Ukazatel nákladovosti fondu (TER)

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Boolcz 16. 7. 2018 10:54

Ahoj,

mám uzavřené investiční životní pojištění a chtěl bych si spočítat, zda je to opravdu tak nevýhodné, jak jsem četl, a zda by nebylo lepší převést peníze do normálního podílového fondu.

Na porovnání nákladů se používá Ukazatel nákladovosti fondu (TER) nebo Syntetický TER (STER). Hodně jsem si o tom přečetl, ale nechápu, jaký je mezi nimi rozdíl?

A nyní má hlavní otázka! Jak vypočítám SKUTEČNOU výkonnost fondu?

Mé investiční životní pojištění má ukazatel TER 2,8 % a výkonnost za poslední rok 5,87 % p.a. To nevypadá na první pohled nejhůř, ale musím od toho ještě odečíst TER nebo už to je odečteno?

Stačí tedy odečíst 15% daň(v 2019 má být prý zvýšena na 19%?) a 2,5 % inflaci?

Takže v tomto případě: Skutečná výkonnost za 2017 = 5,87 * 0,85 - 2,5 = 2,49 %

Je to tak?
Boolcz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jednadva 16. 7. 2018 11:41

Boolcz,

Může se to sice zdát divné, ale výkonnost fondu v jistém smyslu nezávisí na schopnostech správce, nýbrž na chování trhu, kde správce nakupuje aktiva. Střední výnos drahého i levného fondu před započtením poplatků bude víceméně stejný. Čím levnější a diverzifikovanější fond, tím líp.

Většina akciových ETF má o řád nižší nákladovost než vaše investiční ŽP. Nákladovost 2,8 % ročně znamená, že za 30 let dostanete vyplaceno jen 43 % hrubého výnosu fondu. Při nákladovosti 0,28 % ročně byste za 30 let dostal vyplaceno 92 % hrubého výnosu.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod Boolcz 16. 7. 2018 12:16

A ta výkonnost, kterou podílové fondy nebo ETF uvádí, je před započtením poplatků, nebo už po jejich odečtení?
Boolcz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod TnT2 16. 7. 2018 12:39

U podílových fondů se uvádí výkonnost po odečtení průběžných poplatků. A 15% daň hrozí jen při prodeji podílových listů před uplynutím 3letého časového testu v hodnotě větší než 100.000 Kč/rok.
Curve karta promo kód na £5: RG7YB | Bondster promo kód: 0539 | Mintos kód: 21GMHB | Portu na 3 měsíce zdarma? Stačí SZ.
TnT2
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod mlsal 16. 7. 2018 13:07

Boolcz:

U IŽP se nemůžeš dívat jenom na TER fondu. Největší část nákladů jsou tzv. počáteční náklady. V podstatě první 2 roky nespoříš, ale vše jde pojišťovně nebo poradci na "zaplacení nákladů" . Hledej "počáteční náklady ižp".

Jestli potřebuješ být pojištěný, tak uzavřeš rizikové pojištění nebo IŽP bez spořící složky.
Jestli potřebuješ spořit/investovat, použiješ podílový fond nebo ETF.
mlsal
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Boolcz 17. 7. 2018 21:23

Investiční ŽP už mám třetí rok, takže počáteční náklady by měly být splaceny. Znamená to, že se mi po druhém roce snížil TER?
Boolcz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod fc70 17. 7. 2018 21:31

Byla tu snaha to celé zahrnout do jednoho čísla přes https://cs.wikipedia.org/wiki/TANK , ale vypadá to, že ten projekt nějak umřel.
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod jednadva 18. 7. 2018 10:21

Boolcz,

Nechte si poplatky podrobně popsat od své životní pojišťovny. Ať vám řeknou konkrétní čísla. Pak se vraťte sem a někdo tady na fóru vám poradí. Tyto dotazy byste měl nejdřív řešit s nimi.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod Boolcz 19. 7. 2018 11:49

Poplatky jsou vypsány tady https://www.koop.cz/dokumenty/pojisteni ... N_2017.pdf

Ale co z toho je nejdůležitější? Já bych řekl, že rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou podílové jednotky, ne? Jsou 3 % hodně?
Boolcz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod radecekh 19. 7. 2018 12:44

Boolcz:
Nevím, co pořád řešíte. Prostě se smiřte s tím, že své peníze házíte do kanálu a hned vám bude lépe.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 19. 7. 2018 12:59

Boolcz,

Dejme tomu, že by výstupní (prodejní) poplatek byl třeba 3 % aktuální hodnoty podílové jednotky a za rok jste platil 2,8 % z aktuální hodnoty PJ. Pokud byste měl IŽP po dobu 25 let, který poplatek by hrál větší roli? Pětadvacetkrát 2,8 %, nebo jednou 3 %?
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod Boolcz 19. 7. 2018 14:30

No samozřejmě pětadvacetkrát 2,8 %. Ale já tam žádný roční poplatek nevidím. Je tam uvedeno: "Roční poplatek za správu fondů: 0 % hodnoty investice". Přehlídl jsem něco?

-- 19. 7. 2018 15:33 --

radecekh píše:Boolcz:
Nevím, co pořád řešíte. Prostě se smiřte s tím, že své peníze házíte do kanálu a hned vám bude lépe.


Jen se snažím se pochopit, jak to funguje. Porovnával jsem to jinými fondy a taky mají TER 2, 3 nebo i více %. To není házení do kanálu?
Boolcz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jednadva 19. 7. 2018 14:44

Boolcz,

Ten údaj TER 2,8 % ročně jste zmínil vy. Pracuju teď s vašimi vlastními daty z tohoto vlákna. Měl byste se opravdu raději informovat také u své životní pojišťovny a tyto informace si u nich nejprve ověřit.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod radecekh 19. 7. 2018 14:55

Boolcz:
A nemyslíte, že jste se to měl snažit pochopit před těmi třemi lety, kdy jste to uzavíral? Porovnávat to s jinými fondy je prašť jako uhoď. Chyba je ve volbě produktu, do kterého budete dávat peníze, ne ve výběru konkrétního fondu. Prostě životní pojištění není produkt na spoření, natožpak na investování, proto je úplně zbytečné řešit, jaké jsou u něj náklady na spoření. K čemu vám je, že u fondů porovnáte jejich TER? K ničemu. K čemu vám je, že porovnáte jejich výnos za minulý rok? Opět k ničemu. Prostě vyhazujete peníze do kanálu a doufáte, že vám je jednou, až budou kanály čistit, někdo vrátí. A neexistuje dobré řešení. Buď budete házet peníze do kanálu dál a doufat, že se vám jednou peníze vrátí, anebo se na to vykašlete a o naprostou většinu peněz, co jste dosud zaplatil, přijdete.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod jednadva 19. 7. 2018 15:19

radecekh píše:Prostě životní pojištění není produkt na spoření, natožpak na investování, proto je úplně zbytečné řešit, jaké jsou u něj náklady na spoření.

radecekh,

Není to zbytečné. Naopak. IŽP s TER 0,2 % a s daňovým zvýhodněním může být dobrý produkt. Samozřejmě neznám IŽP nijak do hloubky, takže je možné, že samotná konstrukce IŽP tomu brání.
jednadva
Diskutér

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků