Metropolitní spořitelní družstvo

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Proti srsti 17. 5. 2013 20:48

JanHus píše:Co když v takové situaci budou pohledávky klientů dohromady dělat více, než čím disponuje FPV?


§ 41i Zákona o bankách říká, že:
V případě, že prostředky Fondu nepostačují k vyplacení zákonem stanovených náhrad, obstará si Fond potřebné peněžní prostředky na trhu. Fond je povinen dbát, aby podmínky, za kterých jsou peněžní prostředky Fondu poskytnuty, byly pro něj co nejvýhodnější. Pokud není Fond schopen obstarat si peněžní prostředky na finančním trhu do dne zahájení vyplácení náhrad podle § 41d, může mu být na jeho žádost poskytnuta dotace nebo návratná finanční výpomoc v potřebné výši ze státního rozpočtu.

Tady mě nejvíc baví to slovo MŮŽE. Může, nemusí.
Proti srsti
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod kawan 17. 5. 2013 20:54

S tím pojištěním jsem v klidu, snižovat se určitě nebude, pokud přijde změna, tak se bude naopak zvyšovat zase na dvojnásobek, peníze ztrácí hodnotu a tempo se zrychluje.....
kawan
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod petr s 17. 5. 2013 21:12

Jak funguje FPV http://www.finance.cz/zpravy/finance/381976-kadlecova-fond-pojisteni-vkladu-neni-schopen-sanovat-krach-velke-banky/. Čtěte a pak se případně ptejte.

filip893 píše:tom brava:
Do budoucna se počítá s tím, že naopak záložny budou platit větší částku ze svých vkladů, než banky.

http://spoctiduchod.mesec.cz/clanky/zaloznam-mozna-zdrazi-pojisteni-vkladu-vyssi-uroky-provokuj/
Jak počítá? Jednou snad jedou podle direktiv v EU (přijalo se 100 000 EUR a 100% pro všechny) nebo si každý stát může rozhodovat sám (FPV počítá s vyššími vkladu od záložen)? Jednou se něco zase svede na EU a pak se ukáže, že to tak jasné není a státy v tom mají vlastně volnou ruku.
petr s
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod filip893 17. 5. 2013 21:40

petr s: Limit pojištění 100% do 100 000€ je dán. Ovšem způsob, jakým jednotlivé banky se účastní jednotlivých systémů pojištění je individuální.
What kind of operating system does it use?
It's... Vista!
We're going to die!
filip893
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Treborr 17. 5. 2013 22:18

no potes, jestli to krachne = mam prachy jak MSD tak i WPB na terminacich
Treborr
Návštěvník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 18. 5. 2013 05:36

filip893 píše:melontha:

Tentokrát bychom mohli rovnou zajít na pivo. Mimochodem, pokud bude vklady vyplácet GE, pak v Praze je jedna pobočka ve stejné pasáži co je MSD, takže tentokrát to opravdu nebude daleko.

Teď vážně, možná budeme moc rádi, než se případně ke slovu dostane FPV.

Pozor, vklady nevyplácejí (alespoň v případě Unibonu tomu tak bylo) všechn pobočky GE, ale jen vybrané. Já jsem byl na Václaváku, úplně nahoře, po pravé straně (když se jde do kopce)

-- 18. 5. 2013 06:44 --

sykora1 píše:Ja bych to nerozlisoval, cim vetsi uroky, tim vetsi sance ze se deje neco nekaleho. Treba takovy Wustenrot docela uroky drzel/drzi dlouho ... Dokud jsou penize pojisteny a ruci za vklady i stat, tak jediny problem je ze se to muze "vlect". Osobne si myslim, ze by melo stacit pojisteni jake bylo driv, pojisteni do 90% vkladu a do 50.000 EUR. Lide by meli umet nest riziko.

Problém u 90 % pojištění by byl v tom, že v případě (i nepravdivých) zpráv o špatném stavu finanční instituce by lidé dělali "run na banku/záložnu", což by jí položilo. Dominovým efektem by to pak mohlo položit i další finanční instituce. Náklady na sanaci by byly nakonec větší.

Jediná varianta by byla, pokud by těch 10 % vkladu bylo možné vymáhat i zpětně, tedy že klient stačil vybrat a banka/záložna zkrachovala třeba půl roku, rok nebo dva poté. To by ale asi neprošlo.

-- 18. 5. 2013 06:46 --

JanHus píše:Také se zájmem a trochu ustrašeně sleduji vývoj své kampeličky.
Nemám s tímto moc zkušeností, proto se tupě zeptám:
Co když v insolvenci (která se může dost oddálit) bude více kampeliček najednou? WPB je nyní totiž také v pohotovosti ..a mám pocit, že jsem v tom přehršli informací četl i o jiných kampeličkách - ale to možná jenom Motejlek prášil. Co když v takové situaci budou pohledávky klientů dohromady dělat více, než čím disponuje FPV? Rozdá se těm, co přijdou nejdříve; přímou úměrou se všem pohledávky přenastaví, aby se všichni vešli; anebo něco úplně jiného? Legislativu na stránkách fvp jsem se snažil číst, ale opravdu se moc nevyznám a jde mi z toho hlava kolem - odpověď jsem tam nenašel. Díky. (Jo, zaregistroval jsem se zde jenom kvůli tomuhle)

V MSD je asi 15 miliard, ve WPB, tuším, nějakých 6. V FPV je 25 mld (tyhle peníze skutečně má, další si může půjčit). Takže zatím je peněz dost :)
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod filip893 18. 5. 2013 06:17

Pro vklady náhrad z FPV se většinou volí pobočky, které jsou nejblíže pobočce zkrachovalé instituce. Ty 3 pobočky, které vypláceli Unibon byly z okolí Senovážného náměstí. Takže předpokládám, že kdyby k něčemu mělo dojít, bude jedna z poboček určená pro výplatu právě ta.
What kind of operating system does it use?
It's... Vista!
We're going to die!
filip893
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ski1961 18. 5. 2013 08:31

15 let jsem odmítal kampeličky a když jsem se konečně rozhoupal, že k nim půjdu, tak po třech týdnech pravděpodobně krach, ale že se umím vybrat :-)

Jinak k předchozí odpovědi Filipa bych možná dodal, že pokud dojde ke krachu a následnému vyplácení, tak už to pravděpodobně nebude vyplácet jen GE, ale i Česká spořitelna, takže by to šlo asi mnohem rychleji, pokud si to tedy vykládám správně viz tento článek :

http://www.fpv.cz/cs/aktuality/organiza ... -bank.html

Ano, FPV disponuje v současné době cca 25 mld. Uvádí se, že v MSD je cca 15 mld, ale myslím si, že celých 15 mld z FPV by nebylo potřeba, neboť tím, že Státní zastupitelství zakázalo s vklady disponovat i směrem ven, tak se předpokládá, že je tam nyní zajištěno několik mld, které by se pak použily k vyplacení a tudíž by se FPV trochu ulevilo. Je to jen můj laický názor, protože nejsem žádný finanční expert. Pokud je to jinak, tak mě prosím opravte :-)

Z odkazu, který je uveden na tomto foru ( rozhovor s šéfkou FPV ) mě překvapila jedna věc. Píše tam, že v roce 2003 při krachu Union banky se vyplácelo tehdy cca 12,5 mld na 130 000 členů a dokonce si tehdy musel FPV na to půjčit, neboť v něm tehdy tolik peněž nebylo. Nyní, pokud by krachlo MSD, tak se píše o cca 15 mld, ale členů cca 12 000. To je docela velký rozdíl že ?
ski1961
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod filip893 18. 5. 2013 08:35

Union banka - retailová banka pro občany, mnoho z nich mělo jen běžný účet pro platební styk.

MSD - záložna kde členové zhodnocovali své vklady, členem se obvykle nestal někdo, kdo by tam pak uložil jen pár tisíc.
What kind of operating system does it use?
It's... Vista!
We're going to die!
filip893
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 18. 5. 2013 08:41

...a taky bohatneme :)
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod gogospk 18. 5. 2013 09:29

ski1961 píše:Z odkazu, který je uveden na tomto foru ( rozhovor s šéfkou FPV ) mě překvapila jedna věc. Píše tam, že v roce 2003 při krachu Union banky se vyplácelo tehdy cca 12,5 mld na 130 000 členů a dokonce si tehdy musel FPV na to půjčit, neboť v něm tehdy tolik peněž nebylo. Nyní, pokud by krachlo MSD, tak se píše o cca 15 mld, ale členů cca 12 000. To je docela velký rozdíl že ?

Je to celkem pochopitelné, lidu natolik chudého na duchu, ochotného do tohoto typu ústavu vložit své peníze, přes všechny znovu a znovu se opakující špatné historické zkušenosti je v naší společnosti naštěstí jen omezené množství ... (zde cca 12000 jedinců )
Historie se neustále opakuje, ne že ne ....
Naposledy upravil gogospk dne 18. 5. 2013 09:41, celkově upraveno 1
gogospk
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod filip893 18. 5. 2013 09:34

Hele ty hystorická zkušenost. Je tu jeden malý detail, a to 100% pojištění, bez něho by počet klientů dnes nebyl ani čtvrtinový.
What kind of operating system does it use?
It's... Vista!
We're going to die!
filip893
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod gogospk 18. 5. 2013 09:38

Proti srsti píše:
JanHus píše:Co když v takové situaci budou pohledávky klientů dohromady dělat více, než čím disponuje FPV?


§ 41i Zákona o bankách říká, že:
V případě, že prostředky Fondu nepostačují k vyplacení zákonem stanovených náhrad, obstará si Fond potřebné peněžní prostředky na trhu. Fond je povinen dbát, aby podmínky, za kterých jsou peněžní prostředky Fondu poskytnuty, byly pro něj co nejvýhodnější. Pokud není Fond schopen obstarat si peněžní prostředky na finančním trhu do dne zahájení vyplácení náhrad podle § 41d, může mu být na jeho žádost poskytnuta dotace nebo návratná finanční výpomoc v potřebné výši ze státního rozpočtu.

Tady mě nejvíc baví to slovo MŮŽE. Může, nemusí.


To kouzelné slůvko "může" je v zákoně asi zcela záměrně. Nedokážu si předstravit, jak vláda v současné situaci uvolnňuje desíty, stovky či dokonce tisíce miliard na výplaty zkrachovalých bank nebo kampeliček ....... z čeho? Současná bilance našeho státečku je cca -100 miliard ročně , žijeme a vyplácíme státní zaměstnance a důchodce každý měsíc v podstatě na dluh. Ale ať si každý věří, čemu chce ...
Naposledy upravil gogospk dne 18. 5. 2013 10:06, celkově upraveno 1
gogospk
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod MarekVach 18. 5. 2013 09:38

Mně taky přijde spíše, že chudí na duchu jsou lidé, co jsou ochotni svoje peníze "věnovat" za 0,01 % p.a. bankovním ústavům. Sám za sebe bych ty peníze měl radši pod polštářem. Ale na druhou stranu to chápu, většinou se jedná o lidi, jejichž náklady na cestu do družstevní záložny, by výrazně převýšily úrokové výnosy ze sjednaného TV.

-- 18. 5. 2013 10:40 --

gogospk: No a není právě proto mnohem větší jistota mít peníze u družstevní záložny ? S těmi objemy vkladů u velkých bank jste si odpověděl sám...
MarekVach
Nadšenec

Odeslat příspěvekod gogospk 18. 5. 2013 09:58

Stejně je to zajímavá situace, která tu snad ještě nebyla. Družstvu pražské vrchní státní zastupitelství zablokovalo všechny finance, takže nemohou vklady ani vyplácet. Tento stav a vyšetřování může trvat v podstatě několik měsíců. Ale bankrot z pohledu zákonodárce to asi není, tedy FPV by neměl být zapojen. Nebo ano?
gogospk
Mírně pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků