Koupě družstevního bytu

Stavební spoření, hypoteční, překlenovací a jiné úvěry, normy a předpisy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod M2M 9. 5. 2008 19:53

A ještě musím zaplatit tři nájmy navíc jako vratná záloha. Tedy 3x 4300Kč.
Dohromady tedy 12900+11900.To se mi prý vrátí, kdybych se stěhoval. Ale co naděláš, je to podmínka mají to ustanoveno, nic nenadělám, a to ještě od nich budu potřebovat souhlas abych mohl probourat dveře. Tak si nechci udělat zle
M2M
Diskutér

Odeslat příspěvekod mikicz 9. 5. 2008 20:44

PatrikChrz: málo?? když jsem kupoval družstevní byt(tedy podíl v družstvu) tak jsem neskládal žádný podíl. Platil jsem jenom 3000 za přeod na družstvu. Vklad 500 jsem dával až při převodu bytu do vlastnictví. Vkladem ve družstvu je samotný byt a to že na začátku někdo dal 20-50k bylo právě na pořízení toho bytu.
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Administrátor

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 9. 5. 2008 22:58

mikicz: tady směšujeme dvě věci. První je nějaký poplatek družstvu za "nového" člena, ten by dle mého názoru neměl být žádný, protože se o žádného "nového" člena nejedná (jde pouze o převod členství). Já jsem při převodu bytu platil pouze bývalému majiteli, družstvu myslím nic (je to už přes 10 let, tak si to přesně nevybavím, možná jsem dal nějakou stovku).
Druhá věc je výše členského podílu, který kdysi dávno složil první majitel bytu, zpravidla se jednalo o částku 20 až 50 000 Kč a který sloužil v podstatě jako kupní cena bytu (ceny byly tehdy úplně jinde, navíc byla družstevní výstavba silně dotovaná. Zbytek se pak splácel i desítky let). Tato částka je nyní součástí kupní ceny bytu.
M2M: no, nadělat můžeš.
1) Jednoduše sepsat smlouvu, nechat na obecním úřadě potvrdit a družstvu dát na vědomí. Rovněž je upozornit, že vybírání tohoto poplatku je nezákonné a že ho platit nebudeš. Protože převod nepodléhá souhlasu družstva, nemůžou s tím nic dělat.
2) Pokud nejsi připraven tomuto nátlaku čelit, zaplať. Osobně bych se ale tomuto družstvu vyhnul, pokud tam dělají takovéhle "čachry", kdo ví co je pod povrchem, abys nezjistil, že je třeba zadlužené až na půdu. Rozhodně bych do toho nešel pokud není byt za opravdu extra výhodnou cenu (max. polovina ceny bytu v osobním vlastnictví). Můžeš si s nimi o tom promluvit, ať ti přesně vysvětlí za co ty poplatky jsou. Ty totiž nejsi nový člen družstva, pouze kupuješ členství od jiného. To jako kdybys umřel a byt zdědily tvoje děti, tak budou zase platit dvacet tisíc? Některá družstva totiž zavádějí něco, co bych nazval "daň ze závisti" - když už má někdo milión na byt, má i na deset, dvacet, třicet ... tisíc nějakého poplatku, stejně tak chtějí vybírat "provize", pokud někdo byt pronajímá a tak. Někde se tomu bránit nelze (pronájem - prostě ho nepovolí a bez povolení družstva není možné byt pronajímat), někde lze - jakékoliv poplatky za převod bytu.
Těch 4300 "nájmu" - jak je to velký byt? Já mám teda jen garsonku, ale platím cca 2500 Kč měsíčně za úplně všechno (příspěvek na opravy, elektřina, plyn, teplo, voda, Internet, odvoz odpadu, STA,....).
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod mikicz 10. 5. 2008 13:33

PatrikChrz: souhlas, takovému družstvu se pokud možno vyhnout. Těch 4300 měsíčně je reálných, pokud není doplacená anuita, nebo je tam úvěr na rekonstrukci a podobně.
mikicz
Administrátor

Odeslat příspěvekod M2M 19. 5. 2008 07:46

Ta platba 3x nájem je prý od minulého roku a je to ze zákona. Nevíte kde by se to dalo najít abych si o tom mohl něco přečíst, jestli to tak skutečně je?
M2M
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 19. 5. 2008 08:06

M2M: možná pro NOVÉ členy, ale ty pouze PŘEVÁDÍŠ členství a v tom je obrovský rozdíl.

Pokud to alespoň trochu jde, dal bych od tohoto družstva ruce pryč. Chápu ale, že pokud je ten byt za opravdu výhodnou cenu a jinou konkurenceschopnou nabídku nemáš, že ti asi nic nezbyde :-(
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod M2M 19. 5. 2008 08:38

už jsem ho koupil, potřebuji ale zjistit kde to v tom zákoně je.(nebo se jich na to zeptám)
M2M
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 19. 5. 2008 10:07

M2M: to by snad měli doložit oni ne? Oni něco chtějí, tak ať doloží na základě čeho toto požadují.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod mikicz 19. 5. 2008 10:59

M2M: kterého zákona? v ČR je zákonů tak na 2 knihovny. V obchodním to určitě není (a tím se řídí převod členství v družstvu).
mikicz
Administrátor

Odeslat příspěvekod M2M 20. 5. 2008 06:23

Tak prý je to nějaká kauce když bych neplatil nájem a je to ze zákona 216/94 snad Občanský zákoník.
M2M
Diskutér

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 20. 5. 2008 08:14

216/94 je zákon o rozhodčím řízení, nenech si věšet bulíky na nos.
Máš stejná práva a povinnosti jako ostatní členové družstva, takže pokud ostatní takovou kauci složenou nemají, nejsi povinen nic platit.

Pokud bys neplatil nájem, může tě družstvo vyloučit, vyplatí ti pouze členský podíl snížený o dluhy na nájemném - má se tedy dost na čem hojit, tohle je jenom způsob jak si zadarmo od "nových" členů půjčit.

Ať ti přesně řeknou číslo zákona a příslušný paragraf.
PatrikChrz
Administrátor

Odeslat příspěvekod S474N 20. 5. 2008 08:34

Teda koukam, ze ti to fakt pekne zkouseji. A ty ses taky bulik, ze to tam nevyresis jednou a provzdy.
citát dne: "Kde jde o vteřiny, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
všude byl, všechno zná

Odeslat příspěvekod M2M 20. 5. 2008 13:18

Tak odkaz je zde

http://sbdcv.cz/web/download/soubory/Ka ... uzstva.pdf

asi s tím nic nenadělám, ted jsemjim napsal mail dle jakého zákona to je, nevím co jim více napsat. V nájemní smlouvě to také je ale tu už jsem podepsal, takže asi pozdě.
M2M
Diskutér

Odeslat příspěvekod S474N 20. 5. 2008 13:59

M2M: a co v tom bode 2?
Ustanovení o kauci je obsahem veškerých nájemních smluv uzavíraných od 1.1.2007 u nájemních byt ve vlastnictví družstva s výjimkou:
.............
- u převodů členských práv a povinností a následném pevodu bytu do vlastnictví v bytovým domech, kde vzniklo ..............

A jeste taky v 2.7 se pise o prevodu kauce. Zkus zjistit u byvaleho majitele, jestli si to nechal vyplatit, nebo jak to v realu bylo.
citát dne: "Kde jde o vteřiny, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
všude byl, všechno zná

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 20. 5. 2008 14:20

M2M: blbý je, že jsi jim podepsal tu nájemní smlouvu, nic jsi podepisovat nemusel, stačilo říct, že jsi spokojený s tou co patřila bývalému majiteli, která by na tebe automaticky přišla, pokud jsi se v ní k něčemu takovému zavázal, tak se z toho už nedostaneš. Teoreticky by bylo možné to z družstva dostat soudně, jako neoprávněné obohacení, ale kdo se bude soudit kvůli 10 000 Kč.
Ale chápu, že jsi nechtěl hned jako nový člen družstva "dělat problémy.

Každopádně teď už není moc co řešit.
PatrikChrz
Administrátor

Předchozí stránkaDalší stránka