Prodej nemovitosti bez úschovy peněz

Stavební spoření, hypoteční, překlenovací a jiné úvěry, normy a předpisy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod maondra 1. 10. 2021 16:18

Dohodli jsme se s příbuzným, že od nás odkoupí naši polovinu nemovitosti (vyplatí nás). Teď mi předložil kupní smlouvu, ve které je uvedeno, že po podpisu kupní smlouvy - já, jako prodávající - do dvou týdnů podám návrh na vložení do katastru a po zaevidování nového majitele katastrem - mi kupující do 3 měsíců pošle peníze (rozuměj - pošle banka, jedná se o hypoteční úvěr).
S příbuzným máme bezproblémové vztahy, ale do takové smlouvy se mi nechce jít, přijde mi to jako velké riziko a ty lhůty jsou až neskutečně dlouhé.
Smlouvu mu sestavoval (asi) právník. Zdá se mi hodně jednostranně nevyvážená - já jako prodávající jsem v riziku a vždy jsem se setkala s tím, že po převedení peněz kupujícího do např. advokátní úschovy se teprve vkládá návrh na katastr. Po zapsání katastrem se peníze snad bezodkladně vyplácí.
S příbuzným máme schůzku, snad si to vyjasníme. Jsme i ochotni se na úschově peněz podílet - je to tak běžné? Díky za rady a zkušenosti.
maondra
Návštěvník

Odeslat příspěvekod kubiczek88 1. 10. 2021 16:47

Podat návrh na vklad, poslat peníze do úschovy, po zapsání do katastru do 3 dnu vyplatit peníze. Nejlépe ovšem obětovat pár tisíc za advokáta než prijit o peníze i příbuzného.
kubiczek88
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mlrs 1. 10. 2021 17:16

bezne je to spis naopak - chce se, aby se prachy prodavajicimu poslaly uz na navrh na vklad a pak se se stazenyma pulkama ceka, jak to dopadne...

Tohle bych neakceptoval.

Rozumne (resp. idealni) je to, jak pise kubiczek - proste sjednat uschovu, poslat tam prachy, nasledne podat navrh na vklad na katastru a az ten probehne, tak prevest penize z uschovy prodavajicimu.

Jak si rozdelite poplatek za uschovu je vase vec.
mlrs
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod maondra 1. 10. 2021 19:19

Díky, nějaké transakce s nemovitostmi už jsme v minulosti absolvovali, jen jsem si to chtěla potvrdit, že do takové smlouvy se natlačit nenechám.
Příbuznému jde asi o to, aby ušetřil pár tisíc za úschovu (....ale kupuje nemovitost v řádu milionů :((( ...a hlavně, už jsme se dohodli, resp. my kývli na vyplacení z nemovitosti a na částce. Kupujícího tedy nic netlačí, barák má slíben a každý měsíc, kdy nemusí splácet hypošku asi dobrý. Budeme zřejmě chtít i nějaké termíny dát do smlouvy, jinak se obchod neuskuteční ani za rok.
maondra
Návštěvník

Odeslat příspěvekod xls 2. 10. 2021 05:35

Celé to kolečko úschova-katastr-uvolnění peněz mi teď jaře trvalo 3 týdny, takže ty tři měsíce mi přijdou dost mimo. Nehledě na to, že nemovitost bude přepsaná a ten úvěr nemusí vůbec dopadnout. Lepší tedy neexperimentovat, když existuje standardní postup.
xls
Inventář

Odeslat příspěvekod xls 2. 10. 2021 05:35

Celé to kolečko úschova-katastr-uvolnění peněz mi teď jaře trvalo 3 týdny, takže ty tři měsíce mi přijdou dost mimo. Nehledě na to, že nemovitost bude přepsaná a ten úvěr nemusí vůbec dopadnout. Lepší tedy neexperimentovat, když existuje standardní postup.
xls
Inventář

Odeslat příspěvekod octaviampi 2. 10. 2021 05:58

Souhlas, neni duvod vymyslet.
octaviampi
Diskutér

Odeslat příspěvekod maondra 2. 10. 2021 07:33

Jj, i díky vám tady jsem si to ujasnila - standartní postup. Experimentování je fakt cesta do pekel a nejlepší cest a k rozštěkání rodiny. Dnes máme schůzku, snad to dopadne.
maondra
Návštěvník

Odeslat příspěvekod xxiro 6. 10. 2021 13:56

Ještě se zeptám: Peníze, kterými Vás mají vaši příbuzní vyplatit, mají na účtu nebo si budou brát úvěr?

V případě že mají mají celou částku k dispozici, dalo by se to bez bankovní či akvokátní úschovy mohlo provést následovně:

1) Podáte návrh na převod vlastnického práva na KN, kupující protistrana uhradí poplatek 2000Kč. Tímto dnem začíná běžet lhůta 20 dnů, kdy může kterýkoliv z účastníků převod stornovat
2) stanovíte si přesný termín do kdy musí být peníze na vašem účtu (např. do 14. dne ode dne podání návrhu na převod vl. práva na KN)
3) Nastat můžou 2 možnosti: buď Vám ve stanovené lhůtě peníze přijdou na účet a převod na KN necháte doběhnout nebo peníze ve stanovené lhůtě na účet nedostanete a převod na KN následujícího dne osobně zrušíte (např. 15. dne ode dne podání návrhu na převod vl. práva na KN, musí se to stihnou do 20. dne)

Osobně bych to ale asi řešil přes advokátní úschovu. Transakce takových částek dělá člověk jen párkrát za život a pro vlastní klid, že vše proběhne bezpečně, ten poplatek advokátovi za to nejspíš stojí.
xxiro
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod audiobullys 19. 11. 2023 17:55

od kdy může jedna strana zrušit návrh na vklad ?
právě že pokud to dáte na katastr tak už vklad nemůže jedna strana zrušit sama, musí obě strany odstoupit od návrhu. nejde že jedný straně se to nelíbí.
z toho důvodu paní potřebuje standartně čerpat od banky na návrh na vklad, a podepsat zástavní smlouvy předem.
advokátní uschovu bych vůbec nepouzival. prodával jsem nemovitost za 1,7 mil a nákej advokát moji makléřky měl učet u Sberbank.
vemte si že banka kdykoliv během 21 dnů může vyhlásit platební neschopnost a k penězům se dostanete tak za cca 2 roky.
katastr navíc nezajímá kdy ty peníze dostanete, ten to prostě přepíše a nazdar
proto když na mě někdo přijde s uschovou vyvstanou mi vlasy na hlavě hrůzou
já jsem kvůli rychlosti zvolil jinou banku pro uschovu ,ale lituji lidí co tu volbu neměli a zrovna jim banka vyhlásila máme zavřeno.
Daň ze samostatného myšlení nebyla dosud zavedena jen proto, že by to byl příjem pro stát zcela zanedbatelný.
audiobullys
Diskutér

Odeslat příspěvekod yowie 19. 11. 2023 18:05

jj, bankovní úschova je nejdražší a neposkytuje to každá banka, ale obecně poměrně slušné zkušenosti jsou asi s KB a je to asi to nejjistější, co může být...

I ta advokátní úschova dopadne v 99.99% případů ok, ale...

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/doma ... tna-227963

https://www.novinky.cz/clanek/krimi-adv ... adi-316158
yowie
Nadšenec

Odeslat příspěvekod DrholecR 19. 11. 2023 23:25

Bankovní úschovu (jistotní účet) poskytuje UniCredit:
- 0,3 %, min. 5 000 Kč
- V případě, že je jistotní účet založen v souvislosti s hypotečním úvěrem poskytnutým UniCredit Bank, je účtováno 50 % uvedeného poplatku
DrholecR
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Ninaa 20. 11. 2023 10:59

Za sebe mohu doporučit bankovní úschovu u KB, oni jsou zvyklí ji dělat a je to poznat, zkoušeli jsme více bank, zkušenost je asi před 6-7 lety.
Na informativní schůzce nám v KB objasnili všechny naše dotazy, jak ohledně ceníku tak ohledně schvalovacího procesu a situací, které by mohly nastat - jednalo se o prodej s více spoluvlastníky, a peníze nebyly z hypo i když to byla celkově velká částka.
U advokátní i notářské úschovy není žádná ochrana před zpronevěrou advokáta/notáře, na rozdíl od banky.
https://www.kb.cz/cs/obcane/ucty/ostatn ... kupni-ceny
Ninaa
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Wojda2 23. 11. 2023 22:55

Také se připojuji k dobré zkušenosti s Komerční bankou anebo teď ještě exisuje zřejmě novinka, tzv. dvoufaktorová advokátní úschova, kterou zajišťují dvě na sobě nezávislé advokátní kanceláře. Klienti dostanou přístupové údaje pro náhled na úschovní účet a jeho stav mohou kontrolovat. Výplatu jakékoliv částky z úschovy autorizují současně obě advokátní kanceláře. Peníze bývají vypláceny během cca třech dní.
Wojda2
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod xmasik 25. 11. 2023 09:26

no a co notarska uschova? tam je prakticky jistota, ze to notar nezproneveri, oproti te advokatni. nakladove to vychazi o neco lepe nez bankovni uschova.
xmasik
Kolemjdoucí

Další stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků