Stavební spoření a hypotéky

Stavební spoření, hypoteční, překlenovací a jiné úvěry, normy a předpisy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod SpeederBB 11. 8. 2015 17:48

Já bych si to představoval tak, že jen přijde frajer, koukne na stavbu a řekne, že to má hodnotu tu a tu a na tom základě mi uvolní peníze, aniž by po mě chtěli nějakej položkovej rozpočet nebo tak něco. Tu lhůtu dva roky pro čerpání by snad nebyl problém vyčerpat při LTV 70%, ale spíš se bojim tý lhůty kolaudace do 6 měsíců od dočerpání. Tam aby nebyly nějaký sankce velký...

A co si myslíte o pojištění sjednanýmu k hypotéce? Mám, nemám, případně pojištění na co konkréně? Díky
SpeederBB
Návštěvník

Odeslat příspěvekod vladimir.svorba 11. 8. 2015 22:04

Vaše představa může být jakákoli, ale banka se nebude řídit vaší představou, pokud se neshoduje s metodikou a postupy banky.
Zajímá vás něco v oblasti financí, s čím vám můžu pomoci?
vladimir.svorba
Diskutér

Odeslat příspěvekod Fantucci 11. 8. 2015 22:41

Rozpočet na stavbu budou chtít určitě. Musí vědět, že ta stavba je za ty peníze realizovatelná. Na základě toho také odhadce stanoví cenu budoucí.
Pojištění (úvěrové?) k hypotéce už se tady někde probíralo. Nebrat.
Pracuji ve fin. poradenství? No a?
Fantucci
Diskutér

Odeslat příspěvekod SpeederBB 14. 8. 2015 10:49

Hypotecni banka po me chce jen nejaky zjednoduseny projekt, ze ktereho uvidi velikost, dispozici a z ceho budu stavet. Spocitaji si to z objemu stavby. Polozkovy rozpocet udajne neni nutny. Navic bude LTV do 70% pravdepodobne.
SpeederBB
Návštěvník

Odeslat příspěvekod SpeederBB 17. 8. 2015 16:25

Ještě se chci zeptat, co pojištění k hypotéce? Známá mi namodelovala k tej Hypotečce jejich pojištění (ČSOB) ve variantě 1. Smrt a plná invalidita nemocí i úrazem. Co si o tom myslíte? Je to nutný uzavírat s vinkuklací na banku? Já mám svojí životku u MetLife. Stačila by jim, když jí třeba vhodně upravim, aby pokryla hypo?
SpeederBB
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fodi 17. 8. 2015 22:38

Pojištění je "nutné" většinou v případě, že chci jejich slevu na sazbě. Jsou i případy, kdy hypo bez životního pojištění nejde, ale obecně to nutné není.
Smrt a invalidita III. stupně jsou "důležitá" rizika, ale není úplně to ono. Raději včetně INV II. stupně (pokud ne včetně I. stupně).
Pokud je ta MetLife solidně nastavená, tak by nemělo být potřeba další pojištění. Ale je potřeba, aby pojistné krytí bylo dostatečně vysoké, tedy včetně původních částek a i vzhledem k výši hypotéky. Takže by to pravděpodobně chtělo navýšit. Výhodou starších (dobře nastavených) smluv je to, že již asi proběhly čekací lhůty, což je důležité hl. u INV.
Fodi
Diskutér

Odeslat příspěvekod fremantle 17. 8. 2015 23:03

Osobně bych to (životní) pojištění, co je nabízené k hypotéce nebral - zpravidla je předražené s nízkým krytím, vůči tomu, co lze koupit přímo. Dobrou úrokovou sazbu si lze vyjednat i bez této zbytečnosti. A co se samotného pojištění týče obecně, hlavně je vůbec nutné zvážit, jestli má pojištění nějaký smysl a není lepší ty samé peníze cpát třeba do rezervy, která aspoň reálně může něco řešit (a vůbec mít nastavenu hypotéku nějak smysluplně - třeba v případě spoludlužníků, aby výpadek jednoho příjmu v krátkodobém horizontu nezpůsobil zásadní malér).
fremantle
Diskutér

Odeslat příspěvekod SpeederBB 18. 8. 2015 09:04

Nechá mi to vymodelovat i bez tý pojistky a uvidíme s čim přijdou. Trochu se bojim, aby mě navýšení stávající pojistky nevyšlo ještě dráž.
SpeederBB
Návštěvník

Odeslat příspěvekod Fodi 18. 8. 2015 09:16

fremantle píše:... A co se samotného pojištění týče obecně, hlavně je vůbec nutné zvážit, jestli má pojištění nějaký smysl a není lepší ty samé peníze cpát třeba do rezervy, která aspoň reálně může něco řešit (a vůbec mít nastavenu hypotéku nějak smysluplně - třeba v případě spoludlužníků, aby výpadek jednoho příjmu v krátkodobém horizontu nezpůsobil zásadní malér).

No, řekněme že jde o HYPO 2 mega. Pojištění smrt a INV třeba za 1.000,- měsíčně.
Takže za rok "nepojištění" ušetříš závratných 12.000,- (+ zhodnocení). Za 10 let 120.000,-
Dle mého tohle není reálná alternativa k tomu pojištění...
Já neříkám pojišťovat léčení úrazu, pobyt v nemocnici ... Ale ta základní rizika ano.
Fodi
Diskutér

Odeslat příspěvekod SpeederBB 18. 8. 2015 09:54

Mě tam vycházelo to pojištění asi na 400 měsíčně. Souhlas, že z toho si rezervu neudělám. Navíc kdyby přišel problém brzy, jsem namydlenej. Krytí to chce.
SpeederBB
Návštěvník

Odeslat příspěvekod fremantle 18. 8. 2015 10:07

Fodi píše:No, řekněme že jde o HYPO 2 mega. Pojištění smrt a INV třeba za 1.000,- měsíčně.
Takže za rok "nepojištění" ušetříš závratných 12.000,- (+ zhodnocení). Za 10 let 120.000,-
Dle mého tohle není reálná alternativa k tomu pojištění...
Já neříkám pojišťovat léčení úrazu, pobyt v nemocnici ... Ale ta základní rizika ano.

Jaké třeba? Smrt? To mě moc už nebude trápit, jestli můžu hypotéku splácet, nebo nikoliv... Pokud zůstane manželka, tak dostane nejspíš vdovský důchod, který by ji měl společně s rezervami vystačit, až si najde jiného chlapa. A v případě invalidity asi budu mít taky jiné starosti, než se starat o svou nemovitost, takže se majetek nejspíš budu pokoušet zpeněžit, neboť budu buďto odkázán na péči, nebo s půjde o nějakou nevyléčitelnou nemoc (rakovina), že si budu chtít zajistit už jenom tu krátkou zbývající část života.
Jistě v tom modelu jsou pak rizika, které nejsou vyřešena, ale mnoho z nich bude výluka i v pojistných podmínkách.
fremantle
Diskutér

Odeslat příspěvekod Fodi 18. 8. 2015 14:58

Nikdo neříká, že samotný člověk si má pojišťovat smrt.
Pokud zůstane manželka, tak smyslem pojišťění je zachování životní úrovně v lepším případě), nebo nespadnutí do existenčních pootíží. Pokud má někdo dostatečné rezervy, tak je to jen dobře a pak se to jistě zohlední při případném sjednávání pojištění.
Proč by člověk s invaliditou měl rezignovat na správu svého majetku mi není zcela jasné. Nikde není napsáno, že přiznáním invalidity začne odpočet a člověku zbývají už jen měsíce života.
Navíc dost hypoték mají manželé, kteří mají/ budou mít děti. Ono pak kromě výpadku příjmu jednoho z manželů ještě přibyde problém s hypotékou.
Ale je věcí každého, jestli si uzavře životní/ majetkové pojištění.
Argumenty se dají najít pro obě možnosti.
Ale už vidím, jak v případě "pojistné" události je člověk celý rád, že si místo pojištění ty peníze odkládal. Taková odfouknutá střecha, nebo trvalé následky úrazu prostě většinou rodinu zasáhnou velmi výrazně. Kolik si tak uspořil? Desítky tisíc?
Fodi
Diskutér

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 18. 8. 2015 15:10

Mno, pokud manželka nepečuje o dítko povinné školní docházkou či připravující se na povolání, nebo jí není více jak tuším 55 let, tak ten vdovský důchod dostane na neuvěřitelný 1 rok...
SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Diskutér

Odeslat příspěvekod SpeederBB 19. 8. 2015 09:38

Fremantle: Ty musíš mít svojí manželku hodně rád :-) To já bych tedy chtěl, aby při mojí smrti měla manželka zajištěný ufinancování hypotéky. Aby měla dostatečnou rezervu, ze který by čerpala na splátky a snížila si tak splátku z vlastní vejplaty. Taky aby nemusela hned hledat nějakýho moulu, kterej jí bude hypo platit. Hlavně máme ani ne roční dceru. Nejsem sobec, abych po mojí smrti neřešil jak moje rodina přežije.
SpeederBB
Návštěvník

Odeslat příspěvekod PatrikChrz 19. 8. 2015 09:45

A počítáš s vdovským a případně sirotčími důchody? Ony to nejsou malé peníze a dokáží výpadek živítele celkem úspěšně nahradit - někdy si rodina i finančně pomůže, pokud není živitel zrovna spořivý typ.
PatrikChrz
Administrátor

Předchozí stránkaDalší stránka