Přestřižená občanka

Stavební spoření, hypoteční, překlenovací a jiné úvěry, normy a předpisy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod stanislav.stribrny 20. 4. 2009 12:37

Sestra si potřebuje tento týden změnit trvalé bydliště (bude rodit), ale na MěÚ ji při tom přestřihnou občanku. Bohužel od 1. do 10.5. budou úřady uzavřeny kvůli nějaké změně software a novou občanku dostane až někdy ke konci května.

Do té doby bude chodit s přestřihlou občankou.

Pokud ale vím, je to problém:

1. byl jsem svědkem, jak na poště odmítli vydat dopis, i když ten pán řval jako nepříčetný, prostě mu ho nedali

2. sestra před porodoem různě na úřadech vyřizuje různé věci a nevíme, zda se s ní budou bavit, když má přestřihlou občanku

Nevíte, jaký zákon se k přestřihlým občankám vztahuje? Hlavně bych potřeboval vědět, jak je to s tou poštou, zda má právo opravdu dopisy nevydat.

Nebo nemáte tip na nějakou občanskou poradnu, kde by nám fundovaně poradili?

(sestra má jen občanku, nemá pas ani řidičák, takže se nemůže prokazovat jiným průkazem)

Díky moc.
stanislav.stribrny
Diskutér

Odeslat příspěvekod S474N 20. 4. 2009 12:58

stanislav.stribrny: na poste bych doporucoval vyridit prukaz prijemce (zmocnence), hodi se to i do budoucna. No a na uradech se muze identifikovat cestovnim pasem, ne? At si ten vybeha jeste ted :mrgreen:
citát dne: "Kde jde o vteřiny, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
všude byl, všechno zná

Odeslat příspěvekod Lexx 20. 4. 2009 13:08

A nevydají jí na MěÚ zároveň nějaký doklad, který slouží jako dočasná občanka?
V pivu je vitamínů málo, proto jej musíme pít hodně.
Lexx
Diskutér

Odeslat příspěvekod stanislav.stribrny 20. 4. 2009 13:26

Na MěÚ přestřihnou občanku a dají lísteček s potvrzením o nové adrese.

Pošta toto neuznává, podle ní je doklad znehodnocený a tedy neplatný. Ani když se postavíte na hlavu, dopis nevydají. Šílený pán, kterého jsem měl čest pozorovat, dokonce rozčilením rozmlátil vstupní skleněné dveře. Nepomohlo to, dopis mu nedali.

Poslal jsem na poštu mailem dotaz, na základě jakého zákona odmítají dopisy vydat, tak snad během dneška někdo odpoví.

(rada s pasem je za milion, ten už taky nestihne, dali by jí ho na konci května, nehledě na to, že pokud necestuješ mimo EU, je ti pas k ničemu)
stanislav.stribrny
Diskutér

Odeslat příspěvekod S474N 20. 4. 2009 13:28

stanislav.stribrny: a vis i to, ze se da udelat pas do druhyho dne? Zjevne ne :mrgreen:

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
všude byl, všechno zná

Odeslat příspěvekod stanislav.stribrny 20. 4. 2009 13:48

Tahle kauza opět ukazuje, jak je Česká republika naprosto idiotský stát.

S474N: máš pravdu s tím pasem, ale to je řešení menším odporem, tedy vzdát se svých občanských práv, sklopit uši a přizpůsobit se tyranovi.

K průkazu zmocněnce nebo alternativně k plné moci jsem zjistil, že je nepoužitelný: nelze na něj vyzvednout dopisy do vlastních rukou, což je naprostá většina úřední korespondence.

Pošta ještě nabízí službu přeposlání dopisů (tzv. dosílka), což je též nepoužitelné, protože pošťačka bude chtít při doručení vidět občanku.

Dále lze využít služby prodloužení lhůty o 1 měsíc, to ale opět nelze u některých úředních dopisů, kdy úřad na obálku napíše "Neprodlužovat lhůtu".
stanislav.stribrny
Diskutér

Odeslat příspěvekod stanislav.stribrny 20. 4. 2009 13:54

S474N: kde si vzal, že pas vydávají do druhého dne?

já jsem na úřadu viděl jen dvě lhůty: do 30 dnů a expres do 15 dnů, pokud vím, tak teď už dávají jen pasy s biometrickými údaji
stanislav.stribrny
Diskutér

Odeslat příspěvekod S474N 20. 4. 2009 14:04

stanislav.stribrny: no vidis, nova doba, tak 15 dni. BTW jak casto ti chodi veci do vlastnich rukou? Ja osobne se ani nepamatuji, kdy jsem nejakej za poslednich 10 let dostal. Ale chapu, ze ty exekuce, predvolanky na PCR, zahajeni spravnich rizeni atd je svinstvo :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

S474N
všude byl, všechno zná

Odeslat příspěvekod stanislav.stribrny 20. 4. 2009 14:10

do vlastních rukou mi třeba chodí kreditky a PIN, nemusí jít jen o soudní korespondenci, do vlastních rukou posílá dopisy VZP a ČSSZ, i když jde o prkotiny (výpisy apod.)

žiješ vůbec v ČR?
stanislav.stribrny
Diskutér

Odeslat příspěvekod S474N 20. 4. 2009 14:14

stanislav.stribrny: takze tu ted resime to, ze bude pohroma v tom, ze sestre najednou v kvetnu zacne vsechno chodit do vlastnich rukou a ona si to nebude moci vybrat? Ja bych zase tak neprehanel a nedramatizoval to :wink:

Ano, ziju v CR. Dopisy od ZP a CSSZ urcite do vlastnich rukou nechodi - to vim 100% :wink:

S474N
všude byl, všechno zná

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 20. 4. 2009 14:17

To S474N: A jak myslíš, že ti FÚ pošle dopis s tím, že zamítají žádost o vrácení přeplatku na dani, protože jsi iniciativně podal daňové přiznání již koncem ledna? Samozřejmě dopisem na doručenku a do vlastních rukou, i když jsi to daňové přiznání podával elektronicky se zaručeným podpisem a je na něm tvá mailová adresa...
SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Diskutér

Odeslat příspěvekod mikicz 20. 4. 2009 14:40

stanislav.stribrny píše:Tahle kauza opět ukazuje, jak je Česká republika naprosto idiotský stát.

ne, nemáš pravdu. idiotská je právě a jenom česká pošta, protože všude jinde i s občankou s ustřiženým rohem a lístečkem o změně vyřídíš vše. Byl jsme asi 2 měsíce s odstřiženou občankou (2 změny za sebou) a kupodivu to nikomu kromě pošty nevadilo.
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Administrátor

Odeslat příspěvekod stanislav.stribrny 20. 4. 2009 14:43

S474N: fakt se nechci hádat o věci, se kterou mám asi jinou zkušenost - a možná si to pletu s "doporučeně". Každopádně letos mi už přišlo několik dopisů z VZP a ČSSZ, které jsem si musel vyzvedávat na poště proti občance. A nešlo o žádné dluhy ani exekuce, obyčejná úřední korespondence, výpisy, vyúčtování, přeplatky, nedoplatky, ukočení živnosti, apod.

Napsal jsem, že sestra bude rodit, takže jí teď chodí dopisy z úřadů, nevím co to je, mám jenom ty oznámenky, asi mateřská, matrika, nebo něco takovýho.

Abych shrnul tvojí radu: nic nedělat, počkat měsíc a dopisy, co mezitím přijdou vrátit adresátovi.

Někoho jiného jiné řešení nenapadá?
stanislav.stribrny
Diskutér

Odeslat příspěvekod stanislav.stribrny 20. 4. 2009 14:44

mikicz: zákon, na který se odvolávají náhodou neznáš? Zatím z pošty žádná odpověď na můj mail.
stanislav.stribrny
Diskutér

Odeslat příspěvekod S474N 20. 4. 2009 15:20

stanislav.stribrny: ma rada byla na to myslet dopredu a treba si vyresit ten pas + pro manzela nebo pro tebe treba prukaz prijemce. Ted je to proste vsechno narychlo a proto se nediv, ze to hraje proti vam.

Tomáš Marný: a jak casto ti takovy dopis chodi? A jak casto chodi jeho sestre? Proste prestanme vymyslet extremni situace :wink:

S474N
všude byl, všechno zná

Další stránka