Nesplacené DLUHOPISY českých "firem" bez historie+VÝZVA

Podílové fondy, akcie, komoditní trhy, spekulace, aukce. Kam a jak nejlépe investovat volné finanční prosředky

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod tom brava 8. 2. 2019 12:30

Relativně pravidelně se tu objevují dotazy, zda jít do neveřejného (prašivého) českého dluhopisu emitovaného pidifirmou XY s lukrativním výnosem....je poučné mrknout se na blacklist , který může sloužit jako impuls k vystřízlivění do reality:
https://nesplacene-dluhopisy.cz/nesplacene-dluhopisy
//bez záruky, nemám s tím webem osobně nic//
Problémy se nevyhýbaj ani "velkofirmám" typu ZOOT, ale tam to má aspoň šanci na nějaké částečné uspokojení restrukturalizaci dluhu pod dohledem insolv. správce/soudu/věř. výboru, v nejhoršim připadě zpeněžením konk. podstaty. U malých rychlokvašek bez historie vetšinou účelově založených do 1-2 let před emisí dluhopisů se ZJ pár korun, na které cílí můj topic, je reálná vymahatelnost limitně blížící se NULE!!!

Uvědomuji si, že je těžké veřejně (ikdyž anonymně) ventilovat ztrátu z vlastní investice, ale přivítal bych, kdyby nějaký postižený investor sebral odvahi a svěřil se s osobní zkušeností s nezdařenou investicí do "junk" CZ-dluhopisů, popř. jak je (ne)úspěšný s vymáháním...... možná se mu uleví a třeba udělá dobrý skutek, že odradí (zachrání) nějakého dalšího nového hejla od zamýšlené investice tímto směrem.
tom brava
Diskutér

Odeslat příspěvekod audiobullys 9. 2. 2019 13:33

2m invest to máj v nemovitostech tam úspěšný investice předtím měli.splatnost 1,1.2019 to je jen zpoždění v realizaci prodeje či dokonceni stavby. Vostatni firmy neznám a co není podloženo nemovitostmi do toho neinvestují v ČR.
Je totiž velice snadné sebrat někomu majetek ve větší hodnotě než máj ty dluhopisy ty firmy 2m invest. Vostatni mě nezajímá. Naky spotřební zboží, služby typu ZOOT jsou toho ukázkovým příkladem.
audiobullys
Diskutér

Odeslat příspěvekod saabik 9. 2. 2019 15:08

I tady se takový naivkové najdou. Pak se nemůžeme divit, že do toho ty lidi cpou takový peníze. Nezapomeň si tu pak založit téma 'Co dělat, když už rok čekám na splacení dluhopisu'. :)
Alpina B3 Touring 2023

Všichni skončíme u Porsche.
saabik
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tom brava 12. 2. 2019 08:35

Další informační web ohledně prašivých českých dluhopisů....
https://www.dluhopisovyradce.cz/nebezpecne-dluhopisy/
tom brava
Diskutér

Odeslat příspěvekod xxiro 12. 2. 2019 18:27

Připadá mi, že v poslední době se korporátními bondy roztrhl pytel. Důkazem jsou i reklamy na Facebooku. Minulý týden se mi jedna zobrazila, nedalo mi to a proklepl jsem si firmu, která dluhopisy emituje a nestačil jsem se divit. Firma vznikla na konci října 2018, základní jmění 10 000 a mají záměr vydat nezajištěné dluhopisy za 12 mil s úrokem 8,5%. Výplata úroků: každý měsíc.

Když jsem do diskuze, napsal tato fakta a shrnul je do jasného závěru nekupovat, vše mi smazali. Skoro mi připadá, že některé firmy vydávají dluhopisy a dopředu ví, že je nikdy nesplatí.
xxiro
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jednadva 14. 2. 2019 12:51

saabik,
saabik píše:I tady se takový naivkové najdou. Pak se nemůžeme divit, že do toho ty lidi cpou takový peníze. Nezapomeň si tu pak založit téma 'Co dělat, když už rok čekám na splacení dluhopisu'. :)

Kdy jsi v minulosti psal o tom, že ZOOT je v problémech a že dopadne tak, jak dopadl? Připomíná mi to trošku generála po bitvě. Ale možná se mýlím. Ten doklad prosím v písemné podobě, např. odkaz na tvůj příspěvek na webu. Jinak jsou to opravdu ex post povídačky typu "20/20 hindsight".
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod tom brava 14. 2. 2019 15:13

https://www.euro.cz/byznys/vitkova-cpi- ... un-1439660

.....zadání zněmo jasně: Hlavně ať je to hodně daleko od ČR (a jako bonus půjčí Japonci vítkovi téměř zadarmo), kde "sláva" investice do CPI property - viz znehodocené akcie früher Orco Germany S.A., danach GSG Group) - ještě nedolehla :-)))
tom brava
Diskutér

Odeslat příspěvekod Pizzaman5 15. 2. 2019 11:30

Tohle se bohužel netýká jen těch na prvních pohled "junk" dluhopisů, ale i těch větších emisí, kde je třeba prospekt schválený ČNB (což je jen formalita).

Jak tu už bylo řečeno, po bitvě je každý generálem, nicméně při letmém pohledu do některých prospektů (Fotovoltaika, resort v Africe) si člověk snad to obrovské riziko uvědomit musí i kdyby nechtěl...

Já osobně bych možná uvažoval do investice do nějakého nemovitostního dluhopisu, ale ne za současné situace, kdy je realitní trh imho na vrcholu.
Pizzaman5
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jednadva 15. 2. 2019 13:16

Pizzaman5,

Ad riziko - prostě si odiskontuješ budoucí cashflows (aspoň deterministicky - stochastika je prasečina :)) a musí se ti to rentovat. Střední hodnotu umíš, ne?
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod saabik 16. 2. 2019 22:12

Jasně, u těchto malých firem, které zpravidla nemají ani žádnou historii, natož účetní závěrku, budu dělat modelové cashflow. Teoretik se nezapře. Jen ta praxe nějak pokulhává.

-- 16. 2. 2019 22:17 --

jednadva píše:saabik,
saabik píše:I tady se takový naivkové najdou. Pak se nemůžeme divit, že do toho ty lidi cpou takový peníze. Nezapomeň si tu pak založit téma 'Co dělat, když už rok čekám na splacení dluhopisu'. :)

Kdy jsi v minulosti psal o tom, že ZOOT je v problémech a že dopadne tak, jak dopadl? Připomíná mi to trošku generála po bitvě. Ale možná se mýlím. Ten doklad prosím v písemné podobě, např. odkaz na tvůj příspěvek na webu. Jinak jsou to opravdu ex post povídačky typu "20/20 hindsight".


Já ti nemusím skládat účty, ty skládám svému zaměstnavateli. Obchodování s dluhopisy je mým denním chlebem, jsem za to placenej, tak si toho generála vezmi zpět. Diskusí o dluhopisech strávím v práci několik hodin denně ;-) .
Alpina B3 Touring 2023

Všichni skončíme u Porsche.
saabik
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jednadva 17. 2. 2019 02:16

Nově založená firma typicky začíná bez historie. Ono to asi ani jinak nejde.

Odhady cashflow jsi tu první evidentně začal dělat ty, protože říkáš, že si ty dluhopisy může koupit jenom naivka. Ty nejsi naivka, takže sis to nějak spočítal a vyšlo ti, že to je špatná investice. Takže mě za nějakou teoretickou nohu netahej. Sám jsi implicitně přišel s odhadem: otázka je, jak jsi k němu dospěl, když říkáš, že se k němu dospět nedá. Ale to už je na tobě.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 17. 2. 2019 07:09

Před několika dny jsem četl článek na toto téma, kde byl i nastíněn model fungování.

Firma přijde s nějakým záměrem - často výstavba nemovitosti. Vezme si u banky hypotéku až 80 %, ze které zakoupí pozemek a kde bude ručit tím pozemkem a postupně stavěnou nemovitostí).

Následně vydá podřízené dluhopisy na těch 20+ %. Pokud půjde vše jak má, dům se postaví, prodá, firma zinkasuje zisk a vyplatí hypotéku i dluhopisy. Pokud ale vše nepůjde podle plánu, manažeři prostě projekt "odpískají", zástavy propadnou bance a držitelé dluhopisů ostrouhají.

Rozdíl proti minulosti je, že manažeři (případně majitelé firem) v tom nemají vlastní prostředky. Hrají tedy "vabank", když to vyjde, super když ne, jde se do jiného projektu, nejsou ničím motivování snažit se projekt nějak zachránit.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod saabik 17. 2. 2019 16:13

Jistinu kuponem nenahradíš. Tak to bylo, je a bude.
Alpina B3 Touring 2023

Všichni skončíme u Porsche.
saabik
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod jednadva 18. 2. 2019 11:20

PatrikChrz,

Neboli pokud to "půjde, jak má", tak to bylo v pořádku... Čili ten plán sám o sobě je dobrý. Nebo ještě jinak řečeno "bona fide". Moc tím pádem netuším smysl tohoto příspěvku.
jednadva
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 18. 2. 2019 12:22

Mám-li podnik, ve kterém mám investované vlastní prostředky, budu se snažit, aby ten podnik nezkrachoval i za cenu toho, že třeba to pro mne bude znamenat nějaké náklady (finanční, časové,...). Pokud v tom žádné prostředky nemám, tak to při prvních těžkostech "pošlu do kopru", protože ten čas můžu věnovat jinému projektu.

Černého petra drží držitelé dluhopisů, kteří jsou v řadě až za bankou a tak na ně nic nezbude.

Je to zkrátka nefér hra s nepřiměřeně vysokým rizikem pro majitele dluhopisů a nulovým rizikem pro organizátora. Ten buď vydělá nebo je na nule.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků