Úplatky

Diskuse na témata, která se netýkají výše uvedených témat

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Co vy a úplatky?
Beru i dávám 4 %  25%  [ 4 ]
Jenom beru 2 %  12%  [ 2 ]
Jenom dávám 0 %  0%  [ 0 ]
Neberu ani nedávám 10 %  62%  [ 10 ]
Celkem hlasů : 16

Odeslat příspěvekod Rop 18. 4. 2007 16:28

Jak jste na tom s úplatky?
Berete?
Dáváte?
Komu?
Jak často?
Myslíte si, že to je nezbytně nutné pro přežití v tomto státě?
Co vy na to?
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rop 18. 4. 2007 16:30

Tak já začnu ... já jsem čistý jak lilie v tomto směru :-)
Úplatky neberu (ani nejsem v pozici že by mi je někdo nabízel) a ani nedávám (na co taky?).
A myslím si že přežít se dá ... ale chce to občas trochu zatlačit na příslušného úředníka :-)
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Michal P 18. 4. 2007 19:09

Pokud se nepočítá že někomu dám třeba kafe a bonboniéru, tak úplatky nedávám.
A to jsem se do situací kdy lidi úplatky dávají dostal ( např. spor s OÚ o obecní byt, koupě nemovitosti, operace syna )
...
Michal P
Návštěvník

Odeslat příspěvekod osobne 18. 4. 2007 20:36

Kafe i bonboniéra je samozřejmě také úplatek!!!

§ 162a odst. 1 zák. č. 140/1961 Sb.
Úplatkem se rozumí neoprávněná výhoda spočívající v přímém majetkovém obohacení nebo jiném zvýhodnění, které se dostává nebo má dostat uplácené osobě nebo s jejím souhlasem jiné osobě, a na kterou není nárok.

:o :o :o
"osobne" je o5 z5 ... a s ním přichází i zákon !!!
osobne
Trvalý BAN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod WonDrak 18. 4. 2007 22:12

ale snad dát někomu dárek k narozkám o trochu dřív (nebo k nějakáme bezvýznamnému výroční) to se snad může, ne? :wink:
Zatím, co člověk chce si musí jít, ať to stojí, co to stojí. (doporučuji film Factotum)
WonDrak
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rop 19. 4. 2007 09:56

no můžeš ... pokud to není zrovna úředník, který rozhoduje o stavbě tvého domu :lol:
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod WonDrak 19. 4. 2007 19:03

no ale co když má zrovna narozeniny, přece, že znáš úředníka, to není trestný :wink: šak nějakej pět v českých na stole, no znáte to :P
Zatím, co člověk chce si musí jít, ať to stojí, co to stojí. (doporučuji film Factotum)
WonDrak
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Michal P 20. 4. 2007 19:44

osobne: přesně takovou reakci jsem od tebe čekal :)

Tak jsem uplatil jednu úřednici za mne opravila chyby ve formuláři, žádné obohacení jsem z toho neměl, kromě anabáze kterou bych musel podstoupit při opravě oficiálně.
Bylo to v hodnotě cca 60kč. :)
...
Michal P
Návštěvník

Odeslat příspěvekod osobne 20. 4. 2007 22:12

Michal P: Takže jsi zaprvé nesprávně hlasoval ve zdejší anketě.
Zadruhé jsi se dopustil trestného činu "podplácení" dle § 161/2b) trestního zákona, za který ti hrozí trest 1 až 5 let odnětí svobody + peněžitý trest.
Zatřetí žádné tvé obohacení není ke spáchání tohoto trestného činu třeba, tímto trestným činem je porušena "věc obecného zájmu".

§ 161 tr. zák. Podplácení
(1) Kdo jinému v souvislosti s obstaráváním věcí obecného zájmu poskytne, nabídne nebo slíbí úplatek, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok nebo peněžitým trestem.
(2) Odnětím svobody na jeden rok až pět let nebo peněžitým trestem bude pachatel potrestán,
a) spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 v úmyslu opatřit sobě nebo jinému značný prospěch nebo způsobit jinému značnou škodu nebo jiný zvlášť závažný následek, nebo
b) spáchá-li takový čin vůči veřejnému činiteli.

:P :P :P
"osobne" je o5 z5 ... a s ním přichází i zákon !!!
osobne
Trvalý BAN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rop 20. 4. 2007 22:38

on je obecní zájem to že budu naprosto zbytečně zatěžovat stání (obecní) úředníky? To jako třeba když se upíšu v daňovém přiznání a úřednice koukne a vidí ... a údaj opraví ... místo toho abych podával opravné daňové přiznání a já ji za to koupím čokoládu tak to je úplatek? Ono se občas musí myslet hlavou ... a ne paragrafy :lol:
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod osobne 21. 4. 2007 12:01

Obstaráním věci obecného zájmu se rozumí obstarání záležitosti na níž má zájem celá společnost nebo její část, případně větší skupina lidí. Patří sem především oblast jakékoliv činnosti ve státní správě (např. stavební řízení, přijímací řízení na vysoké školy), samosprávě (např. přidělování obecních bytů), zdravotnictví (např. provedení lékařského výkonu) a další ...
:!: :!: :!:
"osobne" je o5 z5 ... a s ním přichází i zákon !!!
osobne
Trvalý BAN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rop 21. 4. 2007 12:09

No a kdo řekl že Michal P si nechal opravit formulář který byl v obecním zájmu :lol: jo jo ... to jsou ty dnešní "samosoudci" kteří někoho odsoudí aniž by měli důkaz :-) Kluku já tě na tomhle foru nemít tak se už snad ničemu nezasměju :lol:

Jo a necituj předcházející příspěvky ... je to zbytečný brouku :P
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod osobne 21. 4. 2007 12:14

Všechny formuláře jsou v obecném zájmu. Ve státní správě a samosprávě neexistuje takový formulář, který není věcí obecného zájmu. "Michal P" si prostě myslel, že úplatkem mohou být pouze peníze (finanční částka), ale to není pravda. Úplatkem může být cokoliv, i káva nebo bonboniéra.
Michal P píše:Pokud se nepočítá že někomu dám třeba kafe a bonboniéru, tak úplatky nedávám. ...
"osobne" je o5 z5 ... a s ním přichází i zákon !!!
osobne
Trvalý BAN
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Rop 21. 4. 2007 12:56

A jak je v obecním zájmu daňové přiznání, které úřednice opraví tak aby bylo správně, místo toho abych podával opravné daňové přiznání? Více práce pro úřednici i pro mě ... to je obecní zájem?

hlavou ... hlavou ... to je ta věc co máš na krku :-)
Když nevíš co s tím, tak to zaúčtuj na základní stádo.
Rop
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod osobne 21. 4. 2007 13:24

Pokud to úřednice opraví za úplatek, tak to v pořádku není. V ČR není trestné pouze přijímání úplatku, ale i dávání úplatku (podplácení). To prostě nezměníš, ať budeš myslet čímkoliv. O tom, co je a není trestným činem, rozhoduje soudce na základě trestního zákona a na základě ustanovení konkrétního paragrafu, který je věnován konkrétnímu trestnému činu, to prostě nezměníš, i kdybys měl na krku 2 hlavy.
"nullum crimen sine lege", tedy jen zákon stanoví, co je trestným činem!!!
:roll: :roll: :roll:
"osobne" je o5 z5 ... a s ním přichází i zákon !!!
osobne
Trvalý BAN
Uživatelský avatar

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků