Vývoj cen bytů v ČR (pro individuální pronajímatele)

Diskuse na témata, která se netýkají výše uvedených témat

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Do fóra se už nepřihlásíte přezdívkou, je potřeba e-mail. Hned teď se podívejte, jakou e-mailovou adresu tady používáte a zapište si ji: odkaz Uživatelský panel v hlavičce –> záložka Profil. (Podrobnosti)

Odeslat příspěvekod hannys85 5. 6. 2022 19:49

vpe píše:A kdo nebo co ti brani bydlet ve dvou, kdyz nemas prijem?. Mluvis o normativnim nakladu, tak se normalne ozenis nebo ani nemusis a jste na to dva. Ten normativni naklad na 3-4 osoby je zcela realny naklad. Za komara jsi take nedostal pridelen byt jako single, nebo snad ano?! ;-)


Nejdříve jsem na Tebe už nechtěl reagovat, protože to akorát skončí tím, že napíšeš další s prominutím kakánky, ale na druhou od toho je diskuze.
Radit někomu, ať bydlí ve dvou anebo ať se ožení nemá snad ani cenu komentovat a dále rozebírat. Já se bavím o normativním nákladu pro 1 osobu, že je nevyhovující a ty sem taháš normativní náklad pro 3-4 osoby. Když vezmu cenu nájmu, tak cena nájmu je stejná ať tam bydlí 1,2 či 3 osoby, akorát se můžou lišit zálohy za energie.

vpe píše:Stat podle mne nema podporovat asocialy a chude single a platit jim bydleni, anebo mas opacn nazor?


Až tady stát nebude podporovat vůbec nikoho (snad jen kromě důchodců), tak Ti dám možná za pravdu. Pokud jsou tady ovšem roky podporovány skupiny korektně napsáno "nepřízpusobivých" (kde až jsme to s tou rádoby "demokracií" došli, když už na to nemůžu pomalu nai pomyslet, natož to napsat) a pak se tady kdekomu dávají dotace, zachraňují se podnikatelé, kteří umí dobře vydírat, zvýhoďnují se určité skupiny atd., tak nevidím důvod v tom, proč by neměly být podporovány i PRACUJÍCÍ single lidi (rodiny) a zvlášť v době, kdy se tady většině obyvatelstva neskutečně snižily reálné mzdy, ale vše jde šíleně nahoru. Kdo je pro Tebe asociál ? Už i někdo, kdo má tady medián mzdy ? Tak pak je tady vážně hodně asociálů. Ono se bude dostávat do existenčních problému i střední třída, takže si tady vyrobíme nové "asociály".
Za mě se má ten, kdo pracuje mít lépe, než ten co jen sosá dávky a navíc díky svému chování není jakkoliv přínosný pro tuto společnost.

vpe píše:Práce na černo pro Romy, to je jiný problém. Proč asi to má na starosti stejný úřad, jako ty dávky. Tak ať úřad maká.

O práci úředníků a dávkovém systému víš evidentně houby, takže tady nemá smysl dál rozvádět to tvoje "ať úřad maká". Maká teď díky těm různým XX novým dávek včetně sociálních turistů z UA více než dost a jsou to právě i samotní zaměstnanci ÚP, kteří jsou dle Tvého mínění asociálové, protože jsou díky "úžasně" nízkým platům (které se jim již dva roky nezvýšily) hodně pod mediánem a musí si žádat o dávky, které mnohdy právě díky mnou zmírněným normativům ani nedostanou. Průměrný plat na ÚP (a to ho hodně zachraňují starší až důchodoví zaměstnanci) je něco málo přes 30 hrubého. Doufám, že půjdou do stávky a stát ušetří na různých dávkách, ať "potřební" vidí, jaké je nedostat peníze, když nemakají..Je už jen vyloženě smutné, když zaměstnanci vyplácejí mnohem vyšší dávky "nepřízpusobivé" rodině, než kolik sami vydělají a ještě se musí s touto pakáži otravovat. Prosím jen nezačínej s tím, že každý můžeme jít dělat něco jiného a všichni můžeme být IT specialisti, na to už jsem výrazně háklivý, když tady živíme právě ty, co nemakají a mají se evidentně hodně dobře, když se množí jak krysy.


vpe píše:Já mluvím ale o těch, co kvákají, źe je bydlení “nedostupné”. S příspěvkem na bydlení je “nedostupné” leda pro asociály. Single ať si najde spolubydlení, ubytovnu, garsonku anebo vydělá na vlastní nemovitost. On s tím nemá problém, to typicky boomeři (důchodci, co nadávají na všechno) toto kvákají, když se jich to vůbec netýká.[/quote
Anebo snad 30% z prijmu na bydleni se ti zda moc z vlastniho anebo 18 502 naklad na bydleni ve 100tis. meste za to nesezenes 2-3+1 byt? Pro 2 rodice + decko nebo dve urcite.


Jestli je bydlení "dostupné", tak dostupné je v tom smyslu, že si nějaké i za ten bídný plat seženeš. Otázka je však to, co TI po jeho zaplacení zbyde na další výdaje, nemluvě o nějakém spoření do budoucna a tady už to začíná být hardcore. Pokud např. zmíněným úředníkům stojí dva roky po sobě plat, tak jejich platy za minulý rok a letošní poklesly reálně někde okolo 15% a předpokládám ,že to bude jen horší. Tzn. pokud jim radikálně narostly výstupy a mají stále stejný vstup, tak je jasné, že jim zbývá méně peněz na živobytí. No a pokud jsou navíc sami a žádají si o příspěvek na bydlení, tak díky nízkým normativům a vysokým cenám nájmu včetně energií se na příspěvek buď neostanou anebo ho mají pouze pár korun či stokorun a to i přesto, že jim 30% z platu NESTAČÍ na úhradu nájmu! Vynaloží např. 40-50% z platu, ale pro posouzení se prostě bere normativ, který je výrazně pod tržní nabídkou nájmu. Proto se bude čím dál vyplácet legálně nepracovat, pobírat dávky a při tom pracovat načerno. Snad už jsem Ti dostatečně vysvětlil, že o 30% tady reálně vůbec nejde.
hannys85
Nadšenec

Odeslat příspěvekod ripper6 8. 6. 2022 21:25

hannys85: a co to udelat jako v Peru? :) Od hodne lidi pracujicich a i znamich zaznelo, ze pokud nema praci, nema dostat nic a zrusit pracak, socialni davky.

Bohuzel realne to potom vypada, ze kouka clovek do ulice a sem tam nekoho za spatnym rohem bodnou, ve spatne ulici je clovek rad kdyz mu nechaj boty :D
ripper6
Poslední varování

Odeslat příspěvekod aaischa 8. 6. 2022 21:51

Most, Chomutov a některé části Ústí n L, tuto teorii nepotvrzují, cokoli zaparkovaného, je rozebráno, přepadání a občas i znásilnění není výjimkou..

Teorie že platíme vypálné místo toho abychom trestali tvrdě zločiny je dost divná..
aaischa
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod MirecBA 9. 6. 2022 13:11

u nas tie ceny dole zatial dako nist, skor to stale rastie a rastie, ludia maju velku chut pytat stale viac a niekto sa vzdy najde, co proste musi byvat
MirecBA
Návštěvník

Odeslat příspěvekod vpe 12. 6. 2022 19:24

Hele socík se blíží (dobrá zpráva pro nešikovné pronajímatele): https://archiv.hn.cz/c7-67079610-ok34j-52cd01564277409 Dlužný nájem by mohl dočasně platit stát, plánují ministři. Bytovou krizi má řešit nový zákon
Kristýna Matějková Kristýna Matějkováredaktorka


@Hannys85: Ad1: nepochopils, ze nikdo nechce a ani nemá podporovat lidi bydlejici single? To byl luxus předchozích 30.000 let a nejen před 30 lety (socík a dostaneš spíš byt když čekáš dítě), buď na to mám nebo nemam na tento luxus - žít single.

V tom se asi neshodneme, pokud někdo chce žít single a nebo být matka samoživitelka s jedním dítětem (to samo), tak ať se nechá živit (třeba otcem, rodinou, vydržovatelem), ale ne od státu! Marx se také nechal živit Engelsem. A pokud ty brečíš, že na to nemáš, je na čase se zamyslet (je ti 37 let?) nad svou kvalifikací? To zaznělo v jednom podcastu, přišlo mi to jako zajímavý point.

Příspěvek (na bydlení) vychází pro 3 až 4 lidi letos adekvátně. Pokud jde o seniory, tak ti mají děti a nebo majetek. Viz reverzní hypotéka. A spousta měst má DPS s nájmem za 35 Kč/m2 (pro občany v městě žijící >5 let např.)

Co konkrétního bys chtěl na tomto systému změnit a jakých konkrétních případech, vyjma single úředníka a nebo single svobodné matky máš pocit, že by měl stát víc přispívat na Příspěvek a proč? Můžeme o tom diskutovat, ale já jsem spíše pro zeštíhlování státu.
vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ripper6 14. 6. 2022 10:16

Tim lepsi :) Chapu zni to jako socik, ale vzhledem k cenam bytu by to chtelo nejak rozumne to postelovat.

VPE nevim kolik toho pronajmas, ale mozna bys to mohl napsat ze sveho pohledu a zkusenosti :)
Treba pokud ma majitelka u nas z bytu prumerne 5800czk mesicne, ma 20 bytovek.
Mesicne tedy: 116 000czk (bude to i vic, jelikoz hadam ze jinem kde je byt na moderni urovni uz dala platit vic a pokud do daneho bytu musela neco vic investovat).

Rocne cca: 1 392 000czk.

Zatepleni domu za cca 15 let stalo asi 2 miliony korun. Driv neco stali take nove stupacky a vlastne i nova strecha.
Az na vymenu vstupnich dveri, nevsiml jsem ze by byla nejaka dalsi rozsahla investice.
Pani je stara, ale dobre zajistena, syn ji priveze vzdy velikou dodavkou, ma vlastni dum a syn ma taky kde bydlet.

Nevidim duvod, proc by meli treba po lidech chtit 15 tisic mesicne? Do hrobu to stejne ty lidi nevezmou, ostrovy kupovat neplanuji :)
Takovej majitel co vyhral x bytovek a pokud to jednou opravi a pak uz jen sestri, tak do smrti nemusi ani delat? :)
Pripadne mi neco unika, jake dalsi naklady ten majitel u bytovek ma? :) Ja treba za 15 let chtel po majitely jen uhradit opravu protikajiciho tesneni u vany a vymenu kamen, nic vic.
ripper6
Poslední varování

Odeslat příspěvekod vpe 14. 6. 2022 12:17

Pokud by měla byt v SVJ, tak dá ještě 1600-4000 Kč do FO + na správu domu (dle velikosti bytu, položky, které nelze preuctovavat nájemci), takže kolik ji hypoteticky zbyde z toho “studeného nájemného” ?

Pravidlo říká, že by mělo zbýt minimálně 5% jako roční výnos nad inflací… neboli že 1/19 až 1/20 aktuální hodnoty bytu by měla přijít do kapsy jako roční zisk z nájmu. To si můžeš snadno spočítat, kolik by bylo rentabilní nájem pro majitele.

5% je dnes mizerný a současně i těžko dosažitelný výnos (k přepočtu k aktuální hodnotě bytu), když uvážíme, že konstantně předchozích 56 let se dosahovalo výnosu mezi 10-20% p.a. prakticky bez práce jen za CP. Nebolí pokud bychom věřili, že minulé výnosy budou i budoucími výnosy, tak by dnes byl čas pracné byty prodat a …

Podle mého názoru by měl být roční čistý výnos aktiv alespoň 4% nad inflaci. Ale příjem z pronájmu má to kouzlo, že můžeš optimalizovat jak odpisama, tak prodejem po testovací době… A pokud to někdo má 20, tak už je to pro něj rutina, Při 40 už potřebuje někoho zaměstnat na fulltime, aby se o to staral…

Tady ale šla diskuse o tom, zda má stát přispívat lidem žijícím single. A proč by to jako měl dělat?

Ps: opravu těsnění standardně hradí nájemník (viz nařízení vlády o drobných opravách a běžné údržbě), takže máš samaritánku - pronajímatelé si váží bezproblémových a dlouhodobých nájemců A chtějí, aby všechny strany byly spokojeny. Nicméně při výměně nájemců se jednak zastaví na nějakou dobu příjem a rekonstrukce a úklid můžou jít na desítky i stovky tisíc Kč.
vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ripper6 14. 6. 2022 21:47

vpe: neni to zadne SVJ, proste v restituci nebo jak se tomu rika, vraceny barak v Praze. Jako by ti ted nekdo dal dum nekde na Vinohradech a ty bys mel 20 bytu s lidma a dal jim nejaky rozumny i levnejsi najem, protoze bys to az tak nutne nepotreboval a chtel mit klid :)

Tesneni (dobra pridal jsem tam jeste vymenu stare baterie kdyz byla uz fakt spatna) ale kolem vany stalo vic, jelikoz vyjezd pracovniku a tusim ze nad urcitou castku asi nad 1000czk hradi majitel :) Urcite, byla toho nazoru, ze by to lidi neuplatili kdyby tolik zdrazovala. Spravuje ji to syn, sama uz na to nestaci a uklizet dum chodi vnucka na privydelek aby mela pracovni navyky :)

V CR by stat asi pridavat mel, jak jinak to vyresis, kdyz tu jsou socky a platy nizke a prepalene ceny? :(
Pojdme se na to trochu podivat. Pamatuju treba z roku 2009 Irsko.
Obyc lidi v Dublinu a rikali ze cena pokojiku je stala 350eur vs prijem 2000eur.
Rikal me jasne, hele pujdu klidne do Prahy, ale sezen me tam treba zametani chodniku za 50 000czk.
Takze dotaz: je v CR zametani chodniku za 50 000 mesicne? :D
Proc plati tak malo Tesco a lidem krade v CR? :)
Irsku te dobe za 8h prace Tesco - 1400eur mesicne!
Proc v CR davalo lidem treba jen 10 000czk?
Pak jedu do Nemecka, cokolada, nektere blbosti cenove stejne, pripadne gramaz vetsi. Prijdu do CR, udela se srovnani a zjisti se ze v CR ma spotrebitel jinou chut a jeste za to zradlo vic zaplati tim jak tam musi dat to jine slozeni :D
ripper6
Poslední varování

Odeslat příspěvekod vpe 15. 6. 2022 01:59

to byl jen priklad s SVJ…

Na drobne opravy vyjmenovane v paragrafu 4 https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2015-308#p4 se limit 1000 Kc nevztahuje napr ale nejen:
opravy vodovodních výtoků, zápachových uzávěrek, odsavačů par, digestoří, mísicích baterií, sprch, ohřívačů vody, bidetů, umyvadel, van, výlevek, dřezů, splachovačů, kuchyňských sporáků, pečicích trub, vařičů, infrazářičů, kuchyňských linek, vestavěných a přistavěných skříní,

My se nebavime o tom zda podpora ano / ne, ale o tom, zda je

1) normativni naklad na bydleni nastaven adekvatne (viz priloha)
2) 30% z vlastnich prijmu jako naklad na bydleni adekvatnich

Argumentace, ze pro single nebo bezdetne (tedy 1 nebo 2 osoby) “je ad1) malo” je jako tvrdit, ze vydelavam malo a jezdit do nizko kvalifikovane prace solo v jednom autu/elektromobilu je pro me moc drahy… Ale abych se domluvil a auto obsadil 5 lidni to ne… Lze si snadno vsimnout, ze jde o podporu rodin, tedy vice nez 2 osoby.

Ps: Ja jsem nepoznal za ty roky nikoho, kdo bere davky a pritom nesvindluje (zatajuje prijmy, maka neoficialne), proto vidim velkou mezeru v tom, jak urednici “pracuji”.

pps: Pres 50.000 si vydela do ruky kazdy druhy opaleny osvc, a i popelari maji mzdy 50.000 i 53.000, argumentovala Bobosikova na Michla z CNB s Otou Negramotou. https://youtu.be/zzdBp-fa4n8 Od 4 minuty (doklada to 2 nabidkami prace popelare - screenshoty). Ono je to prirozene, asistenta chce delat kazdy, na popelare ale musi mit jine kvality a nejspis jich je nedostatek).
Přílohy
A50B1634-90A8-4F2B-83CA-BED5A39B521B.jpeg
vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vpe 21. 6. 2022 02:14

Spořitelna bude stavět a pronajímat byty (o 20% levněji) https://www.e15.cz/clanek/1391021
vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar


Odeslat příspěvekod aaischa 23. 6. 2022 19:03

Kb dává nové hypo za 7%
aaischa
Nadšenec
Uživatelský avatar

Předchozí stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků