Stavební spoření - AKCE (před koncem roku)

Stavební spoření, hypoteční, překlenovací a jiné úvěry, normy a předpisy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod tojejedno2 15. 12. 2022 10:57

Otázka pro ty, kteří stavebko nemají:
Budete teď zakládat. Proč ano proč ne?
Já váhám. 20k ročně není zničující částka. Pokud vím, vklady jsou pojištěné. Zúročení nevychází nejhůře, samozřejmě, zásadní je rizko zrušení státní podpory.

Pokud založíte, kde? Mě vychází nejlépe Moneta. Ale je možné, že do konce roku se ještě objeví nějaká akce?
tojejedno2
Návštěvník

Odeslat příspěvekod DrholecR 15. 12. 2022 11:24

MONETA teď vychází nejlíp. Máme polovinu prosince, do konce roku už pochybuju, že by někdo přišel s lepší nabídkou.
DrholecR
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod filas81 15. 12. 2022 13:20

Já si založil v Modré s tím bonusem 5000,-
filas81
Nadšenec

Odeslat příspěvekod lungaj 15. 12. 2022 14:30

V Monetě založeno s bonusem pro dceru, v lepší nabídku už letos taky moc nevěřím. Srovnatelný výnos (za současných podmínek) žádný jiný pojištěný produkt nenabízí. Samozřejmě, s rizikem zrušení budoucích státních podpor i za běhu smlouvy je nutné reálně počítat (přestože vám v bance budou tvrdit opak). Když k tomu dojde, trochu si zanadáváme a s těmi 3% to do konce vázací doby přetrpíme, nebyl by to zase až takový propadák...
lungaj
Návštěvník

Odeslat příspěvekod dr._lukas 15. 12. 2022 14:54

Pokud by došlo ke zrušení státní podpory, tak je to přece zásadní změna smlouvy a měla by jít beztrestně ukončit ;-)
dr._lukas
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod swisst 16. 12. 2022 10:56

dr._lukas píše:Pokud by došlo ke zrušení státní podpory, tak je to přece zásadní změna smlouvy a měla by jít beztrestně ukončit ;-)


Nejde o změnu smlouvy, ale o změnu zákona. Ale to je jen formalita. Podstatné je, že v roce 2010 prošlo snížení státní podpory bez možnosti smlouvu ukončit.

Je pravda, že kdyby došlo ke zrušení (nikoli pouze snížení) státní podpory, mohlo by to být posuzováno jinak - byl by to drastičtější zásah.
swisst
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod CZ4R 9. 1. 2023 21:52

dá se někde u ČSOB (bývalá liška) zjistit případný úrok pro hypotéku? SS jsem založil před 2 lety, ale úrokovou sazbu jsem nikde v klientském portálu na případnou hypo nenašel.
CZ4R
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod dr._lukas 9. 1. 2023 22:11

swisst píše:Je pravda, že kdyby došlo ke zrušení (nikoli pouze snížení) státní podpory, mohlo by to být posuzováno jinak - byl by to drastičtější zásah.

Tak pokud vím, při zakládání smlouvy jsem odkliknul, že současně žádám o státní podporu, pokud by došlo k jejímu nevyplácení je to zásadní změna a byla by slušnost nabídnout možnost ukončení smlouvy bez jakéhokoliv sankcí ;-)
dr._lukas
Přeborník
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod swisst 10. 1. 2023 16:56

dr._lukas píše:Tak pokud vím, při zakládání smlouvy jsem odkliknul, že současně žádám o státní podporu, pokud by došlo k jejímu nevyplácení je to zásadní změna a byla by slušnost nabídnout možnost ukončení smlouvy bez jakéhokoliv sankcí ;-)

Zní to logicky, je to logické, ale dopadnout to může jinak. Zdůrazňuji: může, ale nemusí.

  • Dosavadní vyjádření byla spíš ze strany NERVu a dalo by se z nich soudit že změna státní odpory nebude retroaktivní.
  • Ale když nebude změna retroaktivní, budou náklady na podporu klesat hodně pomalu. Dočasně mohou i vzrůst (viz rok 2004).
  • Racionální je proto zrušit státní podporu i pro stávající smlouvy. A aby to tak nebolelo, dát klientům možnost smlouvu ukončit bez ztráty státní podpory. Souhlasím, že by to bylo přiměřené.
  • Ale když se zruší státní podpora a klienti budou moci odejít, stavebním spořitelnám během chvilky odtečou všechny vklady. Mají sice silné matky které je mohou podržet, ale toto by již byl skutečně problém. Bavíme se o 300 mld. Kč.
  • Takže z toho nakonec (rozumně) vychází jen změna pro nové smlouvy, byť za cenu pomalejší úspory.

Toto je ovšem jen teorie. V politických jednáních a v parlamentu se mohou objevit zcela nečekané nápady. Nezapomínejme, že každý rozumí stavební spoření, protože "to měl soused". A určitě se najdou poslanci s profesionálními znalostmi stavebního spoření, protože měli nebo dokonce mají smlouvu o stavebním spoření.

-- 10. 1. 2023 17:03 --

CZ4R píše:dá se někde u ČSOB (bývalá liška) zjistit případný úrok pro hypotéku? SS jsem založil před 2 lety, ale úrokovou sazbu jsem nikde v klientském portálu na případnou hypo nenašel.

Úrokovou sazbu úvěru ze stavebního spoření najdete přímo ve smlouvě. Jestli jste uzavíral smlouvu před dvěma lety, bude to asi 3,6 % - viz přehled úrokových sazeb úvěrů ze stavebního spoření (na konci).

Špatná zpráva je, že Liška má hodně vysoké splátky těchto úvěrů (výši splátky najdete také ve smlouvě)

Jen pozor v případě že jste měnil cílovou částku - pak by došlo ke změně smlouvy.
swisst
Mírně pokročilý


Odeslat příspěvekod DrholecR 3. 2. 2023 09:55

Už aby to zrušili úplně. Za to, jak se celou dobu chovaly stavební spořitelny - poplatky za uzavření smlouvy, poplatky za vedení účtu... Od 1.4. bude Raiffeisen zase zvyšovat poplatky za vedení účtu na 99 Kč čtvrtletně, to máte skoro 400 Kč rok, které sežerou skoro čtvrtinu státní podpory! Nechutné...
DrholecR
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Vasek06 3. 2. 2023 10:31

Souhlasím, SS v tomto pojetí je naprostý paskvil.
Vasek06
Nadšenec

Odeslat příspěvekod octaviampi 3. 2. 2023 10:54

Zrusit vcera bylo pozde
octaviampi
Diskutér

Odeslat příspěvekod eetg 8. 3. 2023 05:53

Vypadá to, že od 1.1.2024 státní příspěvek nebude pro nové smlouvy, pro současné nebo uzavřené do 31.12.2023 bude snížený.
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-finance-stavebko-v-ohrozeni-skrtnuti-statni-podpory-by-melo-vedlejsi-ucinky-225074
eetg
Trvalý BAN

Odeslat příspěvekod swisst 8. 3. 2023 09:25

octaviampi píše:Zrusit vcera bylo pozde

Včera se měly dělat jiné věci. Stavební spořitelny dnes dávají úvěry se sazbou pod 4 % (pevná sazba do konce splatnosti), jen se tím moc nechlubí.
https://www.stavebky.cz/proc-pribyva-uv ... o-sporeni/

Až bude lidem končit fixace hypotéky a zdvojnásobí se jim splátka, budou se vymýšlet dotace na úrokové sazby. Stát by měl spíš dohlédnout na to, aby stavební spořitelny fungovaly tak, jak mají.
swisst
Mírně pokročilý

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků