Financování nerozděleným ziskem?

Běžné účty, úvěry, leasing, hypotéky, pohledávky a podobně

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Krista13 14. 12. 2011 21:08

Chtěla bych poradit, co dělat v mé situaci. Je možné financovat reklamu (billboardy) z nerozděleného zisku? Ptala jsem se na to už více lidí a každý mi říká něco jiného. Někdo, že to nejde, že to jde jen z účtu a pokladny, někdo že to jde. Já jsem původně byla toho názoru, v čem by měl být problém, jenže teď už nevím. Vělice děkuju za včasné rady.
Krista13
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 14. 12. 2011 21:23

Uz je to nejaky ten patek, co jsem ze stredni, tak me kdyztak nekdo opravte.
Nerozdeleny zisk je jen ucetni otazka, ty fyzicke penize musi stejne nekde byt - na uctu, v pokladne, pripadne se za ne nakoupi material (pokud se neuctuje rovnou do spotreby, kde se pak projevi jako naklad) nebo investicni majetek.
Takze fyzicka uhrada musi probihat z uctu, nebo z pokladny. Ucetne se nejspise nerozdeleny zisk prevede do vlastniho jmeni.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rop 14. 12. 2011 21:29

Tak především je nutné si uvědomit co jsou aktiva a pasiva.

Reklamu za platíte především z banky nebo z pokladny ... to jsou aktiva.

A pak ji lze financovat z nákladů, úvěru, fondů, rezerv nebo zisku.

Přijatou fakturou zaplatíte penězi (bankou nebo hotovostí).

A pak záleží zdroj těch peněz.

V účtování přijatou fakturu účtujete: xxx/321
Její platbu pak 321/211 (221)

za to xxx si doplňte takřka cokoliv - 501, 428, 413 ....
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Krista13 14. 12. 2011 23:46

Takze k cemu mi tedy ten nerozdeleny zisk je? Je mi jasne, ze kdyz si chci neco koupit, musim to necim zaplatit, a tedy by ty penize logicky mely byt bud na ucte nebo na pokladne. Takze na ucte NZ v podstate nemam zadne penize.. je to to same, jako kdyz bych to chtela dat ze zakladniho kapitalu,ne? ten sice mam,ale ty penize jsou stejnak na ucte nebo nekde..rikam to ted dobre? uz se do toho zamotavam..
Dekuji samozrejme za odpovedi.
Krista13
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Noclaf 14. 12. 2011 23:54

Nerozdeleny zisk se muze napriklad vyplatit ( ale to samozrejme predpoklada, ze spolecnost ma dost $$$ ) nebo prevest do zakladniho kapitalu - dle rozhodnuti vlastniku. Nebo pouzit na umoreni neuhrazene ztraty.

Nerozdeleny zisk je de facto "majetek" vlastniku spolecnosti a je to tudiz zavazek spolecnosti vuci jejim vlastnikum. I proto z toho lze jen tezko neco "platit".

Z nerozdelenyho zisku navic nejde nic zaplatit, protoze to neni zadna cash. Je to "jenom" ucetni polozka. Nebo mi zkuste poslat prevodem uhradu faktury z banky "nerozdeleny zisk". :)

Rop píše:za to xxx si doplňte takřka cokoliv - 501, 428, 413 ....

Ale fuj. 428 a 413 proti 321? Hanba...
SI ALTERUM SIT OPTANDUM, MALIM EQUIDEM INDISERTAM PRUDENTIAM QUAM STULTITIAM LOQUACEM
Merida AM 3000D 2008 + Sigma Sport Mirage EVO X;
Noclaf
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rop 15. 12. 2011 19:20

Nerozdělený zisk není majetek. Je to pasivum takže to je zdroj financování.

Majetek jsou peníze a nerozdělený zisk je zdroj těchto peněz.

Chtělo by si to zopakovat základy účetnictví.

Účtování na 428 dělám každou chvíli ... například v souvislosti s opravou nákladů a výnosů minulých období dle Interpretace I–11 Srovnatelnost informací za běžné a minulé účetní období v individuální účetní závěrce podnikatelů
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Noclaf 15. 12. 2011 20:36

Stacilo by dvakrat cist a jednou postovat. Psal jsem "majetek vlastniku spolecnosti" + zbytek vety, ze? Slightly different.

Kristova noho. Nikdo nerikal ze na 428 se neuctuje. Jen jsem psal ze je blbost na ni uctovat proti 321. Budem si tady ted honit triko, kdo behem posledniho roku videl vickrat 428, 429 nebo 431?
Jinak samozrejme ze pokud upravime HV minuleho roku, tak se musi upravit taky opening balance 431 v roce nasledujicim...
SI ALTERUM SIT OPTANDUM, MALIM EQUIDEM INDISERTAM PRUDENTIAM QUAM STULTITIAM LOQUACEM
Merida AM 3000D 2008 + Sigma Sport Mirage EVO X;
Noclaf
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rop 15. 12. 2011 21:27

Uzavřený rok se neopravuje.

Opravuje se rok aktuální.

Například přijatá faktura na náklady, které patří do minulého období, ale to již je uzavřeno (byla sestavena účetní závěrka a schválena valnou hromadou) se účtuje 428/321

Kapišto? Nebo k tomu potřebuješ podrobnější návod?
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Noclaf 15. 12. 2011 21:59

Tak to je pekna prasarna. Sice "spravis" lonsky HV tim ze si upravis jeho prenos do dalsiho ucetniho obdobi, ale zmrsis equity rollforward. :D Takze se to stejne musi popsat v priloze.

Nevim jak velky chyby si v minulych letech objevil, ale my jsme tohle resili skrz mimoradne polozky a pripadne zdurazneni skutecnosti - a to musela byt materialni chyba, coz se nasim klientum stava skutecne absolutne vyjimecne. ( pamatuji si jednu, ktera neuctovala o OP k zasobam - popsali jsme to do prilohy, ale na kumulovany zisk ani vysledek BO jsme nesahali, tvorbu te "lonske" OP jsme je nechali nauctovat na 588 ).

Na strankach Pricks with Calculators jsem nasel tenhle popis - "Mimořádné položky : Zahrnují operace neobvyklé povahy vzhledem k běžné činnosti podniku i případy nahodile se vyskytujících událostí, změny účetních metod a opravy významných chyb minulých období. Pouze podnikatelé jsou povinni opravovat chyby minulých období přes mimořádné položky běžného účetního období.
Finanční instituce opravují chyby minulých období v běžném účetním období prostřednictvím úpravy počátečního zůstatku výsledku hospodaření minulých let."

Financni nedelam, ale popis pro podnikatele odpovida postupu, ktery jsem volil behem let ja...
SI ALTERUM SIT OPTANDUM, MALIM EQUIDEM INDISERTAM PRUDENTIAM QUAM STULTITIAM LOQUACEM
Merida AM 3000D 2008 + Sigma Sport Mirage EVO X;
Noclaf
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rop 16. 12. 2011 12:20

To není žádná prasárna ... je to naprosto běžný postup.

A evidentně koukám, že interpretaci NÚR I-11 na kterou jsem odkazoval níže jsi nečetl. Takže taková drobnost ...

Dle bodu 6.1 ČÚS č. 019 se náklady a výnosy minulých období účtují proti běžným nákladům a výnosům, pouze v případě, že jsou mimořádné se účtují do mimořádných nákladů či výnosů. Ovšem existuje tu ustanovení § 7 odst. 2 věty poslední zákona o účetnictví, které zjednodušeně tvrdí, že pokud něco umíme udělat věrněji a přesněji než stanoví prováděcí předpisy tak se od nich můžeme odchýlit.

Jde hlavně o to, že zaúčtováním do nákladů a výnosů běžného období zkreslíš výkaz zisku a ztráty. Proto se používá oprava minulých období. A i u té mohou být dvě varianty:
a) účtovací - v běžném období účtuješ proti 428 či 429 a neměníš nic ve výkazech
b) vykazovací - v běžném období účtuješ proti 428 či 429 a ještě navíc upravíš údaje za minulé období tak jako kdyby to už bylo v minulém období zaúčtováno.

Varianta a) je běžná u spousty společností, hlavně když se něco zapomene, varianta b) je pak běžná u společností, které mají audit prvním rokem a aby nedostaly výrok s výhradou či něco horšího na údaje v minulém období tak se upravují výkazy.

A samozřejmě je třeba to popsat v příloze k účetní závěrce.

Varianta a) je vidět ve společnosti s IČ: 27920623 v účetní závěrce za rok 2009 v příloze v bodě 4.7 a 4.9
Varianta b) je vidět ve společnosti s IČ: 25856715 (dnes již zaniklý subjekt fúzí) v účetní závěrce za rok 2009 v příloze k účetní závěrce v bodě 3.1 a 3.2
A poslední dokument - o tom co se stane, když se neupravuje (obdržení výroku s výhradou k minulému období) lze nalést ve společnosti s IČ: 27565092 v účetní závěrce 2007 na poslední straně výroku auditora

Účetnictví se vyvýjí a občas je třeba aktualizovat znalosti a postupy :roll:
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Noclaf 16. 12. 2011 14:44

Prekvapive - cetl jsem to. Nicmene to je "jenom" interpretace a neni pravne zavazna.

Neprijde mi uctovani proti 428/9 jako smysluplny - resp zaroven bez upravy lonskych cisel. Anzto ve vykazech pak stejne u P&L porovnani minuly rok vs letosni rok bude u minuleho roku "neupraveny" vysledek.
Mnohem lepsi mi prijde nechat lonsky rok, nechat equitu a v beznem obdobi chybu mrsknout na mimoradne a v priloze popsat ze vysledek za beznou cinnost je OK a v mimoradnych je polozka patrici do minuleho roku.

Obe varianty asi maji svoje vyhody a nevyhody...ja v tech vyjimecnych pripadech pouzil 588 a nikdo mi to nikdy nenapadl - takze ja jsem s tim happy.
SI ALTERUM SIT OPTANDUM, MALIM EQUIDEM INDISERTAM PRUDENTIAM QUAM STULTITIAM LOQUACEM
Merida AM 3000D 2008 + Sigma Sport Mirage EVO X;
Noclaf
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rop 16. 12. 2011 18:41

A jsi pod auditem?
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Noclaf 23. 12. 2011 08:13

Jop
SI ALTERUM SIT OPTANDUM, MALIM EQUIDEM INDISERTAM PRUDENTIAM QUAM STULTITIAM LOQUACEM
Merida AM 3000D 2008 + Sigma Sport Mirage EVO X;
Noclaf
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vari 23. 12. 2011 11:57

Novela vyhlášky 500/2002 Sb. to již v tomto případě nařizuje. Minulá léta se vždy účtují proti vlastnímu kapitálu.
vari
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Rop 27. 12. 2011 15:38

Obávám se, že se noclafův auditor s touto novelou taky lehce opotí :lol:
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků