Fórum FinExpert.cz

Víc lidí víc ví
Právě je 18. 4. 2024 06:45

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina




Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 20 ]  Přejít na stránku Předchozí stránka  1, 2, #
Autor Zpráva
 Předmět příspěvku: Re: Půjčka 140.000kc na bydleni - řešit stavebkem nebo úvěrem
Odeslat příspěvekNapsal: 27. 6. 2016 10:22 
Offline
Inventář
Hlavně překlenovák za více než 6 % p.a. je neskutečně předražený, leč bude nezajištěný. Je to moc nyní, a bylo to moc i před 6 lety, když jsem si u Buřinky sjednával PÚ Trend se sazbou 5,5 % p.a. (to byl tříletý fix s podmínkou akontace 10 %) - dle jejich sazebníku tento produkt mají v nabídce pořád (se sazbou 4,95 % p.a., při nesplnění 10 % CČ se ú.s. zvyšuje na 5,3 % p.a.): http://www.burinka.cz/cs/ceny-a-sazby/, takže když není nikde nic lepšího, může posloužit i tohle. Ale především platí to, co už zmínili ostatní - chtít splácet ušmudlaných 140 tisíc takřka dvě dekády je úlet.


Nahoru
 Profil   
 
 Předmět příspěvku: Re: Půjčka 140.000kc na bydleni - řešit stavebkem nebo úvěrem
Odeslat příspěvekNapsal: 27. 6. 2016 10:39 
Offline
Nadšenec
Toto moralizování fakt nechápu. :pozor Prostě splácí kolik může. No tak to holt přeplatí. Anebo to splatí předčasně. Taky jsem si ušmudlanou hypotéku 1.167.512,69 Kč rozkádal na 40 let, abych platil co nejmíň, ale při refixu spíš nějakou mimořádnou splátku udělám. 8-)

_________________
Podstatné není dluhy splatit, ale spíš to je být schopen splácet.


Nahoru
 Profil   
 
 Předmět příspěvku: Re: Půjčka 140.000kc na bydleni - řešit stavebkem nebo úvěrem
Odeslat příspěvekNapsal: 27. 6. 2016 10:52 
Offline
Nadšenec
Uživatelský avatar
Tomáš Marný, o tazateli nevíte nic, takže když se vrátíme k dotazu tazatele, jestli je lepší vzít si spotřebitelský úvěr ze stavebka nebo neúčelový spotřebitelský úvěr, tak vzhledem k tomu, že oba dva úvěry jsou spotřebitelské, se stejnými pravidly a s přibližně stejnou úrokovou sazbou (i když stavebko by mělo vyjít s nižší úrokoviu sazbou), pak má smysl stavebko.

Úvěr ze stavebka můžete při nejbližší příležitosti schovat do hypotéky ( s mnohem nižší sazbou, pokud bude dostatečná zástavní hodnota nemovitosti)

Při stejné splatnosti spotřebitelských úvěrů bude měsíční zatížení přibližně stejné. Pokud bude úvěr ze stavebka na delší dobu, tazatel bude mít nižší měsíční zatížení a větší prostor pro vytváření finanční rezervy. Z hlediska bonity je tato varianta méně náročná.

Pokud si tazatel vezme neúčelový spotřebitelský úvěr, s největší pravděpodobností z toho v budoucnu již nikdy účelový úvěr na bydlení neudělá....

_________________
Zajímá vás něco v oblasti financí, s čím vám můžu pomoci?


Nahoru
 Profil   
 
 Předmět příspěvku: Re: Půjčka 140.000kc na bydleni - řešit stavebkem nebo úvěrem
Odeslat příspěvekNapsal: 27. 6. 2016 11:30 
Offline
Inventář
Mrusnok píše:
Toto moralizování fakt nechápu. :pozor Prostě splácí kolik může. No tak to holt přeplatí. Anebo to splatí předčasně. Taky jsem si ušmudlanou hypotéku 1.167.512,69 Kč rozkádal na 40 let, abych platil co nejmíň, ale při refixu spíš nějakou mimořádnou splátku udělám. 8-)

OK, takže pokud můžu bez problémů splácet cca. 5000 Kč měsíčně (hypotéka 1 milion Kč, ú.s. 2 % p.a., splatnost 20 let), tak po 5 letech mi zbývá k doplacení jistina 786 tisíc Kč.

Pokud si tu samou hypotéku roztáhnu na 40 let, splácet budu sice 3000 Kč, ale po 5 letech mi k doplacení zbývá 914 tisíc Kč a na spořáku si mezitím uspořím 60 x 2000 Kč = 120 tisíc Kč (a nějaké drobné z úroků, které vzhledem k dnešním sazbám úplně zanedbám), z nichž provedu mimořádnou splátku, takže k doplacení zbývá 794 tisíc Kč... fakt rozumné se připravit o 8 tisícovek. :oboze

Samozřejmě něco jiného to je, pokud bych neměl žádnou rezervu, ale pak jsou tam jiná rizika (a je pak na zvážení jak velkou hypotéku si brát, aby dostatečná rezerva zůstala).


Nahoru
 Profil   
 
 Předmět příspěvku: Re: Půjčka 140.000kc na bydleni - řešit stavebkem nebo úvěrem
Odeslat příspěvekNapsal: 27. 6. 2016 11:55 
Offline
Nadšenec
Taky můžu davat 1667 Kč měsíčně na stavebko, kde spolu se státním příspěvkem je vyšší zhodnocení, než jsou úroky z hypo (kde mám jen 1,69 % p.a.). A na spořáku, žádné drobné nemám.Je tam 1 % p.a. v AirBank. A rozhodně všechny peníze vyplácat na umořování hypotéky nehodlám, už jen z toho důvodu, že si chci našetřit akontaci na větší byt a tam se bude cash hodit. Bude totiž nějakou dobu trvat než zpeněžím stávající nemovitost a dostanu se tak k nějakým penězům, které bych použil na financování nové.

Ano chytrá rezerva je lepší řešení, ale holt moje banka ji již nenábízí (kdysi nabízela - jmenovalo se to mBilans) a proto uvažuju, že refinancoju k AirBank. :hm

_________________
Podstatné není dluhy splatit, ale spíš to je být schopen splácet.


Nahoru
 Profil   
 
Zobrazit příspěvky za předchozí:  Seřadit podle  
Odeslat nové téma Odpovědět na téma  [ Příspěvků: 20 ]  Přejít na stránku Předchozí stránka  1, 2, #

Všechny časy jsou v UTC + 1 hodina


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků


Nemůžete zakládat nová témata v tomto fóru
Nemůžete odpovídat v tomto fóru
Nemůžete upravovat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete mazat své příspěvky v tomto fóru
Nemůžete přikládat soubory v tomto fóru

Hledat:
Přeskočit na:  
Podmínky pro užívání služby informační společnosti | Informace o zpracování osobních údajů | Cookies
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group