Otázky ohledně koupě družstevního bytu

Stavební spoření, hypoteční, překlenovací a jiné úvěry, normy a předpisy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod stanislav.stribrny 28. 6. 2009 21:24

Já mám členský vklad 500 Kč.
stanislav.stribrny
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 28. 6. 2009 21:36

mikicz píše:tohle je blbost. podle zákona nemá družstvo možnost odmítnou převod do vlastnictví jenom proto, že někdo jiný nechce. Pokud je splacená anuita a všechny závazky člena vůči družstvu, pak družstvo musí byt na člena bezúplatně převést. .

Tak jsem to našel - 42/1992 Sb.
§ 24
Členové bytových družstev, kteří jsou nájemci bytů a nebytových prostor, mohou do šesti měsíců ode dne účinnosti tohoto zákona vyzvat bytové družstvo k uzavření smlouvy, kterou na ně družstvo bezplatně převede vlastnictví k bytu a nebytovému prostoru. Uplynutím této lhůty toto právo zaniká.
Takže jestli nedošlo k novelizaci, družstvo nemá povinnost byt převést do osobního vlastnictví.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod S474N 29. 6. 2009 06:42

citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mikicz 29. 6. 2009 08:01

S474N: myslím že zákon o vypořádání podílu v JZD se na to nevztahuje...
PatrikChrz: ano, i ne. Pokud bylo v minulosti požádáno a nárok byl uznán, pak je družstvo povinno byt převést. To, že dopodud nebyl z nějakého pochybného důvodu převeden je věc s nárokem nesouvisející.
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 29. 6. 2009 08:28

mikicz: pokud ovšem bylo v minulosti požádáno. Pokud nikoliv, má smůlu.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mikicz 29. 6. 2009 08:42

PatrikChrz: ano. ovšem vycházím z předpokladu, že ze začátku snad skoro všichni požádali, i když si to část pak rozmyslela...uořímně mě přijde argument o starých lidech v souvislosti s převodem do vlastnictví přímo debilní, protože vlastnictvím nevznikají žádné vyšší náklady oproti družstevnímu vlastnictví, snad kromě toho, že družstvo z pomsty zvýší poplatek za správu (jako u nás). ale to je zhruba 100kč/měsíc, což mi za to stojí.
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 29. 6. 2009 09:08

mikicz: můžu tě ujistit, že náklady jsou vyšší, trochu do toho vidím (právě proto, že jsem místopředsedou výboru).
Ale největší nevýhoda je v tom, že u převodu bytu se musí dělat odhad (stojí prachy) a platit daň z převodu nemovitostí (pokud to není mezi příbuznými v řadě přímé a nedělá se to formou darování), proto se těm důchodcům vůbec nedivím, zvláště jestli mají v úmyslu byt prodávat.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mikicz 29. 6. 2009 09:38

PatrikChrz: tak povídej, přeháněj... bavíme se o provozních nákladech, nebo o dani z převodu nemovitosti? Jsem sice jenom pouhý delegát, bývalý předseda výboru samosprávy, a člen výboru samosprávy, ale troufnu si tvrdit, že toho vím i tak docela dost. Takže ve zkratce shrň, v čem jsou náklady na běžný provoz vyšší v případě vlastníka než v přípúadě člena družstva. Já ti pak shrnu zásadní důvody proč nebýt pouhým nájemcem družstevního bytu a porovnáme to.
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 29. 6. 2009 09:52

Z nějakého mě neznámého důvodu vychází o něco dráž daň z nemovitosti (suma toho co zaplatí nyní jednotlivé byty proti tomu co zaplatil dříve celý dům), dražší máme i pojistku na barák (taky netuším proč) a myslím, že i účetní chce víc prachů.
Pak tu byly jednorázové náklady na notáře a zápis do obchodního rejstříku.

Pak je tu takovej voprus, jako počítání hlasů na schůzi, kdy to musí být podle podlahové plochy bytu, takže sčítání trvá asi tak 3 x déle, kdybych mohl, raději bych býval zůstal v družstvu (samozřejmě jen za předpokladu - jeden dům = jedno družstvo).
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mikicz 29. 6. 2009 10:04

PatrikChrz: ano. protože daň z nemovitosti zdražuje (u nás aktuálně na trojnásobek loňské). pojistka je taky jasná, to jsem řešil a zjistil jsem, že dům byl dost podpojištěný, proto byla levná pojistka. ty ostatní náklady dejme tomu, pokud vzniklo SVJ. Pokud má družstvo stále více než 25% v domě, tak SVJ jako právnická osoba nevzniká a tyhle náklady nejsou.
Počítání hlasů sice větší opruz je, ale kalkulačku má snad každý a když máš notebook, tak si udělej tabulku v excelu s podíly a jednoduše můžeš sčítat stejně rychle, jako počítat ruce. jeden dům = jedno družstvo je fajn, do toho bych asi taky šel, ale v situaci jedno družstvo = 9000 bytů je jediné správné řešení byt do vlastnictví.
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 29. 6. 2009 10:12

mikicz píše: jeden dům = jedno družstvo je fajn, do toho bych asi taky šel, ale v situaci jedno družstvo = 9000 bytů je jediné správné řešení byt do vlastnictví.

Tak na tomhle se 100 % shodneme :D
U nás právě bylo to 1 družstvo = 1 dům (7 pater á 3 byty).
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mikicz 29. 6. 2009 10:16

tak v případě 21 bytů=1 družstvo není žádný rozumný důvod převádět do do vlastnictví. takové malé družstvo, kde se všichni znají je dobře uhlídatelné a rizika jako vytunelování, předlužení a podobně by neměly být tak velké. zbývají pak jenom rizika spojená s tím, že družstvo je oprávněno ukončit členovi členství v případě, kdy je na něj uvalena exekuce, nebo konkurs. Pak sice dostane nějaký podíl, ale nebude rozhodně ani blízký ceně kterou za byt zaplatil.
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 29. 6. 2009 15:05

SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mikicz 29. 6. 2009 16:24

http://nahlizenidokn.cuzk.cz/ZobrazObje ... =117286431 a nemusíš počítat... končí to u /18. teď já, jo...
SBD Havířov má ve své správě 10150 bytů a 1046 garáží... a to k 31.12.2008
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod karkar 4. 10. 2011 13:56

Zdravim,
Rad bych se zeptal zda na Smlouve o prevodu clenskych prav a povinnosti v bytovem druzstvu a souvisejici Smlouve o cene (pri "prodeji" druzstevniho bytu) musi byt podpisy overene ci nikoliv ?
Časy jsou zlé, Kamile...
--
Potichu: Atom PC @ Debian->FLAC->Squeezebox Classic->Dispre II v 4->Senn HD 595
Nahlas: Atom PC @ Debian->mp3/FLAC->Squeezebox Classic->M-Audio BX5a
Na ven: Iriver T10FM->Koss Plug
karkar
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků