Přestřižená občanka

Stavební spoření, hypoteční, překlenovací a jiné úvěry, normy a předpisy

Moderátor: Moderátoři FinExpert.cz

Odeslat příspěvekod stanislav.stribrny 20. 4. 2009 12:37

Sestra si potřebuje tento týden změnit trvalé bydliště (bude rodit), ale na MěÚ ji při tom přestřihnou občanku. Bohužel od 1. do 10.5. budou úřady uzavřeny kvůli nějaké změně software a novou občanku dostane až někdy ke konci května.

Do té doby bude chodit s přestřihlou občankou.

Pokud ale vím, je to problém:

1. byl jsem svědkem, jak na poště odmítli vydat dopis, i když ten pán řval jako nepříčetný, prostě mu ho nedali

2. sestra před porodoem různě na úřadech vyřizuje různé věci a nevíme, zda se s ní budou bavit, když má přestřihlou občanku

Nevíte, jaký zákon se k přestřihlým občankám vztahuje? Hlavně bych potřeboval vědět, jak je to s tou poštou, zda má právo opravdu dopisy nevydat.

Nebo nemáte tip na nějakou občanskou poradnu, kde by nám fundovaně poradili?

(sestra má jen občanku, nemá pas ani řidičák, takže se nemůže prokazovat jiným průkazem)

Díky moc.
stanislav.stribrny
Diskutér

Odeslat příspěvekod S474N 20. 4. 2009 12:58

stanislav.stribrny: na poste bych doporucoval vyridit prukaz prijemce (zmocnence), hodi se to i do budoucna. No a na uradech se muze identifikovat cestovnim pasem, ne? At si ten vybeha jeste ted :mrgreen:
citát dne: "Kde jde o vteřiny, je Policie na místě během několika minut."

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
všude byl, všechno zná

Odeslat příspěvekod Lexx 20. 4. 2009 13:08

A nevydají jí na MěÚ zároveň nějaký doklad, který slouží jako dočasná občanka?
V pivu je vitamínů málo, proto jej musíme pít hodně.
Lexx
Diskutér

Odeslat příspěvekod stanislav.stribrny 20. 4. 2009 13:26

Na MěÚ přestřihnou občanku a dají lísteček s potvrzením o nové adrese.

Pošta toto neuznává, podle ní je doklad znehodnocený a tedy neplatný. Ani když se postavíte na hlavu, dopis nevydají. Šílený pán, kterého jsem měl čest pozorovat, dokonce rozčilením rozmlátil vstupní skleněné dveře. Nepomohlo to, dopis mu nedali.

Poslal jsem na poštu mailem dotaz, na základě jakého zákona odmítají dopisy vydat, tak snad během dneška někdo odpoví.

(rada s pasem je za milion, ten už taky nestihne, dali by jí ho na konci května, nehledě na to, že pokud necestuješ mimo EU, je ti pas k ničemu)
stanislav.stribrny
Diskutér

Odeslat příspěvekod S474N 20. 4. 2009 13:28

stanislav.stribrny: a vis i to, ze se da udelat pas do druhyho dne? Zjevne ne :mrgreen:

"Neozbrojený člověk může před zlem pouze utéct, a zlo není přemoženo tím, že se před ním utíká."
S474N
všude byl, všechno zná

Odeslat příspěvekod stanislav.stribrny 20. 4. 2009 13:48

Tahle kauza opět ukazuje, jak je Česká republika naprosto idiotský stát.

S474N: máš pravdu s tím pasem, ale to je řešení menším odporem, tedy vzdát se svých občanských práv, sklopit uši a přizpůsobit se tyranovi.

K průkazu zmocněnce nebo alternativně k plné moci jsem zjistil, že je nepoužitelný: nelze na něj vyzvednout dopisy do vlastních rukou, což je naprostá většina úřední korespondence.

Pošta ještě nabízí službu přeposlání dopisů (tzv. dosílka), což je též nepoužitelné, protože pošťačka bude chtít při doručení vidět občanku.

Dále lze využít služby prodloužení lhůty o 1 měsíc, to ale opět nelze u některých úředních dopisů, kdy úřad na obálku napíše "Neprodlužovat lhůtu".
stanislav.stribrny
Diskutér

Odeslat příspěvekod stanislav.stribrny 20. 4. 2009 13:54

S474N: kde si vzal, že pas vydávají do druhého dne?

já jsem na úřadu viděl jen dvě lhůty: do 30 dnů a expres do 15 dnů, pokud vím, tak teď už dávají jen pasy s biometrickými údaji
stanislav.stribrny
Diskutér

Odeslat příspěvekod S474N 20. 4. 2009 14:04

stanislav.stribrny: no vidis, nova doba, tak 15 dni. BTW jak casto ti chodi veci do vlastnich rukou? Ja osobne se ani nepamatuji, kdy jsem nejakej za poslednich 10 let dostal. Ale chapu, ze ty exekuce, predvolanky na PCR, zahajeni spravnich rizeni atd je svinstvo :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

S474N
všude byl, všechno zná

Odeslat příspěvekod stanislav.stribrny 20. 4. 2009 14:10

do vlastních rukou mi třeba chodí kreditky a PIN, nemusí jít jen o soudní korespondenci, do vlastních rukou posílá dopisy VZP a ČSSZ, i když jde o prkotiny (výpisy apod.)

žiješ vůbec v ČR?
stanislav.stribrny
Diskutér

Odeslat příspěvekod S474N 20. 4. 2009 14:14

stanislav.stribrny: takze tu ted resime to, ze bude pohroma v tom, ze sestre najednou v kvetnu zacne vsechno chodit do vlastnich rukou a ona si to nebude moci vybrat? Ja bych zase tak neprehanel a nedramatizoval to :wink:

Ano, ziju v CR. Dopisy od ZP a CSSZ urcite do vlastnich rukou nechodi - to vim 100% :wink:

S474N
všude byl, všechno zná

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 20. 4. 2009 14:17

To S474N: A jak myslíš, že ti FÚ pošle dopis s tím, že zamítají žádost o vrácení přeplatku na dani, protože jsi iniciativně podal daňové přiznání již koncem ledna? Samozřejmě dopisem na doručenku a do vlastních rukou, i když jsi to daňové přiznání podával elektronicky se zaručeným podpisem a je na něm tvá mailová adresa...
SZ přijímám pouze od lidí s IQ vyšším, než mám sám ;-).
Tomáš Marný
Diskutér

Odeslat příspěvekod mikicz 20. 4. 2009 14:40

stanislav.stribrny píše:Tahle kauza opět ukazuje, jak je Česká republika naprosto idiotský stát.

ne, nemáš pravdu. idiotská je právě a jenom česká pošta, protože všude jinde i s občankou s ustřiženým rohem a lístečkem o změně vyřídíš vše. Byl jsme asi 2 měsíce s odstřiženou občankou (2 změny za sebou) a kupodivu to nikomu kromě pošty nevadilo.
it is not about the money. it is about sending a message
mikicz
Administrátor

Odeslat příspěvekod stanislav.stribrny 20. 4. 2009 14:43

S474N: fakt se nechci hádat o věci, se kterou mám asi jinou zkušenost - a možná si to pletu s "doporučeně". Každopádně letos mi už přišlo několik dopisů z VZP a ČSSZ, které jsem si musel vyzvedávat na poště proti občance. A nešlo o žádné dluhy ani exekuce, obyčejná úřední korespondence, výpisy, vyúčtování, přeplatky, nedoplatky, ukočení živnosti, apod.

Napsal jsem, že sestra bude rodit, takže jí teď chodí dopisy z úřadů, nevím co to je, mám jenom ty oznámenky, asi mateřská, matrika, nebo něco takovýho.

Abych shrnul tvojí radu: nic nedělat, počkat měsíc a dopisy, co mezitím přijdou vrátit adresátovi.

Někoho jiného jiné řešení nenapadá?
stanislav.stribrny
Diskutér

Odeslat příspěvekod stanislav.stribrny 20. 4. 2009 14:44

mikicz: zákon, na který se odvolávají náhodou neznáš? Zatím z pošty žádná odpověď na můj mail.
stanislav.stribrny
Diskutér

Odeslat příspěvekod S474N 20. 4. 2009 15:20

stanislav.stribrny: ma rada byla na to myslet dopredu a treba si vyresit ten pas + pro manzela nebo pro tebe treba prukaz prijemce. Ted je to proste vsechno narychlo a proto se nediv, ze to hraje proti vam.

Tomáš Marný: a jak casto ti takovy dopis chodi? A jak casto chodi jeho sestre? Proste prestanme vymyslet extremni situace :wink:

S474N
všude byl, všechno zná

Odeslat příspěvekod mikicz 20. 4. 2009 15:37

stanislav.stribrny: oni se na žádný zákon neodvolávají. Oni trvají na jejich "obchodních podmínkách". To máš stejné jako s razítkem. Když tam přijdu já, tak automaticky sahají po formuláři, že razítko nevedu. Když tam přijde někdo jiný, je hned ze začátku naštván dotazem na razítko. JInak zákon o OP máš tady:
http://portal.gov.cz/wps/portal/_s.155/ ... =50&#10821
a jasně se v něm píše:
§ 12
(4) Oddělení vyznačené části občanského průkazu podle odstavců 1 a 3 se nepovažuje za poškození nebo zničení občanského průkazu.
mikicz
Administrátor

Odeslat příspěvekod mikicz 20. 4. 2009 15:38

takže občanka s odstřiženým rohem je stejně platná, jako každá jiná nepoškozená občanka.
mikicz
Administrátor

Odeslat příspěvekod stanislav.stribrny 20. 4. 2009 15:39

Díky moc, to jsem potřeboval.

P.S. netušil jsem, že máme speciální zákon o občankách...
stanislav.stribrny
Diskutér

Odeslat příspěvekod Havers 20. 4. 2009 15:41

To stanislav.stribrny:

Pokud je dopis "doporučeně", tak ho může převzít každý, kdo otevře dveře v bytě/domě daného adresáta. Nemusí mít u sebe ani žádný doklad totožnosti.

Na oznamovacím lístku (na rubu) je telefonní číslo a lze si nechat dopis případně znovu doručit (zdarma) v době standardní roznášky. Ano, člověk musí být v tuto dobu doma, ale vyhne se návštěvě pošty. ;-)

Výše uvedené neplatí pro zásilky "doporučeně - do vlastních rukou adresáta". Ovšem pokud je pošťačka vaše známá a je vstřícná vydá (na vlastní riziko za porušení předpisů) i tuto zásilku "neadresátovi" v bytě/domě. ;-)
Havers
Diskutér

Odeslat příspěvekod stanislav.stribrny 20. 4. 2009 15:42

Nejdřív teda podám stížnost ministerstvu vnitra, který mi patrně neodpoví, nebo odpoví neurčitě. Pokud to nebude moc, podám i žalobu, myslím, že to je jednozančný a soud musí rozhodnout v můj prospěch, takže náklady pak zaplatí pošta :)
stanislav.stribrny
Diskutér

Odeslat příspěvekod stanislav.stribrny 20. 4. 2009 15:44

Havers: to všechno vím, ale podmínkou je právě, abys byl doma - na adrese trvalého bydliště (sestra ale bydlí jinde). Pak existuje dosílka na jinou adresu, ale problém je stejný: pošťačka neuzná přestřiženou občanku.
stanislav.stribrny
Diskutér

Odeslat příspěvekod Havers 20. 4. 2009 16:05

To, že neuzná tu občanku ani pošťačka "v místě určeném v poštovní adrese" je teda něco.
Někde na pobočce by se to snad dalo pochopit (i když těžko), ale když někdo otevře byt a ukáže OP a pošťačka to nebere...

Ale pokud to převezme někdo jiný než sestra, tak žádný doklad snad nepotřebuje:

2. Poštovní zásilku s poštovní adresou podle čl. 4 odst. 2, jejímž adresátem je fyzická osoba,
podnik vydá v místě určeném v poštovní adrese

b) fyzické osobě, která se zdržuje v bytě, kanceláři, provozovně nebo jiné uzavřené prostoře
označené jménem a příjmením adresáta nebo příjmením shodným s příjmením adresáta a
která převzetí poštovní zásilky potvrdí svým podpisem.
Havers
Diskutér

Odeslat příspěvekod stanislav.stribrny 20. 4. 2009 16:17

Možná běžné dopisy, ale ne dopisy do vlastních rukou. O něj se bude s tebou pošťačka fanaticky prát.
stanislav.stribrny
Diskutér

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 20. 4. 2009 16:18

Havers píše:Pokud je dopis "doporučeně", tak ho může převzít každý, kdo otevře dveře v bytě/domě daného adresáta. Nemusí mít u sebe ani žádný doklad totožnosti.

Ano, to je právě ta perla. Když pošťačka někoho v baráku zastihne, tak to nechá komukoliv, aniž by po něm chtěla občanku. I když jsou to sousedi, se kterými nekomunikujeme.

Když jedu na poštu, nedají mně ani dopis pro syna, a vůbec je nezajímá, že se v "poloprovozní" otevírací době pošty nemá šanci pro dopis dostat...
Tomáš Marný
Diskutér

Odeslat příspěvekod stanislav.stribrny 20. 4. 2009 16:27

Tomáš Marný: Jo jo, tohle jsem zažíval 7 let, když jsem studoval v jiném městě. Rodičům dopis pošta nedala a já jako blbec musel jezdit domů pomalu každých 14 dní, abych si vyzvedl dopis.
stanislav.stribrny
Diskutér

Odeslat příspěvekod Havers 20. 4. 2009 16:28

To stanislav.stribrny a Tomáš Marný: No jo. Souhlas. To je holt Česká pošta.
Havers
Diskutér

Odeslat příspěvekod Revan 20. 4. 2009 17:01

Mozna trochu naivni dotaz. Rodný list by to nespravil? To je přece taky doklad totožnosti.
Revan
Návštěvník

Odeslat příspěvekod stanislav.stribrny 20. 4. 2009 17:02

To vyzkouším :D

Zítra jdu na poštu a prokážu se rodným listem :D :D
stanislav.stribrny
Diskutér

Odeslat příspěvekod stanislav.stribrny 20. 4. 2009 17:12

JInak, ne že bych pořád chtěl otravovat s Anglií, ale tam je to prý tak, že když si dopis nevyzvednete ve lhůtě, tak ho pak pošťačka prostě hodí do schránky (po té lhůtě).

U nás ho pošťačka vrátí zpátky odesílateli. Vtipné přitom je, že občas pošta "zapomene" hodit do schránky oznámenku, takže ani nemáte šanci se o dopisu dozvědět.

mikicz: takže je ČR stát s idiotskými pravidly nebo není? Já myslím, že je.
stanislav.stribrny
Diskutér

Odeslat příspěvekod mikicz 20. 4. 2009 21:03

stanislav.stribrny: jak přesně může stát (pomineme to, že pošta je státní podnik) za to, že na poště jsou debilové, co nerespektují zákon? ano, není to tu ideální, některé zákony jsou totálně dementní, některé jenom napůl, ale ve většine tebou tady i jinde zmiňovaných věcech je to spíš nekompetence a blbost lidí (=úředníků) spíš než špatné právní prostředí. souhlasím, že spoustu věcí by to chtělo změnit, vylepšit nebo opravit, ale tak hrozné to zase není.
mikicz
Administrátor

Odeslat příspěvekod mikicz 20. 4. 2009 21:04

stanislav.stribrny: ad anglie... tam taky pokud vím doteď nic jako občanky nemají. to, že by pošta měla dopis vhodit do schránky (když už je de jure stejně doručený) je dobrý nápad, napiš ho svému poslanci, senátoru a na vedení pošty. občas se někde najde někdo rozumný, kdo se tu změnu třeba pokusí zavést.
mikicz
Administrátor

Odeslat příspěvekod stanislav.stribrny 20. 4. 2009 21:49

Je to vina ministra vnitra, který o tomhle bordelu jistě ví a minimálně mohl udělat bu bu bu na ředitele pošty. Někde v rozhovoru jsem četl Langera, jak ho štve, že pořád musí kvůli dopisům jezdit do Olomouce. Taky mu to vadí a nenapadne ho, že chyba je jednoduše opravitelná.

Moje stížnosti a návrhy už nikdo nebere vážně, i když jsou převážně rozumný :)

Klaus by řekl: "založte si mladý muži politickou stranu a nebo dejte už pokoj"
stanislav.stribrny
Diskutér

Odeslat příspěvekod stanislav.stribrny 20. 4. 2009 21:54

Abychom se tedy dobrali nějakého závěru:

a) jasnovidec S474N předpověděl, že má sestra příští měsíc žádný dopis nedostane a že mám být v klídku.

b) já v klídku nejsem, podám tedy písemnou stížnost ministrovi vnitra na Českou poštu, třeba se hnou ledy. Přidám do stížnosti ještě to razítko.
stanislav.stribrny
Diskutér

Odeslat příspěvekod S474N 21. 4. 2009 07:15

stanislav.stribrny píše:Tomáš Marný: Jo jo, tohle jsem zažíval 7 let, když jsem studoval v jiném městě. Rodičům dopis pošta nedala a já jako blbec musel jezdit domů pomalu každých 14 dní, abych si vyzvedl dopis.

Tak to se na me nezlob, ale jsi opravdu hlupak, protoze zarizeni prukazu prijemce je otazkou par minut a z 99% resi vetsinu "vykonstruovanych problemu" s CP.

S474N
všude byl, všechno zná

Odeslat příspěvekod mikicz 21. 4. 2009 09:28

S474N: hele a napadlo tě, že na vyřízení průkazu zmocněnce potřebuješ občanku? a když ji pošta odmítá uznat občanku s ustřiženým rohem, tak ho asi nevyřídí...
mikicz
Administrátor

Odeslat příspěvekod stanislav.stribrny 21. 4. 2009 10:52

S474N: už jsme tu řešili, že na průkazku zmocněnce pošta nevydává dopisy do vlastních rukou, což jsou třeba PINy ke kartám.
stanislav.stribrny
Diskutér

Odeslat příspěvekod stanislav.stribrny 21. 4. 2009 12:01

Re: Zadost o informace

Dnes 08:23

Potvrzení přijetí

Vaše mailové podání bylo postoupeno k prověření a vyřízení na příslušné
pracoviště ředitelství Regionu Praha.
S pozdravem

--
Česká pošta, s. p.
Informační pracoviště
Call centrum
stanislav.stribrny
Diskutér

Odeslat příspěvekod khonsun 21. 4. 2009 22:09

Jsem zvedav jak to dopadne. K dalsi absurdite patri, ze posta je subjekt, ktery nezodpovida za sve sluzby. K dalsi perlicce naseho statu patri napr. to, ze drzitel skupiny D zbrojniho prukazu je povinnen za 36 mesicu od vydani zbrojniho prukazu dodat lekarske potvrzeni. Na to pamatuji i sankce. Toliko zakon. Datum vydani zbrojniho prukazu se vsak v onom zbrojnim prukazu nedoctete........
khonsun
Diskutér

Odeslat příspěvekod S474N 21. 4. 2009 23:07

mikicz: staci pozorne cist, on psal, ze to zazival 7 let. Pochybuji, ze mel 7 let prestrihnutou obcanku :wink:

stanislav.stribrny: tak tomu rikam opravdu dite smuly, kdyz ji zrovna TED maji dojit PINy. At si domluvi osobni prevzeti na pobocce banky :wink:

khonsun: nejak nechapu tvou poznamku - jednou je to vykon povolani, tak si to holt musis sam hlidat. Poradim ti takovou "mnemotechnickou" pomucku - na ZP je uvedeno datum, do kdy plati ostatni skupiny a to je 5 let - odecti si tedy pozadovanou dobu a budes presne vedet to datum :mrgreen:

BTW, navic abychom byli presni, tak zdravotni prohlidce si povinen se podrobit do jednoho mesice po 30ti mesicich ode dne vydani ZP. A do dvou mesicu po uplynuti 30ti mesicu jsi povinen tento doklad odevzdat na prislusnem utvaru PCR. Takze zadnych 36 mesicu - to pouze dokazuje tvou neznalost zakona 119/2002 Sb. :wink:

S474N
všude byl, všechno zná

Odeslat příspěvekod khonsun 22. 4. 2009 13:38

S474N píše:mikicz: staci pozorne cist, on psal, ze to zazival 7 let. Pochybuji, ze mel 7 let prestrihnutou obcanku :wink:

khonsun: nejak nechapu tvou poznamku - jednou je to vykon povolani, tak si to holt musis sam hlidat. Poradim ti takovou "mnemotechnickou" pomucku - na ZP je uvedeno datum, do kdy plati ostatni skupiny a to je 5 let - odecti si tedy pozadovanou dobu a budes presne vedet to datum :mrgreen:

BTW, navic abychom byli presni, tak zdravotni prohlidce si povinen se podrobit do jednoho mesice po 30ti mesicich ode dne vydani ZP. A do dvou mesicu po uplynuti 30ti mesicu jsi povinen tento doklad odevzdat na prislusnem utvaru PCR. Takze zadnych 36 mesicu - to pouze dokazuje tvou neznalost zakona 119/2002 Sb. :wink:

Za termin zdravotni prohlidky se omlouvam, jako za ne scela presnou znalost, ci uplnou neznalost dalsich desetitic zakonu a jejich novel; neni podstatne pro ucel o kterem se zde bavime zdali 36 mesicu, nebo 45 a pul. Podstatne je to, ze Tvuj navod na zjisteni data vydani ZP je k nicemu a nema oporu v zakone. Datum platnosti ZP nema nic spolecneho s datem vydani. Novy ZP muze byt vydan dopredu a platnost je 5 let az od doby konce stareho ZP. Dal to tu roztahovat nebudu, neni to tema. Datum vydani ZP tam zkratka uveden neni. Nazdar!
Naposledy upravil khonsun dne 22. 4. 2009 13:52, celkově upraveno 1
khonsun
Diskutér

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 22. 4. 2009 13:51

To khonsun: Proč cituješ poslední příspěvek?
Tomáš Marný
Diskutér

Odeslat příspěvekod S474N 23. 4. 2009 07:43

khonsun: z tveho prispevku vyplyva, ze jsi drzitelem ZP skupiny D. Je tedy opravdu s podivem, ze zakon konkretne tykajici se zbrani a streliva neznas.

Nejak nechapu tvou vetu "novy ZP muze byt vydat dopredu a platnost je 5 let". To co tvrdis je nesmysl, protoze v tom pripade bych si mohl dat 10 zadosti a oni by mi dle tveho vydali 10 zbrojnich prukazu na sebe postupne navazujicich a mel bych na 50 let dopredu vystarano? :roll:

BTW to, ze na ZP je uvedeno datum vydani jsem nikde netvrdil :wink:

S474N
všude byl, všechno zná

Odeslat příspěvekod stanislav.stribrny 28. 4. 2009 13:54

ČESKÁ POŠTA, s. p.
Praha 1, Politických vězňů 909/4

Kontaktní adresa:

Česká pošta, s. p.
Region Praha
Holečkova 10
225 90 Praha 5

VÁŠ DOPIS ZNAČKY / ZE DNE NAŠE ZNAČKA VYŘIZUJE / LINKA PRAHA
246 001 /09 28. 4. 2009

Vážený pane,

dovolte nám, abychom odpověděli na Vaše podání ze dne 20. 4. 2009, ve věci vydání zásilek na úředně upravený průkaz totožnosti (ustřižený roh).

K Vaší žádosti sdělujeme, že Česká pošta, s. p. vydá zásilku na základě předložení takto upraveného průkazu totožnosti (Občanský průkaz). Tato úprava není důvodem k odmítnutí vydání zásilky, jestliže neskončila platnost tohoto průkazu.

Litujeme, že jste nebyl spokojen a za způsobené problémy se Vám omlouváme. Ujišťujeme Vás, že Česká pošta, s. p. si svých zákazníků velice váží a má zájem na tom, aby poskytovala kvalitní služby. Za Vaše upozornění děkujeme.

S pozdravem

v. r.
provozní ředitel regionu Praha
stanislav.stribrny
Diskutér

Odeslat příspěvekod Tomáš Marný 28. 4. 2009 14:01

No fajn, tak hlavně aby to taky sdělili těm babám na poštách...
Tomáš Marný
Diskutér

Odeslat příspěvekod mikicz 28. 4. 2009 14:21

:D no a neříkal jsem to? dopis vytisknout, přiložit k občance a pokud na poště budou mít problém, tak předložit i dopis...
mikicz
Administrátor