Cena za datovou schránku pro FO

Diskuse na témata, která se netýkají výše uvedených témat

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod DNSTUFF 9. 9. 2011 16:20

Dobrý den

Teď musím párkrát si zadopisovat s úřadem a jsem přemýšlel, když je datová schránka proč ji nevyžít. Všude je psané jak pro dopisovani s uradem to je zdarma. Tak chvilku googluju a ejhle hnedka na vas vypadne ze 150kč je potreba na zivotnost rocniho elektronickeho podpisu. A to ma bejt ta nejlevnejsi varianta. Tak se ptam, je tomu opravdu tak?

Thx...DNSTUFF
DNSTUFF
Diskutér

Odeslat příspěvekod xdavidoff11 6. 11. 2012 13:27

Ja to resim taky:) a zrejme to bude pravda. Hold nic neni zadarmo
xdavidoff11
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod S474N 6. 11. 2012 13:33

Bavime se o normalni obcanske schrance nebo o schrance podnikajici fyzicke osoby?
citát dne: "Kde jde o vteřiny, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
všude byl, všechno zná

Odeslat příspěvekod mikicz 6. 11. 2012 14:39

a není to jedno? ani jedna z nich nic nestojí. Dokonce ani ta pro PO.
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Administrátor

Odeslat příspěvekod iura 6. 11. 2012 16:56

Je k tomu vůbec potřeba nějaký elektronický podpis?
"vigilantibus iura scripta sunt"
iura
Diskutér

Odeslat příspěvekod mikicz 6. 11. 2012 17:12

ne, není.
mikicz
Administrátor

Odeslat příspěvekod iura 6. 11. 2012 17:32

Ty datovou schránku máš?
iura
Diskutér

Odeslat příspěvekod mikicz 6. 11. 2012 18:23

jo, proč? dokonce 2.
mikicz
Administrátor

Odeslat příspěvekod iura 6. 11. 2012 19:01

Je v tom nějaká výhoda? Nebo je máš povinné?
iura
Diskutér

Odeslat příspěvekod S474N 6. 11. 2012 20:15

iura: pouze same vyhody, na zadnou nevyhodu jsem neprisel.

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
všude byl, všechno zná

Odeslat příspěvekod iura 6. 11. 2012 20:34

Já tedy jo, když něco posílám přes služební datovou schránku, tak to trvá strašně dlouho, než je to doručeno, standardní poštovní zásilka je rychlejší a to nemluvím ani o faxu.
iura
Diskutér

Odeslat příspěvekod S474N 6. 11. 2012 20:44

Nez je to doruceno? Doruceno je to snad okamzite.

A v dnesni dobe neco posilat faxem? To bych chtel videt komu, z nefiremni sfery.

S474N
všude byl, všechno zná

Odeslat příspěvekod iura 6. 11. 2012 20:58

Právě že to okamžitě doručeno není. Faxem když potřebuji okamžitou odpověď, takže pro mě je služební fax nezastupitelný např. při komunikaci se soudy a městskými úřady.
iura
Diskutér

Odeslat příspěvekod S474N 6. 11. 2012 21:13

Jenze tvoje trable nikoho nezajimaji, protoze my jsme uzivatele, nikoliv organ statni moci.

S474N
všude byl, všechno zná

Odeslat příspěvekod iura 6. 11. 2012 21:20

No já jsem právě myslel, že fyzické osoby mají stejný problém s tou pomalostí doručování. Nefunguje to dle mě tak jak by mělo. Při tom po mě chtějí, abych to používal přednostně, jenže pak kvůli tomu nestíhám lhůty.
Naposledy upravil iura dne 6. 11. 2012 21:26, celkově upraveno 2
iura
Diskutér

Odeslat příspěvekod S474N 6. 11. 2012 21:25

Podle me je to nesmysl, co odeslu, to je tarka okamzite doruceno - jsou tam videt veskere stavy, kdy to bylo predano do systemu, kdy to nekdo vyzvedl/precetl atd.

V kazdem pripade, ty to MUSIS pouzivat ze zakona prednostne. Pokud ma nekdo datovou schranku, tak v pripade postou poslaneho dokumentu neplati fikce doruceni (tam, kde by logicky jinak platila).

S474N
všude byl, všechno zná

Odeslat příspěvekod iura 6. 11. 2012 21:28

No já tam právě také vidím všechny ty stavy a vidím, že to doručeno hned není a že je tam např. i více pokusů o doručení.

Jak to funguje, když je vám něco doručeno do datové schránky? Přijde vám o tom okamžitě nějaké emailové upozornění nebo něco takového? Je to zdarma? Nebo si musíte v určitých intervalech prohlížet datovou schránku a zjišťovat, jestli náhodou něco nepřišlo? Jak dlouho ta příchozí datová zpráva v datové schránce vydrží, než ji systém automaticky smaže? Může se ta datová schránka tak zaplnit, že přestane přijímat další datové zprávy?
iura
Diskutér

Odeslat příspěvekod S474N 6. 11. 2012 21:38

Ano, prijde okamzite emailova notifikace (zdarma), pripadne se da nastavit i SMS notifikace. Mam klienta i v iPhone/iPadu, takze se i v terenu muzu rovnou podivat, co mi prislo.

Na Windows pouzivam program Datovka a ta zalohuje automaticky vsechny stazene zpravy,takze o ne neprijdu. Co se tyce prehlceni schranky, o tom jsem nic neslysel.

Mimochodem, ted jsem si prosel nekolik zprav, at jiz odchozich nebo prichozich zprav v DS a vzdycky byla dorucena okamzite, napriklad:

2012-09-06 09:13:32 - EV0: Datová zpráva byla podána.
2012-09-06 09:13:32 - EV5: Datová zpráva byla dodána do datové schránky příjemce. Je-li příjemcem datové zprávy orgán veřejné moci vystupující v postavení orgánu veřejné moci, byla datová zpráva tímto okamžikem doručena.
2012-09-06 09:20:04 - EV12: Přihlásila se pověřená osoba s právem přístupu ke zprávě ve smyslu §8, odst. 6 zákona č.300/2008 Sb. v platném znění. Datová zpráva je nyní doručena. Případné dřívější datum doručení fikcí nebo doručení dodáním do schránky orgánu veřejné moci není dotčeno.

S474N
všude byl, všechno zná

Odeslat příspěvekod mikicz 6. 11. 2012 21:48

faxem? to ještě nekdo v roce 2012 používá? Jendu mám povinně, druhou dobrovolně, problémy OVM mě nezajímají a já jako uživateljsem na žádnou nevýhodu nenarazil.
mikicz
Administrátor

Odeslat příspěvekod iura 6. 11. 2012 21:49

Hmmm, tak to je dobrý. Tak možná to je problematické jen u nás, že tu jednu datovou schránku používá několik tisícovek zaměstnanců a systém to nestíhá koordinovat.

Existuje něco jako seznam uživatelů datových schránek? Protože ten vyhledávací systém je také problematický, kolikrát mi to při odesílání datové zprávy nenajde tu osobu, i když vím, že datovou schránku má, je to problém hlavně u advokátů a exekutorů. Jednou si napíšou dopředu jméno, podruhé příjmení, potřetí titul, počtvrté to mají na název advokání kanceláře a ne na sebe. Hrůza. A podle data narození mi to snad ještě nikdy nikoho nenalezlo. Nejúspěšňejší vyhledávání je podle ičo, ale to každý nemá a navíc ho musím zjišťovat na jiném PC s připojením k internetu. Prostě datové zprávy jsou velký opruz.
iura
Diskutér

Odeslat příspěvekod S474N 7. 11. 2012 08:23

iura: ale opetovne zminujes problemy na urovni OVM a nikoliv bezneho uzivatele. Me opravdu funguje vse perfektne a okamzite.

BTW schvalne napis jmeno nekoho, koho ti to nenalezlo, at to zkusime dat hledat i z "klientske" casti.

S474N
všude byl, všechno zná

Odeslat příspěvekod iura 8. 11. 2012 17:42

Tak prosím zkus, jestli najdeš podle těch údajů zadaných do vyhledávače příjemců datové zprávy při tvoření datové zprávy nějakou datovou schránku z téhle hlavičky. Bez použití něčeho jiného.
Obrázek
iura
Diskutér

Odeslat příspěvekod S474N 8. 11. 2012 18:01

Zalezitost na 5 sekund i se spustenim datove schranky:

exekutor.jpg
exekutor.jpg (146.87 ) Zobrazeno 5025 krát

S474N
všude byl, všechno zná

Odeslat příspěvekod iura 8. 11. 2012 18:32

Jo, je to ono, dobrý. My máme tedy nad tou datovou schránkou jinou nadstavbu, která je koukám pěkně nahovno. Pokud nezadám správné jméno nebo název držitele datové schránky, tak mi ji to nenalezne a musím hledat podle něčeho jiného, např. podle ičo. A z té hlavičky správné jméno nebo název držitele datové schránky nevyčtu.

-- 8. 11. 2012 18:34 --

Jinak se chci zeptat, kdo máte datové schránky, chodí vám začátkem roku automaticky informace o tom, že se na vás policie v minulém roce dotazovala do základních registrů? Dnes jsem četl nějaký pokyn, kde je uvedeno, že by to tak mělo automaticky fungovat.
iura
Diskutér

Odeslat příspěvekod S474N 8. 11. 2012 19:30

Pouzivam tento program:
:arrow: https://labs.nic.cz/page/969/datovka/

Jak na Win7, tak i iPhone/iPadu. Pro Windows se nemusi ani instalovat - portable verze.

Na zacatku roku mi nic takoveho nedoslo, kdyz jsem si manualne zjistoval dotazy na udaje z registru, tak Policie mezi nimi nebyla.

S474N
všude byl, všechno zná

Odeslat příspěvekod mikicz 8. 11. 2012 19:36

na začátku roku 2012 žádná taková funkce nebyla a nebyly ani základní registry. Jsou až od 1.7. takže pokud něco má přijít, přijde to až v lednu 2013
mikicz
Administrátor

Odeslat příspěvekod iura 8. 11. 2012 20:34

Hmmm, chci si tedy kvůli tomu zřídit také datovou schránku. Jak se datová schránka pro fyzickou osobu občana nejjednodušeji založí tak, aby bylo vše zdarma včetně infoemailů o doručení datové zprávy? Stačí navštívit CzechPoint a oni to tam se mnou sepíšou? Nebo tam musím přinést už nějakou sepsanou žádost? Stačí mít s sebou jen občanský průkaz? Tím je vše vyřízeno? Přístupové údaje mi hned dají?
iura
Diskutér

Odeslat příspěvekod mikicz 8. 11. 2012 20:42

jenom dojdeš na czechpoint s občankou, nic víc netřeba. Tedaještě je vhodné mít mailovou adresu, na kterou se posílají první aktivační údaje. Nic to nestojí, trvá to mezi 5-30 minutami podle (ne)schopnosti úředníka.
mikicz
Administrátor

Odeslat příspěvekod iura 8. 11. 2012 21:03

Dík. Můžu si zvolit ID datové schránky, nebo mi ho přidělí? Můžu si pak změnit přihlašovací údaje? Tedy jak login tak i heslo? Doufám, že tam není nějaký opruz s přihlašováním přes SMS autorizaci nebo nějakej certifikát.
iura
Diskutér

Odeslat příspěvekod S474N 8. 11. 2012 21:31

Me to zalozeni netrvalo na poste ani 5 minut.

Ja pouzivam tu aplikaci a neresim zadny autorizace, autentifikace, ani certifikaty. :mrgreen:
Naposledy upravil S474N dne 8. 11. 2012 21:40, celkově upraveno 1

S474N
všude byl, všechno zná

Odeslat příspěvekod mikicz 8. 11. 2012 21:40

ne, id zvolit nejde. generuje se. Stejně jako login, který je od id odlišný
mikicz
Administrátor

Odeslat příspěvekod scripta 26. 11. 2012 11:53

Kdybych si založil tu datovou schránku, jak je pak účtována datová zpráva, kterou posílá soukromá fyzická osoba firmě např. společnosti Home Credit? To už asi není zdarma, jako kdybych to posílal státnímu úřadu co? Kolik to stojí? Záleží nějak na objemu (velikosti) té datové zprávy a počtu příloh? Kde najdu ceník? Musím mít navíc uzavřenu nějakou smlouvu s Českou poštou, abych mohl odesílat i ty placené datové zprávy?
scripta
Diskutér

Odeslat příspěvekod joachym1 11. 1. 2013 06:00

iura píše:Jinak se chci zeptat, kdo máte datové schránky, chodí vám začátkem roku automaticky informace o tom, že se na vás policie v minulém roce dotazovala do základních registrů? Dnes jsem četl nějaký pokyn, kde je uvedeno, že by to tak mělo automaticky fungovat.

Tak to asi nefunguje, ta informace mi do DS vubec neprisla, pritom vim, ze na me bylo nekolik dotazu do ZR.
joachym1
Diskutér

Odeslat příspěvekod S474N 11. 1. 2013 08:44

Taky nic nedoslo, ale da se to vyzadat zdarma a manualne.
http://www.lupa.cz/clanky/zakladni-regi ... zjistoval/

S474N
všude byl, všechno zná

Odeslat příspěvekod joachym1 12. 1. 2013 08:25

Tak jsem zažádal manuálně a byl jsem překvapen, jak je to rychlé, do minuty po odeslání formuláře přišla do datové schránky odpověď. 8-D Byl o mě tedy docela zájem, od 1.7.2012 do dnešního dne celkem třináctkrát. :shock:

Obrázek
joachym1
Diskutér

Odeslat příspěvekod S474N 12. 1. 2013 19:15

Vzhledem k tomu, ze "odpovida" automat, tak se neni co divit.

S474N
všude byl, všechno zná