Obvinění na základě nepřímých důkazů

Diskuse na témata, která se netýkají výše uvedených témat

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod henry_99 18. 12. 2006 22:00

Chci se informovat. Přítelkyně byla zadržena v nejmenovaném OD ochrankou. Bylo to proto, že měla s sebou v batohu deodorant, který si týden před tím, zakoupila ve stejném OD. Když od ochranky žádala důkaz o tom, že deodorant skutečně odcizila, bylo jí řečeno, že stačí pouze to, že zapípaly bezpečnostní detektory. Když žádala záznam bezp. kamery, bylo ji řečeno, že to není potřeba. Později přinesla účtenku, ale ani to nestačilo a peníze za "ukradený" deodorant musela uhradit. Nejde ani tak o ty peníze, jde o princip a lidskou důstojnost...
Kdo měl pravdu? Jak to je? Snad platí presumpce neviny... nebo se pletu?
Prosím o rady, názory, vše možné. Díky.
Jsme tací, jaké nás vidí ostatní, proto je tak těžké být sám sebou...
henry_99
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rop 18. 12. 2006 23:09

U ochranek OD neplatí nic .... v případě, že je zadržena ochrankou OD a nic neukradla je vhodné volat Policii ČR :-)
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor

Odeslat příspěvekod henry_99 18. 12. 2006 23:18

Je to někde v nějakém paragrafu či tak :-) ? Abych se tím mohl ohradit?
henry_99
Návštěvník

Odeslat příspěvekod henry_99 18. 12. 2006 23:25

A jak by měla postupovat policie? Může vzít jako důkaz o vině jen to, že "zapípal" detektor?
henry_99
Návštěvník

Odeslat příspěvekod henry_99 20. 12. 2006 14:53

Potřeboval bych toto někde potvrzené, že to je skutečně tak, a že skutečně ty pravomoce nemají...
henry_99
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Rop 20. 12. 2006 19:22

tipnul bych si na prvních pár paragrafů občanského zákoníku, dále pak trestní zákon, trestní řád, zákon o přestupcích, a hlavně listina základních práv a svobod ... je toho opravdu dost ... ale v žádném zákoně není ustanoveno jaká práva má ochranka OD ... protože ona prostě žádná nemá .... v případě drobné krádeže by šlo o přestupek, který řeší policie .... v případě větší krádeže by to řešila policie, předala státnímu zastupitelství a nakonec by rozhodl soud ... OD by pak občansko-právní cestou po tobě vymáhal náhradu škody a opět by to řešil soud ... :-)
Rop
Administrátor

Odeslat příspěvekod henry_99 20. 12. 2006 19:34

Takhle: neukradla to, měla ho v batohu už předtím, než tam vešla, co by měl udělat poté OD? Lze žádat omluvu? Vrácení peněz, když není doklad o tom, že jim ty peníze dala?
Byla v ten den nemocná a byla jen nakoupit, nechtěla se tam zdržovat a proto raději zaplatila tu částku aby měla pokoj, předtím se s nima tedy pohádala ale bylo to jak mluvit do zdi... říkali ji, že zavolají policii a ona by nebyla vůbec proti, kdyby na to měla čas a nebylo ji mizerně...
henry_99
Návštěvník

Odeslat příspěvekod henry_99 20. 12. 2006 19:51

Tohle by mohlo mít svou sílu:
§ 73 Trestní zákon
Obviněný z přestupku
(1) Občan je obviněným z přestupku, jakmile správní orgán učinil vůči němu první procesní úkon.
!! Na takového občana se hledí, jako by byl nevinen, pokud jeho vina nebyla vyslovena pravomocným rozhodnutím. !!

(2) Obviněný z přestupku má právo vyjádřit se ke všem skutečnostem, které se mu kladou za vinu, a k důkazům o nich, uplatňovat skutečnosti a navrhovat důkazy na svou obhajobu, podávat návrhy a opravné prostředky.

!! K výpovědi ani k doznání nesmí být donucován. !!
henry_99
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Jintaj 22. 12. 2006 22:32

IMHO Všimli jste si, že např. ochranka na Novém Smíchově má stejnokroje dost podobné uniformám Policie České repubiĺiky? Včetně hvězdiček na výložkách a znaku na přední kapse? Pročpak asi? Psychologický efekt je důležitý... Ve skutečnosti totiž nemají ani právo vám koukat do tašky, ale v prvním momentě, kdy je zákazník zpravidla zaskočen, se nezmůže na odpor. Vím dobře , o čem mluvím. Poprvé jsem si od nich (blbec) nechal vlézt i do batohu, přestože mi nic nenašli, nebylo to příjemné, přestože detektor nepípal... koukali na mě všichni lidi okolo. Podruhé jsem ho už poslal s(lušně) někam. A nechal mě normálně jít...
Jintaj
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod MichaelJackie.S 27. 12. 2006 18:56

Sauron píše:Ochranka OD není nic jiného než jakýkoliv jiný zaměstnanec či občan, nemá žádné jiné nebo větší pravomoce než jakýkoliv jiný občan nebo zaměstnanec kohokoliv.. Tudíž bez toho aniž by tě při krádeži chytli nebo tě natočili ti můžou akorát tak výš co... NIC ! Opravdu nemá žádnou pravomoc či moc tě přinutit cokoliv zaplatit. pokud nesouhlasíš je potřeba přivolat policii ČR a je pak na dané firmě ktzerá ty lidi co tě chytili zaměstnává jak se k tomu postaví. Každopádně ochranka nejsou žádní samosoudci apd. Nneí potřeba si jich všímat nebo s nimi jednat jakkoliv jinak než s kýmkoliv jiným občanem v obchodě nebo na celém světě.i/quote]

Přesně tak, o tomhle jsem se učil někdy na začátku roku 2006. :wink:
MichaelJackie.S
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod Michal P 27. 12. 2006 22:03

Nedávno se mi stalo že na mě pískal v Tescu ten rám a chlapík v té uniformě na mě volal ať se vrátim. Slušně jsem ho odmít s tím ať si to dají spravit, kupodivu se na nic nezmohl a šel jsem dál.
Doma jsem si všimnul že na zakoupených kalhotech zůstal ten pípací přívěšek.
...
Michal P
Návštěvník

Odeslat příspěvekod WonDrak 28. 12. 2006 00:40

jj, teď na vánočních nákupech jsem byl taky v nějakým krámě a začalo jim to pípat, když jsem šel dovnitř, chlapíkovi, co vypadal spíš jak kovboj než ochranka jsem musle vysvětlit, že nic u sebe nemám, ale když jsem šel ven tak jsem měl docela strach, aby to zas nepípalo. Naštěstí ne. Měli by ty rámy dělat pořádně.
Zatím, co člověk chce si musí jít, ať to stojí, co to stojí. (doporučuji film Factotum)
WonDrak
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Premysl Tiser 28. 12. 2006 06:10

henry_99 píše:Potřeboval bych toto někde potvrzené, že to je skutečně tak, a že skutečně ty pravomoce nemají...n/quote]

Znate nejaky zakon, ktery dava jakekoliv ochrance takovou pravomoc? Tu dava jen prislusnym statnim slozkam...
Ekonomicke poradenstvi pro male a stredni podniky, transformace a prodej firem, poradenstvi pro obce, mesta, kraje a statni spravu, vyberova rizeni, kofinancovani k fondum EU.
Premysl Tiser
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod henry_99 28. 12. 2006 09:16

Neznám, dnes to jdu do IS řešit, tak se uvidí, dám sem vědět :-)
henry_99
Návštěvník

Odeslat příspěvekod ri.va 4. 1. 2007 00:05

Já jsem naštěstí zatím pípala jenom v knihovně a tam je to v pohodě :)
ri.va
Návštěvník

Odeslat příspěvekod MichaelJackie.S 4. 1. 2007 00:08

Já naštěstí nikdy, ale kdyby se to někdy v budoucnu stalo a nějakej security na mě sáhl tak má po ruce :wink:
MichaelJackie.S
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod duee 4. 1. 2007 14:16

Sauron píše:...Nneí potřeba si jich všímat nebo s nimi jednat jakkoliv jinak než s kýmkoliv jiným občanem v obchodě nebo na celém světě.
Den je plný smutku, bez špatného skutku.
duee
Návštěvník

Odeslat příspěvekod osobne 25. 4. 2007 21:02

Taková ochranka v obchodě je placená i podle toho, kolik přistihnou pachatelů, takže je jasné, že pokud budou mít na někoho byť jen podezření, tak se ho nepustí a klidně policajtům i nakecají, že viděli tu osobu, jak kradla. Tím pádem jsou ti členové ochranky bráni jako svědci a svědecká výpověď je jasný důkaz jak pro policii, tak pro správní orgán, případně soud. Takže pokud nemá podezřelý svého svědka, případně několik svědků, kteří by mu dosvědčili, že to neodcizil, tak nemá šanci. Pokud je navíc k dispozici záběr kamerového sytému, tak je to jasné i bez svědků.
Jinak zadržet osobu přistiženou při trestném činu nebo bezprostředně poté, má právo kdokoliv, tedy i ochranka obchodu. Může ji omezit na svobodě, zajistit důkazy, zjistit totožnost a zabránit jejímu útěku jakýmkoliv přiměřeným způsobem. Pak je povinen osobu předat policii, která provádí další úkony.
8) 8) 8)
"osobne" je o5 z5 ... a s ním přichází i zákon !!!
osobne
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod OS 26. 4. 2007 12:14

osobne: Můžou zadržet osobu přímo přistiženou při činu, nebo stačí jen podezření? Kdyý budou jen mít podezření, tak mi nic nemůžou, ne?
OS
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Rop 26. 4. 2007 13:09

to že tě chytnou pri činu neznamená nic jiného než že jsi podezdřelý ze spáchání trestného činu nebo přestupku ... o něčem víc rozhoduje soud či úřad :-)
Rop
Administrátor

Odeslat příspěvekod OS 26. 4. 2007 13:30

Aha, takže mě můžou zadržet :?:
OS
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Rop 26. 4. 2007 14:13

Ano ... ale musí o tom neprodleně informovat policii a jenom do doby jejich příjezdu :-)
Rop
Administrátor

Odeslat příspěvekod henry_99 26. 4. 2007 19:03

To oni ale neudělali...
henry_99
Návštěvník

Odeslat příspěvekod henry_99 26. 4. 2007 19:39

Že se k tomu tématu vracím - když si teď přečtete první příspěvek, zjistíte, že postup ochranky byl sice správný v konkretním měřítku, ale globálně nikoliv... mohli ji zadržet, ale co se konalo poté, už bylo za hranicemi pravomocí a minimálně i slušného chování... nemyslíte?
henry_99
Návštěvník

Odeslat příspěvekod osobne 26. 4. 2007 21:13

Rop píše:to že tě chytnou pri činu neznamená nic jiného než že jsi podezdřelý ze spáchání trestného činu nebo přestupku ... o něčem víc rozhoduje soud či úřad :-)m/quote]

Jo jo, nejdřív je jenom podezřelý, potom je obviněný, pak je obžalovaný a nakonec odsouzený.
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
osobne
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod osobne 26. 4. 2007 21:18

henry_99 píše:Že se k tomu tématu vracím - když si teď přečtete první příspěvek, zjistíte, že postup ochranky byl sice správný v konkretním měřítku, ale globálně nikoliv... mohli ji zadržet, ale co se konalo poté, už bylo za hranicemi pravomocí a minimálně i slušného chování... nemyslíte?
osobne
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod OS 27. 4. 2007 10:40

osobne píše:
Rop píše:to že tě chytnou pri činu neznamená nic jiného než že jsi podezdřelý ze spáchání trestného činu nebo přestupku ... o něčem víc rozhoduje soud či úřad :-)m/quote]

Jo jo, nejdřív je jenom podezřelý, potom je obviněný, pak je obžalovaný a nakonec odsouzený.
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:r/quote]

Podezřelý - obviněný a nakonec na základě důkazů a s pomocí právníka a úplatku zbaven viny a osvobozen. :D
OS
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod osobne 27. 4. 2007 11:03

OS píše:Podezřelý - obviněný a nakonec na základě důkazů a s pomocí právníka a úplatku zbaven viny a osvobozen. :D

Ne ne ne, trestní řád nezná pojem "osvobozen".
:wink: :wink: :wink:
osobne
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod OS 27. 4. 2007 12:38

osobne píše:
OS píše:Podezřelý - obviněný a nakonec na základě důkazů a s pomocí právníka a úplatku zbaven viny a osvobozen. :D
Ne ne ne, trestní řád nezná pojem "osvobozen".
:wink: :wink: :wink: /quote]

Pardon, nejsem právník :oops:

Nevinen? Zproštěn viny?
OS
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod osobne 27. 4. 2007 14:42

Podezřelý, obviněný, obžalovaný - ti všichni jsou stále ještě nevinní a svoji nevinu nejsou povinni žádným způsobem prokazovat. O žádných z nich nelze říct, že by byl vinen.

§ 2 odst. 2 tr. řádu
Dokud pravomocným odsuzujícím rozsudkem soudu není vina vyslovena, nelze na toho, proti němuž se vede trestní řízení, hledět, jako by byl vinen.

8) 8) 8)
osobne
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod zadirr 29. 4. 2007 10:18

osobne píše:...zadržet osobu přistiženou při trestném činu nebo bezprostředně poté, má právo kdokoliv...k/quote]

A jak je to s přestupkem? Protože krádež deodorantu za stovku není trestny čin.
zadirr
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod osobne 29. 4. 2007 10:37

I krádež deodorantu za 100 Kč může být trestným činem, pokud je pachatelem nějaký člověk, který byl v posledních třech letech za takový čin odsouzen nebo potrestán. Ale tato informace se zjistí nebo vyloučí až následně lustrací v policejních evidencích, do té doby je zde ale podezření, že může jít o trestný čin dle § 247 odst. 1 písm. e) trestního zákona, v tom případě pak není rozhodující hodnota odcizené věci. Proto může být takový pachatel také zadržen dle trestního řádu kýmkoliv, protože je zde dáno i podezření z trestného činu a ne jen z přestupku.

§ 247 tr. zák.
Krádež
(1) Kdo si přisvojí cizí věc tím, že se jí zmocní, a
a) způsobí tak škodu nikoliv nepatrnou,
b) čin spáchá vloupáním,
c) bezprostředně po činu se pokusí uchovat si věc násilím nebo pohrůžkou bezprostředního násilí,
d) čin spáchá na věci, kterou má jiný na sobě nebo při sobě, nebo
e) byl za takový čin v posledních třech letech odsouzen nebo potrestán,
bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo peněžitým trestem nebo propadnutím věci.

ObrázekObrázekObrázek
osobne
Trvalý BAN