Ukazatel nákladovosti fondu (TER)

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod mlsal 19. 7. 2018 15:25

Nákladovost životního pojištění
mlsal
Nadšenec

Odeslat příspěvekod fc70 19. 7. 2018 16:23

Problém s argumentem „zeptejte se pojišťovny“ je v tom, že pojišťovna možná správně odpoví na položenou otázku (např. TER fondu), ale nepochlubí se s jinými poplatky s podobným efektem, když člověk neví, na co se zeptat.
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod jednadva 19. 7. 2018 16:36

fc70,

Tak teď ta diskuse dostala díky vám pořádnou šťávu. Holt asi jsem měl podle vás poradit "neptejte se v pojišťovně". :)

Pokud víte, na co by se měl Boolcz zeptat, tak mu to sem napište a on se na to pak může zeptat.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod fc70 19. 7. 2018 21:48

Jednadva, no tak jste se ušklíbl. Ha ha. IŽP je v ČR úmyslně udělané nákladově netransparentně, a ptát se pojišťovny, která rozhodla to udělat netransparentní, aby to vysvětlila, je inherentně proti jejímu zájmu; a že to dokážete popsat kousavě, na tom nic nemění.

Já jsem tu přece odkázal na ten TANK, což je opravdu mé nejlepší doporučení – byť je mrtvý, aspoň ta původní metodika, kdyby byla dohledatelná (někde kolem https://web.archive.org/web/20141007184 ... ovost-IZP/ ), by byla kompletní pokrytí problematiky.

A ještě přidám http://www.cap.cz/odborna-verejnost/sam ... kladovosti , kde „syntetický TER“ podle tohoto standardu vypadá jako správná hodnota, nebo aspoň blíž ke správné hodnotě než některá jiná čísla, speciálně protože obsahuje i „poplatky na straně pojišťovny“, což „TER fondu“ mít nemusí. Ale i tady to vypadá, že se nezahrnuje vliv nákupního poplatku a počátečních nákladů.

Nic lepšího nemám.

Takže ta otázka, podle toho co vím (a to nemusí stačit, IŽP se vyhýbám) dost možná zkrátka nemá snadno dostupnou dobrou odpověď. (A pokud nemá odpověď, doporučení „neptejte se v pojišťovně“ je, když už jsme u toho, doslova správně, jako podmnožina „neptejte se nikde a vzdejte to (a kupte ETF)“.)

Jestli to umíte líp, tak se podělte.
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod jednadva 20. 7. 2018 07:39

fc70,

Možná jste zmatený právě proto, že se IŽP vyhýbáte. Pokud IŽP nijak zvlášť nerozumíte, tak to neřešte a nechte odpovědět někoho jiného. Rada "neptejte se v pojišťovně" je hloupost a o takové banalitě nemá smysl diskutovat.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod Boolcz 20. 7. 2018 18:25

Díky všem za odpovědi, ale zatím mi nikdo nevysvětlil, proč je IŽP tak nevýhodné. Platím poplatek 0 Kč ročně. Nebo je tam ještě nějaký jiný skrytý poplatek, který není uveden v ceníku?
Boolcz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jednadva 20. 7. 2018 18:42

Boolcz,

Třeba TER 2,8 % ročně za správu akciového fondu je hodně. Ten pořídíte na burze desetkrát levněji.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod Boolcz 20. 7. 2018 18:57

Ale kde se bere těch TER 2,8 % ročně, když poplatek za správu akciového fondu je 0 Kč?
Boolcz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jednadva 20. 7. 2018 19:03

Boolcz,

Měl byste zatlačit na pojišťovnu, aby vám to vysvětlila. Já domněnku mám, ale docela bych rád, kdybyste taky vy udělal něco pro ostatní a zvýšil kvalitu finančních služeb tím, že se nebudete bát a vycinkáte jim, co vám to povídají za nesmysly. :)
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod mlsal 20. 7. 2018 19:09

Boolcz,

Jednak máš náklady na úrovni fondu (TER). Fond si je denně strhává z majetku fondu (NAV) a o to máš nižší výnos.

Další náklady jsou na úrovni pojišťovny. Viz bod G1 v ceníku. Např. pro dobu pojištění 25+ platíš první tři roky poplatek (0,65+0,65+0,65)*Roční pojistné, tj.1,95 * Roční pojistné. To se ti zdá výhodné? K tomu 3% vstupní poplatek fondu (bod E).
mlsal
Nadšenec

Odeslat příspěvekod jednadva 20. 7. 2018 19:17

mlsal,

Vy jste zcela nevýchovně moji domněnku vypustil do světa. :) :)
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod mlsal 20. 7. 2018 19:20

To mě moc mrzí , ale Boolcz je tak neodbytný. :-)
mlsal
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Boolcz 20. 7. 2018 19:29

mlsal,

Díky, konečně někdo, kdo umí věci vysvětlit!

Smlouvu už mám přes 3 roky, takže bod G1 se mě netýká, roční poplatek je 0 % hodnoty investice a rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou 3 % není tak hrozný. Zakopaný pes je ovšem ve výkonnosti fondu. To si strhávají automaticky, aniž by to bylo vidět, že? Ale výkonnost 5,87 % p.a. za 2017 je mizerná, když pro většinu akciových indexů byl 2017 skvělým rokem. Viz např. http://www.businessinsider.com/etf-stoc ... 017-2017-7
Boolcz
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mlsal 20. 7. 2018 19:44

Boolcz,

a to máš jenom na spoření nebo máš i pojištěná rizika? Když si pojišťovna strhne počáteční náklady a něco strhne za rizika, tak počítám budeš mít v tom fondu po třech letech asi tak nulu.
mlsal
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Boolcz 20. 7. 2018 19:46

Mám i pojištěná rizika.
Boolcz
Návštěvník

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků