Stavební spoření a hypotéky

Stavební spoření, hypoteční, překlenovací a jiné úvěry, normy a předpisy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod iura 11. 11. 2012 11:11

Jo jo, takový poradce by měl být všehoschopný. :lol:
"vigilantibus iura scripta sunt"
iura
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Daffid 11. 11. 2012 11:36

Co jsem chtěl jsem se nedozvěděl, takže téma přestávám sledovat.

iura: Tak pokud dělá stavebko, měl by se v problematice trochu orientovat, ne?

Jinak podle toho, co jsem napsal výše je ten můj nekompetentní. Ale tohle je první lapsus a jinak jsem s ním velmi spokojený, tak to neposuzuji tak přísně.
Daffid
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fodi 11. 11. 2012 17:03

Daffid píše:Znal rozměry a stav koupelny a věděl, co tam zhruba chci mít, takže to není nic divného. Nic neprojektoval (ani v uvozovkách), jen mi ze zkušenosti řekl, na kolik by to mohlo přijít. Takže veselá je na tom jen ta cena.

Když řeknete poradci, že plánujete dřevostavbu 3+1 s garáží, taky by měl být schopný plus minus odhadnout náklady. Jinak by to nebyl poradce, ale bouchač smluv.

Obavam se, ze asi kazdy jinak chapeme napln prace fin. poradce. Konec koncu, ta jeho informace k uspechu nevedla.
A proc by mel poradce umet (cest vyjimkam) nacenit rekonstrukci koupelny, nebo barak z garazi?
Proc by to mel vubec delat?
Mozna snaha usetrit za projekt ze strany "zadavatele" ...
Fodi
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod iura 11. 11. 2012 18:00

Ty jde asi o nepochopení základních cílů takového finančního poradce nebo pojišťováka. Oni to nedělají proto, aby klientům poradili co nejvýhodnější produkty pro ně, oni to dělají proto, aby klientům vnutili produkty, z kterých budou sami mít ty nejvyšší provize.
"vigilantibus iura scripta sunt"
iura
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod kamey 11. 11. 2012 20:11

Daffid píše:Znal rozměry a stav koupelny a věděl, co tam zhruba chci mít, takže to není nic divného. Nic neprojektoval (ani v uvozovkách), jen mi ze zkušenosti řekl, na kolik by to mohlo přijít. Takže veselá je na tom jen ta cena.

Když řeknete poradci, že plánujete dřevostavbu 3+1 s garáží, taky by měl být schopný plus minus odhadnout náklady. Jinak by to nebyl poradce, ale bouchač smluv.


To je veselý příspěvek.... tady vůbec začíná být čím dál veseleji.
Takže takový finanční poradce by podle vás měl být skutečně všeuměl, a potom tedy vlastně není problém, když se touto prací zabývají zedníci, traktoristé apod. A zedník bude mít aspoň výhodu, že tu práci nacení dobře. Co nacení dobře traktorista nevím, možná jak zorat a pohnojit zahradu...
kamey
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod radecekh 11. 11. 2012 21:02

Taky si myslím, že finanční poradce byl měl mít přehled. Jestliže se setkává s úvěry na bydlení a jejich rozpočty pořád, je předpoklad, že bude víc v obraze, než ten jeden človíček, který rekonstruuje koupelnu max. 2x za život. Pokud si poradce myslí, že jediné, co člověku řekne je citace s všeobecných úvěrových podmínek, tak to je poradce k ničemu, protože to si člověk může přečíst sám.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod kamey 11. 11. 2012 21:27

Jasně, v tom případě doporučuji unifikovanou koupelnu, která bude mít dané stejné rozměry, jeden druh obkladů i vybavení pro všechny. To by se asi odhadnout fakt dalo.
BTW, rekonstruovali jsme technickou místnost na 2 koupelnu, pořídili jsme to asi za 5000 vč. boileru, určitě takovou budete chtít všichni. Radecekh, to fakt nemůžete myslet vážně... V tom případě už by poradci mohli mít k ekonomickému vzdělání i stavařinu, elektro, soudní odhady. Takže takový super specialista, který umí všechno a pořádně nic. Díky, nemám zájem. Od toho jsou právě ti stavaři, aby mi nacenili koupelnu, elektrikáři, aby udělali elektriku.
kamey
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod radecekh 11. 11. 2012 21:54

To kamey: Já přeci neříkám, že poradce musí udělat rozpočet na korunu a všechno vědět. Jen může mít zkušenosti a říci klientovi například, že ostatní klienti mají rozpočet na koupelnu 50-100 tisíc, podle požadavků. Ve skutečnosti v nákladech hraje největší roli práce. To, jestli si člověk koupí dlaždičky za 200 nebo za 1000 korun metr nehraje u malých bytových koupelen roli.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod kamey 11. 11. 2012 22:08

Tak s tím tedy souhlasit nebudu, protože i v těch obkladech za 200 a za 1000 vznikne obrovský finanční rozdíl. Další rozdíly vzniknou v základním vybavení, vanu koupím za 1500 a taky za 50000, stejně tak baterie, podlahové vytápění, ohřev vody a cenu práce si už nikdo nemůže dovolit fláknout od boku.
Takže když se vrátíme k tomu, jak tato diskuze vznikla, poradce dal rozpočet 50.000, ale koupelna stála 100.000, poradce dal i konkrétní typ baterie, konkrétní typ vany atd. a stavebník se zřejmě odchýlil od vzoru. Jinak si to neumím vysvětlit, protože já jsem za svůj život rekonstruovala/ruji 3 dům a koupelnu jsem za 100 litrů neměla ani v jednom, a to je ta poslední hlavní celkem dost veliká. Takže pokud mi ukážeš prostor cca 15m2, tak za je 50.000 až až. Tak kde je potom problém?
kamey
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Fodi 11. 11. 2012 23:36

Chapu, ze se autor dotazu dostal do neprijemne situace a omlouvam se za offtopic.
Co se tyka dalsi reakci, tady musi jit o JOKE, jinak to neni mozne.
iura píše:Ty jde asi o nepochopení základních cílů takového finančního poradce nebo pojišťováka. Oni to nedělají proto, aby klientům poradili co nejvýhodnější produkty pro ně, oni to dělají proto, aby klientům vnutili produkty, z kterých budou sami mít ty nejvyšší provize.

Tady jde spis o nepochopeni zakladnich "povinnosti" poradce (financniho) ve vztahu ke klientovi.
Urcite nespociva ve znalosti projektove/ rozpoctove cinnosti ve stavebnictvi.

radecekh píše:Taky si myslím, že finanční poradce byl měl mít přehled. Jestliže se setkává s úvěry na bydlení a jejich rozpočty pořád, je předpoklad, že bude víc v obraze, než ten jeden človíček, který rekonstruuje koupelnu max. 2x za život. Pokud si poradce myslí, že jediné, co člověku řekne je citace s všeobecných úvěrových podmínek, tak to je poradce k ničemu, protože to si člověk může přečíst sám.

Poradce by MOHL (nikoli MEL) mit prehled i o jinych vecech. To je pravda. Ale moje predstava cinnosti poradce v pripade hypoteky je zhruba:
Poradce zjisti potreby/ prani klienta, sdeli mu podminky pro prescoring, pomuze s vyplnenim/ opatrenim nutnych dokladu a podkladu, dela prostrednika mezi klientem a fin. ustavem.... atd.
Ale ze by mel klientovi radit s tim, o kolik ma zadat na stavbu jeho RD, ze by mel pouzit radeji drevostavbu/ cihlostavbu/ panelak, to se nejak vymyka moji predstavivosti. Na co by pak byli projektanti, stavbari a pod..? Aha, ti jen tahaji prachy z klientu...
Fodi
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xtonda 12. 11. 2012 12:12

Samozřejmě, že poradce zabývající se financováním bydlení, by měl mít přehled v cenách na trhu realit a stavebních prací, tedy pokud by to byl skutečný poradce. A když už nemá, tak by neměl plácat kraviny.

Bohužel dnes drtivá většina toho, co si říká poradce, jsou ve skutečnosti jen prodejci, zajímají je hlavně prodejní dovednosti a kde mají nejvyšší provizi. Pokud jde o samotné produkty, tak jen nezbytné minimum aby před klienty dokázali vzbudit zdání, že problematice rozumí.
xtonda
Diskutér

Odeslat příspěvekod kamey 12. 11. 2012 14:03

Jako poradce zabývající se financováním jsem schopna ti během pár minut zjistit přibližnou cenu obvyklou nemovitosti. Ale zjistit, kolik metrů2 koupelny postavíš za X peněz, to fakt netuším, a ani mě nenapadne to zjišťovat. Ono, mezi námi, kdybych si zvýšila vzdělání a začala poskytovat i tyto rady zdarma, tak bych se tu stejně dočetla, že doporučuji kachličky od firmy XY, protože z nich mám největší provizi. Takže pro mě - ztráta času, a ať si také vydělá jiný specialista.
A mimochodem, "odborníků" na všechno je tu dost, to je pro všechny takový problém si projít web a nacenit ty práce?
kamey
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 12. 11. 2012 14:09

Co se do těch poradců furt navážíte ;-)? Se podívejte, jak jsou úspěšní...
SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ČMSS 12. 11. 2012 17:40

Daffid píše:Dobrý den,

mám takový dotaz. Když už jsem ve fázi čerpání úvěru ze stavebního spoření (ČMSS), je možné úvěr navýšit o nějakou menší částku, dejme tomu 30.000? Logicky by se to navýšení muselo schvalovat, ale v měsíční splátce to bude pár desetikorun a tak by to podle selského rozumu mohla ČMSS povolit. Jen by to asi bylo šílené papírování. Setkal jste se s tím někdo?

Pro šťouraly :) : Finanční poradce mi řekl, že moje koupelna vyjde tak na 50.000 Kč, protože podobnou dělal jeho švagr s kamarádem zedníkem jeho babičce. Tak jsem si vzal k ceně bytu úvěr na rekonstrukci ve výši 70.000 Kč (20 rezerva) a teď zjišťuji, že je to zoufale málo.


Dobrý den!
Obecně platí, že v případě, že úvěr ještě nebyl schválen a nebyly podepsány smluvní dokumenty je možné za splnění určitých podmínek (výše cílové částky, dostatečná bonita, účelovost atd.) upravit výši poskytovaného úvěru.
Pokud již došlo k uzavření smluvního vztahu a k čerpání, není již možné výši úvěru navýšit.
Nicméně, pro získání konkrétních informací je třeba kontaktovat finančního poradce ČMSS, který s Vámi při poradenském rozhovoru projedná možnosti dalšího čerpání přímo k Vaší smlouvě.

Zdravíme Vás z ČMSS
ČMSS
Kolemjdoucí
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod SocPredator 30. 11. 2012 23:45

Tak už i Wustenrot přistupuje k nepopulárním krokům. Staré smlouvy zatíží vyšším poplatkem za vedení, a nové (od ledna) pak ještě formulkou o inflaci. (to použila Buřinka blahé paměti před snad 5 lety)
Staré smlouvy se zvýhodněním pak vyjdou na 600 Kč za rok.

viz nový sazebník

http://www.wuestenrot.cz/o-nas/stavebni ... telna.html
Komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí
SocPredator
Diskutér

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků