Financni poradce

Vše o této přímé formě prodeje

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod stephank 22. 2. 2011 23:31

Jakypak mate nazor na toto povolani a firmy nabizejici fin. poradenstvi v CR?
stephank
Návštěvník

Odeslat příspěvekod audis 22. 2. 2011 23:44

špatný.

většina neprodává co je dobré pro klienta, ale z čeho mají nejvyšší a nejsnadnější zisk. Odlišit ty zlé od těch dobrých nejde na pohled. leda na doporučení známeho se zkušenostmi s někým konkrétním během několika(!) let.
Mohli bychom prosím vystoupit ihned z Evropské Unie?
audis
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 23. 2. 2011 08:02

Zasadni problem je v lidech, kteri tuto cinnost delaji.
Na tuto drahu (pro maklere) se vydal i kolega z byvale prace (velkoobchod s hodinkami), ktery byl nalakan na penize. Byl jsem pozvan na jejich naborovou akci - zacalo to obrazkem cerneho BMW, ktere budou vsichni uchazeci brzy mit a krasnym vypravenim, jak se z chudeho studenta (prednasejici) stal bohaty podnikatel.
Kdyz se podivate na praktiky IFP, tak ta to dovedla primo k dokonalosti. Laka na "prima brigadu" a zaroven kazdemu uchazeci vnuti produkt, zaroven si ho zavaze smenkou. Podobnym zpusobem, ii kdyz ne tak agresivnim postupuje ZFP.
Takze pokud se nekdo rozhodne do toho vlaku naskocit, casto zacina nejen bez prijmu, ale nekdy jeste s dluhem ve forme uvazani se k nejakemu produktu, nejcasteji IZP.
Tak zacne "vytezovat" rodinu, pratele,... Slysel jsem ii o variante, ze si s nim sedl jeho nadrizeny se slovy - tady mas papir a na ten napis 100 kontaktu na tvoje zname.
Neni se tak cemu divit, ze timto zpusobem vznika kvalita financnich poradcu, jaka je.
A lidi k tomu zrovna nepridavaji. Neprijde jim divne uvazovat se k produktu kteremu ani poradne nerozumi na 20, 30, 40, 50 let. Dodavateli plynu, elektriny nebo telekomunikacnimu operatorovi by takovou smlouvu nepodepsali, ale cloveku, ktereho neznaji, o kterem nevi jestli pred 2 mesici nehlidal v supemarktu a ktery se jim vnutil po telefonu s lakavou nabidkou ano!
Dokud si lide nebudou vazit vlastniho podpisu, tak se situace nezlepsi :-(
Na tema "cesky financni svet" jsem napsal takovou uvahu;
http://www.mesec.cz/clanky/opravdu-je-c ... ahranicni/
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod S474N 23. 2. 2011 08:26

stephank: jaky mam nazor? Ze i prostitutky maji lepsi povest nez oni. Jde o to, ze u nich alespon clovek presne vi (vetsinou :mrgreen:), na cem je.
citát dne: "Kde jde o vteřiny, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář

Odeslat příspěvekod krásná sereminazáda 23. 2. 2011 09:46

Klienti nemají zájem o dobré rady, jejich finance je nezajímají. Všichni všechno mají, a když náhodou dojde k lámání chleba (= vybalí na mě smlouvy), tak ejhle, v mnoha případech zjistíme, že si platí totální sračky. Lidi jsou vesměs blbci, kteří nemají dost inteligence posoudit, že někdo, kdo před měsícem vařil ve školní jídelně, opravdu nemůže rozumět pojišťovnictví a financím vůbec. Jenže to té bývalé kuchařce podepíšou, protože je to přece teta (nebo známá) a ta jim přece musí nabídnout jen to nejlepší. A na mě a další dlouhodobě působící a zkušené poctivce serou, přestože bych s jejich penězi zacházel dle nejlepšího vědomí a svědomí.

Pokud se agent neživí hypotékami nebo dobrovolně-povinným pojištěním (autopojištění), tak žije z dobrovolných pojistek. A tady je zakopaný mamut, protože skoro nikdy nestojí o to být pojištěný za rozumný peníze. To znamená, že skoro nikdo nechce utrácet slušný peníze za krytí rizik. Což vede pochopitelně k tomu, že se agent musí někde zahojit. A z toho vznikají ty tzv. spořicí pojistky.

Do oboru neustále vstupují další a další zoufalci, kterým verbující manažeři pochopitelně nesdělují negativa spojená s prací. Např. jim neřeknou, že platí první odstavec, že zabezpečení je u lidí až na posledním místě v žebříčku hodnot, že budou lítat od nevidí do nevidím. Takový zoufalí půlroční (do půlroku končí) agenti mě a další poctivce připravují o práci, takže si ten příjem musím obstarávat tak, jak nechci.

Je pravda, že mnoho agentů je finančně negramotných, např. si sami tzv. spoří pojistnými produkty nebo věří, že penzijní připojištění garantuje ČNB (aniž by chápali, co tím garantuje vlastně myslí), o bankovních účtech zadarmo (s minimálními poplatky) nikdy neslyšeli atd.

Taky je pravda, že jsou mezi agenty zloději. No ale ve kterém oboru nejsou, že. Ostatně problémy s etikou má i nejvyšší morální autorita, tedy církev.

Řady agentů by potřebovali pročistit, to je fakt. Na druhou stranu je jasné, proč se neustále verbují další a další zoufalci - finančním společnostem a distribučním firmám je jedno, kdo produkci přinese.

Ono je vhodné si uvědomit, že klienti se při výběru poradce nerozhodují racionálně. Ten, kdo poradce potřebuje, nedokáže posoudit, co je pro něj zajímavé. Takže podepisuje buď prvnímu nebo tomu nejsympatičtějšímu agentovi. Podle takových kritériií by si lidi boty jistě nekoupili.

-- 23. 2. 2011 10:49 --

Během dne sem asi ještě něco připíšu. Je to docela "téma".
krásná sereminazáda
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod mikicz 23. 2. 2011 09:50

krásná sereminazáda: co tě přimělo založit si nový uživatelský účet? starý byl moc profláklý?
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Inventář

Odeslat příspěvekod krásná sereminazáda 23. 2. 2011 09:52

Starý účet je v provozu, zas ho někdy použiju.
krásná sereminazáda
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod S474N 23. 2. 2011 10:14

krásná sereminazáda píše:Lidi jsou vesměs blbci, kteří nemají dost inteligence posoudit, že někdo, kdo před měsícem vařil ve školní jídelně, opravdu nemůže rozumět pojišťovnictví a financím vůbec.

Jiz myslim Goering pri jednom ze svych rozhovoru rekl "Myslel jsem si, ze vetsina lidi jsou idioti. Ale idioti jsou temer vsichni".

S timto tvrzenim bezvyhradne souhlasim :mrgreen:

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář

Odeslat příspěvekod kamey 23. 2. 2011 10:43

Této debaty se raději nezúčastním, řešte si tu co chcete, můj názor znáte. Není všechno jenom černé a bílé. A pobočky finančních institucí bez rozdílu považuji za největší zlo.
kamey
Diskutér

Odeslat příspěvekod S474N 23. 2. 2011 10:49

kamey: pravda, ne vsichni cikani jsou spatni a kradou, venuji se prostituci vlastnich deti apod. Bohuzel je to mizive promile z nich. Stejne asi tak jako strazniku mestske policie s rozumem nebo cestnych financnich poradcu.

S474N
Inventář

Odeslat příspěvekod Joezbrna 23. 2. 2011 14:57

Srovnávaná prostitutka nabízí jasný a přesně vymezený produkt za jasných podmínek.

Finanční poradce se dnes nazývá každý prodavač stavebního spoření nebo multiproduktový prodavač (např. OVB nebo ZFP je jen chytrý marketing pro provizní prodej stavebka, životního pojištění, fondů + možná ještě něčeho). Jediné, co mi na nich vadí je, že se nazývají finanční poradce a ne provizní prodejce. Klamou tím spotřebitele. Na druhou stranu, žijeme v kapitalismu, nedostatek ostražitosti a nečtení smluv žádného spotřebitele neomlouvá.
Joezbrna
Nadšenec

Odeslat příspěvekod stephank 27. 2. 2011 20:43

Kdyz ctu vase komentare, tak me napada, jde tahle prace delat slusne? nebo jde o to si jenom narejzovat?
stephank
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Joezbrna 27. 2. 2011 22:59

Jistěže dá. Jen je potřeba odlišovat skutečného (více či méně) nezávislého finančního analytika a konzultanta od zmíněného provizního prodejce organizovaného navíc v nějakém MLM.
Joezbrna
Nadšenec

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 28. 2. 2011 08:11

stephank píše:Kdyz ctu vase komentare, tak me napada, jde tahle prace delat slusne? nebo jde o to si jenom narejzovat?

Pro zavedeneho agenta s vytvorenym pojistnym kmenem a stabilnim prijmem snad. Pro nove vstupujiciho, ktery musi i ty prvni roky z neceho zit tezko.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod S474N 28. 2. 2011 08:23

stephank: ono obvykle to funguje takto:
1) vydelas si penize = jsi bouchac, jedes ve svem zajmu a nehledis na zajmy klienta
2) nevydelas si nic = jednas v zajmu klienta

S474N
Inventář

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 28. 2. 2011 08:24

stephank píše:Kdyz ctu vase komentare, tak me napada, jde tahle prace delat slusne? nebo jde o to si jenom narejzovat?

Pro zavedeneho agenta s vytvorenym pojistnym kmenem a stabilnim prijmem snad. Pro nove vstupujiciho, ktery musi i ty prvni roky z neceho zit tezko.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod S474N 28. 2. 2011 08:46

Opakovani po ctvrt hodine matkou moudrosti? :mrgreen:

S474N
Inventář

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 28. 2. 2011 09:21

Ne, nespolehlive PDA :-)
Co by taky clovek chtel za flasku Jacka Danielse, ne?
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod stephank 28. 2. 2011 20:44

Proc se lidi koukaji na MLM system jinak nez na banky,pojistovny, ktere v soucastnosti nabizi stejnou praci fin. poradce?

-- 28. 2. 2011 21:45 --

Neni to jenom predsudek?
stephank
Návštěvník

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 1. 3. 2011 01:59

Protože je zde "rozdíl v motivaci". Zatímco do banky/pojišťovny musí klient aktivně přijít, aby dostal nabídku - a lze tedy předpokládat, že tu, alespoň potenciálně, je nějaká potřeba, u MLM společností probíhá prodej převážně z aktivity prodejce - ten se pak snaží přesvědčit ke koupi produktu.
Tedy zatímco v prvním případě je centrem zájmu klient (co bychom Vám, pane Vonásku, asi tak nabídli), v druhém případě je centrem zájmu produkt (komu bychom mohli produkt XY prodat).
Zatímco v bance/pojišťovně je pracovník placen "za odsezení si" a tedy nemusí řešit jestli další měsíc zaplatí nájem (i když - mnohem nižší než v případě "pochůzkáře" - provize je příjemným zpestřením), pro ty, kteří pracují výhradně za provizi je prodej životní nutností. Pokud se moc nedaří, prostě MUSÍ PRODAT. Pokud zrovna nemají klienta, pro kterého by byl daný produkt vhodný, musí vzít za vděk tím, co je (a tak prodají rezervotvorné životní pojištění někomu, kdo si bude v blízké době brát hypotéku, nebo naopak tomu, kdo to má kousek do důchodu). Ne, že by takovéhle špinavosti někdy nedělali i přepážkoví pracovníci, ale nemají tak agresivní metody prodeje a těch případů pak není tolik.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod ultima__ratio 1. 3. 2011 06:08

Existuje nějaký seznam finančních poradců? Musejí se oni registrovat v nějaké jejich stavovské organizaci? Vím, že někteří mají průkazku finančního poradce s jménem a číslem.
ultima__ratio
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod kamey 1. 3. 2011 08:11

To Patrik: :D :D :D tak to jsi mě po ránu vážně pobavil. Máš hodně zkreslené představy o pobočkách bank. :D

Tedy zatímco v prvním případě je centrem zájmu klient (co bychom Vám, pane Vonásku, asi tak nabídli - opravdu jsi tak naivní????
kamey
Diskutér

Odeslat příspěvekod S474N 1. 3. 2011 08:37

PatrikChrz: no ja bych rekl, ze totozne je to i u bank. Dokonce kdyz jsem si nedavno zakladal v KB ucet, tak tam maji vytisteny papir, kde se te vyptava, co mas vsechno za produkty a to si odskrtava, aby nakonec nenapadne presli k nabizeni konkretnich produktu z produkce KB :mrgreen:

S474N
Inventář

Odeslat příspěvekod filip893 1. 3. 2011 09:13

PatrikChrz píše:Zatímco v bance/pojišťovně je pracovník placen "za odsezení si" a tedy nemusí řešit jestli další měsíc zaplatí nájem

:arrow: http://beseda.bigbloger.lidovky.cz/c/17 ... telny.html

Stačí si přečíst tento blog a především diskuzi pod ní. Pišou tam skoro samí současní či bývalí zaměstnanci ČS a za tvůj názor placení za "odsezení si" by tě hnali. V jiných bankách to nebude o moc lepší.
What kind of operating system does it use?
It's... Vista!
We're going to die!
filip893
Diskutér

Odeslat příspěvekod kamey 3. 3. 2011 18:23

PatrikChrz píše:Protože je zde "rozdíl v motivaci". Zatímco do banky/pojišťovny musí klient aktivně přijít, aby dostal nabídku - a lze tedy předpokládat, že tu, alespoň potenciálně, je nějaká potřeba, u MLM společností probíhá prodej převážně z aktivity prodejce - ten se pak snaží přesvědčit ke koupi produktu.
Tedy zatímco v prvním případě je centrem zájmu klient (co bychom Vám, pane Vonásku, asi tak nabídli), v druhém případě je centrem zájmu produkt (komu bychom mohli produkt XY prodat).
Zatímco v bance/pojišťovně je pracovník placen "za odsezení si" a tedy nemusí řešit jestli další měsíc zaplatí nájem (i když - mnohem nižší než v případě "pochůzkáře" - provize je příjemným zpestřením), pro ty, kteří pracují výhradně za provizi je prodej životní nutností. Pokud se moc nedaří, prostě MUSÍ PRODAT. Pokud zrovna nemají klienta, pro kterého by byl daný produkt vhodný, musí vzít za vděk tím, co je (a tak prodají rezervotvorné životní pojištění někomu, kdo si bude v blízké době brát hypotéku, nebo naopak tomu, kdo to má kousek do důchodu). Ne, že by takovéhle špinavosti někdy nedělali i přepážkoví pracovníci, ale nemají tak agresivní metody prodeje a těch případů pak není tolik.

http://finexpert.e15.cz/jsme-vam-bliz-a ... owforum=1&

Takže Patriku, stále jsi přesvědčen o tom, že tu píšeš pravdu pravdoucí?
kamey
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 3. 3. 2011 18:28

Jasně, "bouchači" se najdou všude. Jenže pořád je větší šance, že tím bouchačem bude ten, kdo mi zavolá proto, aby mě prodal nějaký produkt (o který jsem neprojevil zájem a kdy prodávající o mě vůbec nic neví - tedy jaké produkty mám, co pro mě bude vhodné - a volá mi jen proto, že mi potřebuje něco prodat) a mezi tím, kdy mě něco nabídne v bance / pojišťovně na přepážce, kam jsem šel asi z nějakého důvodu (těžko jsem se tam přišel vysprchovat).
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod kamey 3. 3. 2011 18:42

Aha, takže když přijdeš zrušit účet a odneseš si z pobočky banky životku jako výhodné uložení peněz, tak je to vlastně v pořádku. Protože takhle si tu přečte běžný čtenář, neznalý finančních produktů.
kamey
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 3. 3. 2011 18:48

No, nebudu na tom hůře, než když mi někdo zavolá telefonem, že pro mě má úžasně výhodné uložení peněz :).
Každopádně v té bance to můžu očekávat a připravit se na to. A je dost nepravděpodobné, že když budu rušit účet (nejsem v bance spokojen), tak od ní budu brát další produkt.
Je fakt, že já na přepážku moc nepřijdu, ale nepamatuji se, že by mi byl někdy doporučován nějaký produkt - i když za poslední dobu jednou ano. To jsem na poště vybíral z vkladní knížky a paní se mě zeptala, jestli už jsem slyšel o termínovaném vkladu. Tak jsem jí řekl, že ano, ale že chci ponechat knížku, bo není moje, ale rodičů (měl jsem k ní jen dispoziční právo), kteří prostě chtějí knížku, protože chtějí knížku :).
Další nabídky bank přišly mailem. Od PS a MPU nabídka úvěrů, od Axy a ING nabídka životního pojištění a od ING ještě nabídka fondů.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod 4honza 3. 3. 2011 18:49

Situaci popisovaná v článku se týká ponejvíce ČS a dalších bank z velké trojky (ČS, ČSOB, KB). Konkrétně praktiky popisované v článku naprosto sedí na systém, na kterým jedou v České spořitelně.

Je to dáno tím, že tyhle banky tu dlouhodobě mají velké zisky z poplatků a najednou se situace na trhu mění, statisíce lidí mají nízkonáklodové účty a zlatá vejce se postupně začínají loupat. Je třeba vytěžit současné klienty téměř do mrtě a tak klientům vyskytujícím se na pobočkách se snaží nabouchat produkty hlava-nehlava.

Nemám zprávy ze všech bank, ale tenhle agresivní způsob prodeje naštěstí ještě nedorazil do menších bank (možná jen do některých), takže to srovnání s finančními "takyporadci" je částečně už pravdivé. Horší je to v tom, že ti prodejci na pobočkách nemají ani školení k tomu produktu, ale pouze na způsob prodeje produktů.
4honza
Diskutér

Odeslat příspěvekod kamey 3. 3. 2011 19:03

To Patrik: pořád jsi mi neodpověděl, stále odpovídáš pouze podle sebe, v každé větě je JÁ, ale toto není forum, kam chodí pouze lidé, kteří praktiky znají a ty je pobočky neustále posíláš.

Já zase znám tu druhou stránku, kdy tam ty nešťastníky - převážně důchodce doprovázím, aby se dostali zpátky k penězům, které měli na běžné živobytí, na dorovnání nízkého důchodu. Tak už prosím když chceš radit, tak takové rady, které jsou pro běžné občany a neber to pořád podle své finanční a vědomostní situace.
kamey
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 3. 3. 2011 19:14

Tak jinak. Hajzl v bance nemůže napáchat větší škodu, než hajzl se ke klientovi dostane přes vnucení se přes telefon nebo rovnou zazvoněním u dveří.
Naopak ten co se k němu vnutí tak má šanci ho oškubat více, než ten v bance.

-- 3. 3. 2011 19:17 --

A jinak ano - vycházím i z mých vlastních zkušeností. Jak jsem psal. Zatímco na přepážce jsem za celá ta dlouhá léta dostal jednu - a navíc poměrně nesmělou - nabídku, jinými kanály toho ke mě chodí daleko víc.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod kamey 3. 3. 2011 19:43

Pořád to samé, když se nevyvede na pase jedna škodovka, tak jsou prostě všechny škodovky šunt.

Ale čemu se divím, teď jsem si otevřela stránky Úřadů práce s nabídkami pro nezaměstnané a ejhle, samá nabídka od společnosti EF CZ. Když už tuto firmu doporučují úřady práce, tak na nějakou férovou práci asi taky zapomenu.
A AMV Group také. To je síla.
kamey
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 3. 3. 2011 20:20

Kdyby to byla jen EZ CZ. Mě chodí nabídky na práci a jsou tam společnosti OVB, pak nějaký "Martin Vít", byla tam ale třeba i Capital partners http://ekonomika.idnes.cz/kritizovana-c ... oakcie_fih
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod kamey 3. 3. 2011 20:28

A ty jsi teď na pracáku?
kamey
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 3. 3. 2011 20:31

Ne, nejsem. Byl jsem, ale už více než rok pracuji. Ale stále si nechávám otevřenou cestu pro zajímavější nabídku.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod 4honza 4. 3. 2011 08:36

Nezaměstnaní hledající práci na pracáku jsou na kšefty typu EF CZ ideální. V nouzi člověk skousne a udělá ledascos, aby si vydělal nějaké peníze. I to, že bude "obírat" lidi o peníze tímto způsobem, když si má vybrat mezi sebou a nějakým nešťastníkem, jehož finanční gramotnost je sotva v kladných číslech.

Nejhorší, co pak může udělat je natáhnout do toho rodinu a příbuzné, to na sebe přivolává další katastrofy.
4honza
Diskutér

Odeslat příspěvekod radim33 4. 3. 2011 12:18

ultima__ratio píše:Existuje nějaký seznam finančních poradců? Musejí se oni registrovat v nějaké jejich stavovské organizaci? Vím, že někteří mají průkazku finančního poradce s jménem a číslem.

Pojišťovací a investiční poradci ( prodejci) mají svoje registry u ČNB. Tam by měli jít dohledat. U investování nevím, ale pojištění nesmí prodávat nikdo jiný než registrovaný prodejce, který udělal příslušné státem předepsané zkoušky.
Co se týká jen čistého radění kolem financí, pojištění a dalších, tak pokud se neprodává, jen radí, tak ten člověk ani v žádném registru a mít nějaké zkoušky nemusí.
radim33
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod stephank 7. 3. 2011 23:27

Nema nekdo nahodou provizni plan OVB?
stephank
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Joshua_ 8. 3. 2011 07:54

stephank píše:Nema nekdo nahodou provizni plan OVB?

V něm se stejně nevyznáš :-)
Zeptáš-li se, budeš 5 minut vypadat jako blbec. Nezeptáš-li se, budeš blbcem po celý život.
Joshua_
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Petr Tomeš 8. 3. 2011 08:57

PatrikChrz píše:Tak jinak. Hajzl v bance nemůže napáchat větší škodu, než hajzl se ke klientovi dostane přes vnucení se přes telefon nebo rovnou zazvoněním u dveří.
Naopak ten co se k němu vnutí tak má šanci ho oškubat více, než ten v bance.

-- 3. 3. 2011 19:17 --

A jinak ano - vycházím i z mých vlastních zkušeností. Jak jsem psal. Zatímco na přepážce jsem za celá ta dlouhá léta dostal jednu - a navíc poměrně nesmělou - nabídku, jinými kanály toho ke mě chodí daleko víc.

To jsou tak ukrutné sprosté lži jak vyšité. Studuji druhým rokem ESF MU, jsem poradce Fincentra a před dvěma týdny jsem byl v brněnské KB s jedním docentem, kde jsme zjistili, že má "úžasný" termínovaný účet s roční obnovou za 1,3 %, když ING konto má 1,75 % a peníze každý den k dispozici. Pak má zajištěný fond od KB Akcent, kde po dvou letech vydělal tak akorát na poplatek 6 %, který tehdá platil, zatímco jiné i velmi konzervativní fondy za tu dobu vydělávali kolem 10 %. A co víc, jejich investiční poradce mu na základě marketingového letáku chtěl nacpat "velmi výhodné uložený peněz" Vital Life s garantovaným vkladem, což je vlastně převlečené investiční životní pojištění s jednorázovým vkladem se zajištěním pouze investované části prostředků po 3-8 letech (dle situace) a velké srážky při výběru do 4. roku po založení. Nemusím snad moc dodávat, že klient pojištění nepotřeboval, kromě toho lhali o tom, že má u nich investiční dotazník, který on však podle svých slov nikdy nevyplňoval a když mně vyplňoval 3, vyšel jinak než to co oni mu doporučovali (dělal jsem mu pro jistotu různé tři a tak věděl o jeho potřebách více - například to, že z důvodu pokročilého věku a nemoci potřebuje horizont do 3 let, protoze je docela klidně možné a pravděpodobné, že by se po delší době těch peněz už ani nedožil). Ne, oni prostě potřebují za měsíc prodat novou edici svých báječných produktů v rámci upisovacího období.

A z takovýchto rad, jak jsou prodejci jedné instituce většinou automaticky lepší než finanční poradci, je mi skutečně na blití. Já mám zkušeností dost na to, abych si to mohl dovolit říct. Bankovní pracovníci musí plnit plány, dokonce dneska cpou produkty (musí) už i kdejakému důchodci na poště a zdržují tím velkou frontu lidí za ním, není v jejich zájmu studovat nabídky konkurence a i když ví, že jsou lepší, není vůbec v jejich zájmu je doporučit a posílat jinam a přijít o zákazníka. Naopak finanční poradce má prostor a podmínky k tomu klienta v klidu poznat, provést analýzu potřeb a nabízet klientovi to nejlepší napříč celým trhem. Nazývat bankovní pracovníky poradci je stejně tak neuvěřitelně hloupé jako se tvářit, že výběr z jednoho typu možnosti je vůbec nějaký výběr a že se tam vůbec může vytvořit prostor pro jakoukoliv jinou radu než "doporučuji tohle, protože nic jiného stejně nemám i když to jinde může být lepší".

Hajzl v bance má naopak prostor oškubat klienta mnohem větší, protože je schován za instituci a budovu, do které je klient zvyklý léta chodit a bezhlavě mu věří, když se sám klient ve financích moc neorientuje. Finanční poradce musí vytvořit velkou přidanou hodnotu, aby si klient vypracované řešení vůbec vzal a dávalo pro něj smysl. Často se u toho potí mnoho hodin nebo dnů. Vážně si tu někdo myslí takové blbosti, že bankovní prodejce má vůbec čas a motivaci se takto komplexně o klienta vůbec starat?

Jinak je to vždycky o lidech. Tak jako je dobrý i špatný lékař, dobrý či špatný zuběř, dobrý či špatný kadeřník/truhlář/zedník... Já osobně trpím tím, když vidím ve své branži lidi bez ohledu na firmu, kteří pročli pár několikahodinovýma školeníma a chtějí radit lidem o penězích, když sami té konstrukci produktů a finančímu trhu nerozumí. Natožpak nějaké mikro a makroekonomii. Kvalitní univerzitní studium ekonomického směru bych po poradci vyžadoval. To ale drtivá většina nemá a tvrdí, že o vysokoškolské znalosti nejde, že jde o zkušenosti z praxe. Když jsem naposledy třeba viděl, co napáchala jedna poradkyně s třemi roky praxe, tvrdím, že jde o obojí. Jak o ekonomické a finanční znalosti tak o praxi a zkušenosti s institucemi a produkty.
Naposledy upravil Petr Tomeš dne 8. 3. 2011 09:17, celkově upraveno 1
Petr Tomeš
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod S474N 8. 3. 2011 09:01

Petr Tomeš píše:Nazývat bankovní pracovníky poradci je stejně tak neuvěřitelně hloupé jako se tvářit, že výběr z jednoho typu možnosti je vůbec nějaký výběr a že se tam vůbec může vytvořit prostor pro jakoukoliv jinou radu než "doporučuji tohle, protože nic jiného stejně nemám i když to jinde může být lepší".

Tak ono je to stejne jako s "financnimi poradci" - ani takova esa jako jsou OVB nebo Partners nedoporucuji to, s cim nemaji sjednanou smlouvu i presto, ze je to vyhodnejsi nabidka. Proste u me je to naprosto jednoduche FINANCNI PORADCE = FINANCNI PRODEJCE. Nic mene a nic vice!

S474N
Inventář

Odeslat příspěvekod Petr Tomeš 8. 3. 2011 09:28

S474N: Chápu. Nicméně pokud se to dělá pořádně a poctivě, tak je možné vám dodat vysokou přiedanou hodnotu a ušetřit Vám spoustu času i peněz, případně je lépe zhodnotit. Většina národa nechce/nemá čas obejít ani dvě instituce a vybrat si produkt, prostě chodí tam, kam chce nebo kde je zvyklá. Finanční poradce jich má k dispozici 10x tolik. Nemusí mít všechny k tomu, aby vám s takřka jistotou dovedl za kratší čas vybrat něco lepšího než vy. Jednoduše proto, protože se v oblasti pohybuje každý den třeba půl dne, má k dispozici komplexní analýzy a informace. Pokud chcete po práci trávit čas rodinou nebo se věnovat koníčkům a nevyhledávat a porovnávat informace třeba týden v kuse po večerech, pak vám finanční poradce ušetří spoustu času a starostí. Může vám vypracovat několik variant řešení a můžete si vybrat. Je přece nad slunce jasné, že kdyby vám ty varianty nevyhovovaly nebo nebyly lepší než to, co jste si našel sám, tak byste je nechtěl.
Petr Tomeš
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod kamey 8. 3. 2011 09:30

To SATAN: on to náhodou napsal velmi dobře. Tvůj názor, že OVB a Partners nedoporučují to, s čím nemají smlouvu je trochu mimo, protože těch produktů, na které makléři nemají smlouvy je daleko méně, než nabídka na "pultě" bankovního úředníka. A já se přidávám, že v poslední době páchají daleko větší škody klientům právě bankovní úředníci a pošťáci, protože na poli finančních poradců a makléřů už začalo docházet k očištění trhu. To pochopitelně ještě chvíli potrvá, ale aspoň se blýská na lepší časy.
kamey
Diskutér

Odeslat příspěvekod S474N 8. 3. 2011 09:37

Petr Tomeš: me urcite ne, protoze ja se o to velmi aktivne zajimam a je to mym konickem. Takze naopak ve svem okoli pusobim jako poradce sam - delam to pro dobro tech lidi, nic za to nechci a z toho vyplyva, ze poradim opravdu to, co je nejvyhodnejsi pro daneho cloveka.

BTW je opravdu nutne to vykani?

kamey: ty aby ses nepridala, kdyz ses jedna z nich, ze? :mrgreen: Jinak to neni muj nazor a mimo rozhodne neni. Sam jsem toho byl osobne svedkem a kdyz jsem je upozornil na tu instituci, tak mi pouze rekli "ano vime o tom, ale nemame s nimi smlouvu a tudiz je nemuzeme doporucit".

S474N
Inventář

Odeslat příspěvekod kamey 8. 3. 2011 09:50

Přidala, nepřidala, neustále se jen obecně paušalizuje. To že jsem "jeden z nich" znamená automaticky, že jsem z té části podvodníků, nebo z té části, kteří se chovají slušně?
Solidní poradce si najde cestu i na produkt, který oficiálně v nabídce nemá.
Btw: a např. vůbec nebudu mít problém s tím, pokud se jednou dostaneme do fáze, kdy bude tato služba zpoplatněna přímo klienty. A tím zpoplatněním mám na mysli, že si klient přímo zaplatí i na pobočce banky, kam si přišel sám sjednat doma vybranou službu. Teprve potom se můžeme bavit o tom, že jsou bankovní služby transparentní.
kamey
Diskutér

Odeslat příspěvekod S474N 8. 3. 2011 09:59

kamey: u cikanu se taky pausalizuje a vsichni nejsou zlodeji. U strazniku MP taky a taky nejsou vsichni idioti. Proste se smir s tim, ze jsi ve skupine, kde prevladaji ve vetsi mire "prodejci" a nikoliv poradci.

LOL, to me opravdu rozesmalo. Banka si necha zaplatit za to, ze klientovi poradi sebe sama, takze to mame dvojnasobnou vyteznost :mrgreen:

S474N
Inventář

Odeslat příspěvekod kamey 8. 3. 2011 10:54

Klidně se směj, je to totéž, jako když po mě chce úřad doložit např. výpis z OR. Pro něj si zase zajdu na úřad (placený z mých daní) a zaplatím 140,-Kč a odnesu jej na jiný úřad. To je ti také k smíchu? Je to prostě služba jako každá jiná. Pokud nemají být poplatky prostřednictvím provizí, tak zadarmo to opravdu ani žádná banka nedělá. Nebo alespoň takovou neznám. Když už nic jiného, pak si vezme dost velký desátek od spořílků.
kamey
Diskutér

Odeslat příspěvekod S474N 8. 3. 2011 11:05

kamery: verim, ze lidem jako ty by se takova konstrukce libila:

Skasnout klienta:
a/ primo - za to, ze mu vubec neco poradim
b/ neprimo - provize z realizovaneho "doporuceni"

Opravdu tleskam :tleskani :tleskani

Osobne bych si to dovolil oznacit za napad hodny ....... nebudu to radeji blize specifikovat, neb na takove lidi mam pomerne ostre vyhraneny nazor.

S474N
Inventář

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 8. 3. 2011 11:12

S474N píše:kamey: u cikanu se taky pausalizuje a vsichni nejsou zlodeji. U strazniku MP taky a taky nejsou vsichni idioti.

A znáš ty dva z každé jmenované skupiny osobně?
SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Inventář

Odeslat příspěvekod kamey 8. 3. 2011 11:13

To SATAN: Používáš aspoň občas mozek? Tak si to přečti znovu a třeba pochopíš, že buď a), nebo za b). O obojím tu píšeš pouze ty.
kamey
Diskutér

Odeslat příspěvekod S474N 8. 3. 2011 12:21

TM: :mrgreen:

kamey: a jaky je v tom rozdil? Banka si tak ci onak na sve prijde a klient zustane oskuban :mrgreen:

S474N
Inventář

Odeslat příspěvekod kamey 8. 3. 2011 12:23

Ty vážně už nevíš co napsat, že? Hlavně že tu plácáš vodu. :D
kamey
Diskutér

Odeslat příspěvekod mikicz 8. 3. 2011 12:35

jak malé děti... oba. udělejte si fight na smetišti
mikicz
Inventář

Odeslat příspěvekod S474N 8. 3. 2011 13:02

kamey: a co na tom neni pravdiveho? Ve finale zbude klient, ktery prijde o penize a defacto je uplne jedno, jestli ty penize dal primo ci neprimo.

S474N
Inventář

Odeslat příspěvekod kamey 8. 3. 2011 13:41

satan: jo jasně a na vině je jako vždy prodejce/poradce, viď! Ten nastavuje podmínky, produkt, prostě všechno.
kamey
Diskutér

Odeslat příspěvekod Petr Tomeš 8. 3. 2011 13:44

S474N píše:Petr Tomeš: me urcite ne, protoze ja se o to velmi aktivne zajimam a je to mym konickem. Takze naopak ve svem okoli pusobim jako poradce sam - delam to pro dobro tech lidi, nic za to nechci a z toho vyplyva, ze poradim opravdu to, co je nejvyhodnejsi pro daneho cloveka.

Ne, to z toho opravdu nevyplývá. Procvičte si implikace a logiku. Neprošel byste testama na univerzitu. :) Já tyhle triky opravdu prokouknu. Vysvětlete mi, jak jako samostatná osoba ve svém volném čase po práci jste schopen sledovat desítky institucí a tisíce produktů bez pomoci dalších osob kvalitněji než poradce, který tomu věnuje 12 hodin denně a má k dispozici analytické zázemí, kde ho každý den informují o řadě změn napříč celým trhem?

-- 8. 3. 2011 13:47 --

kamey píše:Přidala, nepřidala, neustále se jen obecně paušalizuje. To že jsem "jeden z nich" znamená automaticky, že jsem z té části podvodníků, nebo z té části, kteří se chovají slušně?
Solidní poradce si najde cestu i na produkt, který oficiálně v nabídce nemá.

Přesně tak. Začínám třeba tím, že jim ušetřím na bankovních poplatcích doporučením Mbanky nebo Fio banky. Já z toho nic nemám a klienti jsou rádi, že pro ně dělám něco navíc a šetřím jejich peníze. Lidi ocení, když nabídnu i něco, co nemám v portfoliu, takoví jsou nejspokojenější. Není hezčí pocit, věřte mi.
Petr Tomeš
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod S474N 8. 3. 2011 13:48

Petr Tomeš: univerzitu milerad prenecham takovym, jako ty. Muj volny cas je obvykle mezi 8-20 hodinami, takze si bud jist, ze toho casu mam opravdu dost na to, abych mohl sledovat to, co me zajima. A bud si take jist, ze to nejsou jenom finance, co me zajima a stiham toho mnohem vic.

A nejake analyticke zazemi je super, ja si vetsinou vystacim se selskym rozumem a "vyskrtanim" takovych spolecnosti, ktere proste neumi prekvapit (v tom pozitivnim slova smyslu) a tim padem se jimi ani nemusim zabyvat a natoz je analyzovat :wink:

S474N
Inventář

Odeslat příspěvekod mikicz 8. 3. 2011 14:24

než si přestříháte občanky... mám dojem, že každý mluvíte o něčem jiném. Je úplně jedno, jak je poradce placený. Zásadní je, jestli se klient obrátil na poradce, nebo úředníka v bance, s tím, že chce konkrétní věc a nebo jestli si ho poradce našel a snaží se ho přesvědčit, že danou věc potřebuje. To samé platí pro banku. Pro mě je jedno, jestli mi v bance vnucují něco, kvůli čemu jsem nepřišel a co nechci, nebo jestli mě otravuje s tímtéž poradce.

Petr Tomeš: ad tvoje implikace a logika... co podle tebe znamená tvůj příklad s docentem? podle mě jenom potvrzení názoru, že většina poradců jsou prodejci toho, na čem mají nejvíc a klient je jim ukradený. Protože přesně tohle udělal předchozí poradce...
mikicz
Inventář

Odeslat příspěvekod Petr Tomeš 8. 3. 2011 16:29

mikicz: Vysvětloval jsem tu dostatečně, že v bance jsou prodejci, nikoliv poradci, a to právě z toho důvodu, že radit z jedné možnosti daného druhu není rada, ale jediná možná volba, a tu dokáze udělat jak cvičená opička tak pětileté dítě. Bakovní prodejci musí plnit interní plány prodeje jednotlivých produktů, vůbec se nezajímají o klienta a jeho situaci a potřeby a přání a cíle, prostě frknou penzijko za 1500 Kč, stavebko atd. Klasika, standardní řešení pro všechny bez ladu a sladu. Není v zájmu takového prodejce se zajímat o jiné možnosti na trhu a pokud o nich už přece jenom ví, není v jeho zájmu je doporučovat, protože z toho nic nemá. Zde stačí uplatnit selský rozum.

Tím samozřejmě neříkám, že prodejci reprezentující daleko širší paletu napříč finančním trhem jsou automaticky lepší, ale minimálně aspoň mají možnost a prostor pro klienta navrhnout opravdu výrazně lepší řešení než ti v jedné instituci. A na to prostě není protiargument. Pokud má daný poradce dobré reference a dlouhodobé zkušenosti, pokud zvládl řadu ekonomických předmětů, je to zase o to lepší předpoklad, že jeho rady k něčemu budou.

A poradce nemusí otravovat. To, že si lidé chtějí sjednat pojištění denního odškodného a hospitalizace a nemají invaliditu nebo trvalé následky úrazu či na zanedbatelné částky, nebo že si nešetří dostatečně na důchod ve vhodných produktech, to je jeho práce o tom s klientem komunikovat. Pokud na to klient kouká tím úhlem pohledu, že si na něm poradce chce vydělat, tak na to kouká dost špatně, jelikož poradce se snaží, aby klient neměl pitomé řešení, ale efektivní vhodné řešení jeho požadavků. Klient taky nekecá zubařovi nebo lékařovi do toho, jak má postupovat. Ono si hodně lidí myslí, že rozumí tomu, co potřebují, ale bohužel to tak není. Jejich znalosti končí u stavebka a penzijka a ani tyto produkty neví, jak přesně fungují, na jaké optimální částky a doby jsou efektivní atd.
Petr Tomeš
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod S474N 8. 3. 2011 18:07

Petr Tomeš: tak si to tady pekne shrnul a souhlasim s tebou, ze to vsechno by mel PORADCE delat. Problemem v tomhle byznyse je pouze to, ze vetsina nejsou PORADCI, nybrz "PORADCI", neboli exoti typu mlada matka na materske dovolene nebo ruzni studentici ci jini zkrachovalci, ktere lapi do svych siti v lepsim pripade OVB, Partners apod. nebo v horsim pripade ZFP a podobni. A vo vo vo vo tom to je.

S474N
Inventář

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 8. 3. 2011 18:17

Myslíš něco takového?
http://forum.mesec.cz/index.php?topic=1 ... 77#msg5677

Obecná poučka: když se vám někdo ozve, že pro vás má výhodnou nabídku, buďte si jistí tím, že je výhodná pro něj :).
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod S474N 8. 3. 2011 19:20

PatrikChrz: profesional, co chces vic :mrgreen:

S474N
Inventář

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 8. 3. 2011 19:49

Člověče nevím, jestli v tomto případě nazvat profesionálem. Podstatnou podmínkou je, aby si činností vydělal a to zde, zdá se, splněno nebylo :D

Viz naše debata na téma profesionál / amatér

viewtopic.php?f=316&t=1078305&st=0&sk=t&sd=a&start=945
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod S474N 8. 3. 2011 19:53

PatrikChrz: si nejak nepobral ironii v mem prispevku, ze? :mrgreen:

S474N
Inventář

Odeslat příspěvekod Petr Tomeš 9. 3. 2011 00:42

S474N píše:Petr Tomeš: tak si to tady pekne shrnul a souhlasim s tebou, ze to vsechno by mel PORADCE delat. Problemem v tomhle byznyse je pouze to, ze vetsina nejsou PORADCI, nybrz "PORADCI", neboli exoti typu mlada matka na materske dovolene nebo ruzni studentici ci jini zkrachovalci, ktere lapi do svych siti v lepsim pripade OVB, Partners apod. nebo v horsim pripade ZFP a podobni. A vo vo vo vo tom to je.

A ty myslíš, že mě nesere, když to tak velká část (asi většina) dělá bez ohledu na společnost? Ten trh by se měl pročistit co nejdříve. Bohužel tohle je tak abstraktní a složitá oblast, že klient pozná skutečnou hodnotu rady svého poradce až když se mu něco stane nebo až když jde do důchodu. Do té doby je to hlavně o pocitech.
Petr Tomeš
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod S474N 9. 3. 2011 08:29

Petr Tomeš: tak a oklikou se opetovne dostavame na zacatek tohoto tematu, kde jsem tvrdil, ze i prostitutka ma lepsi povest, protoze u ni alespon klient vi, na cem je.

BTW toto zamestnani sis zvolil sam, tak se nediv, ze te spousta lidi zaradi tam, kam bys asi nechtel. Ale kdyz uz jednou chodis v zumpe, tak se nediv, ze potom pro tyto lidi *****.

S474N
Inventář

Odeslat příspěvekod galan.marten 9. 3. 2011 10:34

Petr Tomeš píše:
S474N píše:Petr Tomeš: tak si to tady pekne shrnul a souhlasim s tebou, ze to vsechno by mel PORADCE delat. Problemem v tomhle byznyse je pouze to, ze vetsina nejsou PORADCI, nybrz "PORADCI", neboli exoti typu mlada matka na materske dovolene nebo ruzni studentici ci jini zkrachovalci, ktere lapi do svych siti v lepsim pripade OVB, Partners apod. nebo v horsim pripade ZFP a podobni. A vo vo vo vo tom to je.

A ty myslíš, že mě nesere, když to tak velká část (asi většina) dělá bez ohledu na společnost? Ten trh by se měl pročistit co nejdříve. Bohužel tohle je tak abstraktní a složitá oblast, že klient pozná skutečnou hodnotu rady svého poradce až když se mu něco stane nebo až když jde do důchodu. Do té doby je to hlavně o pocitech.

To, co říkáš, je jen snůška neuvěřitelných frází (kopeš za Partners?). Jsi tak naivní nebo mazaný? Každopádně jsi stejně nebezpečný jako ty matky na mateřské, studentíci atd.
galan.marten
Mírně pokročilý