Koupě družstevního bytu

Stavební spoření, hypoteční, překlenovací a jiné úvěry, normy a předpisy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod vecerapl 24. 4. 2013 12:16

Tak jsem od družstvo náhodou právě teď dostal email v tomto znění:
Dle zákona je to osvobozené, není to předmětem daně darovací.
vecerapl
Návštěvník

Odeslat příspěvekod joachym1 24. 4. 2013 16:40

Dle jakeho zakona?
joachym1
Diskutér

Odeslat příspěvekod orbicek 25. 7. 2013 21:19

Zdravím, chtěl bych Vás poprosit o radu a pomoc. Uvažujeme s přítelkyní o koupi družstevního bytu, který by byl následně převeden do osobního vlastnictví. Měl bych několik dotazů:
a) Na katastr již bylo zapsáno prohlášení vlastníka, prodávající má písemné potvrzení, že byt bude převeden do OV, právo na převod je zaneseno i do stanov. Až potud tedy vše ideální, při pohledu do katastru jsem ovšem zjistil, že na domě existuje zástava bance, která poskytla úvěr družstvu na odkup domu z fondu Ministerstva obrany. Po zapsaní jednotlivých bytových je na nich jednotlivě v katastru zástava uvedena také. Přesto předseda družstva říká, že převodu nic nebrání, neboť prodávající již svůj podíl splatil a byt bude bezúplatně převeden jakmile o to požádáme. Bude v tom případě zástavní právo v katastru vymazáno, nebo zůstane? V takovém případě bychom asi nemohli využít hypoteční úvěr, v němž se zavážeme, že nemovitost do roka převedeme do OV a použijeme jako zástavu hypotéky, nebo se mýlím?
b) Jako financování chceme použít kombinaci hypotéky a úvěru ze stavebního spoření. Máme sice i hotovost, která by stačila na 10% z hypotéky, ale rádi bychom, aby nám zůstala nějaká rezerva, takže preferuje kofinancování z úvěru ze stavebka. Problém je ten, že jako začínající OSVČ nemůžu bance doložit příjmy, čili o hypo by žádala samotná přítelkyně. Stavebko je moje a o úvěr můžu požádat bez doložení příjmů. Vzhledem k tomu, že nejsme sezdaní, bude právo k družstevnímu bytu převedeno jen na přítelkyni, což znamená, že já musím nějak doložit, že budu v bytě bydlet, abych mohl čerpat úvěr ze stavebka. Nenapadá Vás legálně čistý a stavební spořitelnou uznatelný způsob, jak to udělat?
orbicek
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod tla0 26. 7. 2013 16:24

Ja osobne jsem si poridil byt v DV s tim, ze v okamziku zadosti o prevod do OV druzstvo teprve zacalo premyslet o vypracovani prohlaseni vlastnika. Vopruz nekonecnej, nervy, nestihalo se to...ani nechci vzpominat. A dodnes je tam ne zcela vyreseny prevod pozmenku. Nemluve o tom, ze se nasledne ukazalo, ze druzstvo tvori zejmena duchodci a tihle geronti nejen, ze nemaji penize, ale v nasem pripade to jeste drzi pod palcem chlapik, se kterym jsou budto kamaradi, anebo se ho boji. A chlapik je tytpicky brouk pytlik. Takze vsechno vi, ale vsechno zmatla. Takze dobrat se nejakych zmen nebo investic je takrka nemozne. Z toho vyplyva, ze na druzstevni byt pozor, je treba se dobre podivat na vekove slozeni a poptat se, jak rozumne je vedeni.

Vy uz mate pred sebou 'jen' prevod do OV, ale Vase situace mi prijde komplikovana z jinych duvodu do te miry, ze po predchozich zkusenostech bych do toho nesel. Rekl bych, ze na takovy zavazek je treba trochu vetsi stabilita jak v osobnim zivote, tak v prijmech, tak ve veci, do ktere hodlam cpat svoje uspory dalsich par desitek let. Preji Vam hodne stesti a pevne nervy, pokud se do toho nakonec pustite.

Vubec jsem Vam tedy neodpovedel na Vase otazky, ale treba Vam to pomuze nejak jinak :)
tla0
Návštěvník

Odeslat příspěvekod xls 27. 7. 2013 10:01

Když je tam banda debilů, tak je naprosto jedno, jestli se jedná o družstvo nebo společenství vlastníků. Bohužel.
xls
Diskutér

Odeslat příspěvekod tla0 27. 7. 2013 16:11

Souhlas, jen je to vzhledem k nasi historii u druzstev ponekud pravdepodobnejsi. Mozna ani ne tak ta blbost, ale desitky let budovane vztahy, vysoky vek, malo penez a nechut neco menit. U SVJ to bude asi pestrejsi, ikdyz spalit se lze vsude.
tla0
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Odadjian44 28. 7. 2014 09:51

Dobrý den,
mám možnost koupit družstevní byt a chtěl bych se zeptat na pár věcí. Z dostupných informací vím že bytové družstvo prodává 3 byty. Všichni ostatní byty jsou už v osobním vlastnictví ale tyhle 3 byty jsou ještě pod družstvem. Můžu si koupit byt s tím že současné nájemníky bych tam musel nechat na "dožití". Jedná se údajně o starší lidi. Nemám v plánu se do bytu v nejbližší době stěhovat, což by ani nebylo dost dobře možné. Spíš už delší dobu přemýšlím o tom že bych si pořídil nějaký byt na pronájem. Ve středu (30,7,2014) mám jít na informativní schůzku abych vůbec zjistil co je to za byty , jak staří tam bydlí lidé, cena , atd . Chtěl bych poradit na co dalšího se mám zeptat a o co všechno bych se měl zajímat. Děkuji
Odadjian44
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 28. 7. 2014 10:09

Hlavně si prověř, jak je to s případným přihlášením dalších osob, abys pak nezjistil, že se do bytu k trvalému bydlišti přihlásil třeba vnuk / vnučka a budou požadovat převod nájmu.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod BOSSHUGO 28. 7. 2014 10:49

A taky si zjisti, co budou současní podnájemníci říkat na to, až jim zvedneš o pár tisíc nájem...
BOSSHUGO
Návštěvník

Odeslat příspěvekod mikicz 28. 7. 2014 16:08

Požadovat můžou co chtějí, NOZ řeší převod nájmu jasně...
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Administrátor

Odeslat příspěvekod Pseckar 12. 5. 2015 12:01

Možnosti jak financovat DB najdete na: http://www.informaceohypotekach.cz/hypo ... tevni-byt/
Pseckar
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod astrapa 12. 5. 2015 12:18

Máte pěkný web, škoda, že nefungujete v Praze. Jen malá výtka - myslím, že většina družstev už dnes do vlastnictví byty nepřevádí, čili asi jedinou možností, jak koupi financovat zůstává stavební spoření.
astrapa
Diskutér

Odeslat příspěvekod Pseckar 12. 5. 2015 19:20

Dobrý den, děkujeme za pochvalu. Fungujeme i v Praze. Napište mi zprávu: http://www.informaceohypotekach.cz/hypotecni-poradna/ a přiřadím Vám poradce, který Vám pomůže. :)

V každém případě máte pravdu. Dnešní nová družstva hned byt do OV nepřevedou. Děkuji za nápad na nový poradenský článek :) Hned se do něj pustím :)
Pseckar
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod paty07 12. 5. 2015 19:41

Jakou výhodu má v dnešní době družstevní byt proti soukromému?
paty07
Diskutér

Odeslat příspěvekod astrapa 12. 5. 2015 19:56

Pokud chceš jenom bydlet a žít bez starostí, je výhodnější družstvo (je-li dobře spravované, ale to už dnes díky internetu není problém ohlídat).

Pokud chceš s byty kšeftovat, je jedinou možností byt ve vlastnictví.

V některých městech s vyloučenými lokalitami jsou družstevní domy jedinou efektivní obranou proti cikánům a rozvracečům klidného života a družstevníci se převodu do vlastnictví dokonce sami brání.
astrapa
Diskutér

Předchozí stránkaDalší stránka