Stavební spoření a hypotéky

Stavební spoření, hypoteční, překlenovací a jiné úvěry, normy a předpisy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod blackwork 5. 5. 2019 17:02

Výnosnost STSP při dosažení určité částky oproti ostatním produktům značně klesá, nemůžu najít ten správnej graf ... :roll: :-l
blackwork
Mírně pokročilý
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Tomas3 5. 5. 2019 17:10

To máš pravdu, když jedeš primárně na podporu a posíláš tam jen potřebné minimum. Pro mne jsou zajímavá ta 2% na staré smlouvě a státní podpora to jen vylepšuje. Smutné je, že ta nízká 2% jsou i dnes vcelku zajímavá.
Tomas3
Mírně pokročilý


Odeslat příspěvekod S474N 10. 8. 2019 14:28

blackwork: na druhou stranu neni problem mit vice stavebek a to "dosporene" si jen drzet za ucelem navysovani hodnoticiho parametru. Proto ze potom se treba objevi nejaka neocekavana sance, clovek ma penize pouzavirane v jinych produktech a tady jako kdyz najde...
citát dne: "Kde jde o sekundy, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inventář
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod Tomas3 20. 8. 2019 17:32

Aktuální úrok pro spoření je max 1,2% p.a.. Tak nevím, jestli to do konce roku ještě o něco nevzroste. To budu chtít udělat novou smlouvu, tak jestli tam nedají předvánoční akci.
Tomas3
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod omegus 11. 10. 2019 23:59

Zdravím,
měl bych dotaz ohledně úvěru ze stavebního spoření.
Kupuji si byt a s chybějící částkou mi pomohla modrá pyramida a úvěr ze stavebka.
Nechal jsem si to nastavit takto:
částka 400 000,-
úrok 4,89%
délka 15let
Délku 15let jsem dával schválně kvůli nižší splátce 3200,- ale také proto, že mám v plánu předčasně splatit úvěr.
První dva roky budu posílat necelých 1700,- korun na splátky (na účet č.1) a necelých 1550,- korun na stavebko (na účet č.2). Po dvou letech se klasicky překlenuje na úvěr.
Měl jsem v plánu cca co tři měsíce posílat cca 5000-10 000,-kč jako mimořádné splátky. Bylo mi řečeno že v průběhu prvních dvou let mohu posílat klidně každý měsíc kolik chci jako mimořádky, po dvou letech pouze jednou ročne a max 25% z jistiny.
A teď má otázka, vyplatí se posílat takto ty mimořádky, kdy se budou splácet pouze úroky a nic z jistiny? Nebo si ty peníze nechat a pak to po dovu letech zaplatit rovnou těch 25% a pak další rok? Případně jak bych to měl udělat. CHci splatit úvěr dříve, ne to táhnout celých patnáct let...

Díky, za případnou odpověď
omegus
Kolemjdoucí

Odeslat příspěvekod mlrs 12. 10. 2019 06:35

hmm jako proc brat 4,89% ze stavebka, kdyz je normalni urok na hypo 2,5% aktualne (ale chapu, duvody obcas nejake jsou)?
Splacet uroky se jiste nevyplati - z toho co pises, tak presne nevim, jak to mas nastavene, ale bratr ma u pyramidy nejakou podobnou sracku.
Spis skoda, ze sis takovy uver s takovymi podminkami vubec zaridil - takto se nejspis vyplati syslit penize nekde na sporaku a pak tam frknout tech 25%.
A samozrejme tou mimoradkou se vyhnes urokum a zkratis obdobi (klidne i vickrat) - jen bohuzel ted s tim asi moc nenadelas - fuj 4,89% - to mame lepsi sazbu na spotrebaku v bance, nez tohle :-(
mlrs
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 12. 10. 2019 07:46

Jsi si jistý, že se překlenovák stane řádným úvěrem už po 2 letech a ne po 6? I ta úroková sazba je fakt hrozná, navíc budeš ještě spořit s úrokem nula nula nic, u normální hypotéky bys o to mohl snižovat jistinu.

Pokud to nebyla nějaká specifická situace (třeba že jsi neměl co dát do zástavy), tak absoutně nechápu tvoje rozhodnutí.
Nekupuji si věci, které nepotřebuji nebo které se mi nelíbí, abych udělal dojem na lidi, kteří mě stejně nemají rádi.
PatrikChrz
Administrátor
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod wit.cz 12. 10. 2019 07:47

Tady jde hlavně nejspíš o překlenovací úvěr, takže první doporučuju nastudovat, jak to vůbec funguje. Třeba na stavebky.cz
wit.cz
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod fremantle 12. 10. 2019 08:37

U MPSS u tarifu Alfa se vůbec neoperuje s hodnotícím parametrem, stačí tedy splnit pouze minimální délku trvání spoření podle zákona 2 roky a minimální procento naspoření (stačí pouze 25 %), takže lze získat po 2 letech úvěr za poměrně rozumných podmínek (základní úroková sazba z vkladů je 0,5 % p.a., takže úroková míra z úvěru 3,5 % p.a.).

Problém je v nabízených překlenovacích "rychloúvěrech" - pokud účastník nemá nárok na řádný úvěr a vyřeší to tím překlenovákem, smlouva o SS se změní na úroky vkladů na 2 % p.a. (tím pádem úvěr může být až 5 % p.a.) a jiná možnost není - dlužníkovi zůstává stejná úroková sazba v překlenovací části i v řádné části, nicméně v současnosti je RPSN přes 5 % poměrně vysoké (v překlenovací části navíc platíš ještě stavební spořitelně ročně 2x 300 Kč za vedení účtů).

Aspoň s ohledem na to, že aktuálně bylo možné získat i obyčejný spotřebák u několika bank (Moneta, Sberbank CZ) už od 3,9 % p.a - pokud by sis těch 400 tisíc půjčil na začátku roku od Sberbank, měli kampaň, kdy se šlo dostat s RPSN i pod 3 % - u úvěru 400 tisíc na 96 měsíců splátka 5412 Kč (standardní úroková sazba 6,73 % p.a.), po splatnosti a splnění smluvních podmínek (řádné splácení, žádné mimořádné splátky) banka vyplatí 20 % jistiny zpět, přeplatil bys tedy celkem cca. 40 tisíc - u MPSS to budeš mít i dvakrát tolik...
fremantle
Inventář

Odeslat příspěvekod vpe 12. 10. 2019 09:22

Podle me se PREDCASNE SPLATIT HYPOTEKU ekonomicky nevyplati, protoze diky anuite ze zacatku splacis vetsinu na urokach, takze nemas skoro nic splaceno z jistiny a kdyz to predcasne splatis, tak oni uz maji vydelano ...

Zalezi proto, zda i ten preklenovak je anuitne nebo klasicky.

Opravte me, pokud se pletu :-)
vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod xls 12. 10. 2019 10:01

Takhle to není. Anuitní splácení znamená, že se ze splátky zaplatí za dané období naběhlé úroky, ze zbytku jistina. A tak pořád dokola.

Samozřejmě ze začátku je vysoká jistina, tj. jsou i vysoké úroky, takže většina splátky jde obvykle na splácení úroků, na jistinu toho moc nezbývá. Ke konci už je jistina nízká, úroky nestojí skoro za řeč, takže jde většina splátky na splácení jistiny.
xls
Inventář

Odeslat příspěvekod DrumSession 12. 10. 2019 10:21

Co asi bude lepší?
STSP - platit 15 let za 4,89% a ještě k tomu z vlastních financí viz. překlenovák (i když nějakým chytrým způsobem)
HYPO - platit 15 let za 2,50% z cizích financí, +mít možnost ročně splatit 25% ze zbývající částky tj. vše za 5 let (nejrychlejší možná varianta)
Doplatek HYPO nejlépe z dokončeného STSP tarif "spořím" (nechci úvěr) celk. roční zhodnocení za 6let pak vychází cca 3,5% (bez vstup.ppltku)

Klidně bych si vzal i 500 na HYPO, kde 100 budeš mít další fin. prostor na vybvení bytu bez nutnosti dokládání účelu (PC/TV-15, obývák-30, ložnice-15+7+10+3 /postel+2rošty+2matrace+4povlečení/, auto-provoz, případně dovolená-25, lepší přístroje do kuch.) Na HYPO okolo 2,5% to je OK. Ale taky chápu, že se najde dost lidí, kt. chtějí mít klid a jistotu, a tak mají STSP na bydlení za 4,89% a na další vybavení bytu si vezmou další úvěr obvykle za 6-9% p.a.
PENÍZE nebo nepočitatelná LÁSKA ? ŠTĚSTÍ spočívá vědět to, co si vybrat
Nesmíte se bááát a na hlavu si nechat s... Takže? Musíte se ptááát !!
DrumSession
Diskutér
Uživatelský avatar

Odeslat příspěvekod mlrs 12. 10. 2019 11:15

vpe: s tim splacenim hypo se pletes...
Nejlepsi je to nazorne ukazat na splatkovem kalendari, kde mas vzdy kalwendarni rok a mesic, vedle toho splatku uveru rozlozenou na dve casti - splatku jistiny a splatku uroku.
Napr. splatka 10000 = 7000 splatka jistiny a 3000 splatka uroku. 10000 je fixnich a akorat dalsi mesic to bude treba 7020+2980 a porad tak dal.
Dejme tomu, ze chces dat mimoradku cca 100000kč -> 100000 / 14 = 7150 -> tzn tech 7150 je cca nejaka stredni hodnota splatky v tech 14 mesicich (cca).
No a stredni hodnota uroku bude pak 2850 - takze za 14m je to 39900kč -> tohle jsou uroky, kterym se diky zaplaceni te mimoradky vyhnes resp. v anuitnim splatkovem kalendari preskocis techto 14 splatek (jistina+uroky) a pokracujes tim, co bys bez te mimoradky normalne platil az v prosinci 2020 a samozrejme hypoteka skonci o techto 14m drive.
Jedine co, tak clovek musi porovnat, zda ty penize z te mimoradky mu nemohou jinde vydelat vice, nez kdyz je takto da bance - mimoradka se vyplaci vic pri dlouhe splatnosti a vysokem uroku (jake to prekvapeni).
Doufam, ze jsem to popsal srozumitelne :-)
mlrs
Mírně pokročilý

Odeslat příspěvekod vpe 12. 10. 2019 12:54

Mno, chcete rici, ze to nehraje roli, kdyz vezmete stejnou HYPO (urok, delka fixace, vstupni naklady v poplatcich, objem uveru, vse stejny) na 30 let a nebo na 7 let a splatite ji predcasne (po vyprseni fixace napriklad) za 5 let (protoze proste dedictvi, vyhra v loterii, to je fuk)?

U obou hypotek 30 a 7 let, predcasne zaplacenych za 5 let zaplatim bance stejny urok a stejny naklady, ANO?
Tzn, Ze v obou pripadech prodelate (bance vydelate) stejnou sumu v absolutnich cislech?! Ano?
Tedy ze v obou pripadech me vyjde finalni RPSN identicky?

Ps: Resil jsem to teoreticky ~ pocitove v urovni prave te nejistoty, ze to budu chtit splatit predcasne a ze do te doby jsem platil vicemene skoro jenom uroky, podobne jako v IZP, kdy se prvni dva roky plati provize...


Pps: Pravda je, ze je lepsi si to nakreslit, nasimulovat, no vzhledem k uvedenemu jsem to neudelal, nemel jsem duvod ani cas (ze bych stacil nakupovat vice, nez jsem mel k dispozici vlastnich zdroju:-).
vpe
Poslední varování
Uživatelský avatar

Předchozí stránkaDalší stránka

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků