Stavební spoření a hypotéky

Stavební spoření, hypoteční, překlenovací a jiné úvěry, normy a předpisy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod resolut 18. 12. 2011 00:17

Prijde mi lepsi splacet napr. 6000,- preklen. uver, nez platit stejne, ne-li vetsi penize nekomu kdo mi byt pronajme.
resolut
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 18. 12. 2011 00:40

No, ono se k tomu překlenovacímu úvěru platí ještě něco, říká se tomu dospořování, a pak se taky obvykle něco platí k té nemovitosti, na kterou ten úvěr máš...
SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Diskutér

Odeslat příspěvekod xtonda 18. 12. 2011 00:56

Při úroku 4% budeš 1 000 000 Kč splátkou 6 060 Kč splácet 20 let a celkem zaplatíš 1 454 000.

Ovšem pokud by úrok byl 5%, splátka vyskočí na 6 600 a celková zaplacená suma bude 1 583 000.

To co je výhodnější právě závisí na poměru nájmů a prodejních cen v dané lokalitě a na tom jaké podmínky úvěru budeš mít po celou dobu splácení úvěru. Rozhodně nelze paušálně říct, že splácet úvěr na byt je lepší než bydlet v nájmu.
xtonda
Diskutér

Odeslat příspěvekod audiobullys 18. 12. 2011 01:42

jestli to je hypotecni banka a nutnost mitucet u csob,tak staci i u postovni sporitelny a je tam stejna sleva . ucet u postovky je zdarma pri zustatku 15 tisic prumerne na den behem mesice
Daň ze samostatného myšlení nebyla dosud zavedena jen proto, že by to byl příjem pro stát zcela zanedbatelný.
audiobullys
Diskutér

Odeslat příspěvekod S474N 18. 12. 2011 15:13

KaM007: na uroky se prosimte vykasli, spocitej si nakladovost produktu jako takoveho, tzn. veskere naklady ktere s tim souvisi (od mesicnich poplatku za vedeni uveru, az po nutnost mit ucet a kdovico jeste). A potom si zpetne vypocitej z toho procento a to teprve porovnavej s ostatnima nabidkama.
citát dne: "Kde jde o vteřiny, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inženýr

Odeslat příspěvekod resolut 18. 12. 2011 17:35

TomasMarny : to prave vim ze se dosporuje, ale doufal jsem ze mi toto prave vysvetlite, jakym zpuseobem by to napr za techhle castek probihalo. Do jake castky by se dosporovalo, od kdy by byl uz klasickej uver atd..

Xtonda : situace je takova ze byt v cene 1M se pronajima za 8000,- bez energii ;)
To, ze po 20 letech by byl byt muj vidim jako dost velkej duvod. A dost velkou vyhodu oproti najmu, kdyz to spocitas :)
Myslim ze od 40 let bydlet do smrti ve svym byte je o dost lepsi nez kdyz si predstavim, ze bych mel zit do konce zivota v najmu :)
resolut
Návštěvník

Odeslat příspěvekod S474N 18. 12. 2011 17:52

resolut: s temi vypocty prosim velmi opatrne. Ja si na to udelal tabulku a kdyz se budeme bavit o Brne ci Praze a bytu o velikosti 2+1 a vice, tak se hypoteka ciste "ciselne" proste nevyplati.

Docela by me zajimala definice toho bytu za 1M, kde je najem 8 tisic bez energii. V Praze za to nekoupis ani garsonku a v Brne mozna tak na hrane, ale vybydlenou. A v takovych bytech se opravdu takove najmy neplati.

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
Inženýr

Odeslat příspěvekod sniper76 18. 12. 2011 19:16

resolut píše:doufal jsem ze mi toto prave vysvetlite

toto ti vysvětlí ve stavební spořitelně. Zajdeš tam, požádáš o simulaci a oni ti vyhodí výpis celého spoření a splácení včetně státních podpor a poplatků. Ten výpis vezmeš domů, všechno posčítáš a spočítáš si úrok.
sniper76
Diskutér

Odeslat příspěvekod KaM007 18. 12. 2011 20:56

Mám dotaz k pojištění k hypotéce od spořky, dělá to nějakých 600 měsíčně a díky tomu pojištění je sleva 0.1% na úrocích. Jinak není pojištění povinné. Jde se pojistit na úraz, invalitidu, atd. i někde jinde a vinkulovat to k té hypotéce? Tj. něco jako běžná úrazová pojistka, ale s plněním na min 1.5M? Šest stovek mi přijde moc.
KaM007
Návštěvník

Odeslat příspěvekod S474N 18. 12. 2011 21:45

A vyzaduji vubec to pojisteni? Pokud ne, tak si spocitej, kolik ti dela ta sleva 0,1% a to si potom porovnej.

S474N
Inženýr

Odeslat příspěvekod xtonda 18. 12. 2011 22:53

Jak v rychlosti koukám na sreality, tak tam se v Praze nabízejí k pronájmu za 8 000 byty, který by stály spíš 2 - 3 mega (velmi hrubý okometrický odhad), takže pokud se tam, kde žiješ, opravdu byty v ceně 1M pronajímají za 8 000 Kč, tak (opět letmým pohledem) se koupě bytu i na úvěr vyplatí. A při aktuálních rekordně nízkých sazbách hypoték tipuji, že lépe vyjde spíše ta hypotéka. Ovšem neotálej, vypadá to, že trend se obrací.

http://ekonomika.idnes.cz/hypoteky-stal ... nomika_brm

Tvůj problém ovšem je tvoje situace. Těch 40 - 50 tis. co máš tak akorát rezerva, takže z hlediska pořízení nemovitosti si na nule, což znamená vysoké LTV a horší úrokovou sazbu. Plat 16 tis. pro singla taky není úplné terno. Pokud něco špatně odhadneš, budeš mít nenadálý výpadek příjmu nebo skokově stoupnou sazby, tak se může stát,že nebudeš zvládat splácet a to je pak konec.
xtonda
Diskutér

Odeslat příspěvekod KaM007 19. 12. 2011 15:18

To pojištění není nutné. Ale já bych se raději pro každý případ pojistil, třeba na úraz, může mě přejet auto a nebudu moci splácet... Tedy nějaká úrazová pojistka, orientovaná na hypo - neschopnost splácet, ale ne za 600měsíčně... Nevím zda takový produkt existuje...

S474N píše:A vyzaduji vubec to pojisteni? Pokud ne, tak si spocitej, kolik ti dela ta sleva 0,1% a to si potom porovnej.
KaM007
Návštěvník

Odeslat příspěvekod S474N 19. 12. 2011 17:13

Tak to zalezi, proti cemu a v jake vysi se chces pojistit. Ono moc levnejsiho, aby to vubec neco resilo, tezko sezenes.

S474N
Inženýr

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 19. 12. 2011 19:43

Už někdy někdo slyšel o případu, kdy by pojišťovna plnila z pojištění úvěru? Pokud jsem se díval na insolvenční rejstřík, jsou tam mraky lidí, kteří měli nejrůznější úvěry a kreditní karty pojištěné na "neplacení"... A nic, mají je přihlášené do pohledávek, takže pojišťovna neplnila.

Moje známá měla taky pojištěný úvěr, a když onemocněla dlouhodobě se zádama (OSVČ, takže to není klasický případ "chtějí mne vyhodit, tak se hodím marod se zádama, to mně nikdo nedokáže"), dostala odpověď z pojišťovny, že nemoci zad a páteře jsou z pojištění vyloučeny, pokud nejde o úraz...
SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Diskutér

Odeslat příspěvekod petr s 20. 12. 2011 14:41

Slyšel. Bylo to pojištění úvěru při ztrátě zaměstnání déle než 3 měsíce. Normálně jsme sepsali pojistnou událost, přidali papíry (výpověď pro nadbytečnost, z úřadu práce atd.) a získali jsme zpětně 12 splátek dle pojištění, protože víc nebylo z pojistky možno dostat. Jen byla škoda, že u 2. úvěru byla pojistka jen na úraz a tu v době, kdy je člověk hlášen na úřadě a něco se mu stane nešlo využít.
petr s
Diskutér

Předchozí stránkaDalší stránka