Stavební spoření a hypotéky

Stavební spoření, hypoteční, překlenovací a jiné úvěry, normy a předpisy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 28. 8. 2015 21:48

tehdá stačilo dát cca 16.000 a přišla státní podpora 4500,-Kč. Urband legend, překlep nebo neznalost zákona?
SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fremantle 28. 8. 2015 22:17

AndrewSimek píše:Díky za tip, tohle mě vůbec nenapadlo. Nevím teda jak by to šlo zašmodrchat do koupě nemovitosti (?) takový fígle neznám, ale A.hypotéka je super rada. Podívám na to! Díky

Prostě až si budeš kupovat nemovitost, tak by sis vzal co nejvyšší LTV (aniž by to mělo negativní vliv ať už na bonitu nebo úrokovou sazbu) a částku z rozdílu mezi vlastními naspořenými penězi a limitu maximální možné půjčky použil na financování svých záměrů - při aktuálních úrokových sazbách by ti fakt nikdo jinak nepůjčil... Teoreticky můžeš anticipovat přírustek svých peněz, předpoklad budoucích úrokových sazeb a cen nemovitostí a podle toho přizpůsobit čerpání svých peněz nyní.

Nicméně aktuálně lze získat i nezajištěné spotřebitelské úvěry se sazbami kolem 5,9 - 6,9 % p.a., s americkou hypotékou by si sice šlo půjčit více, ale nevím, jestli stojí za 1 - 1,5 p.b. nižší úrokovou sazbu zastavovat nemovitost.

Jinak stará běžící smlouva o SS o ničem nevypovídá, stavební spořitelna ti je leda tak po splnění podmínek povinna poskytnout úvěr, v případě pozitivní historie by mohla být vstřícnější pro případné poskytnutí třeba překlenovacího úvěru.

Ještě by šlo uvažovat nad "pákou", a sice umístit prostředky na nějaký úvěrový tarif stavebního spoření (čímž by si šlo m.j. zajistit relativně slušnou úrokovou sazbu (na nezajištěný úvěr) kolem 3 % p.a.), kde by si šlo namodelovat cílovou částku, která by odpovídala aspoň těm 15 % zamýšlené investice do bydlení (zbytek by se řešil hypotékou) a jednorázově vložit na smlouvu částku takovou, aby ke splnění podmínek přidělení úvěru přišlo za 2 roky (může jít až o 60 % i víc CČ) a peníze, co budou přebývat použít opět na financování svých dalších záměrů.

Co nejvíce z těch peněz bych ale osobně vrazil raději do bydlení, už z jakýchsi "morálních" důvodů (rodiče by byly určitě rádi, aby byly použity k původnímu účelu, když si dlouhá léta "utrhovali od huby", aby mohli spořit)...
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod Fodi 29. 8. 2015 07:51

AndrewSimek píše:no je to smlouva 15let stará, tehdá stačilo dát cca 16.000 a přišla státní podpora 4500,-Kč. Přijde mi že smlouvu bych nerušil jen kvůli tomu že to ukazuje jakousi bonitu ala "po 15 let dokázal splácet a sporřit" jinak nevim

Tak bych řekl, že to bylo 18.000,- a podpora 4.500,-
Aktuálně to je 20.000,- a max. 10% =max 2.000,-
Výhoda těhle starých smluv je v tom, že je tam "zajímavý" úrok, pokud chci jen spořit a nechci úvěr. Obecně ale stavební spořitelny tyhle smlouvy vypovídají...
Do té nutné částky pro získání max. podpory se započítávají i úroky, pak není nutné dávat celých 20.000,-
Fodi
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod swisst 29. 8. 2015 09:22

Stará smlouva o stavebním spoření bude s největší pravděpodobností pro spoření výhodnější než spořicí účet. Takže dokud nebudou potřeba peníze, doporučuji nerušit.

Stará smlouva bude mít naopak relativně vysokou úrokovou sazbu z úvěru. Dnes jsou na trhu podstatně výhodnější sazby, ale nikdo neví, jak to bude vypadat za dva roky. To je možná další důvod proč smlouvu nerušit. V budoucnu může (ale nemusí) být i úvěr za 5 % výhodný.

Hypotéční úvěry dnes vycházejí lépe, hypotéku je možno použít i na podnikání (již zmíněná americká hypotéka lze použít i na jiné věci než je bydlení, bývá o něco dražší). Připomínám ale, že hypotéční úvěr je ale nutno zajistit zástavním právem k nemovitosti.

A dále, pokud to bude hypotéka na podnikání, pak se na ni nebude vztahovat zákon o spotřebitelském úvěru. Zákon o spotřebitelském úvěru se nevztahuje na úvěry poskytované fyzickým osobám v rámci jejich podnikatelské činnosti (na právnické osoby se nevztahuje vůbec). Takže případně předčasné splátky by bylo nutno sjednat ve smlouvě (což jde, a někdy je to zdarma).
swisst
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Fodi 29. 8. 2015 12:38

Primárně- hypotéka nebude na podnikání.
Pokud půjde o větší americkou hypošku, tak schvalovatel bude chtít vědět, na jaký je to účel (i když je to amerika). A pokud bude náznak, že by to mělo jít do podnikání, tak úvěr neprojde. Je velmi nutné dávat bance pravdivé informace, protože úvěrový podvod není žádná legrace... A "banky" teď v rámci schvalování úvěrů používají různé cestičky pro zjišťování informací ...
Fodi
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod gman 18. 9. 2015 09:03

Mám stavební spoření u Wustenrotu a ještě mi nepřipsali státní podporu za 2013. V r 2013 jsem na konci roku vkládal 21000,- a tak nárok na sp bych měl mít. Za 2014 už je připsaná. Je to v pořádku?
gman
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod radecekh 18. 9. 2015 16:44

gman: Příště se naučte číst výpisy. Na ročním výpise je věta:
"Pokud proti tomuto výpisu nevznesete písemnou námitku adresovanou stavební spořitelně ve lhůtě 4 týdnů od jeho obdržení, považuje stavební spořitelna výpis z účtu za přijatý."
Takže protože jste v lednu 2015 nevznesl námitku proti účtu, máte smůlu, i kdyby to nepřiznání podpory byla jejich chyba.
radecekh
Diskutér

Odeslat příspěvekod gman 21. 9. 2015 14:28

Já jsem si neuvědomil, že mi státní podpora za r 2013 přišla od ČS. Tam jsem ukončoval v r 2013 stavebko a ve stejném roce jsem ho uzavřel u wustenrotu. Ale nárok na stát. podporu vznikl ještě u spořky.
gman
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod Fodi 24. 9. 2015 18:32

Ale u stavebka se píše, jestli vyžadujete podporu. Takže na nové smlouvě třeba ne ...
Fodi
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod CZ4R 3. 10. 2015 22:17

Máte někdo zkušenosti s offsetovou hypotékou? Zejména by mne zajímala ta, kterou nabízí FIO (prozatím mi přijde jako nejlepší).
CZ4R
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod wit.cz 6. 10. 2015 07:10

Mám ji a spokojenost. Až na to vyřizování, mají strašně zkostnatělý proces.
<- Pod obrázkem najdete odkaz na platformu Portu, kde po registraci získáme oba 3 měsíce bez poplatků. Díky, kdo jste využil.
wit.cz
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod ripper6 9. 11. 2015 22:46

Mate zde nekdo zkusenosti se stavebnim sporeni s Liskou?
Kdysi na tohle behela reklama, tyka se to stavebniho uveru a pak preklenovaciho uveru. Rodice pritelky kdysi podepsali smlouvu s tim ze nekdo je na to nahucel, ze ty penize jdou potom nejak vybrat ci pouzit nejspis jinak.
Splatili tedy uver asi 200 000 a potom meli slibeno ze dostanou nejakej preklenovaci. Netusim nac by jim byl uver na staveni, kdyz bydleli v byte a tam nic stavet nebylo treba nebo moc budovat.
Ten nedostali, ale Liska po nich chtela i dalsi penize, ze musej splacet. To nechali bejt, takze k soudu to slo, exekuce nejaka. Nevim ted zda ty penize na neco se pouzili potom, pokud to bylo jen na staveni. Mozna nove vokna a pod?
Nakonec soud jim dal za pravdu, ze to byl podvod a Liska ze jim tedy vrati 7 000 Euro.
Aby jim ale bylo mozne vratit ty penize, musej jim zaplatit dalsi, tudiz tedy tak aby meli 14 000Eur a potom jim 7000Eur vrati.
Podobnej pripad je zde:
https://www.stream.cz/adost/837061-prak ... sporitelen
ripper6
Poslední varování

Odeslat příspěvekod vpe 22. 12. 2015 20:21

Zdravim, ktere SS nyni maji zalozeni bez 1% poplatku?
vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod wit.cz 22. 12. 2015 20:54

třeba SSČS .. mrkni na stavebky.cz
<- Pod obrázkem najdete odkaz na platformu Portu, kde po registraci získáme oba 3 měsíce bez poplatků. Díky, kdo jste využil.
wit.cz
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod vpe 23. 12. 2015 06:30

Burina? U nich jsem si vsiml na webu

http://www.burinka.cz/cs/produkty/onlin ... e-smlouva/

Ze usetrim AZ 2505 Kc ... Bohuzel jsem uz nedohledal podrobnosti (proc prave tato castka - ze by limit cilove castky 250 000,-?) a na infolince uz nic nvedeli..:

Jak je to s poplatkem - kolik strhnou za vedeni uctu za posledni 3 dny v roce 2015? Treba KB/Modra nic, az od dalsiho mesice od zalozeni pomernou cast (25,- mesicne).
vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků