Stavební spoření a hypotéky

Stavební spoření, hypoteční, překlenovací a jiné úvěry, normy a předpisy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Mikka1 3. 12. 2021 05:45

Zvažuji uzavření druhého stavebka (první mám 3 roky u ČS) z důvodu možnosti (možná) levného úvěru pro případ potřeby (konkrétní plány nemám).
Nejlépe mi vychází Modrá pyramida Moudré spoření, chápu správně, že by ho stačilo založit, spořit nějaké drobné a vyšší částku dodat až v případě potřeby úvěru a že ten by byl za 3,5%? Jsou v tom nějaké háčky, které nevidím?
U ČS mám úrok 1%, takže úvěr by byl za 4%, CČ 400 000, mělo by nějaký smysl zakládat druhé také u nich? Mně přijde, že MP umí leccos dost ohnout.
Děkuji za názory.
Mikka1
Nadšenec

Odeslat příspěvekod swisst 3. 12. 2021 10:57

Uvažujete správně, Modrá pyramida má dnes pro úvěr ze stavebního spoření velmi zajímavé podmínky.

Je tam jeden háček, který se ale dá zvládnout: jakmile splníte podmínky pro úvěr (spoříte 2 roky a dospoříte 25% cílové částky), musíte rychle zareagovat na nabídku úvěru. MPSS vám pošle nabídku úvěru, a vy musíte

  • do 4 týdnů tuto nabídku přijmout a
  • do 3 měsíců předloži poždadované podklady k úvěru

Když tyto termíny nedodržíte, váš nárok na úvěr zaniká. Těžko říct, jak s tím bude MPSS nakládat, zda a jak tohoto ustanovaní bude využívat. MPSS asi bude chtít dávat úvěry, ale tímto způsobem se může vyvázat z povinnost držet úrokovou sazbou - úvěr poskytne, ale se sazbou jinou.

Pokud jste na úvěr připraven, neměl by to být problém. Důležité je, nesplnit podmínky pro úvěr dříve.
swisst
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Mikka1 4. 12. 2021 09:06

Děkuji moc za reakci.

Tak já bych neměla moc důvody splnit podmínky pro úvěr "náhodou", nemá moc smysl tam dávat víc peněz.

Ale jak to studuji, tak tam moc kliček nevidím.
- uzavření zdarma - dala bych maximální CČ, při které není třeba ručitel (to je buď 700 000 nebo 800 000 - nemůžu to dohledat),
- pro vyšší úrok ze spoření chtějí 0,5% - ale v tomto roce jen za prosinec, tak to bych zaplatila a vidělo by se příští rok, nezdá se mi, že by tam byla povinná minimální částka (kdyby někdo měl zkušenosti, ať dá vědět, třeba u smlouvy na dítě u RB minimální částku mám),
- pak nevím, jestli mám chtít státní podporu, když ještě pár let ji budu čerpat na smlouvu u ČS.

Přijde mi, že se tím nedá nic moc zkazit a náklady jsou v podstatě jen vedení účtu, za pár let může být úvěr za 3,5% zajímavý, když ne, tak ne, tak se to dospoří.

Ale třeba mám v tom někde nějakou myšlenkovou chybu.

Moc děkuji za rady.
Mikka1
Nadšenec

Odeslat příspěvekod swisst 4. 12. 2021 12:05

Myšlenkovou chybu nečiníte.
Pro úvěr bez zajištění nemovitostí má MP limit 800 000 Kč, ručitelé se dnes už moc nepoužívají.
Státní podporu klidně chtějte, bude se nárokovat na starší smlouvu, pouze pokud byste na staré smlouvě naměla naspořeno, bude využita smlouva novější. Viz zde: https://www.stavebky.cz/vyse-statni-pod ... b-vypoctu/

Jediné riziko spočívá v bonitě: stavební spořitelna může odmítnout poskytnutí úvěru, pokud nebudete schopna prokázat dostatečný příjem. Ale to platí u všech bank i stavebních spořitelen.

A úvěr za 3,5 % je zajímavý už dnes: hypotéky jsou kolem 4 %, úvěry bez zajištění nemovitostí jsou ještě výš.
swisst
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Mikka1 6. 12. 2021 23:42

Moc děkuji.
Dost jsem přemýšlela, jakou dát tu CČ, přijde mi že 800 - 900 tis., úvěr pak vyjde pod 700 tis., to by mohli zkousnout i bez ručení nemovitostí.
A když ne, tak ne.
Mikka1
Nadšenec

Odeslat příspěvekod swisst 7. 12. 2021 10:05

Včera Modrá pyramida zvýšila částku, kterou dá i bez zajištění nemovitostí na 1,0 mil. V určitých případech až 2,5 mil. Ale samozřejmě záleží na bonitě žadatele.

Poplatek za uzavření se neúčtuje. A není povinné brát si úvěr v plné výši.

Tudíž je lépe sjednat raději vyšší cílovou částku. Omezení je v tom, že je potřeba počítat s povinností spořit (0,5 % CČ) a naspořit 25 % CČ. Změna cílové částky je možná, ale stavební spořitelna na ni nemusí přistoupit.
swisst
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Mikka1 7. 12. 2021 14:31

Zvýší zástava nemovitosti bonitu? Nikdy jsem se o to nezajímala, nepůjčovala jsem si (kromě KK).
Problém prostě je družstevní byt, někde jsou ty cenové rozdíly ve srovnání s OV ohromné. Jako ono by šlo nejspíš i to zastavení, ale jiné nemovitosti, a já to moc nechci. Co by nešlo nikdy je ručitel.
Kde je napsaná ta povinnost spořit 0,5%? Já to nenašla. Přijdou mi ty jejich podmínky zmatečný, ale pokud tam ta povinnost je, tak snad chápu správně, že není každý měsíc, ale stačí poslat odpovídající částku jednou ročně.
Hezky vychází 800 000, 7200 spoření, 7200 úvěr.
Dneska jsem zkoušela tu jejich aplikaci na mobil a tam se spoření vůbec netváří, že by k němu patřil úvěr, automaticky to snižuje CČ podle zadané výše úspory a naopak.
Ten 1 mil. je na zvážení, při současných cenách a inflaci.
Mikka1
Nadšenec

Odeslat příspěvekod fremantle 7. 12. 2021 21:35

S úvěrem ze stavebního spoření u MPSS jsem to zamýšlel podobně (nechat běžet dva roky, naspořit 25 %) a načerpat, ale nedopadlo to... Stavebko jsem kdysi uzavíral online přes IB KB, po dvou letech mi nabídka přidělení cílové částky snad i přišla, spořitelna se nějak neměla k tomu, aby úvěr nějak řešit řešit začala (souhlas s nabídkou přidělení jsem posílal datovkou, nedočkal jsem se žádné reakce, když jsem chtěl začít uhánět, tak jsem byl natlačen do toho, abych si našel nějakého "poradce", nicméně ten člověk to nevěděl řešit ani procesně - tvářil se, jakoby žádný řádný úvěr nikdy neuzavíral, typický "bouchač pojistek" - díky tomu, že ta lhůta, během které spořitelna úvěr "musí" poskytnout uplynula, tak trpělivost to chtít řešit dále nakonec došla i mně).

Mám poněkud pocit, že spořitelna řádné úvěry nemá vůbec vůli poskytovat a klienty se snaží uvrtat do nevýhodných překlenovacích úvěrů (z osobní zkušenosti jak "ochotně" překlenovák poskytli v Buřince i Lišce - ač u obou jsem délku překlenovací fáze cílil na 2 roky, tedy nejnižší možnou dobu přidělení řádného úvěru, tak nevěřím, že by se tak podbízeli i u žádosti o řádný úvěr, leč nakonec jsem o samotný řádný úvěr po 6 letech spoření žádal u RSTS a tam to nakonec proběhlo docela hladce - tam mám několik set tisíc bez zajištění se sazbou 3 % ročně mínus daňový odpočet).

Založit stavebko s úmyslem případně čerpat úvěr sice lze, přinejhorším zůstane na spoření, ale nespoléhal bych na určité přidělení (anebo si to chce předem raději najít poradce, který to chápe, má potřebný "tah na branku" a bude to dělat i za dva roky). Jediné, co mi na tom tarifu ještě vadí, je příliš "rychlé" splácení úvěru (0,9 % z cílové částky) - tam už nemusí být takový rozdíl třeba vůči spotřebitelského úvěru na 96 měsíců - třeba Sberbank CZ s bonusovou sazbou 2,77 % p.a. (u úvěrového tarifu v RSTS splácím 0,55 % CČ - a i po dvou letech splácení (a půlročním vládním moratoriu), budu úvěr splácet ještě dalších celých 8 let - samozřejmě lze kdykoliv splatit, ale kdo by to při současné inflaci dělal)...
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod Dray.mond 14. 12. 2021 09:34

Dobrý den, měl bych prosbu jestli si najdete minutku, prosím o radu.

V současnosti máme s manželkou stavební pozemek a plánujeme stavět RD (cena cca 4.5mil), máme cca 1.4mil v hotovosti a možnost půjčit si od příbuzných 1.5mil. (velmi dobré vztahy, nebude problém).

Momentálně kreslíme projekt a v lednu bychom měli žádat o stavební povolení.
Počítám, že příští tok začneme stavět a na podzim 2023 se stěhovat když všechno půjde jak má.

Manželka je sice na mateřské, ale podmínky pro hypo bychom měli bez problémů splnit.
Přemýšlíme jestli vzít hypotéku teď nebo až prostavíme vlastní peníze. Počítám, že sazby půjdou pořád nahoru a 5% hypo bude příští rok asi standard. Otázka jestli se to v 2023 může zlepšit...

V současnosti mám nabídku na 3,79%.

Předem mockrát děkuji.
Dray.mond
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod vpe 14. 12. 2021 13:23

A pokud si myslíš, že sazby půjdou nahoru, tak si to vezmi teď :-)) za 3,79% to je pohoda… ucb, sberbank, moneta?

To načerpání (a tedy začátek placení úroků) jde myslím oddalovat - snad až o rok od podpisu?
<- Patria kod 1000 - klikni na muj nick vlevo
<- Tipli 300 Kč bonus
<- Investown bonus nyni 1000 Kč (nemovitosti, zhodnoceni >10%)
<~ Allegro CZ 200 Kč za reg, 5 doprav zdarma a od 2. do 8.10. je tam slevovy kupon 300,-
vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod tom brava 16. 12. 2021 14:47

Dray.mond píše:. Otázka jestli se to v 2023 může zlepšit...



názor "experta" bude 2023 pokles sazeb ale až 2024 se dostanou na souč., možná i nižší úroveň
https://www.kurzy.cz/zpravy/623919-hypo ... -se-proto/
tom brava
Diskutér

Odeslat příspěvekod Mikka1 20. 12. 2021 22:02

fremantle píše:S úvěrem ze stavebního spoření u MPSS jsem to zamýšlel podobně (nechat běžet dva roky, naspořit 25 %) a načerpat, ale nedopadlo to...


Ráda tě zase vidím :-)
Dotaz, spořil jsi těch 0,05% CČ? Ve smlouvě mají, že spořitelna MŮŽE ukončit smlouvu. Nevíš, jak se k tomu staví?
Já to asi stejně uzavřu, uvidíme, co čas přinese, alternativy v podstatě nejsou, RB reagovala rychle a tarify předělala a další v řadě liška má splátky úvěru 2%, takže taky nemyslitelné.
Moc děkuji za rady.
Mikka1
Nadšenec

Odeslat příspěvekod Lukas063 22. 12. 2021 15:28

Ahoj všichni, moc to tu delší dobu nesleduju, ale... přemýšlím, že na poslední chvilku někde nechám založit 2x stavebko, máme účet u RB a ČSOB... kde se na těch 6 let upsat? Úvěry apd nepotřebuji řešit.

Děkuji za pomoc při výběru.
Lukas063
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Alfréd z hor 22. 12. 2021 15:37

No ještě by mohla nějaká spořitelna před koncem roku zvýšit sazbu :D , u RB určitě nelze plně on-line založit, jedině osobně, ČSOB nevím, ale ta má kok.tsky rozdělené úročení na základ + bonus, což je pro mě samo o sobě odstrašující a demotivující tam něco zakládat. Také budu řešit příští týden, ale zatím také nevím kde, zřejmě moneta, nebo spořka, bo tam to jde s bankovní identitou plně online. Tak jako v minulosti, chodit do banky 30.12. zakládat stavebko a hned vkládat fifni na pokladně už letos nechci. Spíš zvažuju, jestli na to letos nehodit bobek a nepočkat, až zvýší úroky, aby to nebylo tak prodělečné ...
Alfréd z hor
Nadšenec
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod outlier 22. 12. 2021 20:06

No já považuju zakládání stavebka v tenhle moment za nesmysl... to přece ty protiinflační dluhopisy musí vycházet líp a jsou mnohem flexibilnější, ne? Samozřejmě jde o to, kolik chcete spořit na začátku.
outlier
Nadšenec
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků