidita, v současnosti vysoké pořizovací ceny, musíš se o ně (a nájemníky) starat, vyžadují alokovat velkou sumu do jedné lokality. Jako dobré vyvážení rizika akciových fondů vidím dluhopisy (s nimi je to ale složitější, píšu o nich na webu taky) a případně nějaké P2P, kterým se zatím daří dobře, ale je třeba se mít na pozoru: je to nová technologie a krize může segment dost poškodit.

Kdyby ses chtěl na něco zeptat, klidně mi dej přes web vědět.
Na svém webu skejwin.cz píšu o investování do akcií, ETF, P2P, dluhopisů a budování portfolia obecně. Pravidelně také zveřejňuju výkonnost a podrobné složení mého portfolia.
skejwin
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jednadva 13. 6. 2018 09:09

skejwin,
skejwin píše:Jelikož je horizon 20 let a chceš investovat pravidelně měsíčně, nemusí tě moc zajímat ani příchod recese, protože cenu akcií budeš postupným nákupem průměrovat.

:) Here we go again. :) Takže když budu investovat 20 let měsíčně postupně a po 20 letech mi to sletí na půlku, ačkoliv si zrovna potřebuju koupit einen neuen Yaris, tak to je v pořádku. A když to náhodou sletí na tu půlku a já můžu maximálně o rok dýl počkat, tak automaticky předpokládám, že za rok ceny akcií vyrostou minimálně o 100 % + inflace.

skejwin píše:Narozdíl od hledání vhodných jednodlivých akcií je tento přístup bez starostí a podle statistických dat nebývá výkon takového portfolia pozadu za výběrem konkrétních titulů.

Na rozdíl od hledání vhodných jednotlivých akcií je koupě diverzifikovaného ptf správný postup. :)
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod skejwin 13. 6. 2018 12:18

jedendva,

no, nevím, co chceš slyšet: při recesi se může velikost portfolia zmenšit. Pokud jsi netrpělivý, musíš se smířit s Fiatem Punto. ;-) Ukazuje se, že časování investic není v dlouhodobém pohledu moc zisková strategie. Měsíční vklady snižují dopad špatnýho načasování vkladů.

S diverzifikací nemůžu než souhlasit. Je to jedna z mála věcí, které na trzích fakt fugují ;-)
Na svém webu skejwin.cz píšu o investování do akcií, ETF, P2P, dluhopisů a budování portfolia obecně. Pravidelně také zveřejňuju výkonnost a podrobné složení mého portfolia.
skejwin
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jednadva 13. 6. 2018 13:03

skejwin,
skejwin píše: Ukazuje se, že časování investic není v dlouhodobém pohledu moc zisková strategie.

To se právě neukazuje. To zisková strategie nejspíš naopak je. Ale bude složitá na implementaci a nákladná.

Například pokud byste měl v čase proměnlivou prémii, ale v čase ještě proměnlivější volatilitu (= kolísavé Sharpe ratio), tak se vyplácí (za určitých předpokladů o (ne)proměnlivosti vaší rizikové averze) měnit alokace v závislosti na proměnách tržní averze: v některých chvílích je vzhledem k vaší averzi trh podceněný, takže chcete držet víc akcií než v tržním ptf ("jsou levné"), a v některých chvílích je přeceněný, takže chcete držet míň akcií než v tržním ptf ("jsou drahé"). Třeba podle D/P. Pokud vaše averze víceméně kopíruje tržní averzi, tak neděláte nic a držíte pořád trh.

(A navíc se mi zdá, že si protiřečíte. Co konkrétně myslíte "průměrováním cen"? Pokud nevěříte na predikovatelnost výnosů, tak mi "průměrování cen" nedává smysl, ale možná vám jenom nerozumím. Kdyby byly výnosy i.i.d., tak nemá smysl investovat do rizika v čase t+6 víc než v čase t+3, protože v obou časech jsou střední výnosy za jednotku času stejné.)
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod skejwin 13. 6. 2018 20:27

Já mám spíš na mysli ten princip, že při dlouhodobějším a pravidelném investování zahlazujete lokální turbulence trhu a cenu tím průměrujete. Díky tomu, že v dlouhém horizontu je trh ziskový, nemusíte trh nějak zvlášť časovat.

Na druhou stranu, neznamená to, že by se člověk neměl vůbec zamýšlet, jak v jaké době rebalancovat portfolio.

Nicméně, já se nepovažuju za žádného investičního guru, jen nabízím Vildovi můj pohled na věc. ^^
Na svém webu skejwin.cz píšu o investování do akcií, ETF, P2P, dluhopisů a budování portfolia obecně. Pravidelně také zveřejňuju výkonnost a podrobné složení mého portfolia.
skejwin
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jidis 13. 6. 2018 20:52

No jasne, dlouhodobe a pravidelne investovani, to maji zprostredkovatele nejradsi, jsou za to provize.
jidis
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod jednadva 13. 6. 2018 22:09

skejwin,
skejwin píše:Já mám spíš na mysli ten princip, že při dlouhodobějším a pravidelném investování zahlazujete lokální turbulence trhu a cenu tím průměrujete.

Periodicita investování závisí na periodicitě příjmů. Tu dost dobře ovlivnit nemůžete.
skejwin píše:Díky tomu, že v dlouhém horizontu je trh ziskový, nemusíte trh nějak zvlášť časovat.

Pokud trh časovat lze, tak je iracionální takovou možnost nevyužít, za předpokladu, že vám ji vaše riziková averze využít dovolí. Zvyšujete si tím střední výnos.
jednadva
Diskutér


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků