Silne overeni plateb na internetu a problemy v praxi

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod ripper6 25. 9. 2020 20:29

Nove od roku 2021, uz ma prijit silne overeni plateb na internetu pomoci te ktere debetky / kreditky. Banky se snazi lidi tlacit k pouzivani ruzne bankovni appky misto stare sms a opisovani kodu :(
Nekdo uz to ma, nekdo ne.
viz
https://www.penize.cz/debetni-karty/419 ... -overovani

Muj dotaz je, jak tohle resit u aplikaci ve smartphonu nekde v zahranici, pokud telefon se znici, ukradnou ho a clovek prijde o 10 - 15 potvrzujicich aplikaci? :hm

Budu tam mit treba Sporku, AirBank, Monetu, Equa, UCB, Creditas, mBank, Rajfku... :-l
Nemusi jit ani o to ukradeni, treba telefon prestane fungovat (umre zakladni deska, natece tam voda, zdechne baterka).
Jak zbytek pobytu clovek pres internet zaplati treba online letenku? :hm
Tam uz nestaci prehodit SIM do Nokia 3310.
Ano vim ze to ma resit pro duchodce a old school uzivatele tzv ePIN, ale treba takova Rajfka ani nechce o tom mluvit, nuti lidi za poplatek 19kc proste normalni placeni nepouzivat.

Ok dejme tomu ze 19kc proste v nouzi dame, ale lze u banky na tento zpusob volne prejit? Prehozena SIM ve starem telefonu (priklad Nokia 3310), no nevim :(
V zahranici to proste byla jako vyhoda, clovek mel vedle s sebou napr Nokia 3310, rozbil ji, pujcil mu kamos a uz bylo vse ok. Zase mohl zaplatit online neco kartou.

Jen u UCB jsem stehoval tu super top appku asi 4x z telefonu do telefonu! Vyzadovalo to i volani do banky apod cviceni.
Budou vedle toho mit i banky ePIN nebo neco zalozni a nebo bude muset klient na pobocku z toho zahranici a nebo bude volat do banky (kde i nekdy neuspeje, staci zapomenout heslo pro komunikaci s operatorem a je po).

Mam treba znameho, ktery nema smartphone a nepotrebuje rikal.
ripper6
Poslední varování

Odeslat příspěvekod suram 25. 9. 2020 20:34

Problémy se mají řešit, až když přijdou.
suram
Diskutér

Odeslat příspěvekod fc70 25. 9. 2020 20:48

Nokii neřeš; dnes najdeš levněji pochybný šuntový Android než hloupý telefon. Takže není potřeba downgrade až na SMS.

Co se týče přechodu bankovní aplikace na nový telefon, různé banky to mají hodně různě. Někde to jde aktivovat jménem/heslem z internetbankingu plus SMS, někde (RB) je potřeba znát speciální obnovovací kód (který bych docela důrazně doporučoval nevozit s sebou), někde (Equa? už nevím) vytvořené heslo do mobilní banky, které lidé, co si povolili otisk prstu, skoro určitě neznají zpaměti.

Může to opravdu být docela problém. Skoro bych spíš spoléhal na emergency cash / emergency card, i když to taky zdaleka nefungovalo hladce. Nebo snad ještě lépe zavolat někomu domů a nechat si poslat peníze na Revolut nebo nějakou podobnou předplacenou kartu, která se dá aktivovat pro placení v mobilu – nebo rovnou požádat o informace o cizí kartě a přidat si ji do vlastního mobilu (což je ale bez vydání dodatkové karty pro konkrétního příjemce skoro určitě hrubé porušení podmínek a riziko toho, kdo to umožní).
fc70
Přeborník

Odeslat příspěvekod ripper6 25. 9. 2020 22:39

fc70: to nalezl mohu, pripadne v tramtarii i levny koupit, ale je me to platne asi jako mrtvemu zimnik :D
Nemam zkusenosti s appkama u bank ale treba u UCB:
1.nemel jsem obnovovaci kod
2.volam na infolinku, to neni az tak problem, cislo jsem nasel
3.rikam tak jasne reknu svoje udaje ne a pokud povim i na neco special co se zepta, tak vi ze nejsem podvodnik

Banka: to nestaci, abysme mohli overit, maaate ve smlouve teeed to cislooo tam nekde
JA eee, kde? Coze?
Nastesti jsem sedel doma, takze se to naslo. V zahranici to staci nemit ci pred odletem zapomenout a nevyridis v bance nic :(

Podobne jsem driv dopadl treba u telefonu u mBank, to bylo jeste horsi po blokaci konta jsem nemohl odeslat uz nic, ani vybrat ale ani banka nechtela konto odemknout dokud neprokazu ze mam v poradku PC (pozn. duvod blokace konta postaci ze jejich system vyhodnoti ze ma klient v PC virus, malware a uz se k penezum nedostane) :(

Takze za me: ne aplikace, dokud bude mozne zustanu u sms a pripadne ePinu :)

Aplikace v mobilu wtf? :D Hele staci mit rootlej telefon a je to v haji :D UCB apka me tehdy hlasila ze zarizeni neni bezpecne. Ok, ale v pripade treba mBank, ta klidne rovnou blokne konto. Predstava ze mam telefon, tam tyto jedinecne appky a nasledne se prihlasim do IB, kde budu i chtet poslat bezny prikaz a najednou to nejde poslat, je absolutne k....
nekomu se to zde muze zdat vtip ale uzili jsme si s kamaradem a s bankou :(

Kdesi Jizni Amerika, kamarad Equa Bank a prisel za mnou ze mu asi uz bloknou tu kartu (ze mu banka uz vecne vyhrozuje), ze nekdo vybira z bankomatu v JA. Jasne zdejsi profik by to asi predem bance napsal jako omluvny dopis vcetne podpisu, kamarad je vic free, takze neresil :D Proste letel a tam vybral kdyz potreboval z ATM.

-- 25. 9. 2020 23:42 --

suram píše:Problémy se mají řešit, až když přijdou.

tak ty uz tu realne jsou, takze me zajma jak to treba uz resi jiny kteri maji vic zkusenosti s aplikacema bank. Nejakou chvilku uz i tyto veci jsou napr u mBank ale ne kazdy to pouzil.
ripper6
Poslední varování

Odeslat příspěvekod suram 26. 9. 2020 02:58

Znám případ člověka, který v době, kdy ještè ani nebyly smartphony, odcestoval na pár týdnů do Thajska, a jak se odtamtud připojil do IB, tak mu ho tehdy ještě GEMB blokla a odblokovat to šlo jen osobně na pobočce v ČR.
:D
suram
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 26. 9. 2020 05:49

Já jsem dal kamarádovi dispoziční právo k jednomu z mých účtů, takže kdyby byl nějaký problém, požádám ho o pomoc (koupení letenek, poslání hotovosti, atd).
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod evlo 26. 9. 2020 13:36

Je vubec v CR banka krom fio co ma realne bezpecne to overovani nebo uz maj vsichni sms a nesmysli na mobilech?
evlo
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod astrapa 27. 9. 2020 23:14

Já se toho moc bojím, používám (zatím stále) Blackberry a pro něj pochopitelně banky aplikace nedělají. Na Android nebo iOS zatím přecházet nechci, dokud můj telefon funguje. A jelikož jsem na jaře měnil baterku, počítám, že telefon vydrží ještě aspoň 5 let.

V Creditas mi vyhrožovali, že na appku přejdou a alternativní řešení nabízet nebudou.

Jsem zvědavý, jak to vymyslí Fio, ti mají svoje programátory, jsou docela konzeravtivní, tak snad s appkami opruzovat nebudou. Má někdo informace?
astrapa
Přeborník

Odeslat příspěvekod mpistora 30. 10. 2020 17:45

Problém s obnovením přístupu při nefunkčnosti mobilu s bankovní aplikací by mohla řešit bankovní identita. Ale nikde jsem nezaznamenal, že by bylo v plánu ji takto využívat. Asi by se jim to mělo říct.

Primárně se připravuje, že s přihlášením do banky (s mobilní aplikací) se půjde důvěryhodně přihlásit ke státním webům. Banky kvůli tomu budou muset zlepšit úvodní ověření uživatelů přes základní registry.

Dalo by se to ale sekundárně využít i naopak, tedy že by uživatel pro přihlášení do své banky mohl využít svou "státní identitu", tedy přihlášení přes NIA. Prakticky přes eObčanku, mojeID s FIDO tokenem apod. To je něco, co lze do ciziny, jako záložní řešení, vozit.
mpistora
Návštěvník

Odeslat příspěvekod MekliCZ 29. 11. 2020 21:07

Hlavně by mohly jako druhý faktor umět FIDO tokeny. Sice to masy asi nikdy používat nebudou, ale HW token je bezpečnější než SMS a méně náchylný na nefunkčnost než telefon s appkou.

A k původnímu tématu – problém se ztrátou 2FA se v zahraničí dá vyřešit Revolutem. Přihlašuje se telefonním číslem, kódem z SMS/mailu a když se jim to zdá podezřelé, tak si vyžádají selfie, kterou ověří nějaká AI, mně zatím vždycky za pár sekund. V appce se dá vygenerovat virtuální karta a jde ji tlačítkem přidat do Apple Pay. V Revolutu jde pak mít uloženou kartu na dobíjení, ke které není potřeba nic zadávat, takže i s ukradenou peněženkou se dá dobít.
MekliCZ
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pezos 2. 12. 2020 19:22

astrapa píše:Jsem zvědavý, jak to vymyslí Fio, ti mají svoje programátory, jsou docela konzeravtivní, tak snad s appkami opruzovat nebudou. Má někdo informace?


Potvrzování v aplikaci už mají a kdysi zmiňovali, že chtějí ePIN+SMS jako alternativu.
Pezos
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Pezos 16. 12. 2020 19:28

Fio banka zveřejnila podmínky, kromě ověření v smartbankingu bude umožňovat potvrzení internetové platby kombinací e-PIN (trojmístné číslo, k nalezení v detailech karty) a SMS kódu.
Pezos
Návštěvník

Odeslat příspěvekod xsw 24. 4. 2021 19:27

Dnes jsem platil na amazon.de na nově zaregistrovaněm účtu 222 Euro Curve kartou a stačilo zadat jen číslo karty a expiraci. Žadný cvv2 kód ani 3DS autorizaci to nechtělo.
:D
xsw
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod Rop 26. 3. 2024 19:47

Já si dovolím pokračovat v této diskuzi. Zbývá mi už jen 5 měsíců ...
Už od roku 2007 mám jednu kartu do peněženky a jednu kartu na platby po internetu (starý zvyk z mBank).

Protože dnes už nezaplatím bez ověření (ať už SMS nebo aplikací), tak můj dotaz směřuje, zda si myslíte, že pro běžného jedince je bezpečné nosit v peněžence karty s povolenými platbami na internetu?
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod octaviampi 26. 3. 2024 20:57

Pokud si dava na kartu pozor, tak bez problemu. Jinak zaplatit jde i bez overeni, to neni vsude.
octaviampi
Diskutér

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků