Dá se z IBAN zjistit měna, ve které je veden účet?

Běžné účty, spořicí vklady, termínované vklady, studentské účty, platební karty, přímé bankovnictví

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod -tomtom- 14. 5. 2021 16:17

Často platíme v EUR do zahraničí ale naposledy se stalo, že cílový účet byl veden v PLN a my to netušili. Polská banka si strhla poplatek za konverzi ve výši 5000 €, a to bylo dost nepříjemné. Rád bych si pro příště předem ověřil, zda ten účet je eurový. Snažil jsem se guglit "iban currency check" ale k ničemu kloudnému jsem se nedopracoval.
-tomtom-
Návštěvník

Odeslat příspěvekod drkarel 14. 5. 2021 16:21

Myslím, že nedá, a osobně nevidím problém, pokud ten příjmový účet není můj. :) Příjemce s tím musí počítat, že proběhne nelevná konverze.
drkarel
Inventář

Odeslat příspěvekod -tomtom- 14. 5. 2021 16:31

Jenže po nás to chtěl doplatit. Ukecal jsem to na 4000 € :'(
Ani s bankou (Santander) nebyla řeč, že by tu platbu stornovali a vrátili.
-tomtom-
Návštěvník

Odeslat příspěvekod drkarel 14. 5. 2021 16:51

To je jeho problém, měl to nahlásit předem, že ten účet je v PLN, a tedy chtít přesnou úhradu v PLN. Nevím proč bych já nesl jeho náklady (resp. jeho banky). A zvláště pokud šlo o takovou částku (když byla ztráta na konverzi 5000) ...
drkarel
Inventář

Odeslat příspěvekod treborit 14. 5. 2021 17:56

Vzhledem k faktu, ze IBAN muze byt multimenovy, tak to zjistit nejde ...
treborit
Diskutér

Odeslat příspěvekod fremantle 14. 5. 2021 19:26

Z národního základního zápisu čísla účtu (v ČR základní BBAN lomeno kód banky) taky nelze zjistit měnu účtu (ledaže by nějaká banka používala pro různé měny třeba nějaké specifické předčíslí, což pravděpodobně žádná banka nedělá), IBAN je jen jiný tvar zápisu čísla účtu, nic více, nic méně... Slušný obchodní partner by ve vlastním zájmu měl uvádět kromě potřebných náležitostí ke platbě i měnu účtu, resp. měnu ve které si přeje platbu obdržet.
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod -tomtom- 14. 5. 2021 21:53

Škoda, že to tedy nejde ověřit. Ale dostali jsme se do takové situace poprvé, tak doufám, že se to zase dalších deset let nestane.
Naše česká banka byla maximálně vstřícná, prý se takové věci stávají celkem často a hned poslali žádost do polské banky o stornování platby, ale ta to odmítla.
-tomtom-
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Stileth 14. 5. 2021 23:29

Tech 5000€ poplatek je doufam preklep? 5000PLN snad?
Stileth
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod xsw 15. 5. 2021 07:21

I to je moc. Vždyť je 5000 PLN přes 28000 Kč.
xsw
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod drkarel 15. 5. 2021 09:23

Tak třeba to bylo 170k EUR či více ... ale jinak je celý ten příběh takový zvláštní -prodejce/dodavatel požaduje úhradu v EUR na účet vedený v PLN a netuší, že náklady na konverzi budou brutální ... jak vlastně poznal, co byl onen "poplatek"? Jak to, že je to kulatá částka? ...
drkarel
Inventář

Odeslat příspěvekod xls 15. 5. 2021 11:25

Jo, je potřeba dávat bacha. Platím po celém světě a nejzrádnější jsou právě ty "blízké" země v Evropě - Polsko, Maďarsko, Bosna, Chorvatsko, Srbsko. Oproti tomu třeba Thajsko, Japonsko, SAR, atd. v pohodě.
xls
Inventář


Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků