Stavební spoření a hypotéky

Stavební spoření, hypoteční, překlenovací a jiné úvěry, normy a předpisy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod suram 10. 2. 2020 13:45

Nejlepší akce jsou vždy v prosinci.
suram
Diskutér

Odeslat příspěvekod Ninaa 10. 2. 2020 19:17

cal5 píše:Od prosince 19 jsem po vázací době u SS Wustenrot. V IB stavebka je nyní info že zbývá dospořit pro max. státní podporu 0,- Jestli tomu dobře rozumím mám to předplaceno z minulých vkladů a nemusím už nic přivkládat? SS budu ukončovat někdy v průběhu tohoto roku. Státní podpora za rok 2020 mi přijde příští rok od wustenrot normálně na běžný účet? Další stavebko bych založil někdy na konci roku 2021. Je to tak OK?

Ano. V IB u Wust když si klikneš na detail a v detailu si vybereš záložku "Státní podpora", máš tam sloupek "Převod pro výpočet SP" a vedle "Nárok na SP", tam vidíš přesnou částku, kterou máš předplacenu a že máš nárok na SP.
Výpovědní lhůta trvá 3 měsíce, pokud máš ve 12/19 konec vázací doby, tak můžeš podat výpověď už teď- je na to formulář. Nevyplacenou nárokovanou státní podporu pošlou na účet, který uvedeš v tom formuláři. A kvůli poplatkům za vedení dává smysl zakládat další spoření ke konci příštího roku, když "odpouští" poplatek za založení.
Ninaa
Návštěvník

Odeslat příspěvekod cal5 11. 2. 2020 17:36

Díky za odpověď. Úrok mám snížený z 2,2pa na 1,66pa. Má smysl to tam nechávat a nebo raději vypovědět? Kdybych vypověděl tak připíšou sp 19 a 20?
cal5
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod fremantle 11. 2. 2020 18:39

Pokud tomu stavebku uplynula vázací lhůta (což nejspíš ano, když uvádíš, že ti SS snížila úrokovou sazbu), osobně bych to vypověděl - nemá smysl to držet. Úroková sazba kolem 1,6 % p.a. je aktuálně na "lepších" spořicích účtech, kde není třeba čekat na peníze s 3 měsíční výpovědní lhůtou...

Státní podporu za letošní rok obdržíš, pokud jsi letos vložil (anebo máš "předplaceno" z let minulých) obligátních (plusmínus - v závislosti na úrocích) 20 tisíc Kč vyplacenou příští rok, takže zabývat se otázkami sjednáním založení nového stavebního spoření bude mít smysl až někdy koncem roku 2021.

Osobně si nemyslím, že stavební spořitelny budou mít potřebu úrokové sazby na stavebním spoření v blízké době zvyšovat, potřebují peníze především půjčovat a zatím je odkud brát a vůbec stavebko na změny tržních podmínek reaguje mnohem pomaleji, než spořicí účty nebo termínované vklady. Zatím se nejlepší sazby pohybují snad kolem 1,2 % p.a., ale dovedu si představit, že v koncem roku 2021 by mohlo jít stavebko uzavřít i se sazbou 1,5 % p.a. (stavební spořitelna pak může půjčovat se sazbou 4,5 % p.a., což už je pro SS docela slušný vývar - pokud se v té době budou nezajištěné spotřebáky pohybovat někde kolem 8 % p.a., místo současných obvyklých 6,5 % p.a.: https://www.mesec.cz/aktuality/spotrebi ... -6-51-p-a/).
fremantle
Diskutér

Odeslat příspěvekod Ninaa 11. 2. 2020 19:48

cal5 píše:Díky za odpověď. Úrok mám snížený z 2,2pa na 1,66pa. Má smysl to tam nechávat a nebo raději vypovědět? Kdybych vypověděl tak připíšou sp 19 a 20?

Ohledně připisování státních podpor: ano, připíšou. Viz aktualizovaný web s kvalitním info: https://www.stavebky.cz/kdy-prijde-statni-podpora/
je tam též diskuzní forum, kde odpovídá autor webu.

A já bych vypověděla - když podáš výpověď v únoru, tak 3měs lhůta běží 1.3.-31.5. čili SP za rok 2019 tam už budeš mít připsanou, za rok 2020 ti pak pošlou dodatečně. Na spořáku budeš mít peníze kdykoli k dispozici a na úroku dostaneš víc(není měsíční poplatek za vedení), i když bys měl jen 1,5%, nemá cenu otálet.
Ninaa
Návštěvník

Odeslat příspěvekod jichaj 11. 2. 2020 20:15

Dojde s ukoncenim stavebniho sporeni u Rsts i k ukonceni Zlateho uctu nebo jsou na sobe nezavisle?
jichaj
Diskutér

Odeslat příspěvekod suram 11. 2. 2020 20:35

To by mě také zajímalo. Už to někdo otestoval? Po telefonu mi na infolince říkala, že zůstane. Ale na infolinku není spoleh.
suram
Diskutér

Odeslat příspěvekod antonsek 15. 2. 2020 07:36

Dle přílohy č. 0131 ke smlouvě Zlatého účtu (tarif S123) to vypadá, že ukončení souběžné smlouvy stavebního spoření není důvodem k výpovědi Zlatého účtu (tarif S123). Je to důvodem pouze ke změně variabilního úroku do doby, než je uzavřena další souběžná smlouva. Banka je oprávněna jí jednostranně vypovědět, pouze pokud by na ní klient požadoval přiznání státní podpory. Tady je asi teoretické nebezpečí, pokud je ukončena souběžná smlouva se státní podporou, aby si RSTS účelově nemyslela, že státní podporu požaduje klient poté automaticky přiznat na Zlatém účtu.
https://sis.rsts.cz/cibis-web/mvc/prilohapdf/3136067/131.pdf
antonsek
Diskutér

Odeslat příspěvekod fremantle 24. 3. 2020 18:25

Konec tarifu ProÚvěr OY-U od Wüstenrotu s úrokovou sazbou z úvěru 1,99 % p.a. :-(

Plánoval jsem si ho pořídit, ale nakonec jsem se tak dlouho kroutil, až k tomu nedošlo, no škoda... (anebo je nějaká možnost ho získat "pod pultem", nebo u nějakého poradce na papírové žádosti uvést starší datum jakože se odeslání na centrálu zdrželo třeba kvůli pandemii? :hm). Asi k tomu muselo dojít (i když to mohla být jediná konkurenční výhoda "Moneta stavební spořitelny", když nikdo nenabízí úvěr ze stavebka pod 3 % p.a.), ale opravdu jsem nepočítal, že to bude právě teď, když si stavební spoření přes poradce sjednat ani nelze...

Obrázek
fremantle
Diskutér

Odeslat příspěvekod vpe 25. 3. 2020 19:08

Za jake % kdo mate HYPO?
vpe
Diskutér

Odeslat příspěvekod tmx643 25. 3. 2020 20:10

Ze kdy? Myslím, že poslední dva týdny se moc hypoték nesjednávalo :)
tmx643
Diskutér

Odeslat příspěvekod vpe 26. 3. 2020 15:04

Z Letos
vpe
Diskutér

Odeslat příspěvekod tmx643 26. 3. 2020 15:39

V lednu 2,08 % Refinanso.
Hned to pak šlo nahoru. Teď teoreticky nejlepší Fio za 2,18 %, ale to asi nedají, možná tak 2,28 %. Každopádně za měsíc už myslím 2,08 % půjde normálně a za 4 měsíce to bude hodně vysoká sazba.
Sazby téměř jistě dost klesnou (hypoindex minimálně o 0,5 %, takže pod 2 %). Problém může být ale s oceněním nemovitosti, tj. že to banka ocení třeba o 20 % níž a to pak může být problém dosáhnout na sazby pro LTV 80.
tmx643
Diskutér

Odeslat příspěvekod vpe 26. 3. 2020 15:46

To mas ale s pojistkou, jaky mas realny RPSN ? Ale dobra nabidka. Fio to jsou bridilove a jeste si musis zaplatit svuj odhad vzdycky.

Banka resp jeji odhadce to uz davno ocenuje -20% pod cenu inzeratu, rika tomu realna cena.

dalsich -20% mas LTV 80%, aby byla nejak zajimava sazba, takze realne dosahnes cca 65% z cen v inzerci

“Realitni” hypo navic byly vetsinou ltv 60% takze jeste mene.
vpe
Diskutér

Odeslat příspěvekod tmx643 26. 3. 2020 15:55

Bez pojistky. Jediná podmínka je příjem na účet 15000 Kč měsíčně.
Tj. RPSN bylo 2,10 % (byly v tom zápis a výmaz zástavního práva, čerpání hypo, atd.).

No byt požadovali pojistit na 7900000, přičemž lednová tržní cena tu byla tak 9000000 (plus 400000 sklep a garáž). Takže předpokládám, že to byla jejich cena, tj. o nějakých 12 % nižší. Pokud by nyní dali třeba dalších 15 % dolů (tj. 6715000), tak z toho 80 % by bylo 5,4 milionu, což je o dost míň, než nám zbývá. Takže pak bych já už refinancovat nemohl.
tmx643
Diskutér

Předchozí stránkaDalší stránka